BG-Mamma

Свободно време => Клюкарник => Темата е започната от: kefina в пн, 08 яну 2007, 13:35



Титла: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: kefina в пн, 08 яну 2007, 13:35
Има ли промяна в понятието "Самотен родител". Разбрах, че трябвало задължително бащата да е неизвестен.


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Biby в пн, 08 яну 2007, 13:46
ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ
§ 1...
3. (доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) "Самотен родител" е лице, което поради вдовство, развод или несключен граждански брак отглежда сам деца до 18-годишна възраст, както и навършилите пълнолетие лица, в случай че продължават да учат, до придобиване на средно общо или професионално образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст.


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: kefina в пн, 08 яну 2007, 13:52
Да това го зная, но този въпрос възникна по повод на това, че в детската градина на една приятелка са и казали, че вече ще трябва да плаща цялата месечна такса не половината, както беше до сега


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Biby в пн, 08 яну 2007, 14:28
Да, има нова наредба на СОС:  :?


НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА
МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ
ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА

(Приета с Решение № 894 по Протокол № 93 от 23.11.2006 г. на Столичния общински съвет)

(изм. и доп. с Решение № 1025 по Протокол № 95 от 18.12.2006 г.)

Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:
1.  деца с един родител;
2.  деца чиито родител отбива военна служба;
3. деца единият от родителите на които е редовен студент или редовен докторант.
(2) За деца на многодетни родители таксата се заплаща с 50 на сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.
(3) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.
(4) Разпоредбите на ал. 1 и ал. 3 могат да се прилагат едновременно.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба
9. “Деца с един родител” са деца, чиито баща е неизвестен и деца, един от родителите, на които е починал


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Мадам Гоца в пн, 08 яну 2007, 14:35
Не знам дали има, но е крайно време да има.
Аман от тези, които гордо развяват флага на непукизма, че не са женени, живеят с бащата, и ползват всички изгоди просто защото не са подписали.


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Reza в пн, 08 яну 2007, 14:40
Да, това беше най-големия дерт на тази държава.
Прави сте.

Сега вече всичко ще тръгне по мед и масло.


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Мадам Гоца в пн, 08 яну 2007, 15:02
Ооо, не!
Проблемът не е
- шофьорите, които не спазват правила
- кучетата, които серат, където си искат
- съседите, които си хвърлят боклука през балкона

А бе, къде ни е проблемът?


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Klemy в пн, 08 яну 2007, 15:06
Ха сега!
Аз като съм редовна студентка, обаче същевременно се водя че работя и съм в майчинство, следва ли, че също трябва да палщаме половин такса за яслите? Или това само ако не работиш? newsm78


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен р&
Публикувано от: Алиена в пн, 08 яну 2007, 15:11
Не знам дали има, но е крайно време да има.
Аман от тези, които гордо развяват флага на непукизма, че не са женени, живеят с бащата, и ползват всички изгоди просто защото не са подписали.

абсолютно съгласна :peace:

не съм много сигурна, но в различни закони тълкуванието беше различно, сега уеднаквено ли е newsm78


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: kefina в пн, 08 яну 2007, 15:27
Ех, че сте! Веднага почнахте с някакви коментари.
Според мен има и такива родители, които не могат да докажат неизвестност на бащата по друг начин освен през съда, а това са си разходи, които не всеки може да ги отдели  и тн.
Не дейте да злорадствате. Има хора с различни съдби


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Reza в пн, 08 яну 2007, 15:29
Аз нищо не казвам.

Просто ми е леко учудено, че децата на докторантите имат право на половин такса, но не и тези на разведените родители.
Нищо друго.

Но си мълча.
Не се съмнявам нито за миг в справедливостта на законите, нито пък в стриктността на спазването им на всички нива.


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Синьорина Ломбарди в пн, 08 яну 2007, 15:32
Ооо, не!
Проблемът не е
- шофьорите, които не спазват правила
- кучетата, които серат, където си искат
- съседите, които си хвърлят боклука през балкона

А бе, къде ни е проблемът?

Не по темата. Хората също серат където си поискат, но с тази разлика, че за тях има ве цета, ама нещат да ги използуват по предназначение!


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: kefina в пн, 08 яну 2007, 15:49
Абе, има много неща, които могат да се обсъдят в тази връзка, но ще стигнем много далече и не по темата.


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Жълтият Ламтурник в пн, 08 яну 2007, 15:51
Имам братовчедка, която не е сключила брак с бащата на детето си, но живеят под един покрив като семейство, той ги издържа, грижи се за детето, а тя не работи. При всеки повод изтъква, че е самотен родител. Самотни родители за мен са тези, които сами отглеждат децата си- разведени, вдовци, неомъжени и т.н., които не могат да разчитат на другия родител за помощ при отглеждането на детето.


