Здравословно и (почти) диетично - сладкиш с... елда

  • 9 008
  • 14
  •   1
Отговори
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Изцяло пълнозърнеста рецепта, без мазнина и млечни, с минимум захар. Ако и яйца нямаше, щеше да е съвсем диетична Laughing В този си вариант, особено в комбинация с някакви плодове, е чудесен и вкусен източник на желязо Grinning

80 гр пълнозърнесто брашно
80 гр брашно от елда (фино смляна в кафемелачката елда)
1 ч.л. бакпулвер
100 гр захар
4 яйца
по желание есенция - може лим.кора (в оригиналната рецепта), канела или горчиви бадеми (според мен повече отиват на вкуса на елдата)

Белтъците и жълтъците се разделят. Белтъците заедно с 2 с.л. студена вода се разбиват на твърд сняг. Без да се спира биенето, полека се добавя захарта, сдокато започне да блести и стане съвсем твърдо, а след това на малки порции с редуване жълтъците и брашната, смесени с бакпулвера. Получената гъста лъскава смес се изсипва в тавичка или тортена форма, намазана с мазнина и се заравнява. Слага се в студена фурна, на решетка в средата, включва се на 180гр и се пече 25 минути.

Вдига се много - получава се разкошен пухкав блат (тип sponge cake), с който човек може да прави каквото реши. Аз го пекох в тортената форма, защото не бях сигурна какво ще се получи и мислех да го залея с кисело мляко със захар, да стане глазура по лесната процедура. Обаче се получи толкова висок и прекрасен блат, че просто плачеше да стане на торта. Съответно го разрязах на 3 блата и стана на домашна торта с плодове и сок от компот и чийзкейк-глазура (само такова имах подръка, че не бях мислила да става торта, а го правих по нощите).
Елдата има специфичен вкус и мирис - стана нелошо така направено, но ми се струва, че комбинирано с шоколадов крем ще е по-хубаво и повече ще изпъква леко ядковия й привкус. Ако някой се пробва - да каже как е с шоколадов вариант Grinning

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 704
уф,здравословно е верно, пък и елда купих онзи ден, ама си нямам кафемелачка Thinking
а и ми звучи много засукано приготвянето...

сетих се за другата ти здравословна рецепта за царевичните бисквитки с семена-мммммм,много си ги обичам  Hug

# 2
  • Мнения: 412
hedra, звучи фантастично, ще опитам  още тази вечер и ще докладвам Peace
Впрочем колко горе-долу е 80г брашно от елда в лъжици  newsm78

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами аз не се занимавах да меря точно - сложих половин чаша елда и допълних с пълнозърнестото брашно чашата, така че да е с връх Grinning

# 4
  • Мнения: 412
Благодаря  Hug за бързия отговор! Права си, че вкусът на елдата е някак ядков и много добре би се комбинирал с шоколад - мисля в тази насока да творя  bowuu
Досега съм правила елда само солена, пък да видим...Аз я задушавам и добавям или гъбки, или по едно рохко яйце, на порция, яйцето нарязано на кубчета+малко извара или сиренце...но да не разводнявам темата  Blush
Непременно ще пробвам, късмет че днес си купих сурови бадеми, тъкмо и на тях ще намеря приложение  Grinning

# 5
  • Мнения: 412
hedra, тортата е в хладилника, засега изглежда чудесно, ще видим след няколко (дълги  Mr. Green) часа дали ще бъде и вкусна  Grinning
Промених съвсем малко изходните данни - нямах пълнозърнесто брашно и смесих бяло с трици и пшеничен зародиш за да го докарам до структурата на пълнозърнестото...
В блата добавих още малко едро нарязани бадеми, канела и малко нескуик, за да стане и блата кафяв  Crazy
Шоколадовия крем - пудинг на др.йоткер + бучица масло, поради липса на друго.
Отгоре и отстрани поръсих с леко запечени и нарязани бадеми, след което помощник-готвача от подписа ми поиска да поръсим и с шарени захарни пръчици, та малко развалихме стилния външен вид на тортата, но пък спечелихме един млад мъж за готварската кауза  Peace
Да добавя, че наистина блатът доста се надува, и аз го разрязах на 3.
Още веднъж благодаря за рецептата, ще докладвам по-късно и за вкуса  Hug

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Радвам се, че се е получила - и наистина трябва да е много вкусна с бадемите, какаото и шоколадовия пудинг Laughing Ще кажеш после отзиви, особено на младежа Grinning Всъщност рецептата е от една немска книга за готвене за деца и ще ми е интересно как я приемат по-големи дечица (имам предвид вкуса на елдата) - моя син не може човек по никакъв начин да го накара да опита торта или сладкиш, а таткото ни яде с кеф всичко, което има захар, та нямам достоверен източник Grinning

