Ежедневната рутина

  • 16 920
  • 142
  •   1
Отговори
  • Мнения: 129
Как ви е организирано ежедневието през работната седмица? Имам нужда да чуя и други мнения от хора, в положение, подобно на нашето.

И аз и мъжът ми работим 5 дена в седмицата, имаме две малки деца, които по стечение на обстоятелствата ходят в различни детски градини. Това ни губи страшно много време докато ги закараме сутрин, да ги вземем вечер. Ставаме в 5, излизаме в 7 без 20. Аз свършвам работа в 4, а се прибирам вкъщи в 6. Тепърва почваме да готвим, да вечеряме, да измием стотиците кутии, да сложим храна, за следващия ден за четиримата. След това, ако остане малко време, прекарваме го с децата, къпем ги, слагаме ги да спят, и то станало 8:30 или 9.
Освен че нямаме никакво свободно време за нас, в 8:30 вече сме толкова изморени, аз се чувствам като изстискан лимон. Аз лично спя по около 5 часа, през деня съм като парцал на работа. Нямаме роднини тук, няма кой да помага, няма на кого да ги оставим и никога не сме го правили. Не знам докога ще издържим така...

Искам да чуя и други мнения как процедирате вие – колко често готвите, носите ли си обяд или купувате навън всеки ден, кога намирате време за вас?

Моля модераторите да оставят темата ми в чужбинския форум. Искам да чуя мнения на хора, живеещи в чужбина, защото има огромни различия в ежедневието и начинът на живот между България и Северна Америка.

# 1
  • Мнения: X
Ако децата ви са в една градина, ще облекчите ежедневието си. Няма ли начин да съкратите пътуването от/до работа, или поне единия родител да намали работните часове? Кога виждате децата си? Кога общувате с тях?

Ние като семейство избрахме единият от нас да си остане в къщи, докато децата поотраснат и това беше правилното решение. 3 деца с малка разлика, често пътуващ и много натоварен баща, никакви помагачи на хоризонта, логично си останах в къщи. Държахме децата ни да се чувстват сигурни и спокойни, че винаги могат да разчитат на поне един наличен родител, да не висят по бавачки и занимални, да знаем какво се случва с тях и за тях повече, отколко знаят възпитателките в градината. Да бъдат възпитавани от отговорен и мотивиран индивид (майка им), не от отегчена лелка в градината или бавачка. Смятам, че дадохме и даваме най-доброто на децата си, според възможностите и обстоятелствата.

# 2
  • Мнения: 1 488
Запишете си децата в една градина. Потърсете работа близо до дома, или обратното, преместете се вие близо до работата.

Аз лично, работя когато детето е на училище и свършвам рано,  за да я забирам. Това ми беше условието като започнах работа.

# 3
  • Мнения: 129
Да, товае планът, децата да ходят в една детска градина. Чакаме за място, не става бързо и лесно.
И аз си мисля, че свършвам рано (4 ч. ми се струва все едно си тръгвам на обед). Пътят е само 35 минути с commuter train, проблемът в момента е, че втората градина е далеч, хващам автобус, става дълга и широка.
Това за работата и аз си го мисля, но съм на тази работа много години вече и съм свикнала.

# 4
  • Мнения: 129
Ако децата ви са в една градина, ще облекчите ежедневието си. Няма ли начин да съкратите пътуването от/до работа, или поне единия родител да намали работните часове? Кога виждате децата си? Кога общувате с тях?

Ние като семейство избрахме единият от нас да си остане в къщи, докато децата поотраснат и това беше правилното решение. 3 деца с малка разлика, често пътуващ и много натоварен баща, никакви помагачи на хоризонта, логично си останах в къщи. Държахме децата ни да се чувстват сигурни и спокойни, че винаги могат да разчитат на поне един наличен родител, да не висят по бавачки и занимални, да знаем какво се случва с тях и за тях повече, отколко знаят възпитателките в градината. Да бъдат възпитавани от отговорен и мотивиран индивид (майка им), не от отегчена лелка в градината или бавачка. Смятам, че дадохме и даваме най-доброто на децата си, според възможностите и обстоятелствата.



