НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 119

  • 97 312
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 347
Шантава Калинка, защо пропускането на закуската е проблем за хора с проблеми с щитовидната жлеза?
Питам, защото наистина не знаех, че е така, а аз имам Хашимото и не закусвам никога. Ако това вреди, обаче, ще се насиля и ще хапвам сутрин.

Като цяло, от това което съм чела, пропускането на хранене може да се отрази зле при умора на надбъбречните жлези (adrenal fatigue), защото това е малко или много стрес за организма. А това е състояние, което е често срещано при хора с Хашимото. Също не е добре да се държат въглехидратите и калориите много ниски.
Ако на другите си хранения успяваш да си набавиш достатъчно храна (като количество и качество) и се чувстваш добре, нямаш проблеми със съня, цикъла, либидото, способността да се справяш със стреса и т.н. вероятно нямаш нужда от закуска.
За Хашимотото е важно не само храненето, но като цяло начина на живот (съня, почивката, стреса) - предполагам тези неща са ти познати Simple Smile
P.S.:Добра статия с обяснения за Хашимото и Цикличното гладуване. https://hashimotoshealing.com/intermittent-fasting-and-hashimotos/
Накратко - Може да има някакви ползи за хора с Хашимото, които са овладели и балансирали кръвната си захар, имат добре представени и запазени циркадиеви ритми. За съжаление реалността е доста далече от постигането на тези неща за повечето хора. За тях е най-важно да възстановят нормалния ритъм на тялото си и да държат кръвната захар под контрол.

Последна редакция: чт, 18 яну 2018, 11:54 от Шантава Калинка

# 706
  • Мнения: 375
.... - предполагам тези неща са ти познати Simple Smile
Чисто ново ми е Хашимотото. Явно трябва да се поинтересувам повече.
Благодаря ти.

# 707
  • Мнения: 631
И от мен една страница във фейсбук, която много харесвам.   https://www.facebook.com/ditchthecarbs/
Рецептите им са много добри и сполучливи. Сега се сещам за морковената торта - перфектна се получи, даже черпих с нея и много я харесаха:
https://www.ditchthecarbs.com/low-carb-carrot-cake/

# 708
  • Мнения: 51
Здравейте момичета!
Минах да се отчета за днес: закусих 2 яйца, четвърт авокадо, лъжица заквасена сметана и сирене, колкото кибритена кутийка (засища ме страшно много, ям в 9;30 в офиса, в 13ч ми е обяда и малко насила го хапвам, затова утре ще намаля яйцето до 1)
За обяд си хапнах салата от краставица, домат и маруля с 1 лъжица сос от авокадо и сметана и в допълнение 2 пилешки крилца.
За вечеря, бях сега доста изгладняла, точно влизам у дома, хапнах 2-3 тънки слайса прошуто. Планирам да си сготвя паниран кашкавал, салатка и  да я поръся с малко ленено семе.
А най-хубавото е, че сега се претеглих, вечерта и съм вече около 1кг надолу! Simple Smile надявам се тенденцията да се задържи, макар че нали казват с много за сваляне лесно ставало, аха, да ми говорят на мене тея! Simple Smile Laughing
А за страничка във фейсбук, аз също мога да ви предложа: https://www.facebook.com/LowCarbZen/

# 709
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Вчера пробвах да ям два пъти - обяд и вечеря. Никога, ама никога в живота си не съм ставала да ям посред нощ. Ами и това ми се случи. Мишкувах в хладилника в полунощ Joy Голям глад беше.
Днес събрах сутрешната и следобедната закуска в едно:
З - мазно кафе, две сварени яйца, пълнена чушка със сирене и чедър
О - фалшива шкембе-чорба със свински джолан
В - месо от джолан със задушени зеленчуци.
Следобед пих само едно кафе с малко сусамов тахан в него.
Ми не ми беше добре. Замаяна бях цял следобед, едва удържах до 18:30 да вечерям, подозирам че посред нощ ще огладнея пак.
Та дотук с експеримента. Утре половината сутрешна закуска отделям за следобед и ще си карам така.

# 710
  • София
  • Мнения: 2 409
Сега се сетих какво сънувах. Сънувах, че варя яйца и май това ще правя Grinning Че нещо друго не ми се яде Grinning От четене на тая тема, какво друго да сънува човек xD

# 711
  • Мнения: 251
Аз сънувах, че ям филии с пастет,ама едни дебели и големи филии...А после драх застреляни лисици и ги събирах в едно корито,за да си ги правя на палто. Grinning
И на три пъти толкова силно ми се схващаха краката/спазми/,че ревах по едно време. Май трябва да пия магнезий.

# 712
  • София
  • Мнения: 2 409
Магнезият е вълшебен минерал Heart Само ако човек има проблеми с бъбреците май трябва да внимава повече.

