Цветята в нашия дом /тема 74/

  • 84 311
  • 735
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 6 851
Мерси. Наистина втората вървеше по-добре,но напоследък жълтее. Тя беше микс от три цвята,купена от цветарски магазин. По-голямата от първата снимка е от Кауфланд и е керемидено червена,дръпна доста. Ще видим тогава сега дали ще ме зарадват или чак другата година. Спомням си в двора на майка ми как цъфтяха целогодишно и може би за това си милех,че и тези ще са така,но нищо.

Целогодишно хризантемите няма как да са цъфтяли в двора. Димитровчето започва да цъфти доста по рано, но и то е есенно. Маргаритите, които са роднини на хризантемите, цъфтят лятото.


звучи толкова хубаво...
имам си в къщи една плумерия, при теб сигурно много би и харесало... не мога да я докарам до цъфтеж, а на топло може би би цъфнала.
пак там сме брали различни на цвят смокини - растат си и диви и питомни, от бели до много тъмно лилави...

Ох и аз едва устисках на изкушението преди седмица - имаше една плумерия за 20 лв. в магазин. Не беше цъфнала. Много ги харесвам.

Не съм виждала бели смокини, имаш ли снимки?

# 706
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 990
белите са всъщност много светло зелени Simple Smile
https://assets.zdravoslovno.com/figs-zdravoslovno.jpg

# 707
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
 Diorela
Цитат
Мидко, това розов hibiscus rosa sinensis ли е, или снимката ме лъже?
За това питай  st. Dobri, тя ги видя на живо и каза, че са "хибискус мошатус" некъв там...

и пак да покажа моя Зо!Кум или О!Леандър!

 Аз му говоря нежно(не му ръмжа afwitch)  и той ми се отблагодарява!Непрекъснато цъфти!
А ето ми я и розовата Бугенвилия - danilu пукаш ли сее... Joy

Не успявам навреме да отговоря. Това лято на три етапа гости, приятели от Сф. ми идваха, два пъти други от TR. Сега от Италия...станах МЦ...не се оплаквам. Те също ме приемат.

Последна редакция: пт, 07 сеп 2018, 15:53 от mitkoо

# 708
  • Мнения: 6 851
Diorela
Цитат
Мидко, това розов hibiscus rosa sinensis ли е, или снимката ме лъже?
За това питай  st. Dobri, тя ги видя на живо и каза, че са "хибискус мошатус" некъв там...

Скрит текст:
и пак да покажа моя Зо!Кум или О!Леандър!

 Аз му говоря нежно(не му ръмжа afwitch)  и той ми се отблагодарява!Непрекъснато цъфти!
А ето ми я и розовата Бугенвилия

Не успявам навреме да отговоря. Това лято на три етапа гости, приятели от Сф. ми идваха, два пъти други от TR. Сега от Италия...станах МЦ...не се оплаквам. Те също ме приемат.

Този е мушатос,  дори не ми е нужно на живо да го видя, за да преценя.

Аз питах за един друг, в саксия.

Ето за този:

Продължават, макар и с по- малко и по-малки цветове да ме радват моите хибискуси...




Можеш ли да направиш по-едри снимки - цвят, листа , клонки в близък план?

ПС Бугенвилеята е страхотна!

Последна редакция: пт, 07 сеп 2018, 15:57 от Diorela

# 709
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Да сетих се. Много години го имам този вид, но точно как се казва...нека Добри да каже.

# 710
  • Мнения: 6 851
Да сетих се. Много години го имам този вид, но точно как се казва...нека Добри да каже.

Казва се hibiscus rosa sinensis.
Питах дали е розов, или само така изглежда на снимката? Струва ми се изключително красива разцветка.

Добри, щом си ги видяла на живо, моля те , включи се, кажи розов ли е с червено гърло, както се вижда?
Ех, май изтървах да донесеш клонче за вкореняване... Simple Smile

# 711
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Точно такъв е както изглежда на снимката!

# 712
  • Мнения: 6 851
Точно такъв е както изглежда на снимката!

Имаш ли нещо младо , вкоренено от него?
Ох, изтекоха ми очите... Не съм виждала с такава разцветка на живо.

