Какви са признаците на авитаминоза при бебета и малки деца?!

  • 1 105
  • 13
  •   1
Отговори
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Днес си въобразих, че Емата не приема достатъчно витамини (което си е баш така де  Embarassed). Не пие сокчета, пресни плодове яде за забавление само (половин ябълка яде с триста зора, отегчава се от дъвкането, само на бабани яко налита, но пък те не съдържат кой знае какво, нали?!  Rolling Eyes), пресни зеленчуци пък съвсем (с моркова се дави, а други не съм й давала, не се и сещам какви да са, честно казано), синтетични витамини също не й давам...
Със сина ми не съм се притеснявала, защото той пиеше много сокове, а тя не иска хич, даже вече спрях да й предлагам...
Може ли да има липса на витамини, как се проверява това, какви са признаците и какво предлагате да се направи по въпроса?  newsm78
При вашите малки и големи дечица как са нещата?

# 1
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Аз май няма да мога да ти бъда много полезна, но ако детето си е весело, жизнено и в добро настроение, едва ли му липсва нещо. Все пак, не забравяй, че витамини има и в АМ, което пие и в разните там сереали (сигурно й даваш), пък и ти споменаваш пресните плодове и зеленчуци, в готвените май също си има витаминчета...
И моята щерка не пие сокове и аз се съмнявам в доброто й хранене като цяло, защото си е злояда, но пък това е и една от причините да продължавам да я кърмя и да знам, че каквото й е нужно, си го взима Grinning Peace

# 2
  • Мнения: 488
Ей тук открих доста полезна информация като цяло за витамините, но няма конкретно писано за авитаминоза при деца. Все пак има препоръчителни дневни норми, също и храни, в които се съдържат съответните витамини и количество, необходимо, за да си ги набави човек.
Ти защо съдиш, че може да й липсват витамини? Наистина в АМ както dalala написа май се съдържат необходимите дози, пък и тя и други неща си хапва, нали?
За соковете аз не бих се притеснявала, защото само в прясно изцедените и веднага консумирани такива могат да се намерят тези витамини, които има в плода, даже и за това не съм много сигурна, защото например вит. С се окислява от кислорода и никакъв го няма май в сока.
Останалите сокове... са си пълна химия според мен. За себе си казвам, че не вярвам и много в приемането на синтетични витамини. На Боян гледам да му давам плодове и зеленчуци колкото иска, а той не отказва, колкото изяде, банан, ябълка, марули...гризка си детето по малко.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Бе я се стегни Twisted EvilТакава свежа бухтичка е Емата Heart EyesНищо не му липсва на детето, не си внушавай.
Инак признаците, които аз знам, са бели петънца по ноктите, повехнал тен, чуплива коса без блясък, сухи участъци по кожата, проблеми с растежа, с усвояването на калций и желязо - оттук рахит или анемия.Все красоти Close

# 4
  • Мнения: 2 959
...пресни плодове яде за забавление само (половин ябълка яде с триста зора, отегчава се от дъвкането, ... пресни зеленчуци пък съвсем ...
Зъхи, а ти защо се интересуваш дали Емката харесва плодове или не? Не е ли малка да решава? Аз не питам, просто всяка сутрин преди овесените ядка на Дана 200гр. настъргани плодове са задължителни. А за банана не си много права и той е бъкан от пол. минерали и компоненти. За зеленчуците е същото- вечер задължително са 200гр зеленч. супа/ моркови, спанак, картоф, целина, чушка и т.н/ и след това 1/4 авокадо/ заради желязото в него/. Грахта, зеленият боб пък са на обяд със рибата или яйцето.
Според мен детето наистина сега изгражда своите вкусове и предпочитания, но все пак майката е тази която дава насоката. самостоятелните решения ще ги оставя след 3год. възраст.
Успех Ти желая със сладурката и дано всичките Ти притеснения се окажат безпочвени. Peace

# 5
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Ами просто ми се струва, че не я храня много рационално...  Embarassed
Ей сега като гледам Kalida например как следи зеленчуците, плодовете, авокадо, това-онова... аз направо съм за бой явно!   Rolling Eyes
Яйца и риба - когато ние ядем, нищо специално, без график и т.н., плодове (казах вече), храната за обяд и вечеря - основно детската кухня...
Единственото хубаво е, че нагъва много мляко - АМ, кисело, айряни пие в промишлени коричества, ама това едва ли е достатъчно...
Изобщо не се замислям, като давам нещо, колко желязо или витамини има в него, а явно трябва...  Embarassed
Нещо от кърменето ме държи инерцията, когато си мислех, че като кърмя й давам най-доброто, пък другото - ей така - за опитване... Ама май е време да започна стриктно да следя какво има в чинията!  ooooh!

