Има ли и защо според мен няма балон на имотния пазар

  • 50 509
  • 631
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 30 802
Не ме устройва, абс. шити са и къщите, да не говорим, че са откъснати от света. А етаж от къща пък хич - някаква самодейност в Прослав, да мъкнеш по стълбите всичко, да живееш с някакви незнайни, дето си мислят, че като са титуляри, ще определят правилата...не, мерси.

И като сложиш пътуването всеки ден в задръствания - става ужас.

# 196
  • Мнения: 4 473
Етаж от къща си е тежка хамалогия, ако не случиш на съседи.

Видях по-назад, че сте коментирали бетона - най-големият бетонен купол в света доскоро е бил този на Пантеона в Рим, а дори и сега остава най-големият неподсилен. Но доколкото знам, мерките и точните съставки за римския бетон са изгубени и едва наскоро започват да възстановяват. За "Света София" в Истанбул вземаха малки парчета от материала, раздробяваха и изследваха какво съдържа. (не знам дали беше бетон или подобна смеска)

Ето за разликите между римския бетон и съвременния: http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Rimskiiat-beton-e-zdrav-i- … a-voda_88320.html


# 197
  • Мнения: 475
Не само че има, ами май върви към своя край(Пуууук)

"Нещо се случва на имотния пазар в България"
На пръв поглед всичко расте, но вече се забелязват сигнали за охлаждане на еуфорията
https://www.economic.bg/bg/news/9/neshto-se-sluchva-na-imotniya- … -v-balgariya.html

"По-високи данъци за собствениците на много имоти обмислят в регионалното министерството. 28% от жилищата в страната стоят празни"
https://www.dnevnik.bg/zelen/2018/05/15/3179296_po-visoki_danuci … e_na_mnogo_imoti/

Трето предупреждение към търговските банки от БНБ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"НБ напомни на банките да внимават с кредитния ръст"
https://www.capital.bg/biznes/finansi/2018/05/15/3179269_bnb_nap … _kreditniia_rust/

Последна редакция: ср, 16 май 2018, 19:55 от kokopapa

# 198
  • Мнения: 30 802
Значи, щом мен ме тормози по телефона една брокерка, след като ясно й казах, че ако искам нещо, ще й се обадя, явно са поизгладнели.

Ми може би в Пловдив хората не вадят ей така 100 хил. и нагоре евро, за да не живеят в дупка...

# 199
  • Мнения: 9 052
изгладнели са. накупчиха се доста темите @живот извън центъра на София @и @да си купим нещо в Костинброд или в новичкото блокче в село , само на 100 км . от града е  ей сега го построихме и има маршрутка при това@ и @колко е хубаво в новите квартали крайсофийски па макар да няма още тротоари @ ...
някой явно не е убеден , че може да си пробута нещата/

# 200
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
@колко е хубаво в новите квартали крайсофийски па макар да няма още тротоари @ ... 

То само тротоари да нямаше... В Пловдив и улици няма. Но някак престижно звучи, че живееш в къща GrinningGrinningGrinning Тия подробности с инфраструктурата просто се спестяват.
За да живееш извън града се иска друга философия, не е за всеки. Кандидатите за апартаменти по ред причини винаги ще са повече.
Не съм икономист, но ми се струва, че хората предпочитат да си вложат парите в жилище, отколкото в банка. И недоверието в банките расте, от там расте и цената. И високата цена се компенсира с по-малки жилища.
От години го чакам да се пукне тоя балон, ама не, продължават да си растат цените. От две години следя много редовно, в Пловдив жилищата поскъпнаха с 30 до 100 евро на квадрат, като цената на квадрат е измамна за новите жилища, защото се продават 60 квадрата с реална площ 35. В същото време ваканционните апартаменти по морето почти не са мръднали като цена за този период.
Затова пък в Северозапада от цените можеш да си поревеш - големи къщи с дворове за 5000лв.

# 201
  • Мнения: 166
Малък рестарт давам на темата, защото чувам от познати, че щели да започнат да се нормализират цените в София към края на годината и имам нужда от повече мнения...
"Нормализиране" какво значи - замразяване или спад надолу?
Имаме едни пари в банката, които са достатъчни за компромисен апартамент из недотам обичаните квартали или за приличен със солидно доплащане с кредит. Имаме къде да живеем в момента, но скоро ще ни отеснее и затова се чудя да чакаме ли още няколко месеца/година или да се хвърляме...Парите в банката с всеки изминал ден се обезценяват, това ми е ясно, но все пак дори няколко хиляди по-малко на фона на средните ни заплати и постоянното увеличаване на разходите в този чуден град, за мен си заслужават чакането. Само да не стане по-зле...

# 202
  • София
  • Мнения: 38 401
Изчакай. Най-малкото зимата падат цените, просто заради сезона.

# 203
  • Мнения: 9 849
Ако си е харесала имот за какво да чака? За да го вземе друг ли?
Ако ли не е харесала - да започва да търси, защото отнема време.
Нз дали цените падат зимата Simple Smile аз съм продавала само 1 апартамент в София, според брокерите сме “ударили кьоравото”

# 204
  • Мнения: 4 473
През зимата може да падат цените на наемите. Аз купих зимата, през цялото време, докато търсех, цените продължаваха малко по малко да се качват, вече бях в паника, че няма да намеря. След това продължиха да се качват и не виждам изгледи да паднат.

# 205
  • Мнения: 4 577
През зимата може да падат цените на наемите. Аз купих зимата, през цялото време, докато търсех, цените продължаваха малко по малко да се качват, вече бях в паника, че няма да намеря. След това продължиха да се качват и не виждам изгледи да паднат.
Тази зима определено цените вървяха нагоре, от 2-3 месеца вече има задържане.

# 206
  • Sofia
  • Мнения: 3 999
Балон няма просто постепенно всички цени на имоти, стоки и услуги ще се изравнят със тези в цяла Европа.

# 207
  • Мнения: 3 518
Балон няма просто постепенно всички цени на имоти, стоки и услуги ще се изравнят със тези в цяла Европа.
Логично, да се изравнят докато влезем в Еврозоната и първите няколко години след това.

# 208
  • Мнения: 888
Кой ще ви пусне в еврозоната бре, АлоУУУУ?
Те дори в чакалнята за нея не ни пуснаха, за нас направиха чакалня на чакалнята, защото не отговаряме на почти никое от условията.  JoyJoyJoy
Литва чака 11 години в чакалнята, Латвия 9... а ние дори и там не се класираме.

Както и за Шенген, лъжат ни от 20 години вече, всички на думи съгласни, лобират за нас, аха да ни поканят, ама друг път Grinning

# 209
  • Мнения: 4 473
С тая инфлация официална от 3.5%, дето може и 4% да мине до декември, и в чакалнята на чакалнята няма да припарим. Но има светлина - ако купите сега на кредит, и има висока инфлация, след няколко години ще сте на сметка.

Общи условия

Активация на акаунт