# 713
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 990
Simple Smile май вече нямате нужда от мен. Simple Smile Simple Smile

# 714
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Едно дебело стебло е само. Как се хваща младо вкоренено? Навярно откършена клонка потопена във вода?...
Добри, винаги има нужда от тебе!!!!!
Така и не ми отговори за оная твоя реплика...(мите ще изгориш...)

# 715
  • Мнения: 6 851
Simple Smile май вече нямате нужда от мен. Simple Smile Simple Smile

Напротив! Слушайно да си донесла размножителен матрял от китайската роза?

Едно дебело стебло е само. Как се хваща младо вкоренено? Навярно откършена клонка потопена във вода?...


Съдейки от снимката, има доста подходящи за размножаване. Полувдървенело клонче потапяш в бледорозов разтвор на калиев перманганат ( за дезинфекция и ускоряване на вкореняването). Най-лесно се вкореняват отчеснатите "на петичка".  Почисти листата , които са във вода.
Могат да се вкоренят и в перлит, пясък, сфагнум. Само желание да има.

ПС
Също като го подрязваш за формиране, може от изрязаните клони да правиш резници и да слагаш за вкореняване.

Последна редакция: пт, 07 сеп 2018, 16:35 от Diorela

# 716
  • Мнения: 35 947
Диорела, благодаря!
в неделя ще изпълня "заплахата" си Grinning и ще пиша повече
ако някой иска клончета зокум с коренчета, имам - да драсне до утре на обяд, ще ги донеса в сф и мога да ги изпратя (цветовете са неизвестни Stuck Out Tongue Winking Eye )
мога да чупна и клончета без коренчета - бял, жълт, розово-червен

# 717
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Диорела,
Направих го както каза. Потопих клонки. Ще чакам да пуснат коренчета и ще ти съобщя.

# 718
  • Мнения: 6 851
Диорела,
Направих го както каза. Потопих клонки. Ще чакам да пуснат коренчета и ще ти съобщя.

Супер, благодаря ти!
Нали се сети да не са клонки с цветни пъпки?  Те по правило почти не се вкореняват, защото пъпките изчерпват силата на клонката.

В перлит също се вкореняват много добре, дори по-добре отколкото във вода - в сандъче на сянка и поливаш с много бледо розов разтвор на калиев перманганат. Може и леко с найлон да се завиват да пази влагата, но ако е много горещо, ще се спарят. Така се вкореняват всякакви храстовидни клонки и всеки може да си размножи каквото си иска, стига растението да е податливо на вегетативно размножаване.  Добре е да се намали листната маса, за да не изпарява много вода - махат се изцяло долните листа, а горните, ако са големи, се изрязват наполовина, до 1/3 от листото да остане.
Кармоната вкорених така и от 4-5 клонки 2 се вкорениха. Пролетта ми загина 15-20 годишна зелкова - бонсай, но имам вкоренени клонки. Като оформям короната, слагам клонките за вкореняване.

Мидко, и ти може да го пооформиш този хибискус. При роза синенсис цъфтят младите клонки, а при подрязване, новите клонки избиват основно по 2-4 на върха на отрязания клон.  Това е добър ориентир как да формираш короната. И си прави резници от отрязаните - на 4-5 възела, а където има добро полувдървеняло, до около 10-15 см, чесни на петичка за отделен резник.

Горните указания важат за хибискус сириакус ( дървовидната ружа) и за хибискус роза сисненсис ( стайната китайска роза). За мушатоса не зная как му се отразява подрязването, той е с тревисти стъбла, не съм го отглеждала и не съм се интересувала.

Последна редакция: пт, 07 сеп 2018, 23:27 от Diorela

# 719
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 990
диорела, имам 4-5 различни цветое китайски рози Simple Smile дар от признателни цветарки.
не съм мислила за рязане и оформяне, само ги натиках на перваза на прозореца и поливам.
та... имаш оферта значи Wink
отделно редовно режа клонките на розата на колежка и всеки път раздавам резниците, понякога няма кандидати докато не порастат корени като бардата на дядо владика. Simple Smile

ще се загледам какво още има за раздаване Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт