имам ли право на платен отпуск след майченство

  • 4 039
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 371
Здравейте!!! На мен 2г-то платено майчинство ми свършва на 31.08.2006г. Днес отидох да си го прекратя, защото искам да се върна на работа (бяха меко казано неразговорливи #Cussing out) и  не ми обясниха нищо. Казаха ми да си пусна молба за платените отпуски през 2004 и 2005г. Трябва да започна работа на 25.07.2006г. Може ли някой да ми каже дали ще ми включат и половината майчинство (80лв) към възнаграждението за отпуските? Благодаря предварително!!!   bouquet

# 16
  • Мнения: 815
краси, не могат да те задължат да си пуснеш отпуските- това го решаваш ти- обаче като знам какви са ни работодателите- особено ако е частна фирма-ти налагат най- безумните условия- но за половината майчинство- да, плащат ти го докато детето ти навърши 2 години

# 17
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 368
Трябва да ти включат 80 лева / 50 %/ от майчинството към възнаграждението за платен отпуск, защото с прекратяването на ползването на майчинството ти практически се връщаш на работа.

# 18
  • Мнения: 8 917
Ще се възползвам от темата за едно въпросче. Тази 1 година неплатено майчинство ( по 6 месеца за всеки родител) може ли да се прехвърля на бабата примерно, както ставаше с платеното майчинство. И в този случай въпросът с осигуровките как стои?

Доколкото си спомням при неплатеният отпуск се поема цялата здравна осигуровка от работника. В момента тя е 6%. За прехвърляне, мисля, че може да стане, но трябва да погледна КТ Thinking
Aми аз нямам проблеми да й поема осигуровката, ако тази година ще се води трудов стаж за майка ми. Ще съм ти много благодарна ако погледнеш  bouquet
Честно казано не виждам нещо в подкрепа на това Sad За неплатеният отпуск се споменава само това, което слава Богу няма нищо общо с вашият случай :
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.


Докато за платеният отпуск си има изрична алинея, която разрешава подобно прехвърляне.Ето - погледни сама Peace

Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст

 

(Загл. изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.)

 

Чл. 164. (1) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.)

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.


(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., бр. 1 от 2002 г., в сила от 1 януари 2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.




Докато за неплатеният отпуск е ето:


Неплатен отпуск за отглеждане на дете

до 8-годишна възраст

 

(Ново загл. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.)

 

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.

(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.

(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.

(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:

1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;

2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;

3. другият родител е починал.

(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.

(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.

(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.

(Sunglasses Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.

(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1-8 се уреждат с наредба на Министерския съвет.

 




# 19
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
The Sun, много ти благодаря.

# 20
  • Мнения: 8 917
The Sun, много ти благодаря.

Няма защо Hug Ако искаш мога да попитам и в клуб Счетоводство, че и на мен ми стана интересно дали може, но като прочетох КТ,мисля, че не може. newsm78

# 21
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
The Sun, много ти благодаря.

Няма защо Hug Ако искаш мога да попитам и в клуб Счетоводство, че и на мен ми стана интересно дали може, но като прочетох КТ,мисля, че не може. newsm78
Стига да не те затруднява. Аз съм помолила и една позната да поразпита, но още нямам никакви новини, а трябва да се ориентирам какво ще правим
Пак мерси  Hug

# 22
  • Мнения: 8 917
Ок, пускам Peace

# 23
  • Мнения: 8 917
Ето темичката, Трилиън, ако искаш да я следиш, но досега отговорът е "Не" Sad Поствам я и тук ,защото може да е полезна за някой друг, ако се окаже, че може, но все пак - не вярвам Naughty

http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=accounting&Number=194 … mp;sb=5&part=

 Hug

# 24
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Хайде и аз да попитам. Може ли все пак работодателя да ти откаже да ползваш платения отпуск

# 25
  • Мнения: 4 406
Хайде и аз да попитам. Може ли все пак работодателя да ти откаже да ползваш платения отпуск
правно основание има, като гледам по- долу цитирани членове на КТ.
ако той не разреши, ти имаш право сама да определиш кога да го ползваш- поправете ме ако греша.
аз примерно не съм ползвала платен годишен отпуск  и няма как да го ползвам, щото няма кой да ме замести, и шефа няма да ми разреши. сигурно губя правото на отпуск като мине този срок от 6 месеца на настоящата календапна година

# 26
  • Мнения: 8 917
Хайде и аз да попитам. Може ли все пак работодателя да ти откаже да ползваш платения отпуск


Ползуване на платения годишен отпуск

 

Начин на ползуване

 

Чл. 172. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части, от които най-малко половината се ползва наведнъж през календарната година, за която се полага отпускът.

