Досадното подуване на стомаха

  • 15 479
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 734
Някой да се е справил с този неприятен проблем? Търся решение от доста време, ходя по доктори, чета в интернет, но от никъде спасение.. Подуването е не само естетически проблем, но и болезнен в повечето случаи.. Създава ми доста дискомфорт след храна, на работа през деня (което не всеки път е свързано с похапване), по време на секс или даже при вървене... С една дума - отвратително... Има ли изход от това състояние, ще се радвам някой да сподели своя опит...Smiley

# 1
  • Мнения: 9 196
Някой да се е справил с този неприятен проблем? Търся решение от доста време, ходя по доктори, чета в интернет, но от никъде спасение.. Подуването е не само естетически проблем, но и болезнен в повечето случаи.. Създава ми доста дискомфорт след храна, на работа през деня (което не всеки път е свързано с похапване), по време на секс или даже при вървене... С една дума - отвратително... Има ли изход от това състояние, ще се радвам някой да сподели своя опит...Smiley

Спорт и правилна диета.

# 2
  • Мнения: 4 734
Диета е много общо казано... Опитвам се да се храня здравословно, не пуша, не пия алкохол, газирани и всичко което се води вредно, но полза няма.. Понякога се подувам от една ябълка например или от чаша вода... Излиза, че не трябва въобще да се храня или да пия вода... Което е немислимо все пак...Grinning

# 3
  • Мнения: 9 196
Диета е много общо казано... Опитвам се да се храня здравословно, не пуша, не пия алкохол, газирани и всичко което се води вредно, но полза няма.. Понякога се подувам от една ябълка например или от чаша вода... Излиза, че не трябва въобще да се храня или да пия вода... Което е немислимо все пак...Grinning

Не е общо казано. Всеки знае какво е вредно. Друг е въпроса, че явно ти очакваш да ядеш и да няма реакция на тялото ти, но това няма как да стане. Особено от плодове и зеленчуци.

# 4
  • Мнения: 22 867
 lunna pateka, търси причината. Лекарите би трябвало да са те насочили към нещо - стомах, черен дроб, жлъчка.....друго......Храненето е следствие, след локализиране на проблема може да се подбере подходящ режим. Peace

# 5
  • Мнения: 4 734
Това е проблема, че докторите не откриват нищо и мислят, че подуването е
от някоя от храните.. Съветват ме по метода на изключването да си тествам кое как ми действа... Но аз не ям само едно нещо, за да видя как ми действа.. Също така една храна веднъж не ме дразни, а друг път може тя да е причина за подуването... Аз така и не мога да разбера от какво точно се получава, понеже не винаги при еднаква храна получавам болки и подуване... Stuck Out Tongue Winking Eye

# 6
  • Мнения: 2 029
Стомаха или корема, защото има разлика? Подуване на стомах по-рядко се среща.

# 7
  • Мнения: 4 734
Стомаха или корема, защото има разлика? Подуване на стомах по-рядко се среща.

Ами честно не знам кое е- усещам корема си подут, твърд и при натиск болезнен.. Около пъпа е най-вече...  Усещам натиск и вътрешно напрежение, все едно съм ужасно преяла, но нямам газове...

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Пробвала ли си, например, Мезим-форте? Ако има ефект, по съветите на една лекарка, може да се мисли за нещо по-добро от него, ако няма - значи проблемът не може да се реши с ензими (Мезим-форте, мисля, беше ензими)

# 9
  • Мнения: 4 734
Пила съм ензими, хапчета за подуване и газове, но не ми помагат. Последно пих едни ензими за хистаминова нетолерантност, но за съжаление и те не помогнаха...

# 10
  • Мнения: 3 480
Сдъвкваш ли добре храните? Казваш, че коремът ти е подут, лично аз имам нервен стомах и се подувам, когато не съм си вкъщи, а хапвам на крак някъде или бързам. Не знам има ли общо с твоя проблем.

# 11
  • Мнения: 3 157
От всякакви храни ли ти се подува стомаха?Може би ако не ядеш нищо и вечерта смесиш всичко,от това да става?

# 12
  • Мнения: 3 609
Над 10 години се боря със същия проблем. В момента правя акупунктура. Ходила съм по какви ли не лекари. Изследвах хеликобактер, гледаха ме с ехограф, пих ензими, омепразоли, пробиотици. Пусках тест за хранителна непоносимост. И какво ли не...и още не мога да се опраевя. Така че следя с интерес.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Миналата година по същото време борих този проблем. Дълго време така си ходех с подут стомах (не корем), като бременна бях. След проблем с нервите и стреса, миналата зима пих деанксит и се лекувах за гастрит (защото ме белеше в областта на слънчевия сплит и се съмнявхаа и за това). Междувременно ми откриха висока концентр. на хеликобактер и пих по 40 капки клеева тинктура на гладно, докато свърших шишенцето.
Пиша така подробно, защото резултата беше, че след март месец 2017 този проблем изчезна. Отдадох го на клеевата тинктура, но май не съм била права. Стигнах до извода, че е на стресова основа след едни страшно натоварени 2 седмици в работата ми. След тях и до сега съм отново подута и се чудя какви точно мерки да взема. Ще ви следя и ще черпя идеи. Ако ли не ще стрелям на посоки. Само дето спокойствие почти не мога да си осигуря, но работя по въпроса с моето отношение към стреса.

# 14
  • Мнения: 1 334
+1 за ензимите. Има добри отзиви за Креон 10000.
А относно стреса, на мен ми причинява същото. Често, когато изпитвам негативни емоции, усещам напрежение или болка именно в стомаха.
Опитайте се да контролирате емоциите, ако те са причината. Flowers Bouquet

Последна редакция: вт, 23 яну 2018, 23:06 от Fkng Princess

# 15
  • Мнения: 4 734
Може и стрес да е, кой ли не страда от него... Но това подуване е адски неприятно, днес мисля ми се получи от следобедното кафе. Но как да откажа и него, толкова неща не смея вече да ям и да пия... Отказах сладкото, соковете, плодове ям ограничено, зеленчуци-също..Имам чувството, че само една филийка хляб да изям и пак ще се подуя ужасно...

# 16
  • Мнения: 2 420
Aз имах преди такива проблеми и по препоръка на лекар пих актимел на данон. Колкото и да бях скептична, помогна ми, и то бързо.

# 17
  • Мнения: 3 480
Забелязала съм за себе си, че когато не съм на работа и на почивка не се подувам, освен ако не ям нещо наистина подуващо или "изкуствено".

# 18
  • Варна
  • Мнения: 2 268
И аз имам подобни наблюдения. Подувам се, но не в такава степен.

А за храните, струва ми се, че тестените ме подуват най-много, след тях са всякакви видове салати, които аз ям в огромни количества. Обичам ги, подуват, не подуват, не мога да ги откажа.

