8 клас - в крак със новите порядки и все още със догадки( със щот е поезия)

  • 81 570
  • 737
  •   1
Отговори
# 30
  • Русе
  • Мнения: 11 917
 Проблемът е, че никой май не е наясно с промените. Не знам дали има училище с изготвен учебен план до 12 клас. В нашето училище, за нашите деца по новата програма няма такъв план. Няма кого да питаш, защото като попиташ никой нищо не може да ти каже. Гадаем по спуснатите наредби и се ослушваме.
   Иначе гимназистът хич не се е стреснал. Учи почти светкавично и хуква към залата - от 16 до 19.  Засега резултатите са доста добри .Аз хвърлям по едно око, защото той е в учението на принципа  ако може без, значи ще минем без. Снощи от тетрадката му изпадна едното контролно по математика. Чак се изненадах, справил се е прекрасно и задачите не са елементарни.

# 31
  • Мнения: 14 133
Имат като нашите сигурно план сами за тази година.
Нататък ще видим..
Амбър, погледни, моля в градската тема.
Едно от момичетата пита за спортове в зала Локомотив..

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Учителите в нашето училище казаха, че по новите програми нямало да правят както досега учебния план за всичките следващи 5 години, в които випускът ще учи там, а всяка година нов план и то само за годината, за която е утвърден. Това го разбрах, когато питах какви трети и четвърти предмети са им избрали за профилиращи в 11 и 12 клас, а те казаха, че това ще се мисли за учебния план чак когато дойде 11 клас.

# 33
  • Мнения: 14 133
За всяка следваща година яено ще  правят планове точно преди началото й.

# 34
  • Русе
  • Мнения: 7 056
Запис и от мен, че да не ви изпусна.
Въобще не ми се мисли от сега за десети клас. Както не е добре с Математиката, направо ми се изправя косата, като си помисля за ново НВО. На родителската среща само казаха, че в края на осми клас няма да има изпит по АЕ, а ще е в края на десети. Нямаха още никаква яснота и казаха, че всеки ден нещо ново пристига.

velina_v, да ти е живо е здраво момичето, да има и занапред много успехи! Flowers Bouquet

# 35
  • Мнения: 14 133
Те да стигнат до 10-ти клас,  тогава ще му мислим.

# 36
  • Русе
  • Мнения: 11 917
 В края на 10 клас ще имат НВО по БЕЛ и по математика
И по конкретно
(3) Изпитите при националнотовъншно оценяванеп оал.1 са по учебните предмети български език и литература и по математика  и се провеждат под формата на тест.
(4) Извън изпитите по ал.3 всеки ученик по свое желание може да положи и изпит по
учебния предмет чуждезик - английски,френски,немски,италиански,испански,руски,изучаван
в задължителните учебни часове, чрез който се измерва степента на постигане на отделни
езикови компетентности в областта на чуждия език,и/или по учебния предмет информационни
технологии, чрез който се измерва степента на постигане на отделни ключови компетентности в
областта на дигиталните компетентности, придобити в класовете от етапа.
(5) Преди началото на всякаучебна година  министърът на образованието и науката със
заповед може да определи и други учебни предмети извън посочените в ал. 3 и 4, по които да се
проведе национално външно оценяване по ал.1. В заповедта се определя и форматът на теста.

# 37
  • Русе
  • Мнения: 7 056
В края на 10 клас ще имат НВО по БЕЛ и по математика
И по конкретно
(3) Изпитите при националнотовъншно оценяванеп оал.1 са по учебните предмети български език и литература и по математика  и се провеждат под формата на тест.
(4) Извън изпитите по ал.3 всеки ученик по свое желание може да положи и изпит по
учебния предмет чуждезик
- английски,френски,немски,италиански,испански,руски,изучаван
в задължителните учебни часове, чрез който се измерва степента на постигане на отделни
езикови компетентности в областта на чуждия език,и/или по учебния предмет информационни
технологии, чрез който се измерва степента на постигане на отделни ключови компетентности в
областта на дигиталните компетентности, придобити в класовете от етапа.
(5) Преди началото на всякаучебна година  министърът на образованието и науката със
заповед може да определи и други учебни предмети извън посочените в ал. 3 и 4, по които да се
проведе национално външно оценяване по ал.1. В заповедта се определя и форматът на теста.
Той и тази година уж не беше задължителен, но всички бяха на НВО по език.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Той и тази година уж не беше задължителен, но всички бяха на НВО по език.
Били са, но никой не ги е задължил. Предишната учителка по английски въобще не беше споменала тази подробност пред учениците, защото искаше всички да идат.


