Има ли значение възрастта на родителите?

  • 54 976
  • 837
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 11 737
Мило момиче,
Майка ми ме е родила на 40, а баща ми е бил на 48. По всички критерии те бяха възрастни родители. Най-големият минус за мен беше, че останаха с едно дете. И да, обаждат се разни болежки, докато детето е още малко. Това е неприятната страна. Не са правили кариера, макар че са били обществено активни, особено майка ми. И двамата са със средно образование. Четяха много. Вече не правеха нищо като двойка, защото нямаше мен кой да ме гледа - едната ми баба беше починала преди да се родя, а другата живееше далеч. Като дете и тийн смятах, че често не ме разбират, защото имаме голяма разлика. Днес знам, че хората не се променят драстично с възрастта. Те и на 30 и на 25 щяха да са си такива, но ако се бях родила по-рано нямаше да съм аз. Това го проумях чак в гимназията - ние сме това, което сме, защото сме заченати от конкретна яйцеклетка, оплодена от конкретен сперматозоид, които са се срещнали в определен момент. Месец по-рано или по-късно яйцеклетката и сперматозоидът щяха да са различни и  щяхме да имаме различно дете, а не аз.
Моите деца са осиновени. Едното е родено от майка на 35+, с нисък образователен ценз, било е изложено на вредни влияния в утробата, родено е преждевременно... Другото е родено от майка под 20г, с мечти за университет, обгрижвана бременност... Та в конкретния случай в потенциала (интелектуалния и здравословния) на децата ми има разлика и той е в полза на детето, родено от младата майка. Но не е само възрастта, която оказва влияние, а и как е протекла бременността, дали детето е било подложено на вредни влияния преди раждането си, дали е доносено, дали се отглежда в семейна среда от раждането си и каква е тази среда (дава ли възможност да развие потенциала си) и не на последно място дали е желано. Желаното и чакано дете има шанса да бъде по-обгрижено.
Колкото до надбягването. Аз бях много подвижна, направо не се спирах на едно място, дори докато си учех уроците, но никога, дори и като дете не съм можела да бягам. Дъщеря ми е родена за бягане. Това е импулс, вътрешна нужда и определена издръжливост, които на мен не са ми природно дадени. По здравословни причини никога не съм спортувала, но на 45 съм достатъчно активна, за да не се чувстват децата ми ощетени от възрастта ми.
И все пак, за мен най-добрата възраст (в днешно време) за правене и отглеждане на дете е между 25 и 35 години. Тогава хората все още са млади по възраст, а не само по дух, вече са достатъчно осъзнати, получили са от живота, това към което се стремят - образование, работа, финансова стабилност. Имали са възможността да пътуват, да си "поживеят" и са "узрели" да бъдат родители, което в един момент означава да поставят друг на първо място - детето, а когато то поотрасне и стане по-самостоятелно, отново да имат време и сили да се върнат към своите интереси, хобита, мечти.

# 76
  • Мнения: 54 041
ast2017, на 5 години децата хал хабер си нямат от възраст.
Чакай малко, да станат тийнки, тогава няма да е същото.
Да сте живи и здрави, но не бъди толкова самонадеяна. bouquet

# 77
  • Мнения: X
В чужбина хората се вторачват една идея по-малко във възрастта, та може би ast2017 затова няма притеснения. А пубертета е етап в живота на всяко дете. Едно ще се хване за възрастта на родителското тяло, друго за друго. Минава и заминава (надявам се 😥).

# 78
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Добре, какъв съвет да дадем в ситуация, която няма как да се промени - нали не искаш да сменяш родители? То не, че е възможно де. Та единствения съвет, който мога да дам е: Престани да се вторачваш в това! Какво значение има?

# 79
  • Мнения: X
В чужбина хората се вторачват една идея по-малко във възрастта,
А тийновете колко се вторачват? Достатъчно.
Цитат
В БГ Пределната възраст за ин витро е 51 г. (забременяване с донорски яйцеклетки)
Процедурите след 43 години обаче няма да се финансират с държавни средства от Фонд „Асистирана репродукция"
Какви са тези стойности в чужбина?

# 80
  • Мнения: X
Не знам, Пав, колко се вторачват тийновете, но и тяхното тийнство е временно. И има неща, който много по-трудно се преглъщат от децата и им вредят. А това са просто цифри и бръчки, стига да сме здрави.

# 81
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Колкото и да се вторачва един тийн, едва ли любовта към родителите е претеглена спрямо възрастта ми Rolling Eyes

Не че нещо, ама и аз съм била тийн, егати, и не помня да ми е било проблем. Имах си много по-сериозни неща на главата от това да се занимавам с глупости като на колко години са родителите ми Neutral Face

# 82
  • Мнения: 607
Родих на 27 и 30 , през тези 10 години, то не беше скачане на батут с децата , гимнастики на килима, тичане след колелото, кълба акробатика , йога , катерене по планини и сега тичам след ролковите кънки , защото малкия пада още.......... ако сега родя не се виждам следващите 10 години пак така. Много енергия трябва просто.