# 19
  • Мнения: 3 480
Бобени и зелета. Всякакви видове лещи, зрял боб, зеле, броколи, червено цвекло, карфиол, гулия, ряпа ...
Тестени почти не ям.

# 20
  • Мнения: 5 468
Ще следя темата, тъй като аз от години имам такъв проблем. При мен всички храни водят до подуване и тежест, дори и чаша вода ми действа така. Дори не помня дали е имало момент, в който да не съм имала такъв проблем. Confused

# 21
  • Мнения: 4 734
Ще следя темата, тъй като аз от години имам такъв проблем. При мен всички храни водят до подуване и тежест, дори и чаша вода ми действа така. Дори не помня дали е имало момент, в който да не съм имала такъв проблем. Confused
И аз съм така... отдавна имам храносмилателни проблеми, но подуването ми е от около година някъде.. Мисля си дали ЕГН-то не си казва думата, на 40+ съм, но дали всичко не е на хормонална основа? Следя хормоните на щитовидната жлеза, но не и другите... Имам тестове за хранителни алергии и нетолерантност, уж всичко е в норма... Да ама не... Не се чувствам комфортно и това е...
Сега си взех и ще пия 1 месец пробиотици, дали ще помогнат не знам, но ще опитам.. Трябва до минимум да се намалят явните и скрити захари, защото според личната водят най-често те до подуване...

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Със сигурност има връзка с годините и промените настъпващи с тях. Аз съм на 46г. и проблема ми е от около 3 години.

# 23
  • Мнения: 4 734
Другото което ми направи впечатление...когато съм на почивка и ям доста и обилно три пъти на ден /вземаме all inclusive/, противно на моите очаквания, но нямам никакъв проблем със стомаха и подуване... Даже бяло вино си позволявам тогава... Когато ям по-малко и по-ограничено, когато аз готвя в къщи или хапвам сандвичи на работа, тогава ми се появяват проблемите... Всеки ден съм подута почти от всичко което сложа в устата си /а то не е много уж за да нямам проблеми/... Ето това не мога да си го обясня... Явно е от стреса в ежедневието и ходенето на работа...Grinning

# 24
  • Мнения: 9 196
От глад също се получават тези проблеми. Непълноценна храна, недостатъчно течности.

# 25
  • Мнения: 3 480
Обяснявам го със стрес, за себе си. Не се подувам от храната, която готвя вкъщи, защото ползвам пресни продукти и главно плодове и зеленчуци, без да са дълбоколзамразявани, прясно месо, но всичко без салата, което взема навън ме издува. Когато се бърза се поема и много въздух с храната, което допринася за образуването на повече газове и подуване.

# 26
  • Мнения: 30
Основните причини за подуване на стомаха са  четири
1.   Синдром на раздразненото дебело черво
2.   Метеоризъм
3.   Цьолиакия
4.   Хормонални проблеми

# 27
  • Мнения: 2 267
Стрес. Много прилича на синдром на раздразненото черво, може да се появи по всяко време, при мен главен симптом е подуването. Джинджифилът успокоява, макар че стресът е много голям фактор.

# 28
  • Мнения: 4 734
Май тъй ще излезе.. Един лекар ми беше казал, че понеже не откриват нищо, най-вероятно имам Синдром на раздразненото дебело черво.. Това не било болест и де факто не се лекува, но страшно много хора страдат от това.. И какво правим с тоя синдром?!

# 29
  • Мнения: 3 480
Правила съм изследване в чужбина точно за синдром на рч, там това си е диагноза и резултатът беше, че нямам такова.  Точно стрес е при мен причината, когато не ям прекалено пикантни и обработени храни. При стрес и до тоалетна за номер 2 не мога да отида с дни.

# 30
  • Мнения: 5 468
При мен със сигурност не е от стрес. Все отлагам прегледа, но мисля, че е време да отида за да се открие проблема. Опитвала съм с препарати против образуване на газове(със симетикон мисля) и с пробиотик, но нямах никакво подобрение.

# 31
  • Мнения: 4 734
При мен със сигурност не е от стрес. Все отлагам прегледа, но мисля, че е време да отида за да се открие проблема. Опитвала съм с препарати против образуване на газове(със симетикон мисля) и с пробиотик, но нямах никакво подобрение.

То лошото е, че ходиш по доктори и правиш изследвания, но нищо не ти откриват... Няма изменения, няма диагноза и съответно няма лечение... А неприятните симптоми си ги имаш с години...  Sick Ето това е парадокса... Като не ти изписват лечение, сам човек как да се лекува? В Бг има доста лекарства, които дават в аптеката без рецепта, но в чужбина не е така... С почти нищо не можеш да се самолекуваш...
Ходих и при един билкар, каза ми, че навярно е колит и ми даде доста билки да пия поне 2 месеца... Пих чая му и нищо не се подобри, даже накрая си мисля, че от самия чай се подувах още повече. А билките бяха известните на всички билки за стомах... Hug

# 32
  • Мнения: 3 480
Подуването действително може да е провокирано от хормонални и гинекологични проблеми, Хашимото ...

# 33
  • Мнения: 30
Малко допълнителна информация за СРДЧ от сайта на Майо Клиник

 Синдромът на раздразнените черва  е често срещано нарушение, което засяга дебелото черво.  Признаците и симптомите включват спазми, коремна болка, подуване на корема, газове и диария или запек или и двете.  СРДЧ е хронично състояние, което ще трябва да управлявате в дългосрочен план.
 Само малък брой хора със СРДЧ имат по-тежки признаци и симптоми.  Някои хора могат да контролират своите симптоми чрез диета, начин на живот и намаляване на стреса.  По-тежките симптоми могат да бъдат лекувани с лекарства и консултиране.
 СРДЧ  не причинява промени в чревната тъкан и не увеличава риска от колоректален рак.
Симптоми
 Признаците и симптомите на СРДЧ варират.  Най-често срещаните са:
•    Коремна болка, спазми или подуване, които обикновено се облекчават или частично облекчават чрез преминаване на движението на червата
•     Газове
•    Диария или запек - понякога редуващи се пристъпи на диария и запек
•    Слуз в изпражненията
 
