Великолепният век, Кьосем, Мехмед Завоевателя и други исторически сериали №8

  • 98 338
  • 735
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 3 246
Здравейте Hug

Благодаря ви за коментарите! Hug bouquet
За съжаление, още едно потвърждение за двойните стандарти в Турция, изкривената намеса на политиката в медиите, сериалите и т.н. Отдавна вече спрях да се чудя, как така за турския СЕМ е приемливо да се дават убийства, изнасилвания, кървища и побоища, но не и целувки, любов и т.н. Само мога да предполагам на какво искат да учат младите хора.
За Фатих:
Чудя се, ако Мара имаше син, дали щеше да е толкова предана на султана?! Thinking (и в сериала и исторически погледнато...за историята - ако тя имаше син, то и той щеше да бъде екзекутиран и тя надали би съдействала на Мехмед Фатих в различни политически ситуации)
За Кьосем
HollywoodGirl Hug, според мен, навремето хората са имали доста знания за билките и тревите, които с времето сме изгубили и забравили. Според мен, акушерките са разбирали чрез напипване с ръце вътре в жената...поне това съм гледала като намек в сцените в историческите саги. Явно има определено удебеляване на органите и така. За билките против бременност - надали са имали голям ефект, но определено са имали действие. Някои билки имат вещества, подобни на хормона естроген и така действат като естествени противозачатъчни. Други билки са имали ефект да предизвикват ранен аборт, ако се пият в определена доза. Чувала съм от баби Mr. Green най-различни неща, които навревмето са правили жените както за забременяване, така и за отхвърляне на плода Rolling Eyes. Това е, общо взето, което знам. Wink

 bouquet bouquet bouquet

# 376
  • Мнения: 1 755
dana78 много ти благодаря за разяснението Wink

# 377
  • Мнения: 3 634
Здравейте!  Hug

Това дали ще мине, че е по темата?  Grinning
Желая ви хубава неделя!

             Сафие Султан с котката Елизабет



            Сватба в кралския двор.
            Наследници на английската приятелка на Сафие Султан.


     

                                    Heart Eyes  Heart Eyes  Heart Eyes


# 378
  • Мнения: 28 051
Привет Hug
"Ертуурул" - първият турски сериал, който жъне успех и на платформата Нетфликс

https://www.instagram.com/p/BixYUZtgsh_/?taken-by=turkeydizi.ru

Мерием на пробите за ролята на Хюррем

https://www.instagram.com/p/Bfapb_mg8lM/?taken-by=turkeydizi.ru

Благодаря ви за всичко, което сте споделили! Hug bouquet

# 379
  • Мнения: 4 872
  Някой гледа ли Кьосем? Hug Аз да, но май по навик Sad Нищо ново не ми прави впечатление и не ме кара да вляза в темата и да пиша. Жените си правят , каквото си искат и никоя не мисли за напред.

Айше Султан ми е нежна като излъчване, но голяма глупост сътвори


Валиде в червено

# 380
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 521
Как ли се е вадила матка по онова време? Само като го каза Валиде и ме заболя корема. Sad

# 381
  • София
  • Мнения: 6 287
По Нетфликс вече се показват много турски сериали.
Даже първият май беше "Великолепният век".
Рускините малко са се изхвърлили.  Mr. Green

Историята с принцесата на мен в началото ми хареса, но после някак тръгна в посока, която не ми допадна. Нещо не можаха да случат с този образ, не се хареса от никой. Айше Султан, макар и не толкова централна роля, има повече почитатели от Фарйа.  Laughing Laughing Самата Фарах Зейнеп Абдуллах също не е харесвала героинята си, поне такива намеци имаше.

Цитат
Нищо ново не ми прави впечатление...
И в първи сезон го имаше този период. Тръгнаха силно, след това темпото падна, известно време не се случваше нищо интересно. Видяха, че и рейтингът им пада и промениха нещата. За мен е грешен начинът, по който върви сценарият. Вместо сбито и кратко, те разтягат ли разтягат, докато в един момент се усетят, че не им стига време и започват да претрупват.

