Да отпадне ли смяната на времето?

  • 51 914
  • 803
  •   1
Отговори

Анкета

Да отпадне ли смяната на часовото време?

Опции:

  • Мнения: 10 476
От кога си мечтая това да се случи...? От както живея в България, честно казано. Тук работното време е било винаги гатанка за мен. Абсолютно несъобразено с човешките нужди и осветеността в нашата география. През зимата е мрачно и студено, хич не ти се става от леглото и тъкмо си свикнал и почваш да се будиш отпочинал, биологичният часовник засича, че има повече светлина навън, и хоп... Да те принудят да ставаш 1 час по-рано...!

Вчера уж трябваше да го гласуват, днеска какво стана... ЕК имала думата, а ЕК гласувала "ще видим...".

Кажете сега, вие какво мислите и ако сте ЗА ОТПАДАНЕТО, ето къде можете да се подпишете.

Много ми хареса и изказването на д-р Славчо Славчев (бившият председател на Българското дружество по медицина на съня): "Неспалият мозък е глупав позък. Не е достатъчно умен". Simple Smile

Интервю по темата.


Скрит текст:
Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 година.

От 1979 година до 1996 година включително лятното време започва от 0 часа на последната неделя на март (или първата неделя на април) и продължава до 0 часа на последната неделя на септември (или първата неделя на октомври).

През 1997 и 1998 година лятното време започва в 3 часа на последната неделя на март и продължава до 3 часа на последната неделя на октомври.

От 1999 година лятното време започва в 3 часа на последната неделя на март и продължава до 4 часа на последната неделя на октомври, когато часовникът се връща с 1 час назад – т.е. до 3 часа астрономическо време.

# 1
  • Мнения: 36 054
Подписах петицията - за мен това винаги е било безсмислено.

# 2
  • Мнения: 28 704
Принципно съм ЗА, обаче ми се иска да останем на лятното часово време - харесва ми повече, до по-късно е светло, сутрин не ме бърка дали е тъмно или не.  Mr. Green

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 306
ДА и от мен. При всяка смяна на времето си мисля, дали някога ще доживея тази дивотия да спре. На мен лично много ми се отразява смяната. Трябват ми към седмица-две за да вляза в ритъм. Много е неприятно. И (по мое мнение) ненужно. Дано

# 4
  • София
  • Мнения: 5 932
Принципно съм ЗА, обаче ми се иска да останем на лятното часово време - харесва ми повече, до по-късно е светло, сутрин не ме бърка дали е тъмно или не.  Mr. Green

И аз така.
Четох, че Турция са останали на лятното време заради туризма. Така се привличали повече клиенти. България също разчита доста на туризма, така че може би и за нас е добре да сме само на лятното часово време.

# 5
  • Мнения: 3 864
На мен ми е все тая кое ще е времето, но да не се пипа и мести два пъти в годината.

# 6
  • София
  • Мнения: 38 116
Даа! Но да остане лятното време. Не виждам смисъл от зимното. В момента даже е тъмно сутрин. Какъв е смисъла?
Пък и даже лекарите са го отчели, че при смяна на времето се увеличават обажданията на 112, инфаркти и инсулти.
Аз лично ходя като мокра кокошка по една седмица покрай смяната. И тъй като и работата ми някак се върти сезонно, точно покрай смяната се налага да си сменям режима, което още повече ме напряга.

# 7
  • София
  • Мнения: 5 881
И на мен ми харесва лятното часово време, но някой за учениците зимата мисли ли...

# 8
  • Варна
  • Мнения: 17 745
От кога си мечтая това да се случи...? От както живея в България, честно казано. Тук работното време е било винаги гатанка за мен. Абсолютно несъобразено с човешките нужди и осветеността в нашата география. През зимата е мрачно и студено, хич не ти се става от леглото и тъкмо си свикнал и почваш да се будиш отпочинал, биологичният часовник засича, че има повече светлина навън, и хоп... Да те принудят да ставаш 1 час по-рано...!


Обратното е, през зимата ставаме с един час по-късно. През лятото по-рано, защото рано се съмва, ако не сменят времето, ще е светло до 22 часа, което на мен лично няма да ми хареса.

Та по темата. Искам си лятното часово време. Не мисля, че смяната му се отразява негативно на организма.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 25 199
И на мен ми харесва лятното часово време, но някой за учениците зимата мисли ли...
Точно! Ако ще остава само едно (нещо което НЕ искам) то да остане астрономическото. Изобщо не ми се мисли как малки деца ще ходят на училище и ще учат първите 2 часа по тъмно, как ще стават и ще се разсънват и ще вървят в тъмницата по пустите улици! Вечер поне е оживено. Мен откровено ще ми е кошмарно да ставам сутрин в 7 в пълен мрак и да ходя на работа в пълен мрак, за децата да не говорим. Със зимното часово време поне към 7:30 в Източна България просветлява, при вас в София си е още тъмно, не знам как може да ви звучи ОК в 8:30 - 9 сутринта да е тъмно.
Хексе,
яко си се объркала. Ако остане зимното време през лятото няма да се стъмнява още по-късно, а сутрин слънцето ще изгрява още по-рано - в 4:30! Което също ми е неприемливо лично на мен, но ми е една идея по-приемливо от това през зимата да е тъмно в 8:30 сутринта.
Връзката с туризма аз лично не я разбирам. Ако на нас ни е все тая дали се мръква в 8 или 9 вечерта що за туристите да е различно??? И откъде накъде нашият живот ще се съобразява с предпочитанията на туристите? Ние сме тези, които сме нонстоп в тая държава и би следвало нашето удобство и комфорт да са преди тези на туристите, егати! То и големия туризъм дето го развиваме, ама хайде!

Последна редакция: пт, 09 фев 2018, 11:29 от Месечинка виторога

# 10
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 326
Гласувах да отпадне. Много ми е тежка тази смяна, особено на зимно към лятно, сутрин не мога поне 2 седмици да свикна.

# 11
  • България
  • Мнения: 6 141
Да отпадне смяната.
Обаче съм за оставане на лятното.
Много ми е неприятно, когато минем на зимно и вечер става рано-рано тъмно.

# 12
  • Мнения: 28 704
Прави сте за учениците. Дори и със зимно часово време е тъмно сутрин през декември, а ако е лятното ще е още по-дълго тъмно сутрин. Peace

Каквото решат, де. Хубаво ще е да отпадне, много ми е тежка тази смяна, независимо лятото или зимата.  Close

# 13
  • Мнения: X
Хубаво де, нали зимното часово време е астрономическото? А лятното е нововъведено? Защото вчера ги слушам от работотдателските организации искали премахване на зимното и да останело само лятното часово време! А всъщност ЕК би трябвало да обмисля обратното.

# 14
  • Майничка
  • Мнения: 12 461
За астрономическото съм, ако ще го сменят.
Но пък имам спомен отпреди смяната, че някои магазини и заведения имаха лятно и зимно работно време, та може и да е все тая.

Общи условия

Активация на акаунт