 
. :
•     Причини
 Точната причина за СРДЧ не е известна.  Факторите, които изглежда играят роля, включват:
•    Мускулни контракции в червата.  Стените на червата са покрити със слоеве от мускули, които се свиват, докато преместват храната през храносмилателния тракт.  Контракциите, които са по-силни и продължават по-дълго от нормалното, могат да причинят газове, подуване на корема и диария.  Слабите чревни контракции могат да забавят преминаването на храната и да доведат до твърди, сухи изпражнения.
•    Нервна система.  Аномалии в нервите на храносмилателната система може да ви причинят по-голям от нормалния дискомфорт, когато коремът ви се простира от газ или изпражнения.  Лошо координираните сигнали между мозъка и червата могат да накарат тялото ви да реагира прекомерно на промените, които обикновено се появяват в храносмилателния процес, което води до болка, диария или запек.
•    Възпаление в червата.  Някои хора със СРДЧ имат увеличен брой имунни системи в червата си.  Тази реакция на имунната система е свързана с болка и диария.
•    Тежка инфекция.  СРДЧ може да се развие след тежка диария (гастроентерит), причинен от бактерии или вирус.  СРДЧ може също да се свърже с излишък от бактерии в червата (бактериален свръхрастеж).
•    Промени в бактериите в червата (микрофлора).  Микрофлората са "добрите" бактерии, които се намират в червата и играят ключова роля в здравето.  Изследванията показват, че микрофлората при хора с СРДЧ може да се различава от микрофлората при здрави хора.
 
 Симптомите на СРДЧ могат да бъдат задействани от:
•    Храна.  Ролята на хранителната алергия или непоносимост при СРДЧ не е напълно разбрана.  Истинската хранителна алергия рядко причинява СРДЧ.  Но много хора имат по-лоши симптоми на СРДЧ когато ядат или пият определени храни или напитки, включително пшеница, млечни продукти, цитрусови плодове, боб, зеле, мляко и газирани напитки.
•    Стрес.  Повечето хора със СРДЧ изпитват по-лоши или по-чести признаци и симптоми в периоди на повишен стрес.  Но докато стресът може да влоши симптомите, той не ги причинява.
•    Хормони.  Жените са два пъти по-склонни да имат СРДЧ. което може да означава, че хормоналните промени играят роля.  Много жени откриват, че признаците и симптомите са по-лоши по време на или около менструалния си цикъл.
 Рискови фактори
 Много хора имат случайни признаци и симптоми на СРДЧ.  Но по-вероятно е да имате синдрома, ако:
•    Под 50 год. СРДЧ се среща по-често при хора под 50-годишна възраст.
•    Женски пол  В Съединените щати СРДЧ е по-често срещано сред жените.  Естрогенната терапия преди или след менопаузата също е рисков фактор за СРДЧ
•    Имате семейна история на СРДЧ.  Гените могат да играят роля, както и общи фактори в семейната среда или комбинация от гени и околна среда.
•    Имате проблем с психичното здраве.  Тревожността, депресията и други въпроси, свързани с психичното здраве, са свързани със СРДЧ.История на сексуална, физическа или емоционална злоупотреба също може да бъде рисков фактор.
 Усложнения
 Хроничният запек или диарията могат да причинят хемороиди.
 В допълнение, СРДЧ се свързва с:
•    Лошо качество на живот.  Много хора с умерено до тежко състояние на СРДЧ съобщават за лошо качество на живот.  Изследванията показват, че хората със  СРДЧ отсъстват три пъти повече дни от работата си, в сравнение с тези без симптоми на червата.
•    Нарушения на настроението.  Признаците и  симптомите на СРДЧ могат да доведат до депресия или тревожност.  Депресията и тревожността също могат да влошат СРДЧ.
.
•    
 
.
 
 







# 34
  • Мнения: 2 267
Аз от СРДЧ имах диария. От всичко, което хапнех веднага имах позив за тоалетна. След време това отмина, но пък имах подуване под лявото ребро и газове. По едно време мислех, че ми идва цикъла, спазмите бяха досущ като преди цикъл. Обикновено получавам такива симптоми, когато съм притеснена, под напрежение, безпокойство и т.н.

# 35
  • Мнения: 4 734
Симтомите и при мен се менят - понякога е само тъпа болка около пъпа без подуване, друг път е подуване без болка. Понякога болката имитира менструална болка или даже бъбречна криза с опасваща болка и в кръста.. Случвало ми си е след храна да получа сърцебиене и натиск към сърдечната област.. Доктор ми каза, че вътрешните газове притискат и създават сърдечни смущения или даже дихателни проблеми (от типа на задух)... Страшно неприятно състояние.... Нахранваш се и започва едно свиване, къркорене, някакви вътрешни атаки, сърцебиене, отмаляване, да не говорим за стомашни колики и спазми, задух.. А лекарите ти казват, че нищо ти няма.. Че си здрав, само да внимаваш с диетата...Joy

# 36
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Аз реших да боря хеликобактера, който ми установиха че имам в завишени количества още миналата година. Самопредписах си това: https://herbamedicabg.com/produkt/proheliko-5/
Смятам да си купя и една опаковка нексиум, като съпътващо лечението на хеликобактер. Освен това ще започна отново да си пия прополиса, пък дано има ефект.

# 37
  • Мнения: 4 734
Преди Нова година ходих на пореден гастроентеролог и му казах да пуснем едно изследване на хилобактор пилори.. Той ми изслуша симптомите, погледна ме за 5 мин на ехограф и каза, че не било от тази бактерия и няма нужда от изследване.. Как разбра без кръвен тест не знам..Grinning Иначе ми пусна изследвания за хранителни алергии и непоносимост и те са ОК.. Крайното му мнение беше, че явно някоя съставка в храната ме дразни и ми причинява тези състояния... Но кое, как, защо не стана ясно... Посъветва ме да търся диетолог и да нищим с него кое е нещото което ме "разболява"... Rolling Eyes
Хилобактор пилори се лекува много трудно, тази бактерия е много упорита и се захваща под лигавицата, където лекарствата не я достигат... Тя причинява проблеми в стомаха като гастрит и язва, но според лекаря не води до проблеми в червата и подуване.. Пие се много силен мисля американски антибиотик 10 дни или се прави комбинация от други 3 вида антибиотици пак за около 10 дни... И пак няма гаранция за излекуване.. Има много бабешки методи за лечението й, но дали наистина помагат не съм сигурна... Последно четох за Цитросепт, прополис, клеева тинктура, риган... Също така пиене на активен въглен и ментови капки при подуване и проблеми в храносмилането...

# 38
  • Варна
  • Мнения: 2 268
За прополиса и аз четох, даже го пих. Обаче, нали съм несериозна, така и не отидох да си направя изследване дали е намаляла концентрацията. Доста го хвалят.
Иначе, аз имам изписана схема за лечението на хеликобактер, при това правилната. Дори си купих всички лекарства и си правих табличка кое кога се пие, че беше много увъртяно, но след третия ден ме хвана зверско разстройство и спрях всичко.
Сега залагам на Прохелико, струва ми се новаторско. Проучих го в нет-а, има си клинични изследвания описани в достоверен източник, това ми стига. Може и да не са от него газовете и подуването, но по-добре да го елиминирам като причина.