# 6
  • Мнения: 77
Калида,викай 'ура',че нямаш злоядо дете,щото иначе шеше да видиш как майката определя какво и кога да яде детето.С голямата в чудо се бях видяла.
Извинявай Зъхи.Не се притеснявай.Нали детето се чувства и изглежда добре.Ти си и предлагай плодовете и зеленчуците.Тя в един момент ще прояде.Пробвай като я извеждаш да й даваш малки парченца какъвто плод си решила.Аз така докато тя запа някъде или се е заиграла успявах да пробутам различни плодове.

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами просто ми се струва, че не я храня много рационално...  Embarassed
Ей сега като гледам Kalida например как следи зеленчуците, плодовете, авокадо, това-онова... аз направо съм за бой явно!   Rolling Eyes
Яйца и риба - когато ние ядем, нищо специално, без график и т.н., плодове (казах вече), храната за обяд и вечеря - основно детската кухня...
Единственото хубаво е, че нагъва много мляко - АМ, кисело, айряни пие в промишлени коричества, ама това едва ли е достатъчно...
Изобщо не се замислям, като давам нещо, колко желязо или витамини има в него, а явно трябва...  Embarassed
Нещо от кърменето ме държи инерцията, когато си мислех, че като кърмя й давам най-доброто, пък другото - ей така - за опитване... Ама май е време да започна стриктно да следя какво има в чинията!  ooooh!
Ми то по тези критерии и аз съм майка за порицание Laughing Дребната плодове не понася и не ще да вкуси хич - мнооого рядко успявам да я излъжа да опита нещо, и то по мъничко (примерно 1-2 пъти месечно, независимо че предлагам ежедневно, като давам и на баткото, т.е. вижда, че и ние ядем и има някакъм стимул). Сокове въобще не иска да близне, независимо че съм ги предлагала със сламки, чашки, кутийки и т.н. Сурови зеленчуци не яде - само на манджи. За нея не готвя специално - яде каквото готвя и за нас (съобразявам си готвенето да става и за деца, и без друго е по-полезно и за нас така - замразявам и по някое бурканче, за в случаите когато готвя нещо, което не става за нея). Закуска от няколко месеца ми отказва - яде само на обяд и вечер, рядко следобед ако успея да пробутам нещо. Кисело мляко набива като за световно, с всяко ядене си го иска и сме голям цирк - купичка с манджа, купичка с мляко и чаша с вода и дребното само командва кога от кое иска - 1 ч.л манджа, 2ч.л мляко, после вода и пак отначало Rolling Eyes
Ми няма да седна да си разплета чорапите - като поиска, ще прояде и плодове (баткото беше същия и се научи да яде плодове чак след втората година, сокове също не искаше да близне). Моята задача е да предлагам нормална, полезна и питателна храна и да ограничавам боклучавите храни (разбирай - въобще не предлагам бисквитки, солетки, зрънчо, чипс, вафли и т.н., че иначе сигурно и толкова няма да яде) и си я изпълнявам. Нейна грижа си е вече да яде - и съм я оставила тя да определя. Така като гледам, не изглежда хич дефицитна - а Емата още по-малко може да я определиш в тая категория Laughing Просто предлагаш и я оставяш - колкото яде, толкова Grinning
Аз лично не харесвам вторачването в калории, витаминно и минерално съдържание на храните. Стига да се спазват основните принципи за здравословно хранене и да се ограничават неполезните неща, седмичния прием на всички необходими вещества обикновено е ок - макар че с дневните количества може някое да изостава в един ден и да е в прекомерни количества в друг.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Да се включа и аз в отбора на "безотговорните". От суровите зеленчуци ядем само краставица, защото брат и я обожава, а тя е в период на пълно подражание. Ябълки на парчета, както и други плодове ги ползваме основно за мазане по масата и чесане на венците.
Иначе манджи, супи и изобщо почти всичко от ДМК си го хапваме с апетит, нашите храни (особено по-вредните, като пържени картофи, сандвичи и т.н.) също много и се услаждат, но давам единствено, когато сме навън подобни за да има мир.
В общи линии, ако и позволя ще изяде света  Mr. Green

Калории не броя и витамини не следя! Съветвам те и ти да не го правиш. Просто не прекалявай с вафлите и бисквитите, както казва Хедра, а тя полезните неща ще си ги набави и от други храни, нищо, че са сготвени.

# 9
  • Мнения: 2 959
Момичета, кои говори за "безотговорни мами". Точно Вие ли?
Ти ли Зъхи, където със цел да не ощетиш баткото Ви се подложи на няколко седмично лишаване от сън, за да можеш да научиш Емата да спи нощем и да бъдеш еднакво добра и весела мама и към двате си дечица?! Hug
Или пък Ти Хедра, където за да спестиш на бебка нощните ревове/ лош и болезнен спомен от баткото/ си започнала да спиш с нея от самото раждане, като си понесла и понасяш всичките му положителни и недотам привлекателни моменти?! Hug
И най- вече Ти Джейд, където за да се предпазиш мъничето от проблемите на големият батко, кърмиш и се готвиш за емералдовото отличие?! Hug
Вие сте пример за Майка, която кърми/ла и дава най- доброто от себе си. Това че мъничетата не обичат и не ядат плодове и зеленчуци си е всеобща истина. Нали и Хапка сподели че нейната Иринка много, много не ги харесва. То й Дана не ги долюбва, но аз се мъча да компенсирам липсата на Вашият опит/ всички вие сте 2-ри път мами/ в храненето като се опитвам да й давам това което мисля че й е необходимо и полезно, макар и понякога с много полемики и отвличане на вниманието.
...Нейна грижа си е вече да яде - и съм я оставила тя да определя. ...
Хедра, кога ли и аз ще мога да го кажа този факт с това спокойствие. Може би ако някога си имам второ дете и аз ще правя така, кои знае?! Hug

