Дилема за организация на детската стая

  • 7 391
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 13 071
С 4 деца на различна възраст е още по-сложно, но го решихме точно с разделяне и обединяване. Т.е. холът и терасата пред него стана дневна с кухненски бокс в едно помещение. Нашата спалня си остана наша спалня. Детската стана стая на големите момичета, които са на почти една възраст и не сме правили разделяне на помещението, а си го ползват заедно. Балконът пред тази стая го остъклихме частично и сега го ползваме за простиране, а в хубаво време децата седят там. Кухнята с балкона пред него го затворихме и разделихме по ширина на стаята на 2 отделни къта за двете по-малки деца, които са на различна възраст и различен пол. Разделихме помещението със секция и гардероб с надстройка, подобно на първата показана от Земфира снимка. Така хем се пести място за шкафове и остава място за легла и бюра, хем наистина са си 2 отделни помещения, но без врата. А и лесно ще се трансформира стаята след време, когато големите деца евентуално се изнесат и малките получат самостоятелни стаи. И сега Малчо често остава да спи с нас в спалнята, та кака му си ползва самостоятелно стаята, но той е кротичък и поспалив, заради което не й пречи, когато си остава в стаята.

# 31
  • София
  • Мнения: 98
Скрит текст:
Намерих няколко снимки. В интернет има много идеи.





Много хубави идеи. Така хем са в едно помещение, хем всеки си има своята половинка от стаята, която си му е лично пространство. Разбира се, зависи и колко е голяма стаята, която трбява да делят децата, де...дали позволява  разделяне, било и само с едкоративна завеса.
Направо чудничко... но и в двата случая изисква два прозореца или едното дете да е на тъмно и минималния размер със завеса е 4,5м в едната посока на стаята, а в другата поне толкова за да има и бюра и гардероби...
А този с разделянето със секцийка минимум 2*1м за легла + 2*1,5-2м за пространство за движение + 0,35-0,45м секция с достъп двупосочен на сегменти за части на двете страни... станаха 6м... в другата посока на стаята легло 2м (+ "въздух" между легло и бюро и/или легло стена) +бюро 1м + гардероб мин 0.60м... И отидохме на абсолютно симетрична стая 6х4м с 2 прозореца на дългата страна. Аз ако имам това пространство с такова разпределение направо ще ги разделя на 2 стаи 3х4м.

Тези разделяния изглеждат перфектно на картинка, но ако ги приложим за стаи 3,5х4м (направо просторно като за спалня) с прозорец на едната страна (обикновено тясната) и евентуално някъде сложена балконска врата... единствения вариант е пак така симетрично леглата, но без преграда за "обединяване на въздуха" между двете легла и общ гардероб...

Да... със сигусност стаята трябва да е доста просторна, за да позволява преграждане. А със спалните, които се правят в днешното ново строителство, това е малко невъзможно, защото те са наистина мънички.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 474
Веднага отговарям на първия пост - при такова жилище правя ремонт догодина и правя стая за всяко дете. Ние сме с момче и момиче в малко жилище и знам как не могат да учат в една стая.

# 33
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Отговорът дори не се търси. Той е ясен.
Всекидневна и три спални.
Това е.

Като чуя "хол" и ми става лошо. Какво е това "хол"? Комунистическа идея за показ на "стандарт" - книгите, диванът с фотьойлите и масичката! И тапетите - еднакви в цяла България.

Кухнята е твърде малко място за готвене и хранене. Холът е огромно място за спалня - излишно се губят пространства.

Правите си една всекидневна, където седите цялото с-во - там ядете, там гледате ТВ, там ядат с вас и вашите гости и докато приготвяте храната, си говорите с тях. В наше време има твърде мощни абсорбатори, миризмите не остават по дрехите и в стаята.

А спалните са си за децата. НЕ за да ги разделяме и НЕ заради им създаваме усещания за независимост - каква ти независимост, като още живее при мама и тати и зависи от тях! Идеята е децата да могат да си учат, без да си пречат. Важно е. Занималнята е спасение, но е само до 4 клас. А след него идва трудното.

Колкото и да ви идва скъпичко, то и да правите гимнастики между спалните и хола, пак е разход.

Успех!

# 34
  • Мнения: 1 354
Определено най-безсмиленото нещо е да имате "хол" и "кухня" отделно. И в тоя хол, където се предполага, че е общо помещение, да си мислите, че може да имате кътче за спане - абсурд!