# 39
  • Мнения: 4 734
Ще го погледна и аз, може да взема да го пия.. Какво ли не съм пробвала до сега с идея да намеря някакво решение на проблема.. Smiley
Лошото е, че и дуспаталина спря да ми действа и може би само но-шпа за сега ме спасява ако се появят болки.Smirk

# 40
  • Мнения: X
Някъде четох, че през менопаузата доста жени страдат от подуване заради хормоните... Аз не съм в тази фаза още, но бях питала в темата за менопауза дали някой има подуване и се оказа, че никой не се оплаква от това... Имат други проблеми, но не и подуване... Което е странно...Hushed
Аз съм на 51г. и "излекувах" подуването на стомаха с промяна в храната.
Последните две години изключително рядко се случва, обикновено след сурова салата от зеле, диня, грозде...знам, че така ми действат, ама понякога не мога да стоя далеч от тях.
Иначе, моите подуващи храни са:зелеви, бобови, зърнени, повечето плодове, хляб и тесто, захари, млечни.
Храня се ВМ НВ.Ям нормални порции мазна храна и няма никаква промяна във вида на стомаха след хранене.
Явно засега това е моята храна, с която нямам проблеми.

# 41
  • Мнения: 4 734
Amour*, би ли споделила с какво точно се храниш, това ''ВМ НВ'' не го разбрах... Laughing
Ами ако изключа салати и плодове и то не остава с какво да се храня... Аз месо рядко ям и от него ми е тежко после, риба обичам, но и тя не ми действа много добре на стомаха... Сладко и тестени отпадат, ако спра и зърнените за закуска и май трябва да умирам от глад...  newsm78
Снощи след наготвени от мен тиквички с ориз цяла вечер имах проблем със стомаха... Направо в чудо се виждам с тази диета... Mr. Green

# 42
  • Варна
  • Мнения: 2 133
А клизми пробвала ли си и помагат ли? Има едни свещички, които действат като мини клизма, може да се пробва с тях, поне, за да се види дали има ефект.

# 43
  • Мнения: X
Amour*, би ли споделила с какво точно се храниш, това ''ВМ НВ'' не го разбрах... Laughing
Ами ако изключа салати и плодове и то не остава с какво да се храня... Аз месо рядко ям и от него ми е тежко после, риба обичам, но и тя не ми действа много добре на стомаха... Сладко и тестени отпадат, ако спра и зърнените за закуска и май трябва да умирам от глад...  newsm78
Снощи след наготвени от мен тиквички с ориз цяла вечер имах проблем със стомаха... Направо в чудо се виждам с тази диета... Mr. Green
Ориза на мен не ми действа добре, така че ям май само на Коледа, в сърмите....
ВМ НВХ  е високо-мазнинно ниско-въглехидратно хранене.Ям основно риба, месо, яйца, масла (краве, кокосово, зехтин, мас), зеленчуци и плодове.Нямам проблем с яденето на месо.От зеленчуците ям предимно краставици, домати (понякога от тях ми се подува стомаха леко, предполагам е от химиите, с които ги отглеждат), тиквички, патладжани, моркови, карфиол.Като последния не ми подува стомаха, ако е сготвен със сметана и сирена.
Сигурна ли си, че ти е зле от месо и риба, а не от храните около тях.Или от комбинацията месо/риба+друга храна?
Защото и аз преди мислех, че от месото ми става тежко на стомаха, но се оказа, че не месото е причината.А факта, че съм го ядяла в неподходящи комбинации.
Бобовите не ми понасят, не ги ям.

# 44
  • Мнения: 5 468
Няколко месеца правих олекотен вариант на ВМ НВХ, тъй като исках да сваля бременните си килограми. Наистина в този период страдах по-малко от подуване и ми беше по-леко на корема, но пак си имах тежест и малко подуване. Но разбрах със сигурност, че въглехидратите ми действат много подуващо. (Вечер, ако ям въглехидрати коремът ми става такъв какъвто беше когато бях бременна в 5ти-6ти месец). Комбинацията месо+салата ми беше любима и от нея не ми ставаше тежко. Сега зимата доста си похапвам и, разбира се, проблемът ми пак се задълбочи. Но ми е трудно постоянно да съм на режим.

# 45
  • Мнения: X
Нормално е от въглехидрати да се подува човек...1 гр въглехидрати задържа 4 гр вода, нужни на тялото за обработката им.Та, ако човек изяжда на ден средно по 200 гр въглехидрати, задържа около 800 гр вода само.
Отделно действието на проблемни храни.

# 46
  • Мнения: 4 734
Аз съм от месоядните, така съм отгледана и обичам месо.. Но просто забелязах, че когато го хапвам и после ми е тежко... Ям го със салата или даже съм пробвала без, но винаги се подувам. Когато ям само салата не ми става така, но комбинацията явно не ми понася.. С картофите същата работа - само картофи без проблем, но месо и картофи е ужас.. Когато ям сухи храни ми е малко по-добре отколкото ако хапвам супи и готвено. Явно всякаква термична обработка ми дразни по някакъв начин.. Забелязах, че и водата не ми понася, а като чета, че трябва да се пият по 8 чаши на ден, ми призлява... Сменям различни води-минерална, изворна и пречистена от кана и същата работа...
За клизма - правила съм си ако имам запек и 2-3 дни не ходя до WC, но това гледам поне да регулирам..
Да питам кафе пиете ли и как сте с прясното и киселото мляко?

# 47
  • Мнения: 2 267
Картофи с месо е много лоша комбинация, вкусът е хубав, но като храни не се комбинират добре.

# 48
  • Мнения: 4 270
Това е проблема, че докторите не откриват нищо и мислят, че подуването е
от някоя от храните.. Съветват ме по метода на изключването да си тествам кое как ми действа... Но аз не ям само едно нещо, за да видя как ми действа.. Също така една храна веднъж не ме дразни, а друг път може тя да е причина за подуването... Аз така и не мога да разбера от какво точно се получава, понеже не винаги при еднаква храна получавам болки и подуване... Stuck Out Tongue Winking Eye
Понякога може да се получава от недобра хранителна комбинация. Методът на изключването ще отнеме доста време, добър показател е кръвният тест за хранителна нетолерантност. Насочва те на кои храни трябва да намалиш приема за известно време или изцяло да изключиш от менюто си.
Мен ме дразни краве прясно мляко и започнах да пия соево, чувствам се в пъти по-добре.