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: R. I. в пн, 08 яну 2007, 16:39
Не знам дали има, но е крайно време да има.
Аман от тези, които гордо развяват флага на непукизма, че не са женени, живеят с бащата, и ползват всички изгоди просто защото не са подписали.
А тези,които наистина отглеждат сами децата си?!За тях какво?!Да са потърпевши заради непукистите ли?!Лично аз се сблъсках с този проблем в градината на сина ми.Отглеждам го сама,но не се водя самотен родител,защото бащата е известен...т.е. съм разведена.Нищо ,че бащата не съм го виждала от повече от 4 години...,а да не говорим за "голяма "идръжка ,която получавам...Закони..... :x


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Reza в пн, 08 яну 2007, 16:57

Хай с око.

Но излиза, че ако запишеш вишу, нещата ще се подредят.

П.П. струва ми се че имам правописна грешка в средата на първата дума, но не ми иде на ум как да я поправя.
(нямам вишу)


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Кифлата в вт, 09 яну 2007, 23:40



Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:
1.  деца с един родител;
2*. деца, отглеждани от единия родител, след влязло в сила бракоразводно решение
2.  деца чиито родител отбива военна служба;
3. деца единият от родителите на които е редовен студент или редовен докторант.
(2) За деца на многодетни родители таксата се заплаща с 50 на сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.
(3) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.
(4) Разпоредбите на ал. 1 и ал. 3 могат да се прилагат едновременно.

 2 * го измислих за 30 секунди, може да се включи и уточнението за деца родени в брак, за по-голяма сигурност, да не вземе някой използвач да изсмучи, някой и друг лев женейки се и развеждайки се заради заветното 50%-тово намаление.
  Защо не е дописано, така защо на никой не му пука, че има разведени, по важното е, че има тарикати, дето не се женят и няма как да ги цакаме, както се казва различен ни е фокуса (интереса)  ;-)



Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Как` Сийка в ср, 10 яну 2007, 09:12
Според мен има и такива родители, които не могат да докажат неизвестност на бащата по друг начин освен през съда, а това са си разходи, които не всеки може да ги отдели  и тн.

Този номер как става?  newsm78
Доколкото знам, чрез съда се доказва "известност" на бащата, т.е. бащинството. Не съм чувала някой да доказва, че бащата е неизвестен, щом е вписан в акта за раждане.  :thinking:
Спорното бащинство го оставям настрана. Там проблемите са други.

По въпроса за разведените и вдовиците... Вдовиците и децата им получават някаква пенсия, въпреки, че е мизерна, знам. Но не всички разведени получават и то редовно издръжка.
Чудя се просто докога ще продължава тази порочна соц.практика да се дава "на калпак", вместо на тези, които наистина са в нужда? Много е лесно да напишеш закон или разпоредба, да чакаш на бюрото като на гюме хората да ти носят разни документи и от висотата на бюрократичното си поведение да отсичаш: "За тебе - може, за тебе - не!".
Няма ли най-накрая тези служби да тръгнат да проверяват кой в крайна сметка има нужда от тези пари или привилегии и кой - не? И нека този, който се нуждае, да получава сериозни суми, с които да си реши проблема, а не мизерни подаяния.
Какво значение има дали съм вдовица, разведена, неомъжена, студентка и прочие, ако работя или имам някакви доходи (от рентиерство например), които осигуряват на мен и детето ми нормален живот? Какво, ако съм инвалид, но притежавам половината център на София? Защо трябва да ми се дава нещо от държавата, когато нямам нужда от него? С какво моите нужди са повече от тези на омъжена бяла жена с безработен/болен/ниско заплатен съпруг, която се чуди как да купи хляб на децата си?
Но всичко това няма значение. Важното е бюрократите да имат по-малко работа с хората и повече документи за обработване, които да изискват разширение на щата. Ето, това е най-важното!


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: fire head в ср, 10 яну 2007, 12:38
Гледам че темата е леко изместена, та да се включа и аз. Не съм омъжена, имам две деца от един и същи баща, с когото живеем прекрасно заедно (дай боже все така :lol:). Небракуването си е наше решение по някави си причини. НО НИКОГА И ПРЕЗ УМ НЕ МИ Е МИНАВАЛО ДА УНИЖА ЧОВЕКА ДО МЕН КАТО СЕ ИЗКАРВАМ САМОТНА МАЙКА.  Докато не престанем ние самите да искаме неща, които ни се полагат по недоглеждане в закона, но на които морално нямаме право няма как да очакваме чудеса. Аз съм се отказала доброволно от детски, помощи и т.н. и се надявам един ден те да отидат при хора, за които са необходими. А по въпроса за детските градини - тези *самотни майки* как крият бащата. Той не води ли детето, не го ли взема ами тържествата пропуска ли ги? newsm78 Ако се отказва от това за 20 лв на месец .... :crazyeyes:


Титла: Re: Има ли промени в определението "Самотен родител"?
Публикувано от: Reza в ср, 10 яну 2007, 20:57
Аз съм се отказала доброволно от детски, помощи и т.н. и се надявам един ден те да отидат при хора, за които са необходими.


Ще цитирам един бестселър:
"Блажени са вярващите."

Пък и темата не е за кой от какво се е отказал.
Въпросът е принципен.

Защо за студентите и докторантите може намалена такса, а за разведените майки отглеждащи сами децата си - не?
Аз логика тук не виждам.

Писанията на Как'Сийка, естествено отново са в право в целта. 
  :bouquet:


1