Учителите в нашето училище казват, че въпреки че в наредбите пише, че НВО ЧЕ 10 клас не е задължителен, някаква експертка казала да са в готовност учителите по чужд език, защото имало възможност да изменят наредбата и НВО ЧЕ да стане задължителен за тези с интензивно изучаване на езика.

# 39
  • Мнения: 21 455
Е, то на теория може да има далеч по-драстични изменения в наредбата. Примерно да увеличат броя на предметите, по които задължително се полага НВО.
Не виждам какво специално трябва да правят, че да са в готовност. Ако и децата, и учителите си изпълняват задълженията съвестно, едно НВО по език няма да ги събори.
След десети клас кандидатстват учениците, които са завършили първа гимназиална степен в обединени училища. Става дума за т. нар. допълнителен държавен план-прием.
Чл. 79. (1) Допълнителният държавен план-прием определя броя на местата, на които учениците, завършили първия гимназиален етап на средно образование от обединените училища, се приемат:
1. в профилираните гимназии и в професионалните гимназии;
2. в паралелките за профилирана подготовка или за професионална подготовка в средните училища.
(2) Допълнителният държавен план-прием се планира по реда и в сроковете на държавния план-прием по чл. 51.
(3) Допълнителният прием е за обучение по профили или специалности от професии, по които са се обучавали учениците в първия гимназиален етап.

Последна редакция: ср, 25 окт 2017, 18:42 от министър Дидева

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Били са, но никой не ги е задължил. Предишната учителка по английски въобще не беше споменала тази подробност пред учениците, защото искаше всички да идат.

А на нас на РД бившата госпожа по АЕ каза, че е задължително НВО-то. Ама не се учудвам. Нищо хубаво не мога да кажа за нея...

# 41
  • Мнения: 2 817
Дами, здравейте!

Моля за СПЕШНА помощ.
С две думи - синът ми учи в квартално училище с английски език в София. Трябва незабавно да се премести от там. Английският му е перфектен, свободно гледа филми, чете книги и така.  
Онзи ден питах за условията по преместване в друго училище. Трябва да се премести в добро училище, с добри деца. Наистина въпросът е много спешен. Четох Наредба № 10, но много не можах да се ориентирам.

Моля за помощ, как да стане това преместване. Целта ни е Първа, Втора английска или в краен случай 32-ро ОУ.

Последна редакция: ср, 25 окт 2017, 20:41 от ЕваНиколова

# 42
  • Мнения: 21 455
Моля за помощ, как да стане това преместване. Целта ни е Първа, Втора английска или в краен случай 32-ро ОУ. Ако трябва дарение нещо за училището....
Последното изречение ще се направя, че не съм го прочела. Не знам как изобщо ти хрумна да го напишеш тук.
Проверявате за свободни места, ако има такива, на място ще ви кажат какво да предприемете след като не можете да се ориентирате в наредбата.

# 43
  • Мнения: 21 455
Моля за помощ, как да стане това преместване. Целта ни е Първа, Втора английска или в краен случай 32-ро ОУ. Ако трябва дарение нещо за училището....
Последното изречение ще се направя, че не съм го прочела. Не знам как изобщо ти хрумна да го напишеш тук.
Проверявате за свободни места, ако има такива, на място ще ви кажат какво да предприемете след като не можете да се ориентирате в наредбата.

# 44
  • Мнения: 2 817
Да, то някои неща по-добре да се правим, че не съществуват. Да си заравяме главите в пясъка, защото е по-лесно. За съжаление това е животът. Както и да е, редактирам си поста.
Ще съм благодарна, ако споделите къде да следя, освен сайтовете на самите училища. Според Наредбата би трябвало в сайта на РУО да има информация, но аз не мога да намеря такава.

Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт