Фентъзи и фантастика - Тема 13 - Номинации

  • 49 827
  • 747
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 741
И аз на хартия четох Заточен, ако я мерна някъде електронна ще свиркам.

# 31
  • Мнения: 18 062
започнах годината със Саймън Грийн и фантастиките му ми харесаха. Смятам да мина на Своенравното хлапе, после ще видим.
Впрочем ако някой се интересува - изглежда че българка  под американски псевдним Джейн Колдфайър е издала успешн фантастика. До момента  у нас са преведени 2 от книгите й. Ако на някой му е интересно тук има интервю с нея.
https://knijnikrile.wordpress.com/2017/04/29/%D0%B8%D0%BD%D1%82% … %B0-%D0%B2%D1%81/
лично аз тепърва ще си купувам  книга първа от тази поредица, затова засега не мога да изкажа впечатления,  но от  големината на книгите, и мащаба на поредицата разбриам че поредицата е успешна. А илюстрациите наистина  ми харесаха.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 833
Аййй как за едното чудо щях да изтърва номинациите. 

Фентъзи:

"Изтръгнати от корен" от Наоми Новик
"Часът на чудовището" - Патрик Нес
"Градът на скелетите " -  Анна Гюрова

# 33
  • Мнения: 18 062
Зачетох "Хлапето". Не съм доволен. Хуморът е много дебелашки. По едно време (забравил бях кой е писал произведението, помнех само името на на книгата) си викам че   това са точно същите тъпи лафове като в Малазана. ОТварям да видя името на автора - то било Ериксън...,...Викам си - ясно...... Човека толкова си може, не търпи развитие.... очевидно с този автор няма да се спогодим.Чел съм пародии (Нощна стража),  на тема фантастика които бяха леки и приятни.  ЕРиксън пиши отблъскващо, задава темата  "Стар трек" и после - някакви клишета които нямат нищо общо със него. Например главният герой е представен като масов сваляч (и с Лорън Тай, и с Син Дауър и с всяка жена която му падне) а в нито един от филмите на тази вселена няма капитан който да е представенс  с такъв образ.
Описанията на определени думи като "гръбни тръстери" *са супер измислени, не съществуват не само в стартрек вселената но и нито една фантастика която съм чел или гледал. (и това са сред най-нормалните описания) Дори само такива думички ми говорят много за стила на автора.
Ситауциите са повече от нелогични, но няма да ги описвам .
Но това което ме докарва до лудост  са възклицания като "Какво си направил. Идиот такъв!" именно такива  възклицания, които би трябвало да подсилят ефекта, често ме карат да беснея, защото  ако нещо е смешно добрият писател ще ме остави сам да се сетя какво е това, а не да търси някъв ефект.
Честно казано на няколко пъти подобни възклицания ме дразнеха и Барарярския цикъл напр. "Иване! идиот такъв!", когато може много да се спори дали Иван не е най-умният от всички герои. Не обичам авторът да насажда готови тези или поне не обичам  това да се усеща видимо. Съжалявам че си изгубих времето до 50 страница, но окончателно се убедих че ЕРиксън не е за мен.**  на мен той ми идва  скучен,  вулгарен и с просташки език (да чета как капитанът опипва за гърдите Лорин Тай, не мерси, това може да хрумне само на Ериксън когато прави пародия на Стар Трек - егати простащината).  Ако искам да  чета повече от този тип стила,  ще чета Глен Кук.

*ако "гръбни тръстери !- коремни тръстери!" трябва да ме накара да се смея - идеше ми да рева с глас на тази простотия. Rage
**Чел съм и книгите на Тимъти Зан които допълваха Стар Уърс вселената и се беше справил доста добре. Но Ериксън се е справил ужасно с опита за имитира Стар Трек. и не защото  Стар Трек не може да бъде имитиран...а защото това е Ериксън.

П.С.Ангел Дъст извинявай за труда ти...очевидно  спрямо този автор вкусовете ни не съвпадат категорично.

Последна редакция: сб, 06 яну 2018, 22:53 от Джон Сняг

# 34
  • Мнения: 37
Здравейте, нов съм във форума, но ето кои книги номинирам за 2017:
 Фентъзи:
- Американски богове - Нийл Геймън
- Легион - Брандън Сандерсън
- Вихърът на Жътваря (Малазанска книга на мъртвите №7) - Стивън Ериксън
Фантастика:
- Илюмине - Ейми Кауфман
- Пътеводител на галактическия стопаджия - Дъглъс Адамс
- Бъдеще - Дмитрий Глуховски.

Последна редакция: сб, 06 яну 2018, 22:59 от Aspect456

# 35
  • Мнения: 5 351
Направо ме убеди да дам шанс на Хлапето. Тъкмо ще видя какво толкова те е подразнило.

# 36
  • Мнения: 18 062
Супер! чудесно е когато идват и нови хора във форума.
така се обменят повече мнения и това е добре за фентъзи/фантастик общността.
Добре дошъл!

# 37
  • Мнения: 18 062
https://
Направо ме убеди да дам шанс на Хлапето. Тъкмо ще видя какво толкова те е подразнило.
Разбира се, прочети го ако искаш.
А в някакъв смисъл и анти-рекламата е реклама, може би Ериксън трябва да ми плаща пари.Relieved
Шегувам се. Мисля че обясних какво не ми допада - същите неща като в Малазана, но пък съм наясно че хора които са харесали Малазана вероятно ще харесат стила на автора и тук.
Всеки има право на мнение.
Аз например харесвам много Пратчет, но има хора които не го харесват. . Има хора които харесват ЕРиксън, а аз не го харесвам.

