Може ли бременна да е кръстница на дете?

  • 5 548
  • 23
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 13
Здравейте.
Моля дайте съвет. Бременна съм, а съм поканена за кръстница на дете. Чета различни суеверия, че бременната може да вземе от късмета на детето, че може да е опасно за самата бременна и още хиляди други неща. Моля споделете вашия опит и мнения. Предварително благодаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 27 988
Не се занимавай с глупави суеверия.

# 2
  • Мнения: 46 403
Мнението ми е, че всички тези приказки са откровени глупости.
Не се връзвай на суеверия, тепърва ще чуваш какво ли не, и за бебето и раждането.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Е само такава дивотия не бях чувала. Попитай свещеника и виж какво ще ти отговори по повод тези суеверия.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 36 428
Значи, ако аз поканя близка приятелка (то няма как да не е такава) за кръстница на детето ми и тя ми откаже с това обяснение, директно ще викна хората с бели престилки да я приберат. Излишно е да споменавам, че повече няма да ми е никаква приятелка. Вярно ли има хора, които се връзват на подобни глупости?!?

# 5
  • София
  • Мнения: 13
Ами момичета, честно казано май никога не съм била чак толкова суеверна. И за мен са пълни тъпотии, но сякаш бременните се връзват повече на всякакви глупости (може би от страх, аз така си го обяснявам). Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 12 518
Вяра и суеверие не би трябвало да стоят в едно изречение. Ако си суеверна, значи не си наистина вярваща и по-добре откажи да си кръстница точно с този довод!

# 7
  • София
  • Мнения: 13
Никъде от написаното по-горе от мен  "Вяра и суеверие " не седят в едно изречение. Simple Smile Но все пак благодаря за коментара. 

# 8
  • София
  • Мнения: 27 988
Напротив, стоят.
Кръщенето в православна църква е израз на православната вяра. Православната вяра отрича суеверията. Двете неща се изключват взаимно. Неслучайно ти предложиха да попиташ православен свещеник.

П.П. Това се отнася не само до православието, а за християнството като цяло. Така че, ако вярваш в суеверия, няма как да си вярваща православна и отказ въз основа на този довод е съвсем правилен и логичен.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Напротив, стоят.
Кръщенето в православна църква е израз на православната вяра. Православната вяра отрича суеверията.
Точно. Суеверен кръстник... не ми звучи добре.

# 10
  • Мнения: 1 315
Аз бях в 8-ми месец, когато кръстих кръщелника ми и никой не с споменавал нещо против. Честно казано дори и не се бях замисляла досега, докато не прочетох заглавието. Направо ми е смешно като чета подобни теории, че някой може да вземе от късмета или дори да е опасно за бременната. Какво да му е опасното? А ти защо четеш суеверия?

# 11
  • София
  • Мнения: 13
и аз не знам ... Simple Smile но си взимам поука и вече никакви глупости и тъпотии Simple Smile благодаря за отговора Simple Smile има къде къде с по-важни неща да се занимавам

# 12
  • София
  • Мнения: 1 625
Ама никак не е честно да се осъжда подобно суеверие, защото всички слагаме мартеници на 1ви март и много им се радваме Simple Smile
Суеверието не е нищо друго освен комбинация между страх, предразсъдъци, неинформираност (понякога) и зле насочена или интерпретирана вяра в неща, които са изключени от вярата според религиозните канони. Етимологията на думата обаче е следната и хич не отдалечава вярата от суеверията:
Цитат
"Произхода на думата е от латински (superstitio) и се превежда като "свидетел" на някакво чудо, но други интепретации включват добросъвестност към всякакви религии и стари вярвания като определение на думата. Смята се, че думата е използвана за пръв път през 1 в. преди Христа от римския историк Тит Ливий и давала определение на безусловни или преувеличени страхове и надежди за случили се или предизвикани и предотвратени свръхестествени явления"
Вярата в нещо винаги някъде дълбоко се крепи на доста страхове, което значи, че има последствия и се отразява на действията. Християнската вяра в бог също има естествен и желан завършек на живота - да идеш в рая, отсъствието й понякога може да доведе до пъкъла. Нима няма хора, които вярват, че ако не ходят на църква ще отидат в ада? Това дали е  угодно на църквата или не?
Това, че е вяра в "тъпотия", която води до безсмислени действия и ритуали, не значи, че не е вяра. Не забравяйте, че забременяването при някои жени не е от най-лесните процеси и когато се случи най-после, жената може да стане особено податлива на всякакви разбираеми за състоянието й състояния: наречете ги страхове, суеверия, вярвания в нещо...ако спазването им й помага да бъде по-спокойна, аз не намирам нищо осъдително дори и в това да се откаже да бъде кръстница.
Всеки да си гледа в своята градинка, защото никой няма да му изживее мъката след това ако случайно стане нещо....

# 13
  • София
  • Мнения: 27 988
Мартениците отдавна са преминали суеверието и са станали традиция, така че сравнението е неподходящо. В темата става въпрос за друго – за православен ритуал.
Православната вяра отрича суеверната вяра, ако толкова държиш на думата "вяра". Двете се изключват взаимно. Ако някой твърди, че вярва и в двете, значи не вярва истински в нито едното. Това съвсем накратко казано.
В никакъв случай не осъждам липсата на вяра, аз съм 1000 процентов атеист, за мен и суеверията, и всички религиозни вярвания са глупави, просто обяснявам защо не може да се седи на два стола.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 625
Мартениците отдавна са преминали суеверието и са станали традиция, така че сравнението е неподходящо. В темата става въпрос за друго – за православен ритуал.
Православната вяра отрича суеверната вяра, ако толкова държиш на думата "вяра". Двете се изключват взаимно. Ако някой твърди, че вярва и в двете, значи не вярва истински в нито едното. Това съвсем накратко казано.
В никакъв случай не осъждам липсата на вяра, аз съм 1000 процентов атеист, за мен и суеверията, и всички религиозни вярвания са глупави, просто обяснявам защо не може да се седи на два стола.
Както всяка религия и християнската най-вероятно ще "остарее'. Такъв е естествения живот на религиите.
Суеверието откъдето и да бъде погледнато е вяра в стари религии и вярвания в свръхестествени явления, сред които след време ще попаднат и християнските най-вероятно. Има мноооого християнски ритуали, които са абсолютно приети даже общоприети,но нямат нищо общо с вярата и не те правят по-праведен: палене на свещи, целуване на икони, минаване под маси, хвърляне на кръстове, даване на пари за църквата и др.
Всяко нещо носи определени дивиденти на някой...както на жената отказа от това да е кръстница, ще донесе известно спокойствие и успокоение, че няма да навреди на бременността си.
А това, че мартениците са се превърнали в традиция, не значи, че вече не са езическа такава, базирана на
суеверно вярване, че мартеницата се подарява за здраве, радост и плодородие.

Общи условия

Активация на акаунт