Нашите орхидеи - тема 22

  • 78 051
  • 808
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами изглежда все едно не е виждала вода от месеци, явно поливането е неефективно. Не знам как са корените, виждат се само тези отгоре, които са ок. И корите, които са абсолютно сухи. Полива се с накисване на цялата саксия до 1 пръст под ръба и в съд с вода. Лятото съм ги оставяла и по цял ден, зимата поне половин час. Да поемат хубаво вода корените. Като видиш, че корите са сухи, а корените изсветляват - същата процедура.

# 76
  • Злокучене
  • Мнения: 456
Ами изглежда все едно не е виждала вода от месеци, явно поливането е неефективно. Не знам как са корените, виждат се само тези отгоре, които са ок. И корите, които са абсолютно сухи. Полива се с накисване на цялата саксия до 1 пръст под ръба и в съд с вода. Лятото съм ги оставяла и по цял ден, зимата поне половин час. Да поемат хубаво вода корените. Като видиш, че корите са сухи, а корените изсветляват - същата процедура.
Добре ще пробвам. Мерси.

# 77
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
изглежда дехидратирана, но пък изкарва ново листо. корените, които се виждат, са доста и са здрави. тези в саксията не мога да видя.
не се допълва с пръст, орхидеите се садят в кори.
кори има в цветарските магазини, последно виждах и във фантастико.
аз лично не бих пресаждала, но аз съм от по-страхливите. Simple Smile

п.с. не знам защо понякога виждам новите отговори, понякога не Sad Sad Sad

# 78
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Снимай саксията отстрани да видим корените вътре. Да, тези отгоре изглеждат здрави, но листата са ужасно, ужасно дехидратирани. Да не се окаже, че живи са само корените отгоре и дори с накисване до тях не достига вода, а с поливане отгоре изсъхват за няколко часа. Макар че май се мярка нещо и в дълбочина, но не мога да видя със сигурност на тези снимки.

# 79
  • Мнения: 991
А колко често я поливаш?

# 80
  • Мнения: 4 306
Аз една загубих при такова състояние, а втората спасих по съвет на дама от Фейсбук.
То беше следното: Внимателно разравяш корите и изваждаш всички корени. Преглеждаш за загнили корени, ако има - подрязваш или ги късаш. В основата на растението провери за едно като хартиен плик, понякога ластици слагат около корените и цветето умира. Ако корите са много влажни и имат неприятен загнил мирис или ги изпечи или направо смени. Можеш да сложиш доста по-малко кори, отгоре и отвътре е добре да им е рехаво на корените, да има въздухопропускливост.
Самото цвете (често правя с една, която я реанимирам в момента), без саксията, потапяш в леген с вода и я оставяш да си плува като лилия поне половин час. Внимавай да не се задържа вода и да не се мокри обилно розетката. Кога се е напила ще познаеш по корените. Външните и здрави корени стават наситено ябълково зелени. Отцеждаш, ако има вода по листата и розетката, и тогава я редиш с корите. Аз си събирам кора от горите, на по-едри парчета и с тях реално подпирам коренищата да стои право цветето.
За дезинфекция може да сложиш малко канела в корите или във водата една скилидка чесън /нарязана/. Това ги предпазва от микроби.
После държиш на умерена осветеност, всеки ден я пулверизираш, за да живнат листенцата. Постепенно вярвам, че ще се уплътнят и наперят.

В момента моите са срещу климатика и гледам, че често съхнат, та ги поливам в неделя и четвъртък чрез потапяне.

# 81
  • Злокучене
  • Мнения: 456
А колко често я поливаш?
ами когато се сетя веднъж седмично или на седмица и половина

# 82
  • Мнения: 19 296
И аз имам една такава орхидея, но в много по-лошо състояние. Държах я две седмици над буркан с вода, а после я пресадих в коро, но няма голям ефект. Почти всички корени бяха изгнили, като я купих. Има само едно коренче, което расте супер бавно. Това късото на снимката. Останалите, които се виждат, не знам дали са живи.

# 83
  • Мнения: 6 703
Пишман гледачка съм аз, но се уча.
Ето я едната ми орхидея, която пусна цветонос и аз в желанието си да го закрепя да върви нагоре го отчупих, защото стебълцето е мн крехко.Питането ми е:да го отрежа ли или ще пусне нова издънка? Инак е зелена, не съхне.Слава Богу същата орхидейка пусна на друго място цветонос, но вече нищо не пипам за да не го унищожа.


# 84
  • Мнения: 991
И аз имам една такава орхидея, но в много по-лошо състояние. Държах я две седмици над буркан с вода, а после я пресадих в коро, но няма голям ефект. Почти всички корени бяха изгнили, като я купих. Има само едно коренче, което расте супер бавно. Това късото на снимката. Останалите, които се виждат, не знам дали са живи.


Така е защото има само 1 здраво коренче, което даже е отвън.Тя дефакто е на повърхноста върху корите, без да черпи вода от тях и затова листата изглеждат по този начин.Ако я беше хванала на по ранен етап мисля, че щеше да има шанс.Пробвай все пак, да я извадиш от корите и поставиш внимателно отново в тях, като гледаш коренчетата да са вътре за да могат да черпят вода от тях.Успех

# 85
  • Мнения: 991
Пишман гледачка съм аз, но се уча.
Ето я едната ми орхидея, която пусна цветонос и аз в желанието си да го закрепя да върви нагоре го отчупих, защото стебълцето е мн крехко.Питането ми е:да го отрежа ли или ще пусне нова издънка? Инак е зелена, не съхне.Слава Богу същата орхидейка пусна на друго място цветонос, но вече нищо не пипам за да не го унищожа.



Може да го скъсиш с 2-3 см., може и така да го оставиш, но едва ли ще тръгне да избива оттам.Иначе изглежда добре, със свежи листа, до няколко месеца ще има и цвят.Simple Smile

# 86
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Аз имах орхидея с толкова корени - тая, дето не и знаех цвета и пуснах по-напред снимка, че е цъфнала. Имаше 3 къси парчета корен. Впоследствие и те изгниха, но доста бързо си пусна нови. Обаче аз опръсквах корите по няколко пъти на ден, за да е влажно самото стъбло. Това висене над буркан не го разбирам, няма как влажността да се вдигне чак толкова, че цветето да усети нещо съществено.
Дъждец,
на твоята бих и покрила корените с няколко корички и бих опръсквала с пулверизатор внимателно по няколко пъти на ден.

# 87
  • Мнения: 19 296
Мерси за съветите!
За буркана бях чела тук и я държах много близо до водата, но не в нея. Нямаше ефект де. Още като я купувах листата бяха увиснали, но беше цъфнала, намалена и се подлъгах.

# 88
  • Мнения: 991
А колко често я поливаш?
ами когато се сетя веднъж седмично или на седмица и половина
Аз ги поливам според нуждите им, пробвай и ти така, а не на някакъв определен период.Когато са сухи или бързо изсъхват, може и по-често от седмица и половина.

# 89
  • Мнения: 6 387
blekuta,
Много е сладка брат'четката Heart .

Пролетен дъждец,
Присъединявам се към съветите по-горе. Можеш да опиташ и със сфагнум - той ще задържа повече вода и ще я изпарява по-дълго.

Общи условия

Активация на акаунт