ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 13

  • 57 789
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 275
И дъщеря ми е слаба и висока и като малка боледуваше от гнойни ангини.След операцията не й спряха цикъла,а й дадоха срок за естествено забременяване(засега без успех).Година след операцията изключи напълно месото и млечните,заради хормоните в тях.Твърди,че се чувства по-добре и СА маркера(ако е показателен) вече е 13 ,а беше 56.

# 691
  • София
  • Мнения: 9 110
Аз съм висока, но много далеч от слаба.

# 692
  • Мнения: 3 902
Аз съм с нормален ръст и нормално телосложение, към слаба, което не ми попречи да съм с Ир, та не смятам, че има значение;)

# 693
  • Мнения: 620
И аз предполагам, че няма особено значение колко си висок слаб - просто статистика.
За себе си мога да кажа, обаче, че имаше някаква хормонална предпоставка. Преди да ми открият ЕМ карах доста нощни смени, бях под голям стрес, недоспиване и усетих, че нещо започва да не ми е наред с тялото. Имах чест световъртеж, гадене, цикъла ми стана по-болезнен, а винаги съм го карала много леко, накрая се появи и една постоянна температура 37,5... почна се едно ходене по лекари и всеки ти вика нищо ти няма, ама на мен ми ставаше много лошо понякога. Направих и изследвания за щитовидна жлеза, оказа се,  че съм на границата на Хашимото. Започнах да се следя и нещата взеха да се влошават и така в рамките на половин една година. Накрая спрях нощните, минах на по-нормална време и нещата взеха да се пооправят. Ама вече ми откриха ендометриозата и киста на единия яйчник. Тогава 6 м. правихме опити за забременяване, но без никакъв резултат. Мисля си, че цялата тая бъркотия си е оказала влияние да не мога да забременея.

# 694
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Аз съм с нормален ръст и нормално телосложение, към слаба, което не ми попречи да съм с Ир, та не смятам, че има значение;)
Това е най-коварно. Около.мен точно жени с нормално телосложение се оказа с ИР. Единсвтеният признак бяха малко качени кила последните години, но нищо грандиозно, примерно 5 кила за 3  години...
При теб какви бяха симптомите?
Имам чувството че поне 50% от хората над 30 вече имат лека ИР. Адски масово е. Кръвната захар на гладно си седи нормална, ама пак има ИР... коварно много... някои дори почти не качват кила...

# 695
  • Варна
  • Мнения: 2 747
И този мит ще разбия - 160 см , 48 кг. Демек тапичка съм си Simple Smile
И аз съм с обърната матка.

# 696
  • Мнения: 3 902
Африканче, освен стерилитет... други симптоми никакви. Оказах се в последстие с микроаденом, имунонеактивно хашимото, почти ИЯР, и нелепото - хормони тип СПКЯ и то не при всеки цикъл, а килата качих след стимулации и както каза нищо грандиозно... 5кила за около 4-5години, като реално три бяха след две стимулации с клостил, в рамките на година. Ни еднокринолозите вярват, ни репродуктивния... захарта ми беше нормална 4.6-8. Инсулин на Ова около 9-12, на 60-та - 300 😂😂😂

# 697
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Ужас, да, ИР пречи на зачеването.
А как ти беше тестостеронът?
А цикълът редовен ли? След като само някои месеци хормоните са били като за СПКЯ?
Аз също се подозирам за СПКЯ, затова питам.

# 698
  • Мнения: 3 902
Редовен Ц, нормалнен тестостерон, много високо Лх и игра на ФСХ. Тоест при тях само се виждаше проблем и то не при всички цикли. Док като видя АМХ 1.1 на 28 години и направихме Уз категорично отхвърли и спкя и пкя. Ама това не ми пречи с клостил да правя по 7-8 фоликула, а при дълъг протокол 10. Никаква логика. Имах завишен прогестерон в началото на циклите... друго... нищо. Наистина при мен никой не може да каже какво става. Извадих див късмет да забременея на н-тия опит....

# 699
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Много мерси за отговора.
А някакви други симптоми на СПКЯ имаше ли?
Аз имам мн мазна кожа и себорея, друго нищо, което да сочи към СПКЯ, но съм си съмнителна... според мен има нещо, подобно на твоето. И аз съм с нормален тестостерон...

# 700
  • Мнения: 3 902
Мазна коса, кожа и пъпки от пубертета... нормализираха са само при прием на естрогени и сега при бременността, противно на всични очаквания при Ем, че имаме високи естрогени.

Много е кофти като не се намра първоизточника на тия гадости и проблеми.... дано намерите нещо при теб и да е лесно поправимо.

# 701
  • Варна
  • Мнения: 691
при мен си е имало Ем от край време, но кистите се появиха светкавично при първия опит за бременност, явно хормоните са в основата на всичко, но поне това отключване на болестта ми даде шанс да разбера какво съм имала от самото начало без да зная и последвалото лечение и бременност слава богу определено подобриха качеството ми на живот, щото преди това си беше пълен кошмар, и стомаха си прецаках с аулина който пиех всеки месец, бе въобще още едно дете дай боже и да си идва климакса че да не го мисля повече

# 702
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Като каза това, се замислих, че цикълът на мн мои приятелки се променя след започване опити за бременност. Ето сега на една започна да й идва със зацапване по 3 дни, преди да тръгне нормално.

# 703
  • Мнения: 5 059
Не мисля ,че ръста е от значение .Аз съм много слаба,но съм и нисичка .
Иначе и аз съм с мазна кожа,акне ,малко по-нестандартно окосмяване .Но док не изрази никакво съмнение за СПКЯ.
Как се констатира ? Имам само хормони на 3 ден ,амх,пролактин ...
Само пролактин е доста вдигнат.
Наличието на доказана овулация изключва ли СПКЯ?
Никак не съм запозната 🤔

# 704
  • София
  • Мнения: 8 131
Аз нямам симптомите на повечето от вас - нито мазна кожа и коса, нито акне или прекомерно окосмяване. Само тестостеронът ми е към горна граница, но това никога не ми е създавало проблеми. Всички лекари, при които съм била, казват, че има жени, които са просто с по-висок тестостерон, без това да е някаква патология.

Общи условия

Активация на акаунт