Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 849
  • 259
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 11 068
Има фирма за събиране на лекарства - Балбок Инженеринг, но те се събират само в определени дни от годината в мобилния пункт, чийто график го има в сайта на фирмата. Това за София и околности. Моя приятелка от голям окръжен град прати запитване до тяхната община как е уредено там - не било уредено никак, нямали договор с подобна фирма и не планирали да сключват.

# 151
  • Мнения: 19 294
Странно, в аптеката до нас съм връщала много пъти стари лекарства. 

# 152
  • Мнения: 4 871
Не искам да ви стряскам, но попаднах днес случайно във фб та някои снимки и  затова ще ги сложа в скрит текст. Като рециклираме, а не хвърляме боклуците, където ни падне, предотвратяваме това:
Скрит текст:












Не мога да ви опиша колко мъчно ми стана, като гледах тюленчето Cry

# 153
  • Мнения: 363
Аз редовно вижда гълъбчета, оплетени в разни конци, прежди, найлони, за жалост ги е страх и не мога да им ги махна Sad

# 154
  • Мнения: 4 871
А да ви питам-какво мислите за касовите бележки? Въпреки че са гланцирани, са за кофата с хартия, нали?

# 155
  • София
  • Мнения: 1 598
Аз ги изхвърлям при хартията да.

# 156
  • Мнения: 4 871
Благодаря за бързия отговор!  Simple Smile
Знам, че ще прозвучи глупаво, но понеже имам и повторни разписки като съм плащала с карта, мисля да ги накъсам на дребно, това може ли по някакъв начин да затрудни работата на хората, които разделят хартиите в Екопак? Защото не искам да отварям допълнително работа на хората.

# 157
  • София
  • Мнения: 38 472
Спринг, нещо се престараваш. Да ги накъсаш на парченца и в контейнера?  А после като се разпилеят  или полепнат?Аз вчера хвърлих кашоните от играчки и финансовите ни отчети за 3 г. назад.

# 158
  • Мнения: 4 871
Накъсах ги, заради цифрите на картата по бележката. А и аз събирам хартиите в плик, например опаковката от захар, вътре пълня с други хартии и после пускам плика в контейнера. Не съм купувала отделни кошчета за вкъщи, вместо това използвам някакви празни кутии или пликове и после на път за работа просто вземам плика с мен. Та по този повод, накъсани са, но няма да се разпилеят.
А с тези финансови отчети не се ли притеснявате, че лична информация става видима за чужди лица-не от вашето семейство?

# 159
  • София
  • Мнения: 38 472
Никой няма да ми разбере драсканиците и стари касови бележки.  Бел. от сметките пък са ма съвсем друго име

# 160
  • Мнения: 456
Събираме разделно боклука. Имаме три цветни кошчета- синьо, жълто и зелено, където слагаме боклука за рециклиране и един кош за общия боклук. Детето ми, което е на 3 години, също изхвърля всичко разделно в правилния кош. Разделеният боклук изхвърляме през 2-3 дни. Пластмасовите и металните опаковки хвърляме заедно с торбичката. Хартията обикновено е в някоя по- голяма хартиена опаковка. Стъклото е най-малко, затова го слагаме в торбичката с пластмасата, когато приготвям боклука за хвърляне и на място го хвърляме в зелената кофа. Изхвърлянето им става когато излизаме от вкъщи, на път за някое друго задължение. Откакто събираме разделно, количеството на общия боклук намаля повече от 60%.
 В края на лятото участвахме в акция за размяна на хартия срещу нова книга. Там под формата на игра разказаха на децата, кое къде трябва да се хвърля, освен това и че опаковките трябва да са чисти. Децата са много по- възприемчиви от възрастните. За пример искам да дам съсед, който всеки ден изхвърля по няколко празни пластмасови бутилки, но в общия кош, при положение, че до него има цветни кофи. На въпроса ми защо не ги хвърля в цветния контейнер, той отговори, че така му харесвало. Тук вече е излишен коментара.
Що се отнася до това дали се извозват боклуците с отделни камиони, аз лично винаги съм ги виждала, да ги събират с различни камиони. Контейнерите за стъкло ги събират нощем. Някой ще попита откъде знам. Няма как да сбъркаш шумът- цветните кофи са под прозорците ни.
Има няколко интересни статии в блога на Жюстин Томс. Там тя е разказала за посещението си на площадки за сепариране на боклуци на Екопак. Който желае може да прочете и да види за какво става въпрос.
Важно е всеки да направи по нещо малко за общото благо, не да вади вода от 100 кладенеца, защо нямало смисъл, особено доводи като - не ми е удобно. Културата за опазване на околната среда, в частност разделното събиране на боклука трябва да се възпитава от ранна възраст. Едно дете съвсем естествено приема, че хартията трябва да се хвърли в синия кош. Когато опита човек, ще установи, че никак не е трудно, нужно е малко желание. В градовете, където са налични цветни контейнери и разделно сметоизвозване, няма място за оправдания. Дори и на местата, където няма, при добра лична организация и желание също може да се получи. На много места има пунктове за вторични суровини.

# 161
  • Мнения: 2 909
И да ги и мия боклуците си? - Не, мерси.

# 162
  • Мнения: 4 871
Хартията обикновено е в някоя по- голяма хартиена опаковка. Стъклото е най-малко, затова го слагаме в торбичката с пластмасата, когато приготвям боклука за хвърляне и на място го хвърляме в зелената кофа. Изхвърлянето им става когато излизаме от вкъщи, на път за някое друго задължение. Откакто събираме разделно, количеството на общия боклук намаля повече от 60%.
Същото правя и аз. Така и така си излезнал, много е удобно просто да вземеш пакета с отпадъци и да го пуснеш в контейнера.
И да-и аз забелязах как все по-рядко изхвърлям общия боклук, защото просто се пълни толкова бавно.
 

 
 
Важно е всеки да направи по нещо малко за общото благо, не да вади вода от 100 кладенеца, защо нямало смисъл, особено доводи като - не ми е удобно. Културата за опазване на околната среда, в частност разделното събиране на боклука трябва да се възпитава от ранна възраст. Едно дете съвсем естествено приема, че хартията трябва да се хвърли в синия кош. Когато опита човек, ще установи, че никак не е трудно, нужно е малко желание. В градовете, където са налични цветни контейнери и разделно сметоизвозване, няма място за оправдания. Дори и на местата, където няма, при добра лична организация и желание също може да се получи. На много места има пунктове за вторични суровини.

Чудесно е, че приучавате детето си от малко. Създаването на такъв навик е много важно и, както сама казваш, децата лесно възприемат и му идва естествено  (от вътре) да хвърли отпадъка в контейнера със съответния цвят.

# 163
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
И да ги и мия боклуците си? - Не, мерси.
Не, няма нужда.
Тук много хора ги мият, аз по-напред цитирах 5 различни източника, че НЯМА НУЖДА и дори е ПРОТИВОПОКАЗНО да се мият. След това не намерих някой да е цитирал институция, която изрично да иска да си миеш боклука преди хвърляне, така че аз не бих го правила.

Достатъчно е да се разделят, защото нищо не ни коства.

# 164
  • Мнения: 19 294
И аз не мия. Само бурканите не трябва да са с храна.
Столична община ще раздава безплатни компостери на желаещите:
За къщи ще е идеално. http://m.economy.bg/article/view/30399

Общи условия

Активация на акаунт