И аз съм на мнение, че децата трябва да си имат пространство, но не и да се правят грандиозни разделения и компромиси, за да са отделени.

# 35
  • София
  • Мнения: 38 474
Аз затова търся апартамент с холокухня и поне 2 отделни стаи.
Имам приятели с лошо разположен тристаен. Малка кухня, малки стаи и един огромен хол, през който само се минава. Разширили са кухнята и се събират там. А хола си седи ей така.

# 36
  • Мнения: 1 354
По принцип е хубаво общото помещение да е голямо, приветливо, но поне там да е кухнятата Simple Smile
Иначе аз бих направила компромис с по-малки спални, ако имах такъв избор, но да са повече.

# 37
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Иначе аз бих направила компромис с по-малки спални..., но да са повече.

ТОЧНО!

# 38
  • Мнения: 3 067
Концепцията за холо-кухня е чудесна до момента, в който не трябва да готвиш в това помещение. Иначе е уютно и е готино да сме всички заедно, докато си приготвяме вечеря, примерно. Ако кухнята е достатъчно голяма, според мен - няма драма, дори т.нар. хол да бъде отделно помещение.

# 39
  • Мнения: 46 505
От 14 г. готвим в дневна с бокс и няма никакъв проблем. Пъти по-удобно ни е от преди, когато готвещият е изолиран сам.
Повече никога не бих живяла в апартамент с отделна кухня.
Т.е. за едни е недостатък, за други предимство, авторката да си прецени от кои е Simple Smile

# 40
  • Мнения: 3 067
Не, има и предимства, не отричам. Аз самата се чудих, двоумих и триумих дали да не бутам стена, за да обединявам две стаи в едно общо помещение за кухня и всекидневна на едно място, но разположението ме спря.

# 41
  • София
  • Мнения: 38 474
Аз много обичам да готвя вечер, когато всички са около мен и не искам отделна кухня. Само миризмата от канала на мивката ми е проблем, ама аз съм си виновна и сама си го решавам.

# 42
  • Мнения: 11 967
Преди децата и аз им се чудех на американците, но в тесните кухни под 8кв.м с две деца започнах да преосмислям идеята за холо-кухня и с преместването в ново жилище това лято я осъществих. Имам дневна (холо-кухня) и две спални. Вярно, едната е малка (2.20/3.50), но за един човек е добре (възрастен или дете).

# 43
  • Мнения: 1 660
Интересна тема и много интересни и различни гледни точки.Ние сме в голям апартамент 2 спални, огромен хол и кухня.Кухнята я разширих, точно защото след време ще сложим диван там и ще направим едно общо помещение.За сега е само кухня с трапезария, но има място за диван около трапезната маса и там да седим вечер.Хола е място за игра на детето.Не е ремонтиран и седи с една стара секция и два фотьойла и си чака да му дойде реда.Ние сме в едната спалня, а с нас живее и баба ми и тя е в другата спалня.Това лято най вероятно хола ще го ремонтираме и ще се пренесем там с моя мъж, а нашата спалня ще я направим детска за малката.
Много държа детето да има детска, като малка в този апартамент живеехме 6 човека-4 възрастни и 2 деца и да ви кажа, да делиш една стая с майка си и баща си, за да има великия хол, в който се гледаха само едни новини, ми идваше в повече.Та за това сега искам да обособя пространство за всички ни, така че да ни е удобно.

# 44
  • Мнения: 46 505
...да ви кажа, да делиш една стая с майка си и баща си, за да има великия хол, в който се гледаха само едни новини, ми идваше в повече...
В случая не става дума за делене на стая с родители, а двете деца да са в детската стая.
Всъщност повечето имаме помещение от типа на твоята кухня с трапезария + 2 спални. Или много малка кухня, в която няма как да се сложи диван, затова се ползва хола. Преди да ремонтираме нашата спалня като детето беше малко така бяхме - спяхме в дневната, която е с бокс и трапезарна маса. Ами не е удобно. Ставаме по различно време и кафемашина и т.н. всичко буди другия. За почивните дни, когато някой иска да си полегне следобед пък да не говорим. Аз лягам по-късно, защото работя на лаптопа. Колкото и да пазя тишина не мога да осигуря спокойния сън на мъжа ми като в самостоятелна стая.
Разбира се, ако едно семейство няма възможност за отделна родителска спалня ще се изтърпи всичко, но само за да не са двете деца в обща детска не ми се струва нужно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт