Как е най-правилно?

  • 26 318
  • 229
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте,
имам притеснения, които даже ми е трудно да формулирам и ми се ще да чуя странични мнения по темата.
Аз имам малка дъщеричка. С мъжа до мен плануваме скоро да живеем заедно официално и да се оженим плануваме. Сега неофициално той е у нас почти постоянно.
Той си купува апартамент в центъра на града, който аз и да искам не мога да си позволя.
Идеята му да го купува е за да живеем ние в него, да ни е семеен дом, има предвидени детски стаи и т.н. Като сега се случва и ремонт.
И сега. Аз се усещам в много дискомфортна ситуация. Не мога да си позволя този апартамент, вноските по него, нито ремонта. Мога да участвам с една мн малка част, ако използвам всичките си спестявания. Той за сега не е и поискал нищо от мен, не дава и индикации да поиска. Казвал е, че се чувства напълно комфортно финансово да се справи с всичко, макар и на части.
Аз не се чувствам никак добре, просто така да се нанеса един ден с все детето, без да съм участвала в съвсем нищо по тоя дом. Звучи ми...гадно:(
Бих му предложила дори и всичките си спестявания, които имам, за да участвам и аз, но едно че ще е капка в морето, второ че...ние не сме женени, аз имам дете...страх ме е да остана без никакви пари. Много го обичам и той ме обича, ама .....утре стане нещо този апартамент не е мой, нито ще бъде мой.
Дори не се чувствам достатъчно комфортно да избирам каквото и да било по ремонта, при положение, че не плащам нищо. Как избираш нещо, като няма да платиш сметката.
Още повече, че той избира около 3 пъти по-скъп ценови клас неща, от това което бих избрала аз. За всичко. От самия апартамент, до материалите и майсторите. С тоя темп аз мога да платя само кухнята и няма и да стигнат.

Много нелепа ситуация. Не зная какво да правя, как е редно да постъпя, чувствам се зле.
Не може да не се включвам в нищо и да се правя на приятно разсеяна, но не мога и да рискувам да остана без никакви спестявания, защото имам отговорност към дъщеря ми, на първо място.  От бившия ми съпруг си тръгнахме така, с дрехите и детето, въпреки че заедно го изплащахме, но на негово име. Колата също така беше.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 554
Не бих давала пари за покупка на апартамент, ако не фигурирам като собственик. Освен това – той, за да поиска пари от теб, трябва да предложи и ти да си собственик. Доколкото разбирам не го е предложил. Няма причина да се чувстваш некомфортно. Според мен си напълно права да мислиш първо за детето си и за себе си.

# 2
  • Мнения: 18 527
Оо, я си живей живота! На този мъж не му трябват спестяванията ти Simple Smile Можеш да си лоялна по 100 други начина. Не да се напъваш да му дадеш това, което за теб е всичко, а за него е капка в морето, образно казано.

Живейте си щастливо и не му мисли толкова!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 36 601
И аз ще кажа същото. Човекът се старае на теб да ти е добре, загрижен е. Не се натискай да плащаш. Наистина е важно да имаш нещо настрани. И не се чувствай толкова виновна, че не влагаш нищо. Така или иначе всичко си е негово, нека той избира и плаща. Погледни нещата така - след като заживеете заедно ти ще вложиш усилия от твоя страна за да се почувства той добре, ще вложиш труд, ще направиш с присъствието си жилището да го усеща наистина като дом. Човек може да вложи и нематериални неща от себе си.

# 4
  • Мнения: 3 031
Няма защо да ти е неудобно. Това е негово жилище, редно е той да си го прави.
Как ли пък не да си дадеш спестяванията.

# 5
  • Мнения: 296
Очевидно той има големи финансови възможности и наистина не се нуждае от твоите спестявания, дори го е срам да ти ги поиска. Все едно ти да поискаш на някой просяк на улицата дрехата му.  Не ти е предложил да си собственик, той сигурно неслучайно първо осигурява жилището, а после се жени.  Ако не те подтиска, че той винаги ще осигурява голяма част от нуждите на  семейството, живейте си щастливо. Но това неравенство в доходите може да да те измъчва, да накърнява гордостта ти, ако и сега те дразни, може в бъдеще да се задълбочи проблема.  Който плаща, той поръчва и музиката. Ако се научиш някак  си да го слушаш,  да си в подчинена позиция, просто да харчиш парите му и да си искаш, когато ти трябва, можете  и да се сработите и да си живеете мирно и тихо. Това е до човек.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Не е задължително да е в подчинена позиция само защото той би издържал семейството.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Аз имах същите терзания, все се сравнявах с мъжа до мен и все се тормозех, че и аз не мога да допринеса за общото благо, колкото той.
На всичкото отгоре в предишната си връзка бях свикнала аз да взимам решенията и да съм водещата, щото за половинът това беше приемливо и по-лесно явно, но не продължи, аз все пак не съм мъж и не исках повече да съм мъжът в къщата.
Та в новата си връзка в началото се оказахме двама мъже, аз тормозех сама себе си и се сравнявах, докато не ми дойде на ум, че аз трябва да допълвам този мъж, не да се състезавам с него. Той иска до себе си жена, не друго.
И спрях да се тормозя, започнах да се държа нормално и да направя от къщата дом. Това с пари не става, става с отношение.
Та така, аз те разбирам и ти стискам палци по-скоро да те напусне тази лудост да се сравняваш. Своите спестяванеия не пипай, достатъчно е да си разумна и отговорна при харченето на бюджета, който мъжът до теб генерира.

# 8
  • Мнения: 18
Не сме чак на ниво принц и просяк.
Аз очевидно към момента се издържам съвсем сама, че и детето. Никой не ме издържа от години. Това няма да се промени, с местене в един апартамент.
А той ще го изплаща, не си го купува кеш.
По-високи са му доходите, не не чак ниво слушане, мутри и мутреси Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 24 839
Ами, нямаш проблем!
Просто спри наистина да се правиш на мъж и направи жилището дом за семейството ви. Peace

# 10
  • Мнения: X
Прави Ви чест, че разсъждавате по такъв начин, възхитен съм!

Най-правилно е спестяванията да не се пипат, това са парите за детето.

Относно апартамента - малко е минал моментът, когато да го кажете, но евентуално можехте на по-ранен етап да кажете, че не искате да се купува толкова скъпо нещо и че материалното благосъстояние не прави хората щастливи, а любовта. Че искате да участвате като някаква смислена част от цялото нещо, според своите възможности и искате той да се съобрази с тях.

Може би не сте го казали, когато е трябвало, но и той очевидно не е обсъждал нещата с Вас, така че сте квит. Не се притеснявайте за необходимост от Ваше участие - в случая той прави нещо по-скоро за себе си според своите стандарти и възгледи. А след като е и придобито преди брак и вероятно записано на негово име, а не сте съсобственици - няма какво да го мислите повече.

От моя гледна точка когато хората стигнат до там да планират бъдещето си заедно, финансовите решения следва да се взимат общо и доходите да се разглеждат като общ ресурс на цялото семейство, независимо кой в каква степен допринася. В този смисъл не мисля, че Вие трябва да се съобразявате с неговото финансово изхвърляне, по-скоро той е трябвало да се съобрази с разходите, които има едно семейство и сигурността, която има нужда и да вземе предвид и Вашето мнение.

Не говоря теоретично само - в нашето семейство се следва това неписано и необсъждано правило много преди да подпишем.

# 11
  • Мнения: 54 402
Не бих се включила в изплащане и обзавеждане на жилище, което не е мое по документи.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 4 108
На мен ми трябваха повече от три години докато успея да възприема, че бюджета е общ и да не давам отчет за всеки харч. Гледа ми сеира две години, накрая ми каза да не го занимавам с глупости.
Аз пак си внимавам в картинката, но не го занимавам с темата.
Просто правя нещата така, че да спя спокойно Simple Smile

# 13
  • Мнения: 4 518
Съгласна съм с мнението до сега, че спестяванията Ви са резервен вариант, който е разумно да не пипате.
От друга страна разбирам неудобството Ви. Бих се включила в избирането на интериора (дребни неща), бих купила някакви неща, които са нужни за един дом. Примерно някоя тава, тенджера, някой аксесоар за банята. Дребни неща, които не са толкова скъпи. Това при положение, че мъжът Ви е като моя, на когото би му било обидно да не се включа по никакъв начин. Парите струват по-малко от отделено време, от внимание, желание и най-вече опит от апартамент да направиш дом.

# 14
  • Мнения: 8 875
Запази спестяванията си - те очевидно не са толкова много, че да покрият съществена част от инвестицията в жилище, а бъдещето е непредвидимо и е хубаво да имаш нещо настрана.

Човекът вероятно иска да инвестира в хубаво жилище, което може да си позволи и не очаква от теб да се включиш, както и да бъдеш съсобственик. Разбираеми са притесненията ти, но ти можеш да допринесеш за връзката ви и по други начини, не само материално.

Не трябва да се изключва вариант, в който той предпочита такава покупка преди брак, точно защото иска да е изцяло негово.

Общи условия

Активация на акаунт