# 713
  • Мнения: 156
 Нека да споделя и аз положителна история. И аз установих идеалния вариант за себе си на база проба-грешка. ( трикратно ядене, но с равни инервали между тях, защото съберат ли ми се 7-8 часа между обяд и вечеря, озверявам..., пробвах периодичен фастинг...не е за мен Достатъчно ми е между вечеря и закуска да са 12 часа, ама през повечето време спя, нали 😂; отделно нито целя, нито съм в кетоза, ям си въглехидрати от плодове, веднъж-два пъти седмично и картофи,  зеленчуци и млечни не броя във В за дена, защото прекалено ниските В ми костваха проблеми с цикъла) Най-хубавото е- мисля, че успях да си изградя адекватен режим на хранене и движение и всяко "кривване" физически ми се отразява зле. Но иначе всичко явно е наред, защото вчера по стечение на обстоятелствата издържах близо 24фаст без проблем. Тоест тялото ми е достатъчно здраво вече, за да не му коства кой знае какво 1 ден неядене. Смисъл организмът се е научил, че храна ще има, просто малко ще изчака. Обаче ако ям нережимно и се заседя ( от Коледа до Нова година- пресен пример) веднага се надувам, не мога да ходя редовно до тоалетна ( иначе съм се свикнала ежедневно), летаргично ми е, абе като болна съм. В момента, когато се върна към нормалния си режим, всичко изчезва, сякаш не се е появявало. Но идеята ми беше, че е нужно време( при това много), за да се възстанови организмът с всичките му дефицити.  Тогава той сам Ви казва какво му е небходимо( и не, никога не иска боклучиви храни, веднага реагира отрицателно). Търпение му е "цаката", а не воля, ежедневно мерене на кг, стрес за достигане на перфектни грамове от всяка храна, трениране до пълно изтощение ( защото съм го виждала около себе си, има хора, които още се изтезават, за да приличат на модел на Виктория Сикретс).

# 714
  • София
  • Мнения: 1 289
Здравейте!
Да се отчета - след 4 дни на режима съм -1.5 кг. Бях се зарекла да се тегля само веднъж седмично, понеделнишки, но ми се наложи да прегреша два пъти с малко мед и исках да видя какво е положението. Имам ужасна суха кашлица, все едно имам косъм в гърлото и като се закашлям, няма спиране, ако не хапна една ч.л. мед, като го оставям да се стече бавно по гърлото. Ако имате други ефикасни предложения по този въпрос, които не са нарушения в режима, моля споделете.
Да споделя също, че хич не се чувствам добре, дали е заради този вирус, дали заради метфогаммата или режима - не знам. Освен това съм супер изнервена и търпението ми е на много ниско ниво.
Иначе гладна не съм, не ми се ядат забранени храни.

# 715
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
И аз "прегреших"с мед,лимони и други илачи за болни гърло и кашлица...и още немога да се излекувам Confused

# 716
  • Мнения: 68 642
Аз си мазах грануфорин по сливиците и гърлото по коледа и ми мина. И чести гаргари, през час, с лимонов сок, сода или солена вода...извинявам се за спама  Blush

# 717
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Вчера правих фалшива шкембе-чорба със свински джолан. Понеже беше голям ми остана месо. За вечеря му добавих задушен микс зеленчуци от Лидл ("пролетна супа" пишеше на него Simple Smile ) и стана страхотна вечеря. Оказа се, че има картофи в него, реших, че въпреки това ще го ям. На пакета пишеше 18 гр. В на 100 гр. продукт, сметнах и прецених, че въпреки това едва ли ще надвиша 50 - 60 гр. В. за деня. И за моя изненада днес кантара показа - 400 грама. И се чувствах добре.
Днес си накупих още няколко подобни микс замразени зеленчуци, смятам по-често да ядем печено месце със зеленчуци - просто, лесно и удобно.

# 718
  • Scotland
  • Мнения: 1 405
Аз също ползвам замразените зеленчуци/миксове на Лидл. Най-често ги слагам като канапе върху, което слагам месо и пека бавно в слоукукъра. Става разкош. Или като бърза гарнитура, или на супа, която пасирам на крем и добавям сметана.

# 719
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
Здравейте! Респект пред постигнатите резултати!  bouquet
Вече 3-ти ден се старая да спазвам този режим на хранене и никак не искам да бъркам, много съм нахъсана  Wink Ще съм много благодарна, ако ми помогнете да се ориентирам в някои чуденки.
- В нета има доста разнопосочна информация и не ми стана ясно: Колкото повече мазнини, толкова по-добре или по-икономично да го давам?
- Обожавам сметана, но какво е препоръчителното дневно количество? И може ли някъде да се намери с масленост над 20%? /В Березка няма/
- Има ли нещо вярно в това, че този режим влияе зле на ставите? /Имам проблеми, затова питам/
 bouquet

Общи условия

Активация на акаунт