Компот от дренки (бърз въпрос)

  • 10 391
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 597
Мами, купих 1 кг дренки и искам да направя само няколко буркана компот, да имаме, ако се наложи за "коремчето".
Четох уж как се прави компота. Има два варианта. Не разбирам единия - защо дренките се заливат с горещата подсладена вода? При другия вариант слагаш захарта и водата в буркана и директно вариш.
Другия ми въпрос е за бурканите... Стават ли буркани с винтови капачки? Нямам други буркани, нито машина за затваряне на капачки. Обяснете ми, трябва ли нещо допълнително да се прави на бурканите с винтови капачки?
От 1 кг ми излизат точно 5 буркана с 1/4 дренки в буркан.

# 1
  • Мнения: 18 533
С гореща подсладена вода или захарен сироп се заливат ягоди примерно,за да по-добър вкус,пак се заварява.Няма проблем с винтови капачки,всичко правя в такива буркани.Аз слагам захар,вода  и заварявам дренките.Понеже са костилкови,повече от половин час врат.За  други неща стигат 25 мин.

# 2
  • Мнения: 1 914
Аз слагам дренките, захар и вода в буркани с винтови капачки. Заварявам бурканите и ги заварявам докато дренките изплуват нагоре към капачката. Правя ги по този начин всяка година и не съм имала проблем.

# 3
  • Мнения: 10 597
Много благодаря за бързите отговори!

# 4
  • Мнения: 10 597
Възникнаха ми още няколко въпроса. Извинете ме, но никога до сега не съм правила компот...
Нали могат да се ползват рециклирани буркани и капачки?
Бурканите се слагат в тенджерата като заври водата или няма значение?
Гледам, че излизат балончета от бурканите. Това нормално ли е или има проблем с капачките?
Ползвам буркани от лидълски кисели краставички и техните винтови капачки съответно.
На силен или слаб огън се варят бурканите?
Чета в нета, че дренки се варят 15 мин. 30 мин не е ли много?
Притеснявам се да не отиде плода на боклука (че 6 лв/кг, а на пазара вече няма други дренки)...

# 5
  • Мнения: 18 533
Ох ,девойче,бурканите от кисели краставички стават,не миришат на нещо лошо.Предпочитам нови капачки за компот,че гумичката е тази ,дето  поема мириси и ги отдава ,но и   старата става-измий  с топла вода и накисни  малко преди ползване.Сложи  дренките ,захар 4 до  5 лъжици ако държиш на сладък компот,иначе и с 3  ще стане-нали е за лекарство.Но  с 4   е добре.Доливаш вода до  гърлото ,1  см под капачката да е нивото и  затваряш здраво капачките. Слагат се в студена вода и се загряват.В гореща може да се спукат. Предполагам на котлон ги вариш и  като така  като спреш котлона и те спират да врат,остави ги да поемат топлината  и като поизстинат да пипаш с ръце  извади и обърни с капачките обратно,вари 35  мин от завирането.Това  е.Балончета изпуска заради разширяване на въздуха вътре. Ако си ги почнала да завират се моли да са хубаво затворени и това  е.Продължавай ,не прекъсвай  варенето.
Не   е много,дава гаранция  времето на варене ,пък и нали трябва да се отделят веществата от плода във сока.Костилките да уврат.На  какъвто огън да вариш ,трябва да ври.

# 6
  • Мнения: 10 597
Йеее, мисля, че се получи! Simple Smile Извадих, за куриоз, единия буркан след 15 мин варене, а другите около 30-35 мин ги оставих да врат. Извадих ги, обърнах с капачките надолу. Капачките в началото бяха надути, но като застинаха се изравниха. Добре изглеждат бурканите и дренките, ще видим на вкус как са станали (че сложих по 5 пълни лъжици захар)... Simple Smile Благодаря ви за напътствията!

# 7
  • Мнения: 18 533
Няма проблем със захарта,но  целта е да се използва  за стомаха  при нужда ,затяга,а  захарта  не помага в случая.но  като компот  е идеално.Търсих из нета рецепти и видях една с варене 15  мин.може би,но е със захарен сироп ,сироп направо.Надявам се да няма  проблеми.Вече  имаш опита и  нататък ще импровизираш и  с други плодове и  с други неща.

Общи условия

Активация на акаунт