***
Реших се най-после да загледам сериала "Короната" (The Crown), разказващ за управлението на кралица Елизабет II започвайки от ранните й години. Кралската сватба не ме развълнува, но "отключи" любопитството ми към кралския двор. Започнах първо търсейки информация за сериала и се оказа, че
Цитат
И в този сезон в ролята на кралица Елизабет II влиза Клеър Фой. Но за последен път. Проектът на Netflix ще бъде дългосрочен и по неофициална информация ще обхваща шест сезона, което значи, че ще видим кралица Елизабет във всички етапи на нейното управление.
от трети сезон друга актриса ще влезе в кожата на кралицата. С напредването на сезоните навярно ще има и още една смяна. Познато, нали  Wink  
И още...
Скрит текст:
Цитат
Действието този път ще се развива в продължение на почти десет години и върховата точка е 1964-та.  „Мисля, че в момента, в който достигнем до 1963-та и 64-та, няма да можем да използваме Клеър Фой, без да прибягваме до абсурден грим, за да не изглежда млада. Просто не можем да променим факта, че е млада.“ Морган планира скок във времето между втори и трети сезон и един между четвърти и пети, което по всяка вероятност ще наложи промяна в състава повече от веднъж.

https://www.chr.bg/kino-i-televiziya/kakvo-da-ochakvame-ot-noviy … seriala-koronata/

Клеър Фой и Берен Саат са на една и съща възраст, и двете са родени през 1984-та.
Но тук оставам с впечатлението, че някои почитатели на Берен и до ден днешен приемат смяната й в "Кьосем" като обида за нея.

Последна редакция: вт, 22 май 2018, 10:32 от zarani

# 382
  • Мнения: 3 246
Здравейте,

Лично за мен, дори и да е имало период на застой в действието и в двата сезона на "Кьосем", не съм го усетила осезаемо, това си личи и в дискусиите ни, които бяха активни и разгорещени в много моменти Blush. За Фария - мисля, че образът беше разгърнат добре, но впоследствие сценаристите го занемариха. Имаше слухове, че сценаристите са съкратили времето на показване на Фария, за сметка на другите герои и това се е отразило върху дълбочината на самия образ. Фарах се е оплакала от тази промяна и виждайки накъде вървят нещата, е поискала да излезе от сериала. Същото се е случило с образа на Силяхдар, имало е оплакване и от актьора. Замисълът на двата образа е бил един, а в последствие са променили това и са съкратили кадри с героите.
За Берен - не знам, защо Берен беше сменена във втори сезон. Дали тя е поискала това или дали е било наложено или просто такава е била уговорката, само можем да гадаем. Нургюл е около осем години по-голяма от Берен и тези години не могат да не си проличат. Мисля, обаче, че не гримът е бил проблемът, защото както състариха Нургюл в последните серии, така можеха да състарят и Берен. Това сме го виждали и във ВВ. Като почитателка на Берен съм наясно, че много нейни фенове сметнаха смяната й във втори сезон за обида към нея, но аз не мисля точно така. Според мен, много малко продуценти биха сменили Берен или биха се отказали от нейно участие, може би такава е била уговорката предварително. Не мисля, че Берен е проявила каприз, защото не е в стила й, нито пък някой би сменил актриса от ранга на Берен. Не знам, но аз приемам, че е било предвидено. Ще ми е интересно да науча, ако има някаква информация по въпроса.Blush

# 383
  • Мнения: 1 755
Как ли се е вадила матка по онова време? Само като го каза Валиде и ме заболя корема. Sad
И аз изтръпнах направо....Много интересно как са го измислил.Хората правят операции днешно време , те някакви акушерки се занимават по онова време с тези неща..

