Отглеждане на сладки картофи

  • 13 027
  • 13
  •   1
Отговори
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 169
Това лято открихме вкъщи сладките картофи- бататите- и готвим често от тях, много ни хареса вкусът им. Сега си мисля дали не можем да засадим на пролет/ ранно лято в градината ни на село. Четох статии по темата, но няма от кого да почерпя опит. Ако някой гледа вкъщи може ли да сподели мнение Hug

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 721
Аз тази година отглеждах 3 вида батати.И аз си мислех, че може да са капризни и нещо да не им допадне, но напротив.Гледат се много лесно, самото растение има влекове като пъпешите,дини, заема цялата площ с листна маса и не се налага да се скубе тревата.Като за първи опит мисля, че реколтата ни беше отлична около 4-5 кг от корен.Аз си поръчах разсада от сайт, човекът който го поддържа е описал много подробно всичко как се гледат и т.н . Единственото лошо беше, че ги сях късно към 15 юни ,тогава ми дойде редът да ми изпратят разсад .Мисля, че реколтата щеше да е по-висока.Ако ще взимате от там пишете по отрано .Това е https://hobi-semena.com/batati.html

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 169
Благодаря за линка. Аз четох как сами да си направим разсад, но щом се продава още по-добре. Казахте, че разстилат листа- по земята ли ги оставихте да влачат или ги вдигнахте на горе на някакви приспособления? Hug

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 721
Да, моите ги оставих да пълзят по земята.Имам място в градината и го запълних с тях.Ако са по земята трябва отвреме на време да се повдигат, защото образуват маломерни клубени по самите стъбла.,които взимат от силата на централния корен.Аз не го правих много и така здраво се бяха хванали за почвата.

# 4
  • Мнения: 19 245
И аз от там си поръчах разсад. Дано пак да има догодина.
Пробвах и сама да си направя, но успях да изкарам само две стръкчета.
Моите бяха в повдигната леха и ластуните тръгнаха да излизат от нея. Може би защото почвата отвън беше много тревясала и сбита и не са се вкоренявали отвън.

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 169
Случайно да помните колко струва разсадът Blush

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 721
Имам някакъв спомен, че за 20 корена платих 24 лв нещо такова беше

# 7
  • Мнения: 19 245
Момичета, откъде поръчвате разсад тази година?
Хоби семена вече не предлага.

# 8
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
листата също се ядат: младите листа се готвят като спанак. Peace

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 169
Аз така и не успях да се сдобия с разсад и да пробвам. Ще ви следя ако кажете откъде да взема. Кога се засажда?

# 10
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 284
Виждам естествено че темата е стара, но излиза на търсачка, така че ако модераторите преценят могат да я оставят.
И така, батати 2023?

# 11
  • София
  • Мнения: 12 182
Здравейте,
аз вече около три години си правя разсад и е лесно, особено ако  бататите не са обработвани.
Потапям ги във вода, важно е да са на топло, за да поникнат, а не да изгният. Редовно им сменям водата. След като пуснат филизчета и станат достатъчно големи, ги отрязвам, но ако е по-дебело стъблото, оставам част от него на батата, откъдето от пазвата на листото изниква още един филиз. Отрязаните филизи почиствам от листата отдолу и потапям в чаша с вода, тъй като ги събирам преди да ги насадя. Някои имат време и пускат коренчета бързо, което по принцип не е нужно.
Миналата година имах един лилав батат рекордьор, купен от лидл, който даде може би към 50 филиза. За съжаление не ми допада особено реколкота от този батат.
Последната година ги гледах на капково за по-лесно, но сляпото куче си ги хареса и поотнесе повечето Simple Smile









Втори филиз от пазвата на листото.



# 12
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 284
Аila, кога слагате картофите за покълване и кога ги засаждате?
В коя част на страната сте?

Последна редакция: пн, 02 яну 2023, 23:03 от В (като Вятър)

# 13
  • София
  • Мнения: 12 182
Спазвам като цяло препоръките от тук - https://hobi-semena.com/batati.html
Като цяло залагам по-рано бататите, защото едната година ми пуснаха късно филизи и закъснях със засаждането. Ако станат по-рано, макар да не препоръчват в статията си ги държа и се си вкореняват в чаша или дори ги засаждам временно в кофички. Дори да са криви след това бататите, не ми е проблем.
Отглеждам бататите в село на 35 км от София, близо до Елин Пелин. Садя ги след като се е постоплило, вадя есента преди първи слани, макар че може по-всяко време след като има достатъчно големи грудки.

Общи условия

Активация на акаунт