# 83
  • Мнения: X
Е не е нужно всички да скачме на батут и да се чекнем на килима. Моят син е на почти 5 години и вече не е нужно да търча след него, сам се оправя с колелото и скутера. Още малко ще потичам подир бебето и се пенсионирам, да се оправят сами. Ролкови кънки няма да купувам!!!

# 84
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
beo, браво за енергията. Мен не ме влечеше да тичам с хлапета нито преди (нямах 20 год още), нито сега. Общо взето човек е такъв, какъвто е Wink
Виж, да им се кефя от страни и да ги насърчавам съм много добра Grin

Lаdу Stаrdust, то и да купиш кънки, голямото важно - точно като с колелото, хвърчат нагоре-надолу и това е общо взето Stuck Out Tongue

# 85
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Колкото и да се вторачва един тийн, едва ли любовта към родителите е претеглена спрямо възрастта ми Rolling Eyes

Не че нещо, ама и аз съм била тийн, егати, и не помня да ми е било проблем. Имах си много по-сериозни неща на главата от това да се занимавам с глупости като на колко години са родителите ми :neutral_face
:

Абсолютно  Grinning


Иначе  ,
Re: Има ли значение възрастта на родителите?

Явно има значение за хората които така разпалено коментират , ако нещо е малко извън приетите им  'норми'   Mr. Green


п.п. Общественное мнение – это мнение тех, кого не спрашивают.  Laughing

Последна редакция: чт, 19 окт 2017, 02:18 от Desss

# 86
  • Мнения: 2 111
В чужбина хората се вторачват една идея по-малко във възрастта,
Скрит текст:
А тийновете колко се вторачват? Достатъчно.
Цитат
В БГ Пределната възраст за ин витро е 51 г. (забременяване с донорски яйцеклетки)
Процедурите след 43 години обаче няма да се финансират с държавни средства от Фонд „Асистирана репродукция"
Какви са тези стойности в чужбина?


Тийновете все за нещо ще се намерят да се вторачат, в това можете да бъдете сигурни. И не само тийновете.

Иначе цитатът по-горе ми напомни за водещата на Today Show по NBC и оцеляла след битка с рака Хода Котб, която си осинови бебе на 52. Е, не се спряха да я хвалят жената и по NBC и по прилежащите медии, а и извън тях. Даже я избраха за майка на годината в някаква класация. По повод на последното, беше коментирала как казала на някаква приятелка: "Можеш ли да повярваш - аз на 52 и с бебе!" А приятелката отговорила: "Знаеш ли какво? Това бебе е точно навреме!"

Та така - ако можехме малко повече да подкрепяме и малко по-малко да съдим, светът щеше да е няколко идеи по-хубав.

# 87
  • София
  • Мнения: 5 882
Ами за жалост живеем в много провинциална държава, в много провинциален регион, и само с клиширани разбирания и изрази боравим . Мерим се един друг, пък че взехме да си мерим и децата Grinning Нямаме свян и да съдим някой без да го познаваме. Кои сме ние да съдим кой какво и как решил да си живее живота?  Само като прочетеш тази тема и изводите не са особено приятни !

# 88
  • Мнения: 4 275
Баш! И споровете са безмислени,защото всичко си зависи от конкретния човек. Ако ще си разказваме личните истории в тая тема Laughing,аз пък родих на дърти,според някои години-цели 34 и въобще не съм спирала да скачам по батути/дори тя предпочита да скачаме заедно на големия в двора,аз взех че купих и малък за вкъщи/,караме велосипеди/то това тук си е норма,де/,мин година си взех нови ролери,щот тя иска да кара точно с мен навън,не с баща си.Научих се. Та,всичко си е до човек и желание. Има и 20-30 годишни кюфтета и изк спортни 50 год дами
Някой каза,че в чужбина не се вторачват много във възрастта на родителите.Моите впечатления са,че изобщо не се вторачват в нея,а и хорат аса възпитани и деликатни и няма да вземат да размахват пръст как безотговорния родител ще остави сирак 10 год си дете


Последна редакция: чт, 19 окт 2017, 11:28 от red soul

# 89
  • София
  • Мнения: 23 036
Та така - ако можехме малко повече да подкрепяме и малко по-малко да съдим, светът щеше да е няколко идеи по-хубав.
От кога изразяването на позиция се явява като съдене? Дреме ми, че Пена е родила на 52 години. Проблемът си е изцяло нейн и на детето й, което е твърде вероятно на 25 г. вместо да греби с пълни шепи от живота, да сменя памперсите на майка си. И много моля, да не влизаме пак в обяснения как животът е непредвидим и родителите могат да си отидат доста по-млади. Може да, но статистически погледнато е точно обратното.

Общи условия

Активация на акаунт