# 384
  • София
  • Мнения: 6 287
Дана  Hug

Аз съм писала доста по въпроса преди. Много се ровех тогава и отбелязвах само това, което се пуска от достоверни източници, защото слуховете и неверните информации бяха много. Първият такъв достоверен беше статия от сайта raninitv. Там ясно гласеше, че вторият сезон ще направи много голям времеви скок, което налага смяната както на Берен, така и на всички останали актьори.
От интервю на Нургюл знам, че договорът на Берен е бил за един сезон. Да, навярно ако рейтингът бе по висок щеше да е друго и нямаше да се наложи толкова ранна смяна. Щяхме да видим 10-те години от управлението на Кьосем, които сега само споменават.
Нургюл я състариха накрая, защото нямаше смисъл да я сменят вече, за 4-5 епизода... Гримът не би бил проблем и за Берен, но в случая думите на продуцента на "Короната" важат с голяма сила и при нея: "Просто не можем да променим факта, че е млада." Щеше да е абсурдно. Освен това я си я представете майка на Метин Акдюлгер, майка на Аслъ Тандоан (Гевхерхан)  Laughing  при все, че в друг сериал са играли сестри. Еми, аз не мога.

Концепцията се промени, нищо повече. Нито Берен си е тръгвала сама, нито е проявявала някакви капризи, че да я махат.

Повдигнах темата само защото видях, че англичаните със своя сериал действат на същия принцип, но никой от почитателите на главната актриса не смята това за обида към нея.

# 385
  • Мнения: 4 872
Как ли се е вадила матка по онова време? Само като го каза Валиде и ме заболя корема. Sad
И аз изтръпнах направо....Много интересно как са го измислил.Хората правят операции днешно време , те някакви акушерки се занимават по онова време с тези неща..
Медицина се практикува от дълбока древност и предполагам, че матката по онова време се е махала по подобен на днешния начин, но по-касапски и с подръчни или приспособени инструменти. Акушерките са с познания в областта, но макар и самоуки. А и щом обслужват двореца и султанките, са най-добрите в занаята.  Интересно ми е , ако наистина махнат матката на принцесата, Кьосем как ще застане пред султана. Много необмислена постъпка. Все повече не съм на нейна страна и не приемам действията ѝ. Султана е стабилен и достоен да управлява вече еднолично. Тя трябва да приеме неговите решения и да е само Валиде в харема.
 Харесвам как се справя Нургюл с ролята. Просто времето в харема и годините на управление са я направили прекалено сурова и непреклонна.
 Нямам търпение обаче другата Валиде да я кротнат, че много си разиграва коня. Голям хъс и самочувствие е придобила за тези 10 години и няма помен от фаворитката, която се кланяше пред Кьосем.

 

# 386
  • Мнения: 1 755
Точно този касапски начин по-скоро ще убие жената...

# 387
  • София
  • Мнения: 6 287
Интересно ми е , ако наистина махнат матката на принцесата, Кьосем как ще застане пред султана. Много необмислена постъпка.

 Wink
Скрит текст:
Няма да се наложи да дава обяснения, защото ще разберат, че Фарйа е бременна.

# 388
  • Мнения: 4 872
zarani Hug

Скрит текст:
Да, гледам напред, но не спирам да се чудя на тази ѝ идея. Прекалено сурово и безчувствено от нейна страна да го реши и да го организира.

НollywoodGirl, имам предвид не лапаро, безкръвно и т.н. от днешните 'глезотийки'. Всичко друго си е касапска история, че да не ставам по-описателна. Head Band

# 389
  • Мнения: 3 634
Здравейте!  Hug

Моля,
да не бъда причислявана към фенките, страдали по какъвто и да е начин заради Берен при изпълнението на ролята на Кьосем от три актриси.  Grinning
Фенството ми е много далечно като начин на мислене.
Обожавам да гледам Берен, знаете, казвала съм го.
Любим актьор може да ме отведе до някой филм/сериал. Но започне ли филмът, актьорът става само част от филма и остава такъв до финала, подчинен на по-голямото, важното, цялото и това е филмът като цяло. На това ме учи и самата Берен, съгласила се да изиграе младата султанка.
Има много примери в световното кино за подобно решение.

               Но трите Кьосем са единствени и незабравими.

     

Общи условия

Активация на акаунт