Отпуска за отглеждане на осиновено дете

  • 2 930
  • 22
  •   1
Отговори
Здравейте,

имам чудесна новина - избрани сме за осиновители!!! Страхотно хубав малчуган на 6 месеца и половина. Сега започва отвратителното чакане до делото. Може би вече сте говорили за това, но аз за пръв път влизам тук така, че не се сърдете ако можете ми помогнете. Не съм наясно как стои въроса с отпуската за отглеждане на осиновено дете. Има ли някаква форма, могат ли да ни откажат, необходим ли е болничен.... Малко съм притеснен да не уволнят жена ми ако разберат в нейната работа какво и предстои...

Между другото се казва Боян!!!! Peace

Бече ми липсва....

Благодаря ви предварително  bouquet

# 1
  • Мнения: 1 652
Чудесна новина наистина!  bouquet


Честито! 1stroller

Отпуск по майчинство ползва съпругата ви, до навършване на 2 години на детето, платен от деня, мисля на новото свидетелство за раждане. Не съм сигурна откога започва да тече отпуската. Що се отнася до страховете ви за уволнение- просто не казвайте докато не приключи делото.
Надявам се , че ще се включат и други с по-точна информация.

Късмет! И моят син се казва Боян. Hug

# 2
  • Мнения: 441
ross_bul , тъкмо преди малко си мислех, че е време за хубави новини във форума!

Първо честито от мен, преживявам същото в момента и знам как се чувстваш Peace Предстои ти най-хубавото, света се отваря пред теб Simple Smile

Ако жена ти е осигурена й се полага майчинство от дата на влизане на решението на Съда в сила(което е една седмица след делото) до навършване на две годинки на Боян. Би трябвало да предупреди на работа, ако пък има притеснения изчакайте, докато мине делото. Така или иначе се чака една седмица след делото, за да си го вземете.

Надявам се, че ме разбра,малко объркано го написах, в закованите теми виж точно Закона.

Много, много се радвам, добре дошъл във форума и питай, ако има друго  bouquet

# 3
Благодаря много за съдействието!!!

Само не разбрах за отпуска ли става дума или за болничен.

Луднали сме и двамата:) Трескаво очакване с непрекъснати въпроси от рода какво ли прави той сега и как ли ще се справя или....

Повечето време приличам на гърмяща змия и само се надявам по скоро да го видя:)

Страхотна смесица от противоположни усещания. Но го желая на всички тръгнали по този път.

Успех

# 4
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
мисля, че като осиновители - т.е. родители имате права след делото като вески родител - т.е. би трябвало да може да ползва отпуска по майчинство и то би трябвало май дае да си е платено?

ето стари извадки от закон - цитирам чужд пост - както виждаш родител6осиновител
така че надали ще имате проблеми!
важното е все пак и човешки да подходите към шефовете ако искате и после да работите там - защото е важно да ви намерят заместник нали Wink
както и да е - всичкото това влиза в сила след като станете осиновители - т.е. след делото
и е важно да е наТРУДОВ догворо, защото май гражданския не е със същите права

успех и много се радвам за вас двамата и да пишете ей! че ще ви мислим!

# 5
  • Мнения: 441
Става въпрос за платен отпуск по майчинство. След като мине делото се издава нов акт за раждане от общината и с него се отива при работодателя. Това е. Няма нищо специално.

Това е седмица след делото, тогава и ще ви дадат детето от Дома.

Наслаждавайте се на уникалните емоции Simple Smile  всичко ще се нареди, има време Peace

# 6
  • Мнения: 3 164
Честито и поздравления smile3525 Много приятни емоции с малкия бебок, и чудно име сте му избрали  bouquet

за въпросите ти- ползва се платен отпуск за отглеждане на дете при раждане /осиновяване  от деня влезнал в сила осиновяването до навършването на 2г. възраст на детето-при осигурен родител и до навършването на 1г възраст на детето от неосигурен родител.
и това , че детето ви е осиновено, няма нищо различно в Закона от това ако ви е рожденно- всички права в/у него си ги ползвате Peace

# 7
  • Мнения: 73
Честито Бояне   bouquet Да сте живи и здрави всички в къщи  Flowers Bouquet  Най-хубавото  предстои newsm10

# 8
  • Мнения: 273
Честита радост,
нека много ви радва новия член на Вашето семейство.
От деня, в който влиза в сила делото вие сте пълноправни родители на това дете и по нищо не се различавате от рожденнита. В новия акт за раждане на детето вие сте записани като родители. По нищо не се различава от другите, нали трябва и той (акта за раждане) да защитава тайната на осиновяването. Вие ще си я разкриете когато и пред когото искате, но има институции, където акта се представя, а там вие не бихте желали да се знае.
Съпругата ви има право на платен отпуск по майчинство до навършване на 2 години на детето и още една година неплатен ( лично аз го ползвах до край), като за този период се натрупва и платената отпуска за годините.
Освен това имате право и на еднократната помощ за раждане на първо дете в размер на 200 лв., от социалната служба по местоживеене.
А болничен се издава, ако бебето е по-малко, т.е до 135 дни след раждането на детето, считано от дата на осиновяването, но вие до колкото разбирам, сте минали тези дни.
И последно, най- смешно за мен беше, когато пусках молбата за отпуска по майчинство, в моята служба, ме накараха да подпиша декларация, че детето не е настанено в дом за отглеждане на деца, това е практика, а нашия случай....

# 9
  • Мнения: 3 164
Освен това имате право и на еднократната помощ за раждане на първо дете в размер на 200 лв., от социалната служба по местоживеене.


 Shockedизвинявай, но ти наистина ли получи тази еднократна помащ при РАЖДАНЕ newsm78 да не бъркаш нещо Thinking аз тази помощ не я взех, казаха ми че по закон нямам право-взима я жената която е родила Wink

# 10
  • Мнения: 273
С акта за раждане на детето се подава молба в социалната служба, по местоживеене. На гърба на акта се записва че е изплатена. При това може да се вземе до навършване на 3 години на детето. Когато ни изплатиха сумата за второто ни дете (наистина родено от мен), ни казаха, че сме имали право и за първото. Тогава, преди 5 години, когато си взехме каката, това, както можеш да се досетиш, ми беше последната грижа.

# 11
Здравейте и от мен,
аз също чакам нетърпеливо да определят дата за дело, за да си приберем най-после нашето синче. Той е почти на 7 месеца, а го видяхме за пръв път на 12.05. - ден преди моя рожден ден! Най-страхотния подарък, който съм получавала до сега. Мисля само за него, почти не мога да спя и нямам търпение всичко да приключи бързо и най-вече без проблеми.
Аз също се зарових в разни информации в нета и не можах да разбера колко е платения отпуск за отглеждане на дете в момента. Из законите видях само 1 год. платен отпуск. Как е актуалното състояние?

# 12
  • Мнения: 3 164
С акта за раждане на детето се подава молба в социалната служба, по местоживеене. На гърба на акта се записва че е изплатена. При това може да се вземе до навършване на 3 години на детето. Когато ни изплатиха сумата за второто ни дете (наистина родено от мен), ни казаха, че сме имали право и за първото. Тогава, преди 5 години, когато си взехме каката, това, както можеш да се досетиш, ми беше последната грижа.

........служителката от въпросната служба не е била наясно със закона Grinning това което ти е казала, поне преди 5г. не е така Peace

извинявам се за офф-а Hug

# 13
  • София
  • Мнения: 708
осиновителите са си родители по закон..като изключим само първите 200лв., които не се дават.

иначе аз отидох с бутилки и ядки в службата да черпя още преди делото и носех една снимка "повода" да почерпя..всички бяха много любезни в службата..

мисля, че и при вас ще е така..няма страшно..успех и много щастие..

# 14
Благодаря ти много за подробния отговор:)

Не знаех за тази помощ.
Колко му трябва на човек нали?Simple SmileПравилния отговор в подходящото време.
Искам да те питам още нещо. Казаха ми в дома, че след като се заведе исковата молба в съда вече неговите родители не могат да си оттеглят декларациите. Дали наистина е така?

Вчера бяхме пак при него успяхме доста да го отпуснем и даже за първи път го нахранихме!!!

Достатъчно много го уляхме, но беше нашия първи път:) Ако ви кажа, колко много не ни се тръгваше.... Страшно е хубав като се усмихне, но никак не е лесно засега:)

Заспа в жена ми и го оставихме да поспи час с нас, а спеше с отворени ръчички (четох някъде, че децата спящи с отворени ръчички са щастливи:) Има железен режим. Малко ни е страх как ще се справим. В дома ни предложиха да бъдем ден - два с него за да свикнем с основните процедури. Всички близки са доста далеч и ще ни се наложи само да се справяме.

Това е чудесна идея най-вероятно ще се възползваме само да откраднем 2 дни. Надявам се поне Жена ми да успее....

Усмихнахме го няколко пъти и е невероятно красив усмихнат!!!! Скоро ще ви пусна снимки.

Мисля си нещо. Историята с приемните семейства, която страшно трудно навлиза в България тук би имала чудесно приложение. Защо трябва да чакам толкова много седмици и да пропускам толкова много важни моменти от живота му заради бюрокрация?

Би било чудесно да се грижа за това дете сега, вместо да изминавам 500 км за да го видя за 2-3 часа. И то само през работни дни. Лисва ни много.

Бъдеще щастливи всички бъдещи родители:)

Общи условия

Активация на акаунт