# 7
  • Мнения: 412
 GrinningМладежът сега играе футбол с баща си (за да огладнеят хубаво за тортата), аз преди успявах да му давам елда (варианта с рохко яйце и извара) и др. полезни храни - цвекло, просо, булгур...каквото се сетиш, но откакто младежът тръгна на детска градина ми е доста по- трудно - или вкусът му се променя, или пък това е просто период  newsm78, затова не му показах елдата на зрънца, а само готовото елдено брашно, да не знае от какво е тортата  Laughing
Очакваме с нетърпение още от немските рецепти  Hug

# 8
  • Мнения: 412
Тортата е много вкусна, пиша си някои дребни забележки, но те се дължат на моето изпълнение, а не на рецептата:
1. елдата трябва да се смели фино, аз я оставих по-едра с идеята, че по принцип елдата много (за 5 минути) бързо се сварява.В сладкиша беше така, но в коричката имаше малки хрупкави частици
2. Комбинацията с шоколадов крем е успешна  Peace, въпреки диетичните намерения, добре е кремът да е маслен, защото блатовете са сухи (моите  Mr. Green) и компенсират.
3. Най-големия комплимент за рецептата е, че снощи Матей е вечерял само с парче торта, дойдоха ни неочаквани гости и така получих по-голяма представителност  Laughing Да обобщим - тортата беше харесана и изядена от 4-годишен, 3-годишен, бременна в 7-и месец, съпруг на диета  Mr. Green, моят личен съпруг и от мен.
Още веднъж благодаря, hedra  Hug

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много се радвам, че е пожънала такъв успех Laughing
Аз моите блатове ги сиропирах със сок от компот - иначе май наистина ще седят сухички, ако крема не е много течен newsm78
Но сега ме амбицира да я пробвам и аз с шоколадов крем Laughing

# 10
  • София
  • Мнения: 6 242
Хайде, запалихте ме и мен с този сладкиш (Хедра, пускаш все интересни рецепти -   bouquet).

А може ли да разводня малко темата и да ми дадете идеи за други гозби с елда - досега само на малкия давам от нея на каша с друга зърнена култура и плод. Но ми се ще и от време на време да я сервирам и за нас, но да не се усеща много, че има дъх, но пък знам, че е доста полезна, особено откъм желязо.

# 11
  • Мнения: 412
Ваня, можеш да приготвиш ризото с елда вместо ориз, с предпочитаните от теб зеленчуци  Peace
Много вкусно е с гъби - задушаваш отделно печурки, ако пък ти се намират манатарки е-е-е  Hug, та гъбките с масълце и по желание чесън, лук...и гарнираш задушената елда.
Варианта, в който я ядох за пръв път - купичка сварена елда, смесена с натрошено сирене/извара и едно рохко сварено яйце, нарязано на кубчета, така че жълтъкът да се разтече и да я облее  Peace
В руските готварски сайтове със сигурност има и по-интересни предложения, все пак си е тяхна, но търси като "гречка", аз също ще се разтърся  Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 6 242
Много мерси. Hug Ама я сега няколко въпроса като от не-готвила-до-сега нито ризото, нито елда (освен в бебешка каша) - елдата като я вариш слагаш ли й сол и някакви подправки? И накисваш ли я предварително, за да поизчезне дъхът й? И това като гарнитура към нещо ли го поднасяш или става и за основно, ако примерно се добави пилешко (имам предвид първата рецепта с гъбите).
Втората предполагам за закуска? newsm78

# 13
  • Мнения: 412
Ваня, от приятелка, която е учила в Москва знам, че това с гъбите е гарнитурата към някаква руска национална гозба - Бьоф Строганов ли беше (не то май е с месо на късчета  newsm78), но във всеки случай става въпрос за пържола+елдата за гарнитура. От нея знам, че в салатните барове от типа на този в пица хът винаги има елда с манатарки... Пусни тук с търсачката, мисля че Киса беше описала технологично приготвянето на елда или виж в някой руски сайт  Peace
Аз лично не я накисвам, а я запичам на сух тиган, докато покафенее - после има много приятен аромат и се задушава буквално за минути ммм   bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 6 242
Аз лично не я накисвам, а я запичам на сух тиган, докато покафенее - после има много приятен аромат и се задушава буквално за минути ммм   bouquet
Аааа, това не го знаех - мноооого мерси - ще пробвам! Hug

Общи условия

Активация на акаунт