Streptococcus agalactiae в края на бременността

  • 4 056
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,

Току що се регистрирах във форума и чрез търсачката намерих подобна тема, но от преди 10 години.
За това ми се иска да повдигна този проблем отново.
Явно съм от тези 10-30% жени, които притежават въпросната бактерия. За мое съжаление го научих точно през бременността си.
Бременна съм в 37+4 г.с. и като цяло нямам никакви проблеми с развитието на бременността и бебето. Но за втори път ми откриват бактерия Streptococcus agalactiae.
Първият път беше приложено локално лечение с антибиотик и противогъбичен препарат в продължение на 12 дни. Въпреки това, след по-малко от месец се получи рецидив и сега ще бъде приложено същото лечение, за същия интервал от време, плюс антибиотик и през устата.
По принцип бих искала да родя нормално, но в същото време не желая да поема дори и минимален риск, и при едно такова раждане, бебето да бъде заразено.

Изчетох маса информация, предимно от чуждестранни сайтове и се запознах със спецификата на бактериите.
Ще съм изключително признателна някоя от вас, която е била в същата ситуация, да сподели своя опит. Как родихте (нормално, секцио), с бебчетата всичко наред ли беше?

Благодаря предварително на отзовалите се!

# 1
  • София, България
  • Мнения: 456
Здравей, Crashy. За бета-хемолитичен стрептокок става въпрос, нали така?

Ако да, да започна с това, че съм в самия край на бременността, но още не съм родила, т.е. мога да ти споделя какво планираме да правим за раждането.

Моята история е много подобна на твоята. Откриха ми бета-хемолитичен стрептокок (масово) при иначе изрядна МБ в първия триместър на бременността. Изписаха ми лактобацили с идеята те да подпомогнат средата и тя сама да се справи. За съжаление, това не стана и във втори триместър, когато вече беше безопасно, ми изписаха антибиотик Аугментин (бактерията излезе чувствителна към него) и Флуомизин, който "стерилизира" локално. Гадините не се появиха в следващата МБ. Но при третата (2 месеца след антибиотика) отново цъфнаха масово. Сега отново съм на антибиотик (този път Зинат, отново според изследването стрептококът трябва да се повлияе от него) и Флуомизин. Вече завършвам 36 г.с., т.е. има риск или да не се повлияе, или да нямаме време до самото раждане да пуснем контролна МБ.

Понеже бях много притеснена, говорих с лекари-специалисти, както и с лекарката, която ще води раждането. Това, което разбрах е, че веднъж появила се, тази по принцип резидентна за тялото бактерия, все ще се появява във вагиналната микробиология и сме вечни носители (демек, няма отърване). Важното е по време на бременност да не достига масови нива, защото може да предизвика пукване на околоплодния мехур. Иначе, докато бебето е вътре, няма риск да се зарази. На въпроса за раждането, няма проблем да е естествено, стига израждащият лекар да е уведомен - вливат се антибиотици на майката по време на раждането, което гарантира, че бебето няма да забърше бактерията по пътя навън. След като се роди, му се взимат проби и ако случайно (много малко вероятно) се установи наличие на стрептокок, се дават специални антибиотици на бебето и забравяме за проблема.

Със сигурност не е най-приятното нещо за родителите детето да започне живота си с антибиотик, но ссъ съпруга ми сме на мнение, че естественото раждане е по-добро от секциото и държим на това. А и лекарите ни увериха, че такива случай съвсем не са редки и си има процедури и начини за справяне.

Каквото и да решиш, пожелавам ти успех, леко раждане и бузесто бебче Simple Smile  

# 2
  • Мнения: 2
Искрено ти благодаря за отговора! Наистина имах нужда да чуя мнение от някой, който минава през това.
Като цяло вече съм по-спокойна. Още повече, че с лекаря ми говорихме за възможните варианти. За момента раждането остава нормално, каквото всъщност е и моето желание.
На два антибиотика съм. Аугментин с клавуланова киселина орално и аугментин с клотримазол вагинално. Смятам, че гадините ще намалеят, тъй като съм на финала (38 + 4 г.с.). Може би също няма да има време за контролна микробиология, но се надявам всичко да е наред.

Пожелавам и на теб леко раждане с едно усмихнато и слънчево човече!

# 3
  • София, България
  • Мнения: 456
Не се тревожи, най-важното е да си спокойна, а и в случая наистина нещата са под контрол и определено нито сме първите, нито последните в такава ситуация. Съжалявам, че не съм видяла темата по-рано, даже вчера като писах, си помислих, че сигурно вече си гушкаш бебето Simple Smile

Всичко ще е наред, убедена съм. Благодаря и на теб за пожеланията!

# 4
  • Мнения: 1
Аз съм възмутена от неграмотността на гинеколозите. Дано някой от тях да го прочете. Една година се влача със стрептококи, стафилококи, ентерококи и отниво пак. Изписват ми антибиотик и след месец пак се появяват. Никой не се сети да ми вземе цитонамазка. Случайно, когато отивам с болки ниско в корема 
 /след цитонамазка/ установиха, че имам HPV /човешки папилома вирус/. Лекуват ме инжекционно. Болките продължават. Казват ми, че съм за гастроетеролог. А мен ме боли, все едно имам контракции и болката отива към кръста. Гастроетеролога - тъпанар, даде ми обезболяващо. Чета в нета, че за HPV се пият противовирусни таблетки изграждащи здрави клетки. Купих си ги и на третият ден ми спряха болките и ваг. течение. Как никой лекар не се сети за това, а аз се леквам по нета??????? Толкова са посредствени и корумпирани.....Преписвачи, неграмотници и т.н. В БГ останаха най-голямите тъпанари лекари.

Общи условия

Активация на акаунт