Рецепти за православните пости - 2018 година

  • 81 451
  • 381
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 4 305
дядо хаджия, единственото което ме притеснява в рецептата с житените кюфтета е самото жито - ако няма какво да го спои то може да се разбяга, овесените ядки спояват, но по-леки смески. Във веганските рецепти често това се прави със смелени семена от чия или ленено семе и малко вода - лъжица от смлените семена + 1-2 лъжици вода се смесват и престояват така 5 мин. После се добавят към основните съставки.

На мен ми останаха от снощните тиквички, допълнителното мисля да е салатат от варен боб, пресни краставички, мента и зелен лук.
Още не съм опряла до рибата, но напоследък от нея не се чувствам добре. Ще я оставя за моментите, в които съм по-изтощена.
Този сезон надминавам себе си с бягането и резултатът ще е повече изяден тахан по време на постите.

# 226
  • Мнения: 1 316
През миналите пости приготвих   Фалафел с тиквички по тази рецепта, но замених яйцето с 2 варени картофа. Пекох ги във фурната и се получиха.
http://vkusnoikrasivo.com/recepy/628/%D0%A4%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1 … ucchini%20Falafel
Кюфтета с тиквички и булгур-  отново се заменя яйцето с картофи.
http://recepti.ezine.bg/r-16102-%D0%9A%D1%8E%D1%84%D1%82%D0%B5%D … D0%B3%D1%83%D1%80
Този пост е по- кратък и по-лек, има вече плодове и зеленчуци. Могат да се приготвят различни ястия и салати.


# 227
  • Мнения: 1 418
дядо хаджия, единственото което ме притеснява в рецептата с житените кюфтета е самото жито - ако няма какво да го спои то може да се разбяга, овесените ядки спояват, но по-леки смески. Във веганските рецепти често това се прави със смелени семена от чия или ленено семе и малко вода - лъжица от смлените семена + 1-2 лъжици вода се смесват и престояват така 5 мин. После се добавят към основните съставки.
   Аз бих опитала да пасирам /смеля житото, след накисването или покълването и пак с овесени ядки, ленено семе. Като престои, мисля, че ще се получи споена смес, удобна за печене.

# 228
# 229
  • Мнения: 2 418
Тези дни карам а лозови сарми с ориз и гъби,леща,салати,аза утре съм се нагласила за грах с моркови.

# 230
  • София
  • Мнения: 7 869
Къде се изпокрихте?

# 231
  • Мнения: 2 418
Тук сме си и постите си вървят.

# 232
  • София
  • Мнения: 4 305
Да, а и сега има хубави сурови салати, затова не съм писала.
Иначе скоро правих лешникови сладки с шоколад.

# 233
  • На острова
  • Мнения: 1 273
Harpalike, това със сладките прозвуча много вкусно 😋 Рецепта?

Аз съм толкова заета напоследък, че не съм се развихряла в кухнята и ям едни и същи неща. Един ориз трети ден го ям, че голям доза сварих и прибрах в кутии в хладилника. С нахут, грах, царевица, после доматки и маслини, като студена салата. Нищо особено, но мен ми е много вкусно.

# 234
  • София
  • Мнения: 4 305
Има много начини да се направят. За база ползвам една рецепта на Ванилка http://vanillka.com/2013/12/20/sunflower-biscuits/. Нейната рецепта е за големи количества, аз правя четвъртинка от това, което е дала. Получава се това:

250 гр. пълнозърнесто брашно
125 гр. захар мусковадо
2 щипки сол
3 гр. бакпулвер
ванилов екстракт (на мен ми е останала ванилова захар от екстракта, който правих, та и от нея слагам)
175 гр. вода
150 гр. тахан - в случая лешников, но стават добре и със сусамов или слънчогледов
30 гр. какао или ако искаш да са по-сладички и ароматни може да пробваш, както е в оригиналната рецепта с брашно от рожков, то обаче не върви добре с лешниковия тахан, а със сусамовия или слънчогледовия. Може и да не слагаш нищо от двете, но тогава трябва да сложиш 20-на грама повече брашно. 
80 гр. натурален шоколад - вътре в тестото или ядки/ сусам за овалване на сладките

Смесват се водата и тахана, добавят се сухите съставки. С мокри ръце оформям сладките. Печа ги на хартия на предварително загрята на 180 градуса фурна.

# 235
  • Мнения: 1 316
Направих Лесен шоколадов сладкиш с череши
https://www.kulinarno-joana.com/2015/06/lesen-shocoladov-sladkish-s-chereshi/
Чудесно се получи...

# 236
  • Мнения: 5 997
приели са усмивката за излишна и са ми изтрили отговора.Тук съм и вече все по - леко върви поста, една купа салата от  прясно набрани домати и краставици и половин хляб не ми стига Blush
В това време вече не ми се готви, иначе и един зелен фасул набрах и сготвиха, ама заради домашните и два картоф сложих, че иначе сама щях да си го ям.За петък си мисля риба да взема ама още не знам каква.

# 237
  • Мнения: 2 884
Хайде, последен ден на поста Balloon
Да знаете, че ви чета редовно. От тук взимам чудесни идеи и храненето ми през целия пост беше разнообразно, здравословно и вкусно.
Не съм кой знае каква кулинарка и затова не смея да предложа рецепта 🤗
Само ще спомена, че много обичам шопска салата, хапвам си я ежедневно и сега също не се лишавам от нея, просто съм заменила сиренето с тофу. Предварително го нарязвам на кубчета и овкусявам с черен пипер, кимион, червен пипер и балсамов оцет. После го прибавям към салатата. Става много вкусно.

# 238
  • София
  • Мнения: 7 869
И тазгодишните петрови пости са към своя край. Утре е петък и затова ще минем без традиционните кокошки и петли и ще си останем на риба.

# 239
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
Честит празник! Светите апостоли Петър и Павел да бдят над нас!

Общи условия

Активация на акаунт