Първа кола

  • 46 277
  • 698
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 12 228
Включвам се и аз в темата точно със същото питане като авторката.
Решила съм, че е крайно време да почна и аз да шофирам.
Имам книжка от 8 години, но съм се качвала на кола броени пъти.
Имаме семейна кола Volkswagen touran специално с автоматична заради мен скоростна кутия,
но ми е голяма и се притеснявам да се уча на нея.
Затова искам да си взема някоя по-малка кола, задължително автоматик, която знам, че си е моя.
Малка малка, но все пак трябва да може да събира трите деца отзад по възможност.
Желателно е като първа кола, да не е много скъпа първоначално, както и поддръжката.
Засега съм стигнала просто по филтриране с автоматична скоростна кутия и цена и от там нататък не знам изобщо какво да гледам Simple Smile

# 61
  • Варна
  • Мнения: 36 594
Не виждам знаменце, но с десен бутон обръщаш сайта на български. Интересни неща има...

С три деца туранът ти е идеален Simple Smile

# 62
  • Мнения: 1 970
Зависи от това къде ще кара, кога ще кара...
Много е специфична нуждата за всеки, няма универсална кола и откъм проходимост и откъм разход и откъм габарити и маневреност.  Ако едно е над средното, друго е под и обратното.
Ако гониш здравина - СУВ или най-добре джип с рама, по-здраво за непочистени зимата квартали и дупки и разбити улици, с добър клиренс, няма . Да, за парите на такава кола купуваш две-три малки.
Ако търсиш маневреност - естествено малките. Но вероятността да те прегази в буквалния смисъл някое чудовище от горните е абсолютно реална, поне в милата ни родина. Колкото и да има точки по ЕНКАП тестове, просто ленд Круизера ще се качи и мине през Аиго, Микра, дори и А-класа преди фейса, да не се случва... Мерцедеса е изключение, като мотокари са, ненадминати....Стига да не са Фор-матик, колите 4*4 няма как да чупят управляващите колела така, както тези със задно, заради трансмисията... Важи и за джипките, естествено, че Тойота ще е по-малко маневрена от седан, бил той и голям, ами Рава е 4/4 а седана не е... и е сигурно с предно.
Ако търсиш икономия - малолитражка....
Така че, всеки си преценя.
Дъщеря ми сега кара курсове. Като вземе книжката ще я кача на двуврат двип - висока, здраво, ръчни скорости. Като се донаучи да кара, паркира, блъска бурдюри и т.н. ще се качва и на другите  коли в семейството, те са автомати.
И естествено, че автомата харчи малко повече. Но аз не познавам някой, който да се е качил на автомат и да се е върнал на ръчка, ами по-удобно е. И да, можеш да си го караш в режим на ръчно превключване, дори от волана, с бутони, но и през ум не ми е минало да го правя, автомата си се обучава електронно на стила ти накаране и не се налага да му помагаш...
Но за млад шофьор ръчните -  да усети колата и да трупа опит.    

# 63
  • Варна
  • Мнения: 36 594
Ми на мен ми е по-важно да имам маневрен седан, отколкото РАВ4 щото бил 4х4. Карам САМО в града, така че не ме вълнува проходима кола. Искам да е маневрена щото няма и ден, в който да не се налага да я навирам в малки, тесни места.

# 64
  • Мнения: X
Новите така наречени суперкар автомобили са с автоматични скоростни кутии.Не е вярно,че спортните коли са всички с ръчни скорости.За твоя случай Хюндай  i30 е много добър автомобил.

# 65
  • Мнения: 17 982
А бензин или дизел? Винаги ми е бил интересен този въпрос. Всички около мен предпочитат дизел, а същевременно често чета, че частите им са скъпи, в което лично се убедих за жалост. Защо тогава е за предпочитане? Важи ли същото и за автоматиците, коя версия е по- добра- бензиновата или дизеловата?

Мнение за Ситроен С3?

Фиатовете страшно ги харесвам аз, имали сме, желязна машина  беше, бензинова, а как возеше...чак ми е мъчно за нея.

# 66
  • Мнения: 263
бензин на газ

# 67
  • Мнения: 263
слагаш си една газова уредбичка за 600 700лв, читави са си, особено за първа кола, няма какво толкова да гледаш да е кой зн колко хубава уредбата

# 68
  • Мнения: 17 982
За газ въобще не съм споменавала, никога!

# 69
  • Мнения: 1 822
Бензин. 1,4 минимум.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 36 594
Ооооо, темата зави в любимата ми посока Simple Smile

За мен безнин, пък особено на газ, изобщо не е опция. Аз съм родена с нафта във вените си и твърдо купувам дизели. Карала съм бензинови коли ама не е ли там да се чува тракане изпод капака, не ми го хвали. С бензинката се чудех на светофара дали не е изгаснала Simple Smile

Лично предпочитание.

Между другото (не ми е водеща причина при избор на кола) дизелът ми е по-икономичен. Комбито ми е към 130 коня, голямо купе, а ми харчи доста малко. Видях колко харчи бензинова РАВ4, не мерси. Ламята Спаска отказвам да я храня аз.

# 71
  • Мнения: X
Качеството на дизела в България е трагично-от там идват и много главоболия.И бензина е с ниско качество,но самия бензинов двигател търпи по ниско качество гориво.Ако има малко вода-дюзата на дизеловия автомобил веднага заминава.При бензиновия ще покашля но ще му се размине.

# 72
  • Мнения: X
А бензин или дизел? Винаги ми е бил интересен този въпрос. Всички около мен предпочитат дизел, а същевременно често чета, че частите им са скъпи, в което лично се убедих за жалост. Защо тогава е за предпочитане? Важи ли същото и за автоматиците, коя версия е по- добра- бензиновата или дизеловата?

Мнение за Ситроен С3?

Фиатовете страшно ги харесвам аз, имали сме, желязна машина  беше, бензинова, а как возеше...чак ми е мъчно за нея.


За ситроена C3  нямам информация.

# 73
  • Мнения: 9 682
А бензин или дизел? Винаги ми е бил интересен този въпрос. Всички около мен предпочитат дизел, а същевременно често чета, че частите им са скъпи, в което лично се убедих за жалост. Защо тогава е за предпочитане? Важи ли същото и за автоматиците, коя версия е по- добра- бензиновата или дизеловата?


Дизеловите двигатели са по-здрави, но частите и консумативите им са по-скъпи.
Дизелът е по-скъп, но автомобилите харчат по-малко. За хора, които карат много, дизелът е по-добър вариант. Ако не се кара много, бензинът е ок.
Имах по едно и също време дизелова и бензинова кола, горе-долу еднакви като клас, мощност и години. С дизеловата зареждах веднъж на две седмици, а с бензиновата веднъж седмично.

# 74
  • Мнения: 454
Аз съм с комби, и да ти кажа, като започнах да я карам отначало ми се струваше, че карам съчленен автобус. :Д  Но с времето се свиква, а и както казва Магдена, свикнеш ли на голяма кола, с малките ще ти е супер лесно. Успех !

Общи условия

Активация на акаунт