Витамин B12 - тема 2

  • 108 903
  • 836
  •   1
Отговори
# 720
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Може  ли да взимам по две таблетки на ден от тези https://apteka.framar.bg/30064802/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC … D0%BE%D1%80%D1%81 ?
Благодаря.

# 721
  • Мнения: 1 472
На мен вит.Д ми го дадоха за 14 дни х 25 капки на седмица..после контрола и сигурно спорен резултата ще ми кажат дали още да взимам и колко...ама за В12 нищо ..пък и той нисичък

# 722
  • Мнения: 16 871
За 14 дни прием ми е много интересно какъв ефект очакват  от 50 капки...

# 723
  • Варна
  • Мнения: 691
Здравейте! Включвам се в темата във връзка със сина ми - на 2г и 9м е.Имахме съмнения за дефицит на Б12 и пуснахме изследвания и излезе 201,9 pg/ml при референтни 264-1215. От това, което успях да прочета тук ми стана ясно, че са занижени референтните стойности, но проблемът е, че никой лекар не ни обръща внимание. Личната лекарка даже не ме удостои с отговор, а педиатър, при когото го водим каза да не си измисляме проблеми, детето е здраво. Бяхме и на детски хематолог, който пусна само ПКК и натривка и заключи, че всичко е наред, но мен все ме гложди нещо, че не се правят както трябва нещата. Моля ако някой може да ме ориентира към специалист в Пловдив, който обръща внимание на Б12 ще бъда много благодарна.
Виждам, че никой все още не ви е отговорил на въпроса, затова се включвам.
Съветвам ви да не чакате много лекарите, ясно е че този проблем се подценява навсякъде. Аз също имам 3 год. дете и съм сигурна че е наследила моите проблеми, но тепърва ще я изследвам. По вашия въпрос, най-добре си поръчайте от iherb витамини за детето с метилирани форми. Има такива под различни форми и като бонбони и като сироп. Може да пробвате и с тукашни които са със синтетични форми, но няма как да знаем дали ще ги усвои, за метилираните форми поне нещата са ясни.

# 724
  • Мнения: 1 947
Здравейте,
искам да попитам при случаи на предозиране как се действа? Днес ми излезе резултата на В12 - 870.50 pmol/l при реф. 141 - 489. Нямам оплаквания, но лекарката ми спомена, че предозирането било също толкова опасно колкото и недостига. Тъй като ми предстои трансфер на ембриони, според лекарката ми трябвало да се изчака поне месец да се изчисти тялото, а на мен не ми се иска да отлагам толкова. Имате ли представа до какви проблеми може да доведе предозирането и след колко се очаква да влязат в реф.стойности, за да пусна пак изследване? Приемам го във вид на таблетки за под езика 5000 mcg по своя преценка - защото не приемам други източници на този витамин. Също така по инструкции на лекарката - не съм правила пауза преди да пусна изследването, може би от това идват високите нива
Е как без пауза.... моя без пауза беше над 1400... даже нямах резултат, само ми казаха „над 1400, невалиден, направете пауза”
След 2 седмици 600. А реално се прави 6 седмици пауза, за да е точно.

# 725
  • Мнения: 10 197
..А реално се прави 6 седмици пауза, за да е точно.
По какви стандарти е това? Искам да говоря с лекаря ми.

# 726
  • Мнения: 1 947
..А реално се прави 6 седмици пауза, за да е точно.
По какви стандарти е това? Искам да говоря с лекаря ми.
Това е препоръка на д-р Кадъм. Тя е най запозната с б12 в България.

# 727
  • Мнения: 1 472
За 14 дни прием ми е много интересно какъв ефект очакват  от 50 капки...

Идея нямам какво очакват, едната докторка даже каза : " е, нормално да имаш сега дефицит, то след зимата всеки има".....

# 728
  • Пловдив
  • Мнения: 128
Здравейте! Включвам се в темата във връзка със сина ми - на 2г и 9м е.Имахме съмнения за дефицит на Б12 и пуснахме изследвания и излезе 201,9 pg/ml при референтни 264-1215. От това, което успях да прочета тук ми стана ясно, че са занижени референтните стойности, но проблемът е, че никой лекар не ни обръща внимание. Личната лекарка даже не ме удостои с отговор, а педиатър, при когото го водим каза да не си измисляме проблеми, детето е здраво. Бяхме и на детски хематолог, който пусна само ПКК и натривка и заключи, че всичко е наред, но мен все ме гложди нещо, че не се правят както трябва нещата. Моля ако някой може да ме ориентира към специалист в Пловдив, който обръща внимание на Б12 ще бъда много благодарна.
Виждам, че никой все още не ви е отговорил на въпроса, затова се включвам.
Съветвам ви да не чакате много лекарите, ясно е че този проблем се подценява навсякъде. Аз също имам 3 год. дете и съм сигурна че е наследила моите проблеми, но тепърва ще я изследвам. По вашия въпрос, най-добре си поръчайте от iherb витамини за детето с метилирани форми. Има такива под различни форми и като бонбони и като сироп. Може да пробвате и с тукашни които са със синтетични форми, но няма как да знаем дали ще ги усвои, за метилираните форми поне нещата са ясни.
Благодаря ви за отговора! А дали е безопасно така на своя глава да давам, в смисъл има ли опасност от предозиране?