# 10
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Първо имам не точно злоядо, но претенциозно дете и не бих могла да и наложа каквото и да било. Но аз и не бих искала да и налагам какво и колко да яде, защото смятам, че малките деца нямат нужда от изграждане на хранителни навици- те знаят от какво има нужда телцето им- то е заложено в тях- предлагам - пък ако иска, ако не- значи нещо отвътре му подсказва на малкия човек, че не му е полезно или няма нужда от него. Налагането на някакви навици и ритуали в храненето нарушават естествения ритъм на детето и е верно, че създават навици, но по- скоро вредни. Това разбира се е мое мнение и не ангажирам никого с него- просто аз така гледам децата си. Разбира се се старая да се храним като цяло здравословно, но не отказвам "шоколаК", зрънчо, чипс и други вредности в ограничени количества, колкото да не засиля интересът им.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 249
Зъхи, да ти кажа, според мен има нужда да ревизираш храненето й. Най-вече заради "детската кухня" - много се съмнявам в качеството й откъм количество вложени продукти, конкретно-зеленчуци. Може, например, вечерята  й да не е от кухнята, а homemade. И да, не е нужно непременно зеленчуците да са пресни(някои витамини дори се усвояват по-добре при леко задушаване в мазнина), но не ти пречи да предлагаш и настъргани ябълки, моркови, обелени парченца домат.. .А силно се съмнявам, че всякакъв плод, пасиран с банан, ще бъде отказан(при положение, че обича банани). Не е нужно да се броят количество витамини, минерали и прочее, но е лесно и важно да предлагаш на всяко ядене някакъв плод/зеленчук под някаква форма. За приемането пък ще се грижи малката (колкото толкова) Laughing. Пробвай и да оставяш на разни достъпни места нарязани малки парченца плодове/зеленчуци (вярно, че голяма част от витамините с времето намалява, но детето ще свиква с тях и с времето ще ги прояде).
А иначе и аз съм сигурна, че малката не страда от авитаминоза - чов. организъм е чудно нещо Grinning.
Калида, поздравления за организирането на храненето на малката Peace! Ще видиш, че с времето ще започне сама да си иска (имам си пример у дома Grinning).
Вие, които предлагате(независимо от приемането Laughing), не знам къде се бутате между "безотговорните" Naughty.
Йоси, права си, че организмът може да води в зависимост от нуждите, когато му се предлага естествена храна. Обаче Фафлите и бонбоните определено внасят смут в механизма Mr. Green.

# 12
  • Мнения: 6 243
Много разумни изказвания прочетох.

Само ще кажа, че на принципа - предлагам, пък тя ако иска, нашето злато най-сетне прояде ябълки. Това стана след навършването на втората година. От зеленчуците ядем повече пресни - домати, краставици, маруля, стръкове зелен лук.

Ирина обожава млечна салата и яде такова нещо поне два - три пъти седмично. Препоръчвам го на останалите "безотговорни" майки, защото е лесно за правене - малко високомаслено кисело мляко, забъркано с нарязана краставица, много копър и (вече) начукани орехи + зехтин. Витамини - йес! И двете сме доволни. Чесън не слагам, защото у нас тая подправка е табу, но иначе и чесън трябвада се сложи. Айде, пак се отплеснах за манджи.

Зъхи, пробвала ли си да й даваш нарязани на пръчки моркови. При нас много се тачат. Вместо солети ги предлагам. Докато вилнее, слагам в една чашка пръчките моркови и едно-две пера зелен лук и това е.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 493
моята категорично отказва да яде всякакви сурови зеленчуци, но не съмс е сещала да й правя млечна салата (всичко що е смялко се омита за отрицателно време). Хапке много тенкю за идеята!

Иначе за плодовете - Мая доскоро ги отказваше под всякаква сурова форма... Напоследък обаче като ги пасирам ги яде... Иначе на парчета - НЕ! И ги смесвам с кисело млекце или извара и е много доволна... Но определено не й броя или следя грамажи и т.н... Но гледам всеки ден да е яла поне веднъж плод.

за морковите - мисля че винаги трябва да бъде примеан с някаква мазнина за да се усвои вит. А... например настърган със зехтинче... (При нас не минава под никаква форма освен сварен и на пюре)

Зъхи какво АМ й даваш?

Общи условия

Активация на акаунт