Да, не изключвам възможността примерно аз да работя 4 дена вместо 5, но ми е неудобно да питам шефовете, защото вече имаме една такава колежка, работи 3 дена, и нейните задължения падат върху нас, като я няма.

# 5
  • Мнения: X
Не знам, но за мен имате странно подредени приоритети. Ако децата са най-важното в живота ви, е добре сериозно да помислите как да реорганизирате времето. Ако не са- карайте си както си знаете.
Не може оправданията да са " ми е неудобно да питам шефовете" и "но съм на тази работа много години вече и съм свикнала". Също ми направи впечатление как изкарвате вечерите си :
Цитат
Аз свършвам работа в 4, а се прибирам вкъщи в 6. Тепърва почваме да готвим, да вечеряме, да измием стотиците кутии, да сложим храна, за следващия ден за четиримата. След това, ако остане малко време, прекарваме го с децата, къпем ги, слагаме ги да спят, и то станало 8:30 или 9.
Не е ли по-добре единия да готви, другия да е с децата. Или да готвите в количества , които да стигат за повече дни, да замразявате на порции или основното готвене да е уикенда? Какво е това миене на кутийки в присъствието на децата, слагане на храна, пък ако остане време го прекарвате с децата? Крадете от времето си с тях, което и без това е минимално,  за да миете и подреждате? Тия дейности ги правете след като децата легнат. Пък и 10 минути максимум отнема измиване на кутийки и приготвяне на 4 обяда за следващия ден. Прави го единия, другия играе/чете/гушка се с децата. Ползвайте слоукукър, зареждате сутрин, като се приберете яденето е готово. Подредете си важностите и приоритетите. Ако се придвижвате с кола, няма ли да намалите времето за прибиране в къщи?

# 6
  • Мнения: 1 488
Не ми харесва тона на сбъдваща, но е права по принцип, подредете си приоритетите и си намерете начини да си го направите по приятно за всички щом се тормозите от сегашния режим. Също и  оправданията ми се струват несериозни. В коя д-ва си та няма места в градината?

# 7
  • Мнения: 10 993
Аз живея в бг, но също не готвя и чистя само един ден от седмицата. През другото време само разритвам играчки и дрехи. Много ми е трудно с домакинстването и въобще гледам да не обръщам внимание.  Въобще хаос е у нас и не искам никой да ми влиза в къщата. като пораснат децата и ще оправя. След поне 10 години.

# 8
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Аз готвя в неделя и четвъртък за няколко дни напред. Слагам в кутии и сутрин се пресипва в кутия за обяд. Салатата я слагам в торбички за фризер на порции и също в хладилника. отделям по половин час на ден за чистене и в събота пера и пускаме прахосмукачка. Купи си кола, така ще съкратиш доста времето за пътуване.

# 9
  • Мнения: 5 134
 Здравей, плажче. Добре разбирам вашата дилема защото и у нас положението беше подобно, макар и само с едно дете. Мисля, че знаеш, че без промени нищо няма да се подобри от само себе си, хубаво е, че ще може да да скоро в една градина, това доста ще помогне.
При нас най-много помогна това, че успях да намеря изцяло дистанционна работа по професията си. В Северна Америка това всъщност е напълно възможно, разбира се зависи и от професията. Отне ми около 5 месеца усилено търсене, но успях.
Детето ходи на детска градина на 10 мин от нас и по този начин аз успявам през деня да работя, тъй като имам много телеконференции и разговори по телефона. Кара я съпругът ми, той я приготвя почти изцяло сам сутрин, а аз успявам макар и малко да свърша нещо домакинско между 7 и 8:30, време, което преди ми отиваше в път до офиса. Между 8:30 и 16:30 работя плътно, но съм спокойна, че съм наблизо ако недай Боже се обадят от
nursery school (досега не се е случвало). След 16:30 я взимам и до 17 сме в нас, отново коренна разлика с преди.
За мен професионалното развитие е важно и макар че работата е добра, направих известни малки компромиси с нея, за да мога да си олесня живота откъм стрес. Не съжалявам!