# 729
  • София
  • Мнения: 808
За 14 дни прием ми е много интересно какъв ефект очакват  от 50 капки...

Идея нямам какво очакват, едната докторка даже каза : " е, нормално да имаш сега дефицит, то след зимата всеки има".....

Нужни са три месеца за насищане с дадена доза D3 (т.е. холекалциферол, не говоря за активни метаболити - там ефектът е по-бърз и трябва да се следят показателите по-начесто). А това, че зимата е очаквано всички да са в дефицит или поне с намалени нива, е логично.

Не разбирам, обаче, защо се приема за нормално!? Защо е нормално да не се прави превенция на логичния и очакван дефицит като се суплементира с някакви зимни дози вместо да си затварят очите и да се правят на ударени. Както примерно правят в по-северните страни, доколкото знам (приемат си D3 превантивно).

Последна редакция: вт, 24 апр 2018, 17:25 от veseto5775

# 730
  • Мнения: 10 197
Защото скъпите клинични пътеки се усвояват когато започнат проблемите, свързани с редица липси, включително и на вит.Д. Затова им е удобно да са "ударени". От профилактика не печелят особено.

# 731
  • Мнения: 828
Здравейте,
искам да попитам при случаи на предозиране как се действа? Днес ми излезе резултата на В12 - 870.50 pmol/l при реф. 141 - 489. Нямам оплаквания, но лекарката ми спомена, че предозирането било също толкова опасно колкото и недостига. Тъй като ми предстои трансфер на ембриони, според лекарката ми трябвало да се изчака поне месец да се изчисти тялото, а на мен не ми се иска да отлагам толкова. Имате ли представа до какви проблеми може да доведе предозирането и след колко се очаква да влязат в реф.стойности, за да пусна пак изследване? Приемам го във вид на таблетки за под езика 5000 mcg по своя преценка - защото не приемам други източници на този витамин. Също така по инструкции на лекарката - не съм правила пауза преди да пусна изследването, може би от това идват високите нива
Е как без пауза.... моя без пауза беше над 1400... даже нямах резултат, само ми казаха „над 1400, невалиден, направете пауза”
След 2 седмици 600. А реално се прави 6 седмици пауза, за да е точно.
Изрично питах лекарката дали да правя пауза преди да пусна изследването. Тя не е специалист в тази област, според мен е чула - недочула (Вит.В12 стана особено популярен напоследък сред репродуктивните специалисти). По принцип знам, че се прави пауза и затова я  попитах. Останах с впечатление, че има опасност да го използва като причина да ми отложи трансфера, а аз не мисля, че е правилно защото според мен резултатът не е реален. Отначало тя очакваше, че ще съм с дефицит и трябвало да съм на инжекции, което отнемало поне месец. Но като й казах, че взимам редовно В12 и Д и то в по-големи количества, мина в другата крайност - как предозирането било вредно и минавало месец докато тялото се изчисти ... затова малко се притеснявам от резултата, не искам да ми попречи по някакъв начин на трансфера

# 732
  • Мнения: 700
Вит В12 като Methylcobalamin няма как да се предозира, не се плашете от некомпетентни мнения , даже да са облечени в бели манти...В черния дроб се складира колкото е нужно. Прави резерв за 2-3 г напред. Другото се изпикава. "скъпа урина" харесвам тази статия на един честен ветеринарен лекар.

# 733
  • Мнения: 1 947
Bellali,
Жалко че видни специалисти са толкова некомпетентни...
За бременни и деца реф. стойности  са още по-високи за б12. А Д трябва да се следи, при него има риск от предозирането. Следи си и желязото. Пий мета фолиева.
Аз имах тези стойности б12 (1400, 600 след пауза), когато разбрах, че съм бременна. Да си призная, притесних се първоначално. А в 5 месец отново бях с недостиг на б12....
И все пак, ако се притесняваш, по-добре изчакай и повтори изследването след пауза, най-важно е спокойствието за трансфера. Един месец, нищо не е...

Последна редакция: вт, 24 апр 2018, 21:24 от steli4ka s

# 734
  • Пловдив
  • Мнения: 128
Вит В12 като Methylcobalamin няма как да се предозира, не се плашете от некомпетентни мнения , даже да са облечени в бели манти...В черния дроб се складира колкото е нужно. Прави резерв за 2-3 г напред. Другото се изпикава. "скъпа урина" харесвам тази статия на един честен ветеринарен лекар.
Много благодаря за имформацията. Разгледах страницата на iherb, но се чудя има ли значение кое ще поръчам след като е за дете?

Общи условия

Активация на акаунт