Co-parenting. Що е то? Има ли/може ли да има почва у нас?

  • 5 528
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 687
Преди два дни разбрах, че съществува подобно нещо. Съвместно родителство между непознати. Въпрос на лична договорка е кой колко ще участва в живота на детето. Разгледах сайтове по темата и видях, че българи и хора от съседните балкански страни почти няма. Възможно ли е такъв тип семейство да съществува нормално?

# 1
  • Мнения: 1 223
Имате предвид,да сте се разделили с партньора но да живеете заедно в името на детето или на нещо друго.

# 2
  • Мнения: X
Съвместно родителство между непознати.

Я уточни повече...

# 3
  • Мнения: 18 522
И аз не схванах- самотни родители се събират, само за да си отглеждат заедно децата ли?

Или просто детето е 2 седмици при единия родител, 2 седмици при другия?

# 4
  • London, UK
  • Мнения: 301
Според мен това което се има предивид е двама непознати, които искат дете. Уговарят се заедно да са родители, но никога не са били двойка и реално нямат и план да бъдат. Просто имат общо дете. Предполагам даже, че може да се сключи някакъв договор в който е описано кой какви права има и как възнамеряват да го възпитават. Аз лично не смятам, че това е нормална среда за едно дете, но ако хората се разбират помежду си е по-добре от дете на развеждащи се родители, които само се карат, или дете на самотен родител.

# 5
  • Мнения: 4 841
В България още не е решено законово и добре развито процесуално и  в нравите и бита на хората споделеното родителство между родители при развод, какво остава да започне да се прилага такова между непознати Hands Raised Hand

Аз лично го намирам като поредната проява на отчуждаването между хората, неумението да се общува, нежеланието да се поемат отговорности и пълната липса на емпатия по отношение на чувствата и емоционалните нужди на детето/децата.

# 6
  • Мнения: 18 522
Tsveti, и как си представяш, че двама непознати заедно ще са по-добри родители от самотния родител?? Това са някакви утопии. Хората с мъжа си / жена си не могат да се разберат, та с непознат много ще втасат.

# 7
  • Мнения: X
Tsveti, и как си представяш, че двама непознати заедно ще са по-добри родители от самотния родител?? Това са някакви утопии. Хората с мъжа си / жена си не могат да се разберат, та с непознат много ще втасат.

Ама в любовните филми и романи така става! Накрая се събират в едно домакинство и са щастливи... Simple Smile

Ако е това, което описва Цвети, доста кофти ми се вижда двама егоиста-мизантропи, неспособни да поддържат нормална връзка и съжителство с друго човешко същество, да сключат сделка за направата на дете, за да си поиграят на родители.

# 8
  • Мнения: 2 111
Хм, аз защо си мисля, че co-parenting всъщност касае разделени родители, които имат общи деца: https://en.wikipedia.org/wiki/Coparenting. Не е ли това?
П.С. Сега видях за elective co-parenting. Мисля обаче, че това е специфично точно за групите, които са описани - полиаморни групи, хомосексуални двойки и подобни. Не ми се вижда много вероятно абсолютно непознати и емоционално необвързани да тръгнат да създават деца заедно, при положение, че човек може просто да осинови, ако няма партньор. Или пък да ползва донорски материал.

# 9
  • Мнения: 4 841
Предполагам авторката визира десетките сайтове, подобни на този -
https://www.coparents.com/co-parenting.php

Modern co-parenting:
Non-romantic co-parenting is the journey chosen by two single individuals who wish to have a child without the ties of a romantic relationship. The co-parents will usually share equal responsibility of the child including finances, education, custody and all other aspects of the child’s upbringing. The child usually grows up in two different households, but the platonic couple could also choose to share a house in order to make the first years of their child’s life more seamless.

# 10
  • Мнения: 1 687
Да, точно това е, което казват Цвети и Кафе с канела.

Най-стресираща ми беше комбинацията от две гей-семейства, които имат общо дете.

# 11
  • Мнения: 2 111
Брех, от теми като тази разбирам, че имало home insemination и тя всъщност често се ползвала, а пък за капак била и по-ефективна от тази, извършена в болнична среда, нищо, че пък носела риск от инфекции.

# 12
  • Мнения: 1 687
От цялата история единственият "келепир" е, че детето ще знае кой е баща му, което ако се използва анонимен донор няма как да стане. Гледах няколко клипчета в "Ютуб" и хората изглеждаха щастливи. Дано и реално да е така! За България съм доста скептична, че би се получило.

# 13
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
И всичко това, само за да се избяга от "оковите " на брака?!? Не разбирам какво толкова страшно има в обвързването, че масово се измислят различни форми на съжителство, създаване на потомство и т.н., привидно облечени в някакви уж ползи.  За да се създадат някакви взаимоотношения е нужно и двете страни да проявяват търпимост в рамките на нормалното. Ама всеки иска "свобода" и "независимост".  Не е ли нормално да искаш и да търсиш да създадеш семейство с любим човек, да възпитаваш деца в тази среда и атмосфера? Не разбирам, а и не искам. Старомодна съм, явно.

# 14
  • London, UK
  • Мнения: 301
Tsveti, и как си представяш, че двама непознати заедно ще са по-добри родители от самотния родител?? Това са някакви утопии. Хората с мъжа си / жена си не могат да се разберат, та с непознат много ще втасат.

Имайки приятели деца на самотни родители виждам, че дори когато няма лишения липсата на втория родител се отразява зле на детето/човека. Има последствия в дългосрочен план малко или много. Не живея в заблуда, че такова нещо е нормално и може да доведе до романтична връзка и здраво семейство. Просто казвам, че от моя гледна точка е по-добре за детето да има двама родители които не се обичат помежду си, но и двамата обичат него, отколкото само един родител, колкото и всеотдаен да е той. Аз за себе си не бих избрала такъв тип взаимоотношения, но не мога и да ги отрека напълно.

Общи условия

Активация на акаунт