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 17:08 от Herz

# 49
  • Мнения: 3 480
Като общо за себе си съм стигнала до извода, че разделното хранене ми се отразява добре. Комбинирам месо главно със салати, те също подуват, но се смилат по-бързо от съчетаването на картофи (или ориз) с месо например.
Млечни хапвам само като добавка в салата (пармезан) или кисело мляко в салата (таратор).
Прясно мляко в чист вид не пия (от дете мразя вкуса) дори и в кафе.

# 50
  • Мнения: 4 734
Тази диета с изключване на храни и то за дълго време не мога да я правя...  Naughty Защото пак няма да разбера дали се подобрявам или не, особено ако съм в криза, която продължава по-дълго време. Сега съм решила да инвестирам в тези домашни тестове за хилобактор пилори, глутенова нетолерантност и ако има други свързани с моя проблем със стомаха (на veroval). ще проуча може да има и други за нетолерантност и към лактоза, фруктоза, хистамин, захари и т.н. Цените на тези тестове не са ниски, но ще ми дадат някаква насока какво изследване да искам и да настоявам от личната ми лекарка. Сега се чудя дали да искам да ми правят колоноскопия? Много ме е страх от това изследване и не съм сигурна необходимо ли е да се прави при СРДч. Но нали проблемите са главно от червата, а там може да има полипи, инфекции и какво ли не...
Някой ако знае повече за това изследване моля са сподели...  Praynig
Иначе за паразити ми правиха съвсем скоро и излезе отрицателен...

# 51
  • Мнения: 7
Много съм страдала от подуване на стомаха. Когато бях на 15-16 почти всеки ден бях с подут стомах, болки и запек.Истината е, че наистина здравословното и разделно хранене много помагат, избягването на тежка и мазна храна, повече прием на витамини, зеленчуци, млечни продукти. Също така пиенето на пробиотици много ми помогна. Пий чай от мента, има страхотен ефект. Аз от както пия пробиотици + ХУСК (то е за запек, но помага и при подуване) + чай от мента, вече нямам толкова сериозни проблеми. Simple Smile

# 52
  • Мнения: 4 270
Сега съм решила да инвестирам в тези домашни тестове за хилобактор пилори, глутенова нетолерантност и ако има други свързани с моя проблем със стомаха (на veroval). ще проуча може да има и други за нетолерантност и към лактоза, фруктоза, хистамин, захари и т.н. Цените на тези тестове не са ниски, но ще ми дадат някаква насока какво изследване да искам и да настоявам от личната ми лекарка. Сега се чудя дали да искам да ми правят колоноскопия? Много ме е страх от това изследване и не съм сигурна необходимо ли е да се прави при СРДч. Но нали проблемите са главно от червата, а там може да има полипи, инфекции и какво ли не...
Някой ако знае повече за това изследване моля са сподели...  Praynig
Иначе за паразити ми правиха съвсем скоро и излезе отрицателен...


Според мен тези домашни тестове ще те объркат още повече. А и като установиш непоносимост към лактоза например, ще отидеш при ЛЛ и ще му покажеш резултата от домашния си тест, въз основа на който ще ти назначат лечение? Купуването на няколко теста на цени 20-25+ лв. ще са на цената на един сериозен кръвен тест. Наличието на хеликобактер пилори се установява чрез серологично изследване или чрез изследване на изпражнения, да не говорим за ендоскопско изследване. Лечението е с антибиотик по схема.
Нямам нищо общо с изследванията и за да не ме обвини някой, че рекламирам лаборатория или конкретно изследване заявявам, че ми е все тая кой какво ще прави със собственото си здраве, но много от проблемите и влошаването им са резултат именно от неинформираността на  хората.

Последна редакция: ср, 31 яну 2018, 10:39 от Herz

# 53
  • Мнения: 3 480
Взех си този чай наскоро и го пия като съм в офиса ... не всеки ден.

http://www.allbeauty.com/gb/en/1180369-caudalie-home-draining-or … YYASABEgIOd_D_BwE

Но при мен, ако няма нервно напрежение и ям правилните храни не се получава подуване. Т.е. ако имам спокоен ден в офиса си купувам зеленчуци от магазина и си правя салата.

# 54
  • Мнения: 5 468

Понякога може да се получава от недобра хранителна комбинация. Методът на изключването ще отнеме доста време, добър показател е кръвният тест за хранителна нетолерантност. Насочва те на кои храни трябва да намалиш приема за известно време или изцяло да изключиш от менюто си.
Мен ме дразни краве прясно мляко и започнах да пия соево, чувствам се в пъти по-добре.

Може ли да дадеш повече инфо за този тест за хранителна нетолерантност? Какво точно дава като информация и за всички групи храни ли?

# 55
  • Мнения: 4 270

Понякога може да се получава от недобра хранителна комбинация. Методът на изключването ще отнеме доста време, добър показател е кръвният тест за хранителна нетолерантност. Насочва те на кои храни трябва да намалиш приема за известно време или изцяло да изключиш от менюто си.
Мен ме дразни краве прясно мляко и започнах да пия соево, чувствам се в пъти по-добре.

Може ли да дадеш повече инфо за този тест за хранителна нетолерантност? Какво точно дава като информация и за всички групи храни ли?
Тестът е за хранителна нетолерантност, като такъв се предлага. Изследват се основни хранителни групи, като от резултатите основно разбираш кои храни трябва да ограничиш като прием, да изключиш за известно време или въобще да махнеш от менюто си. На база на този тест може да се изготви подходящ хранителен режим, понякога може да се наложи консултация с диетолог, ендокринолог и т.н. в зависимост от нуждите и състоянието. Изобщо не става въпрос за диета, а за култура на хранене.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Попаднах на тази статия, доста подробна е.

http://www.zdrave.org/25283/%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD … 0%BD%D0%B8%D0%B5/

# 57
  • Мнения: X
Скрит текст:
Много съм страдала от подуване на стомаха. Когато бях на 15-16 почти всеки ден бях с подут стомах, болки и запек.
Истината е, че наистина здравословното и разделно хранене много помагат, избягването на тежка и мазна храна, повече прием на витамини, зеленчуци, млечни продукти.
Скрит текст:
Също така пиенето на пробиотици много ми помогна. Пий чай от мента, има страхотен ефект. Аз от както пия пробиотици + ХУСК (то е за запек, но помага и при подуване) + чай от мента, вече нямам толкова сериозни проблеми. Simple Smile
Всичко е строго индивидуално и до съответния организъм.
Аз последните две години ям предимно мазна храна и подуването ми го няма.
А млечните продукти ме подуват, затова ям основно заквасена сметана 30% мазнини.
Също зеле, домати (особено сега зимните), броколи също ми действат подуващо.
Та, по отношение на храните всеки трябва да открие неговите "демони".