# 38
  • Мнения: 5 351
Всъщност това ще ми е първа среща с автора. Не съм чела Малазана и не знам за какво става въпрос.
Аз обаче имам сериозни трудности с намирането на подходящо четиво в момента. Още малко ще потрая и ако нищо не се получи, захващам "Хрониките на Амбър" на Зелазни. И без това съм изостанала с фентъзито, време е да наваксам.

# 39
  • Мнения: 37
https://
Направо ме убеди да дам шанс на Хлапето. Тъкмо ще видя какво толкова те е подразнило.
Разбира се, прочети го ако искаш.
А в някакъв смисъл и анти-рекламата е реклама, може би Ериксън трябва да ми плаща пари.Relieved
Шегувам се. Мисля че обясних какво не ми допада - същите неща като в Малазана, но пък съм наясно че хора които са харесали Малазана вероятно ще харесат стила на автора и тук.
Всеки има право на мнение.
Аз например харесвам много Пратчет, но има хора които не го харесват. . Има хора които харесват ЕРиксън, а аз не го харесвам.

Стилът на Ериксън не е за всеки. Понякога дори мен ме уморява, но като цяло Малазана ми е интересна, поради множеството герои и перспективи. Хубаво е че има по-различни от традиционните раси (елфи, джуджета, вампири...). Разбира се едно от нещата, които ми допаднаха най-много е че пантеонът от богове също взема участие в събитията.

+ Ако може да дадете линкове за други теми свързани с Фентъзи и фантастика (отворени). Simple Smile

# 40
  • Мнения: 37
Всъщност това ще ми е първа среща с автора. Не съм чела Малазана и не знам за какво става въпрос.
Аз обаче имам сериозни трудности с намирането на подходящо четиво в момента. Още малко ще потрая и ако нищо не се получи, захващам "Хрониките на Амбър" на Зелазни. И без това съм изостанала с фентъзито, време е да наваксам.

"Хрониките на Амбър" съм ги прочел само до 5-тата книга. Задържаха вниманието и като се има предвид по кое време са написани, са добри. Разбира се, ако Зелазни беше продължил да пише от гледната точка на Коруин, щях да я прочета цялата.

# 41
  • Мнения: 3 601

+ Ако може да дадете линкове за други теми свързани с Фентъзи и фантастика (отворени). Simple Smile
В първия пост на всяка от темите "Фентъзи и фантастика" има връзка към предходната.

# 42
  • Мнения: 295
Здравейте и за много години!
Фентъзи номинациите ми:
Чудатите - Домът за чудати деца на мис Перигрин; Градът на гладните; Библиотеката на душите - Рансъм Рига
Дългата земя - Пратчет/ Бакстър
Фантастика
Евърнес - Беглец по равнините; Бъди ми враг; Императрицата на слънцето - Иън Макдоналд
Водосрез - Паоло Бачигалупи

Сега чета Дългата война... ако продължават така да ги точат по книжка на година ще номинирам по една всяка година 😂

# 43
  • Мнения: 18 062
Всъщност това ще ми е първа среща с автора. Не съм чела Малазана и не знам за какво става въпрос.
Аз обаче имам сериозни трудности с намирането на подходящо четиво в момента. Още малко ще потрая и ако нищо не се получи, захващам "Хрониките на Амбър" на Зелазни. И без това съм изостанала с фентъзито, време е да наваксам.

"Хрониките на Амбър" съм ги прочел само до 5-тата книга. Задържаха вниманието и като се има предвид по кое време са написани, са добри. Разбира се, ако Зелазни беше продължил да пише от гледната точка на Коруин, щях да я прочета цялата.
Ами те точно до 5 книга са добрите книга от тази поредица, после започват да избледняват.
Да, Ериксън не е за всеки. битките му са огромен мащаб, но мен ме дразни, че в Малазана няма централен герой, нито основна кауза за която някой да се бори, докато на други хора това им харесва. В някаква степен и Черният отряд на  Глен Кук е от този тертип, а и трилогията на Крис Бънч за Кралят-демон.
Лично аз предпочитам Робин Хоб, която за мен е "портретистка на характери", рисува невероятни образи, променя ги, извайва ги, прекарва героите си през трудности. Разбира се някои друг би казал, че тя е прекалено мелодраматична, а  стилът на Ериксън по-хубав. Всеки си има вкус.
АЗ предпочитам или откровеният стийм пънк (Сандърсън, Маклелън), или  развитието на сложни характери и акцентирането върху човешките отношения (Робин Хоб). В това отношение Ериксън и Глен Кук са ми скучни.
Зелазни е добър избор, той често е оригинален, но  не във всичките си книги опитите му да оригиналничи са успешни, така че човек трябва да му чете книгите с едно наум.
освен "Хрониките на АМбър" си заслужава да се спомене "Джак от сенките" от този автор.

# 44
  • Мнения: 18 062
Ако някой не е чел "откровенията на Ририя" и се чуди какво да чете - предлагам му да опита с Откровенията на Ририя. Да, книжките са цели шест, но са малки, езикът  на М.Съливан е четивен, има и леки закачки между двамата персонажи (споко те не са гейове Innocent) .
Стилът на австралиеца М.съливан е малко "адулт", но  двамата основни герои ще бъдат преведени през много интриги,  смайващи обрат и немалко закачки за да стигнат до хепи енда, който е леко "отворен"

Общи условия

Активация на акаунт