Ред за ползуване

 

Чл. 173. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Платеният годишен отпуск се ползува от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.
5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм., бр. 100 от 1992 г., доп., бр. 25 от 2001 г.) Работникът или служителят използува платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година освен ако ползуването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.
Прекъсване на ползуването

 

Чл. 175. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъкът се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя.

(2) (Нова - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Извън случаите по предходната алинея отпускът на работника или служителя може да бъде прекъсван по взаимно съгласие на страните, изразено писмено.
 

Отлагане на ползуването

 

Чл. 176. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:

1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;

2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
[/b]
 

Посочих ти причините, поради ,които работодателят може да откаже отпуск. Ако все пак това стане, то 2 седмици предварително го уведомяваш кога ще си го позлваш и излизаш с чиста съвест в отпуск Peace Стига да са разбрани работодателите ти, защото после може да почнат да ти правят сечено ако са някакви ...../да не казвам какво/ и по-добре да бягаш от тях. Peace

# 27
  • Мнения: 8 917
Хайде и аз да попитам. Може ли все пак работодателя да ти откаже да ползваш платения отпуск
правно основание има, като гледам по- долу цитирани членове на КТ.
ако той не разреши, ти имаш право сама да определиш кога да го ползваш- поправете ме ако греша.
аз примерно не съм ползвала платен годишен отпуск  и няма как да го ползвам, щото няма кой да ме замести, и шефа няма да ми разреши. сигурно губя правото на отпуск като мине този срок от 6 месеца на настоящата календапна година


Така е Peace По реда на чл.176, ал.3 определяш кога ще си го ползваш ти, но като го уведомяваш 2 седмици  предварително Peace По-нагоре съм постнала извадка от КТ. Той е длъжен да ти осигури ползването на отпуска до средата на следващата календарна година най-късно. Ако не го направи си пускаш ти уведомлението и си излизаш. Отпуска ти не се губи, така или иначе. Ето ти и основанието

4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.


А при прекъсване на трудовите ти отношения с този работодател, той е длъжен да ти изплати неизползваният отпуск. Така, че спокойно, нищо не се губи, но все пак имаш нужда и от почивка, така, че това, че няма кой да те замести е проблем на шефа ти, а не на теб все пак Peace  bouquet

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Имаш право да си ползваш отпуска /полагаем според колективния трудов договор / за периода в майчинство. Това става след изтичане срока на майчинството и с подаване на молба до работодателя. Съвета ми е да отработиш, ако имаш възможност 7 дни, за да бъде по-добра базата за изчисляване на отпуска и съответно да получиш по-голяма сума през ползването му.
Неплатения отпуск е вече по 6 месеца за всеки от родителите и може да се ползва до навършване на 7 годишна възраст на детето - на цяло и на части може да се ползва.

Това в сферата на образованието е почти невъзможно, защото след връщането от отпуск и повторното излизане в такъв, няма да има право на заместник! Учителите не могат да ползват платен годишен отпуск през учебно време /освен при определени обстоятелства/, за това се процедира излизане в такъв направо след края на майчинството.

# 29
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Имаш право да си ползваш отпуска /полагаем според колективния трудов договор / за периода в майчинство. Това става след изтичане срока на майчинството и с подаване на молба до работодателя. Съвета ми е да отработиш, ако имаш възможност 7 дни, за да бъде по-добра базата за изчисляване на отпуска и съответно да получиш по-голяма сума през ползването му.
Неплатения отпуск е вече по 6 месеца за всеки от родителите и може да се ползва до навършване на 7 годишна възраст на детето - на цяло и на части може да се ползва.

Това в сферата на образованието е почти невъзможно, защото след връщането от отпуск и повторното излизане в такъв, няма да има право на заместник! Учителите не могат да ползват платен годишен отпуск през учебно време /освен при определени обстоятелства/, за това се процедира излизане в такъв направо след края на майчинството.
Аз имам други наблюдения. Всички колежки в нашето училище след майчинство започват работа за няколко дни и после излизат в платен отпуск, без значение дали е по време на ваканция или учебно време. Вярно е, че така на заместника му се прекратява договора, защото е до завръщане на титуляра, но след това не пречи да се назначи пак заместник, не се знае обаче дали ще е същия.

Общи условия

Активация на акаунт