# 58
  • Мнения: 4 734


Цитат
Според мен тези домашни тестове ще те объркат още повече. А и като установиш непоносимост към лактоза например, ще отидеш при ЛЛ и ще му покажеш резултата от домашния си тест, въз основа на който ще ти назначат лечение? Купуването на няколко теста на цени 20-25+ лв. ще са на цената на един сериозен кръвен тест. Наличието на хеликобактер пилори се установява чрез серологично изследване или чрез изследване на изпражнения, да не говорим за ендоскопско изследване. Лечението е с антибиотик по схема.
Нямам нищо общо с изследванията и за да не ме обвини някой, че рекламирам лаборатория или конкретно изследване заявявам, че ми е все тая кой какво ще прави със собственото си здраве, но много от проблемите и влошаването им са резултат именно от неинформираността на  хората.

Не, домашните тестове са за ориентир за мен самата. Знам, че са скъпи, но тук където съм сега трудно пускат кръвни тестове, а няма частни лаборатории. Когато видя, че някой от домашните тестове не е добър, отивам и настоявам на личната да ми пусне съответния кръвен или фекален тест (защото не мога да искам всичко) и от там да дойде лечението... Просто сега се лутам и не знам къде да търся причината за подуването, а на лекарите тук да поемат някаква инициатива въобще не мога да разчитам...  Mr. Green
Между другото от няколко дни пия едни нови пробиотици и съм малко по-добре... Даже хапвам и сладко и не се подувам така.. Може да е временно наистина, но дано имат ефект... 30 ампулки са и като свършат и имам полза, пак ще ги купя...  Peace

# 59
  • Мнения: 4 270
Не, домашните тестове са за ориентир за мен самата. Знам, че са скъпи, но тук където съм сега трудно пускат кръвни тестове, а няма частни лаборатории. Когато видя, че някой от домашните тестове не е добър, отивам и настоявам на личната да ми пусне съответния кръвен или фекален тест (защото не мога да искам всичко) и от там да дойде лечението... Просто сега се лутам и не знам къде да търся причината за подуването, а на лекарите тук да поемат някаква инициатива въобще не мога да разчитам...  Mr. Green
Между другото от няколко дни пия едни нови пробиотици и съм малко по-добре... Даже хапвам и сладко и не се подувам така.. Може да е временно наистина, но дано имат ефект... 30 ампулки са и като свършат и имам полза, пак ще ги купя...  Peace
Не разбрах къде е това "тук", но ясно, имаш своите съображения. Чудесно е, че се чувстваш по-добре.

# 60
  • Мнения: 3 480
Предполагам "тук" е извън България. В чужбина често се чака за изследвания и трябва да попресилиш оплакванията, за да ти обърнат внимание, ако не е на умиране.

# 61
  • Мнения: 4 270
Предполагам "тук" е извън България. В чужбина често се чака за изследвания и трябва да попресилиш оплакванията, за да ти обърнат внимание, ако не е на умиране.



Вероятно, и аз предположих същото.

# 62
  • Мнения: 4 734
За Белгия говоря, тук системата на здравеопазване е много по-различна от родната... Ще сменям личната, но като слушам и други българи или колеги, при тях е същото...
Кажете как ви действа на вас кафето? Като и то да ме подува, но за сега не съм го спирала... Grinning

# 63
  • Мнения: 3 480
Не ме подува кафето. Имах един период, когато слагах кафена лъжичка кокосово масло вътре, уж за по-добро храносмилане. Сега също слагам, ако не забравя. Пия черно еспресо, от кафе на зърна, не добавям мляко, сметани, захар ...

По-трудно се справят чужднестранните държавни здравни системи от нашата. В Лондон са 11 млн., а България с какво население е? Въпреки, че Белгия е малка държава.
Здравеопазването е Германия е много адекватно и добре организирано, от това, което съм чувала.
Ако толкова съм го "закъсала" отивам на частно.

# 64
  • Мнения: 325
При подуване на стомаха имате ли болка ,аз родих преди 3 месеца,и незнам дали имам подуване точно,но имам някаква странна болка в корема,и то като се натисна с ръка,иначе не я усещам така.Юислех от бременноста ,но минаха 3 месеца ,аз ям много шоколад и кафе всеки ден,дали и това има значение

# 65
  • Мнения: 4 734
При подуване на стомаха имате ли болка ,аз родих преди 3 месеца,и незнам дали имам подуване точно,но имам някаква странна болка в корема,и то като се натисна с ръка,иначе не я усещам така.Юислех от бременноста ,но минаха 3 месеца ,аз ям много шоколад и кафе всеки ден,дали и това има значение

Твоето може да е от бременността, аз дълго усещах болки в корема, но и родих секцио... Матката не се възстановява толкова бързо... Подуването е съпроводено с болка при мен, нещо като напрежение и натиск отвътре навън така да се каже... Не мога да го обясня... Но е много неприятно, при натиск корема е твърд и болезнен...

# 66
  • Мнения: 325
благодаря ,при мен болките са по целият корем ,не е твърд при натиск но е болезнен,а иначе родих нормално но дълго и болезнено раждане беше,гинекологично уж всичко е наред,понякога имам и нещо като боцкане от вътре не болка а като бодеж някакъв.

# 67
  • Мнения: 4 734
Ето една интересна статия:

http://www.lekar.bg/tag/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%83%D1%82-%D0%BA%D0 … 0%B5%D0%BC%D0%B0/

За да се отвори статията май трябва да кликнете върху заглаието вътре, че нещо не излиза цялата статия (поне при мен)...

# 68
  • София
  • Мнения: 5 011
И аз тук... При мен болките и подуването са в комбинация с гастрит. В момента пия антибиотици.

# 69
  • Мнения: 4 734
И аз тук... При мен болките и подуването са в комбинация с гастрит. В момента пия антибиотици.

За какво пиеш антибиотиците? То и аз май имам гастрит, не е доказан, но чувствам сутрин на гладно едно стържене в стомаха най-горе... Като хапна се оправя, но понякога вечер ако лягам късно, а съм вечеряла рано, пак ми се появява... Не знам дали е гастрит точно, но така съм запомнила от това, което съм чела... newsm78

# 70
  • София
  • Мнения: 5 011
И аз тук... При мен болките и подуването са в комбинация с гастрит. В момента пия антибиотици.

За какво пиеш антибиотиците? То и аз май имам гастрит, не е доказан, но чувствам сутрин на гладно едно стържене в стомаха най-горе... Като хапна се оправя, но понякога вечер ако лягам късно, а съм вечеряла рано, пак ми се появява... Не знам дали е гастрит точно, но така съм запомнила от това, което съм чела... newsm78

За хеликобактер пилори, при мен това е една от причините за гастрита. Не съм сигурна, че след изтребване на бактерията болките ще преминат съвсем, но се надявам на известно подобрение.