Последна редакция: нд, 29 окт 2017, 02:26 от elenna

# 10
  • Мнения: X
Това ежедневие го имахме за 18 месеца и смених работата си няколко пъти за да оправя нещата.
Сега работя от вкъщи и поемам всички ваканции и неприсъствени дни в училище. Преди зареждах слоу кукъра сутринта в 7 и в 5.30 имахме топла вечеря когато се приберем. Приготвях вечерта обядите и кутиите нищ, дрехите и прочие докато тя пише домашни или ни чете на глас. След това баня, разговор, приказка и сън за нея, а след това душ, тв и сън и за нас.

От малка я научихме да се къпе, облича и оправя сама и след 6-7 гдишнината й оправяхме други неща докато тя се оправяше за сън и четеше сама преди лягане.
Просто организация, промени в желаната посока и оптимизация.  защото иначе е много трудно.

# 11
  • Мнения: 129
Благодаря на elenna и Barefoot Kontesa за мненията. Горещо се надявам скоро да се промени ситуацията при нас и скоро да се освободи място в близката ни градина. Това ще улесни нещата до голяма степен.

Причината да няма място в предпочитаната от нас градина е, че се случи инцидент с човекът, който щеше да гледа бебето. Наложи се операция и уговорката ни отпадна. Буквално от днес за утре трябваше да намерим градина. Децата са малки, без наша помощ не могат да вършат нещата сами. С големия работим в тази насока, но ще минат поне няколко години докато се случи. Явно моментът с готвенето ще трябва да се оптимизира.

Работата и къщата не мога да сменям. Засега положението е такова, че не мога да работя от вкъщи.

Сбъдваща мечти – радвам се, че сте избрали правилното решение за вашето семейство. Хубаво е когато хората знаят какво искат и не съжаляват в решенията си. Аз също нямам колебания дали да съм домакиня – това не е опция за мен. Винаги съм работила, с изключение на двете майчинства. И да вметна, че аз не търся съвет какво да правя, много добре знам какви са ми вариантите. И не ми допадат осъждащите ти изказвания. Нямам за цел и нямам намерение да осъждам теб и решението ти да се грижиш за децата си, така че моля те не осъждай мен, избора ми и приоритетите ми. В различни ситуации сме, мнението ти не е по темата и не ми е полезно.

Последна редакция: вт, 31 окт 2017, 01:33 от Плажче

# 12
  • Мнения: 5 134
Оф, тя тази тема и конфликта около нея е вечен, но и аз се надявам да не избухне тук с пълна сила, защото лично на мен темата за ежедневието ми е интересна. Факт е обаче, че то е натоварено по този ужасен начин само при двама работещи родители. Да поясня, работещи извън гледането на деца преди някой да е скочил.

Гледала съм дъщеря ми 22 месеца у дома, далеч не мога да кажа, че в момента е хвърлена на незаинтересовани лелки, но разбирам, че ако човек няма достъп и средства за истински качествено ранно детско образование, гледането у дома до максимална възраст е за предпочитане. Или пък ако икономически не можех лесно да го оправдая. Но дори с 3 деца училището на дъщеря ми би ни струвало кажи речи половината ми заплата и пак бих го избрала този вариант. Друг може да сметне това за егоизъм и кариеризъм и т.н. Много е личен този избор.

Да се върна малко по основната тема. По колко перални и сушилни пускате на ден?

Последна редакция: вт, 31 окт 2017, 01:25 от elenna

# 13
  • Мнения: 129
Не виждам причина да избухва конфликт. Идеята на темата ми е да си сверя часовника и да обменим полезни практики относно организацията на деня с други момичета, където и двамата родители работят, а децата ходят на градина.
Както казах, не търся съвет какво да правя. Но ми стана неприятно от изказванията на жена в различна ситуация от моята.

Аз пукам 3-4 перални през уикенда, през седмицата само един път, предимно на децата дрешките.

Надявам се да се включат още момичета, темата е прегледана почти 600 пъти.

Последна редакция: вт, 31 окт 2017, 01:34 от Плажче

# 14
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Аз пък не виждам причина да си губя времето в тази тема повече. Успех с обмяната на 'полезни практики' Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт