Хемоглобин при мама и при бебка

  • 560
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 922
Моят х-н е 101, на Деничка - 106...
Личната лекарка, ме посъветва да включа в менюто на бебка жълтък...
Четох библиотеката, четох и старите теми - навсякъде пише с жълтъка да се изчака до 8-9 месец. Но никъде не прочетох (то не значи, не пише Embarassed), при ниски стойности на майката как стои въпроса.
Нямам големи познания по англ. език и затова питам тук Blush

# 1
  • Мнения: 1 559
      Мога да се включа единствено с личен опит. При раждането имах голяма кръвозагуба и хемоглобин 56  ooooh! Противопоказни за кърменето бяха антибиотиците, които пиех, а не ниският хемоглобин (като се изключи,че не можех да се вдигна на краката си). Когато най-сетне лекарите благоволиха да ми спрат несъвместимите с кърменето антибиотици и можех да кърмя дребното, хемоглобинът ми се беше закрепил на стойност 89 (след кръвопреливания).  Постепенно с приемане на желязосъдържащи препарати и тъпчене с месо на обяд и на вечеря +сок от цвекло и тем подобни нелюбими ми 6 месеца след раждането бях с хемоглобин 130 Party ,а дребното незахранено беше с 113.  Много ниският ми хемоглобин явно не беше поялиял този на дребното (или поне не в дългосрочен план) Wink
   106 не е много нисък хемоглобин. Аз бих включила месо и/или каша от елда и от просо вместо жълтък - освен алерген (не колкото белтъка, ама рискът си го има),той е и тежка и трудносмилаема храна, вижда ми се неподходяща за начало на захранването. А твоят хемоглобин в следствие на какво е 101?

# 2
  • Мнения: 599
Виждам, че бебенцето е на 6 месеца, а за тази възраст 106 е чудесен хемоглобин. Няма за какво да се тревожиш. И все пак е добре да се информираш за желязосъдържащите храни за по-нататък.
За товя хемоглобин - все трябва да има причина - имаш ли обилен цикъл/кървящи хемороиди/венци/язва? Не казвам, че трябва да има големи видими кръвозагуби, но е възможно при малки количества, когато е хоринично, да се стигне го анемия. Освен това как е Хб ти по принцип? Винаги ли е бил така? Изследвани ли са серумно желязо и ЖСК? Според гастроентеролозите ниският прием с храната е последна причина за желязодефицитна анемия (те все търсят някакво кървене от храносмилателната система), освена ако наистина не се храниш оскъдно и едностранчиво  Thinking Според мен трябва първо да се изясни причината, а после да се търси начин да се вдигне. Виж какъв хубав пример е МамаЕли  Peace

# 3
  • Мнения: 3 760
На вашата възраст 106 е чудесен хемоглобин.
Копвам тук един отговор на сладката хапка от друга тема:
Цитат
A healthy baby is protected against iron deficiency during the first 6 months of life. Hemoglobin levels at birth are high, in the range of 180 to 210 g/L, and hemoglobin contains about 75% of the newborn's iron stores. Very little iron is lost, so that a 3.5-kg term infant who doubles her or his weight by 6 months should be able to maintain a hemoglobin level of 90 to 110 g/L without the need for extra iron.
от тук: http://www.cmaj.ca/cgi/content/full/162/3/343

Според това, нямаш основания да се притесняваш.
Ако наистина се притесняваш - повтори изследването след около месец и ако трябва въведи месце. При късното захранване месото може да се въведе като 3-4 храна.
Жълтък не давай! Наистина е опасен алерген. Кашата от гречка дава доста желязо, но дали влияе на хемоглобина...  newsm78 Чела съм, че само храните от животински произход му се отразяват. Макар че има няколко статии точно за гречката... Обаче и тя е алерген и не знам кога може да се въвежда...
А за теб - месоооооооооооооо. Аз реших въпроса с ниския хемоглобин с много пържоли. През ден - два.  Laughing

# 4
  • Мнения: 1 030
Моят хемоглобин веднага след раждането беше 120, а на бебето - 165. Нормално ли е новородените да имат толкова високи стойности?Кога нивото спада при бебетата?

# 5
  • Мнения: 1 559
    За високите стойности на хемоглобина при бебето - да,нормално е да са такива. Не мога да ти отговоря със сигурност след колко време спадат Rolling Eyes

# 6
  • София
  • Мнения: 6 249
При мен беше така: след раждането нисък хемоглобин (70 и нещо) и кръвопреливане, след това 1-2 опаковки Тотема и бирена мая. След 6 м. на Емко беше 133, а моя 135.
Лично аз не бих те посъветвала да бързаш с жълтъка, на моя син го въведох на 11 навършени месеца и направи алергия, сега се обрива от мъхести (праскови, дюли, я ги ядеше без проблем до тогава), също не мога да въведа цитруси, мляко, и въпреки че внимавам какво яде бузките му са все обринати. Sad Confused

# 7
  • Мнения: 922
Благодаря ви, момичета
Щом има алтернативи като кашите, ще задържа с жълтъка
За моя хемоглобин - като дете съм правила анемия и стойностите ми като цяло не превишават 110-115; кръвното ми е по-ниско, телесната т-ра  - също (нормалната ми телесна т-ра е 35,6). Според лекарите имало и такива организми като моя Wink
Въпросът ми беше, оказва ли влияние ниският ми х-н, на този на бебето... newsm78

# 8
  • Мнения: 3 760
Не, освен ако и бебето не е с генетична предразположеност към нисък хемоглобин.

# 9
  • Мнения: 599
Ами не е лошо да се направи електрофореза на хемоглобин на майчето. И както писах, желязо и ЖСК. Екскрецията на желязо с кърмата не се влияе от приема на майката, ако е недостатъчен, се черпи от нейните запаси, но както казва Мъни, ако се касае за някоя от наследствените анемии, тогава би имало връзка.
За хемоглобина на новородените - 135-225 е нормата, за 1-2 седмици спада до норма 90-118 и така до 6 навършени месеца.

Общи условия

Активация на акаунт