# 71
  • Мнения: 3 480
Не знам разбрах ли правилно, но как си поставяте диагноза гастрит сами?

# 72
  • На планетата земя
  • Мнения: 758
Гастрита не се вижда на ехограф и се доказва единствено и само с гастроскопия,а да си поставяте диагноза сами е несериозно.

Последна редакция: чт, 01 фев 2018, 17:52 от BUBA_k

# 73
  • Мнения: 3 480
Навремето аз си мислех, че имам язва. От всичко прочетено по книги (тогава нямаше интернет) и списания. След това реших, че са лениви черва. И това не беше. Ходих на лекар, правих изследвания. Гастрокопия не съм правила, но лекарите ми казаха, че няма нужда и всичко е по-скоро "нервен стомах" покрай студенстките години. При мен нещата се нормализираха след 2-те раждания и след това се "обостриха" като започнах работа на пълен работен ден и хапване навън.

Така че наистина е несериозно някой да сравнява симптомите си с нечии чужди и да си прави изводи.
Недоумявам, за тези, които са в България и не са сигурни - защо не отидете на лекар?!

# 74
  • Мнения: 4 734
А не, че лекарите винаги поставят някаква диагноза...Grinning
В повечето случай казват имаш гастрит, дават ти ранитидин, фамотидин или подобни (преди години съм пила едни бели каши) и толкова... Или ако не могат да поставят диагноза, се измъкват, че всичко е от стрес или т.н. нервен стомах...Grinning Не че това се лекува по някакъв начин... Най-много да ти изпишат слаби успокойтелни или някакви билкови чайчета... Но това не решава проблема... Няма как да се избегне забързаното ежедневие, ходенето на работа, хапване на крак, нервите с децата, колеги, комшии или други подобни стресови състояния... Всеки малко или много е засегнат от нервен стомах... А когато това ти създава ежедневен дискомфорт и те мъчи почти постоянно, пак се изнервяш... И става един порочен затворен кръг.. Тялото страда, не се чувстваш работоспособен и жизнен... А после защо си поставяме сами диагнози?!? Ами на човек в един момент му писва от неханието на лекарите, от неразбирането понякога от тяхна страна... Не всеки лекар е добър диагностицик, гледат ти изследванията и не знаят какво ти е... А пациента остава без адекватна диагноза и лечение, понякога с години... Kissing

# 75
  • На планетата земя
  • Мнения: 758
lunna pateka,хич не съм съгласна с теб ,но предвид факта,че живееш в чужбина съм склонна да те разбера.Доколкото знам там чакате за направление с месеци,а иначе начина е следния:
Вземаш направление от личен лекар и си избираш читав гастроентереолог,който да ти обърне внимание.Следва преглед с ехограф и евентуално гастроскопия ако лекаря прецени.След което ти се изписват адекватни лекарства,ранитидин и фамотидин са супер остаряли и вече никой не ги изписва, има си нови по-модерни лекарства.Ако се изолира хеликобактер пилори се пият два антибиотика по схема.И да гастрита се лекува с лекарства и правилна диета,защото нелекувания гастрит след години става язва.Вземайте адекватни мерки овреме и бъдете здрави!!!

# 76
  • Мнения: 1 765
И на мен корема ми се подува, пих лекарства с месеци. Лежах в болница, сложиха ми диагноза ерозивен гастрит и колит, тупнаха ми  една еманера, която и преди това ми беше изписана и това беше. Когато отидох на контролен преглед чаках 2 часа и накрая лекарката ми каза, че и е свършило работното време и не може да ме приеме.  Джипито пък каза, че не е нужно да ми дава още едно направление за гастроенетеролог, тъй като съм била в болница. Да, но в еднодневната хирургия във Варна не се ангажират с лечението, а само правят гастро и колоноскопии. И така,пих еманера, докато не установих, че от нея се чувствам по-зле. Сега нищо не пия, пак се подувам, не спазвам никаква диета. Понякога се подувам и когато дълго време съм била гладна.  Плодовете ми пречат много, но си хапвам. Като че ли ми помага мезимфорте, но него сама си го взех, никой не ми го е изписвал.
Добре действа отварата от ленено семе. Иначе в продължение на близо година пих какво ли не, изписано и препоръчано от други хора. Вече нищо не искам да пробвам.

# 77
  • Мнения: 5 468
А какво ще кажете за спорта, т.е. дали помага в борбата с подутия стомах. Моя позната със същия проблем ми беше споделила, че откакто е физически по-активна, проблемът и е намалял значително. Някой от вас има ли наблюдения? Аз си го обяснявам с това, че проблемите с подуването на стомаха невинаги са свързани с някакво заболяване, а с лоша храна и застоял начин на живот.

# 78
  • Мнения: 3 480
Донякъде разбирам Лунна пътека, защото по здравната каса в чужбина все още изписват лекарства, които са в миналото в България. Не такива, които са вече известни със странични ефекти например, но съм забелязала, че тук ми изписват антибиотици, които са много семпли и не винаги помагат, докато за същото състояние в България те питат дали можеш да си позволиш и понякога изписват нещо по-читаво и модерно.
От друга страна миналата година имах много сериозен проблем и трябваше да чакам с месеци за преглед при консултант. Разрових се и си намерих частен лекар, за да чуя поне мнение и да не се шашкам, докато чакам. Запазих си час, платих една не малка, но поносима сума но поне знаех какво се случва с мен. Всички българи, които познавам тук в един етап са ходили на частно, дали заради себе си или заради дете.
Към здравната каса наистина се чака ужасно дълго - докато джипито ти издаде направление, след това се чака, като ти назначат изследвания консултантите и там се чака ...
Но има и частни здравни застраховки и ако човек е с крехко здраве е добре да си направи такава, ако може да си позволи разбира се.
Напрежението и стресът няма как да се елиминират напълно, а и всеки човек е устроен различно и възприема събитията и ежедневието си различно. Например аз много се изнервям, ако не съм по-рано за полет или важно събитие, мм е супер спокоен и до последния момент е убеден, че няма да закъснеем. Смърт в семейството, проблеми с децата изживявам тежко и продължително, въпреки, че понякога човек просто трябва да приеме нещата, каквито са, ако не може да ги повлияе и да продължи. Що се отнася за ежедневни неща, за които има опции - там не се шашкам, просто мисля какво трябва да се направи.

Последна редакция: пт, 02 фев 2018, 10:53 от Stardust@

# 79
  • На планетата земя
  • Мнения: 758
Опитвам се да се храня разделно и здравословно и така е много добре за стомаха.Иначе препоръчвам билков чай ЦЯРЪ на доц.д-р.Герасим Китанов магистър фармацевт .Кутията е зелена и пише при киселини в стомаха,язва и гастрит,има го в СБА И Била на цена 3.60.

# 80
  • Мнения: 4 734
Жалко, че не мога да го купя този чай... Тук и чай билков трудно намирам, има само мента и лайка, рядко съм виждала липов цвят... Иначе черен и зелен чай има в изобилие...
Аз сега вземам сутрин смляно ленено семе с малко кисело мляко, като свърша пакетчето ще продължа със сусам...
Забелязах, че нес кафето ме подува, минах на мляно и май е по-добре... Но с киселото мляко как ще се оправя, много го обичам, но и то ме подува.. Вземам гръцко или турско, те са по-гъсти и приличат на нашето кисело мляко... И не е толкова кисело, много приятно на вкус...Kissing Heart

# 81
  • На планетата земя
  • Мнения: 758
Нес кафето мисля дразни стомаха,аз пия еспресо с мляко по едно на ден.Кисело мляко ям активия добре ми се отразява.А за чая можеш да помолиш някой да ти го изпрати от България.

# 82
  • Мнения: 3 480
ЛП и аз щях да т и предложа някой да ти изпрати от БГ.
Има превозвачи, тук карат за по £1 на килограм и все ще вземат едно малко пакетче, може да се налолжи да отидеш до друга част на града от където си да го вземеш.
Ако ти понася вкуса опитай еспресо с 1 малка лъжичка кокосово масло - то е много полезно за всичко.

# 83
  • Мнения: 4 734
Аз кафето го пия с малко прясно мляко без захар.. Свикнах да го пия и с чаша вода... За кокосовото масло малко странно ми се струва да го сложа в кафето... Него го свързвам с онези любими кокоски, които толкова много обичам...Heart Eyes
Напоследък хапвам по-често суха храна и странно, но стомаха ми е по-спокоен.. От готвени ястия, баници, супи, скари, пържена риба, даже спагети и пици и така ми се "мръщи" после корема... Пробвах да хапвам например малко пържени картофи със сирене и беше ОК.. Може би имам някакво подобрение от пробиотиците, които пия в момента...Wink

# 84
  • Мнения: 1 765
Lunna pateka, и аз забелязвам, че когато ям суха храна, се чувствам по-добре. За киселото мляко пише, че не е добре да се приема сутрин на гладно. Аз доста дълго време ядях овесени ядки с кисело мляко, но впоследствие се оказа, че се подувам от тях и ги спрях. Зле ми действат и бананите.

# 85
  • Мнения: 3
Аз бях със страхотно подуване, особено ми се изостри по време на бременността. Личната лекарка ми каза, че е хроничен колит. Понякога не ми стигаха два Еспумизана на ден. Започнах да пия пробиотик. 6 месеца пих Лактофлор и направо се родих. Забравих за подуването. Преди Коледа страшно ми се раздразни стомаха, помислих си, че имам язва-неприятни болки. Щом изпия Еспумизан и ми минава. Смених пробиотика, сега съм на Лактъкеър дейли и отново всико е наред. Не ям люто и мазно и не пия газирано от години. Гледав да ям по-често помалко и винаги имам в чантата нещо за хапване. А и чай от метна или мащерка с мед на гладно много успокоява.

# 86
  • Мнения: 4 734
Странното при мен е, че когато съм подута и ми е тежко на корема, никакви хапчета против газове в корема не ми помагат... Еспумизан точно няма тук и не съм пила скоро, но другите, които намирам в аптеките, не ми действат... Един гастроентеролог ми изписа за подуването едни ментови малки капсулки, никаква полза не видях от тях, а той се кълнеше, че много помагали... Laughing Преди години съм пила ментови капки и си спомням, че имаха ефект... Също не ми действа и дуспаталина, когато много ме заболи ме спасява за сега само нош-па... Спазмалгон скоро и него не съм пила... Иначе чай от мента и лайка пия редовно...
Дълго се въздържах и от цитрусовите плодове, банани, портокали и мандарини... Много ги обичам, но и те ме подуват... Сега хапвам плахо по някоя мандарина или банан, но около друго ядене, защото на гладно ме подуват почти винаги...  Laughing

# 87
  • Мнения: 4 270
Странното при мен е, че когато съм подута и ми е тежко на корема, никакви хапчета против газове в корема не ми помагат... Еспумизан точно няма тук и не съм пила скоро, но другите, които намирам в аптеките, не ми действат... Един гастроентеролог ми изписа за подуването едни ментови малки капсулки, никаква полза не видях от тях, а той се кълнеше, че много помагали... Laughing Преди години съм пила ментови капки и си спомням, че имаха ефект... Също не ми действа и дуспаталина, когато много ме заболи ме спасява за сега само нош-па... Спазмалгон скоро и него не съм пила... Иначе чай от мента и лайка пия редовно...
Дълго се въздържах и от цитрусовите плодове, банани, портокали и мандарини... Много ги обичам, но и те ме подуват... Сега хапвам плахо по някоя мандарина или банан, но около друго ядене, защото на гладно ме подуват почти винаги...  Laughing
Не знам дали обърна внимание, че подуването на стомаха може да се дължи на неправилни комбинации от храни. Сега виждам, че пишеш, че ядеш плодове около друго хранене и ако това означава веднага след храна, има вариант и от това да ти се подува стомахът. Захарите ферментират, предизвикват образуване на газове и това води до подуване на стомаха. Пърженото дразни стомаха също.
Пробвала ли си например един ден: сутрин чай и сухар, ако пиеш кафе - с една лъжица соево мляко, на обяд риба на скара/пара със салата от краставица, вечер нещо леко. Когато решиш да ядеш картофи - да са сварени с лимон и малко зехтин. Пий много вода. Изключи киселото и прясното мляко в този ден, плодовете и виж дали няма да се почувстваш по-добре.

# 88
  • Мнения: 3 480
Нали написах подобен съвет - нещо като разделно хранене. Плодовете наистина не се "понасят" добре с други храни и е добре да се хапват отделно.

# 89
  • Мнения: X
Нали написах подобен съвет - нещо като разделно хранене. Плодовете наистина не се "понасят" добре с други храни и е добре да се хапват отделно.
И това не е общовалидно....мен някои плодове на гладно ме подуват:грозде, сладки ябълки, диня, праскови...

# 90
  • Мнения: 3 480
Така е, но директно след храни от друга хранителна група става още по-зле.
Иначе и аз се подувам от ябълки и ги консумирам ограничено. Праскови и кайсии - също, но тук така или иначе не са вкусни.

Общи условия

Активация на акаунт