(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 36)

  • 86 283
  • 745
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 1 705
Аз съм забелязала, че моите домати към края на лятото, колкото са по-високи, толкова по-дребни доматчета дават, та реших че не си струва да им пазя височината.

# 631
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Те си продължават да цъфтят и вържат след като им се прекърши върха, просто не расте повече нагоре.

# 632
  • Мнения: 1 705
Значи тази година смело ще ги прекършвам  Peace

# 633
  • Мнения: X
Назад съм с градината, джунгла е, но да покажа връзването, от което съм доволна.

# 634
  • Мнения: 197
Назад съм с градината, джунгла е, но да покажа връзването, от което съм доволна.


Да попитам, сезала долу къде се вързва? Аз първоначално ги завързах за самите стъбла, но при нас вятъра е доста силен и на другия ден намерих прекършени домати. Наложи се да забия колчета и за колчетата сезала.

# 635
  • Мнения: X
Сиси, долу връзвам за стъблото и като вържа горе, тогава усуквам домата около сезала, че иначе се заплита и е трудно. Връзвам, още докато са малки, после само минавам и ги усуквам. Сезалът трябва да е нито много хлабав, нито прекалено стегнат. Като е стегнат, съм успявала да прекърша някое листо. Много колтуци съм оставила, някои са хванати допълнително на отделен сезал, други ще ги режа, ама или няма време, или не ми се занимава, или чакам да е сухо и горещо.

# 636
  • Мнения: 5 987
alys много добре изглежда, моля да  обясниш на колко точки е хваната мрежата?  Цяла рамка или в двата края ?

# 637
  • Мнения: 6 864
alys, браво, много добре изглежда. Рамката разглобява ли се, преместваема ли е ? Разкажи по-подробно,моля.

# 638
  • Мнения: X
Линк към няколко снимки относно конструкцията https://photos.app.goo.gl/CsZqydbAvhJ5peKR9 .
От водопроводни тръби и фитинги половин цол е направена. На две места имаме такава конструкция. Размерите на площта са 5 м на 5,20. Общо 9 вертикални тръби по 2,50 м, от които 50 см влиза в земята и има едно хоризонтално парче тръба, което застопорява тръбата да не потъва надолу. Преместваема е, но е трудоемко. Противоветровите връзки са от шини с дебелина 5 мм, хванати с болтове, гайки и шайби за тръбите и помежду си. Конструкцията покрива 5 реда домати, всеки с капково. Отгоре пуснахме тел 2,2 мм поцинкована, за която връзвам сезалите. Дори да има хоризонтална тръба, за която мога да вържа сезалите на доматите, реших, че ми е по-удобно да има и тел, защото е по-лесно връзването. Мрежата завързах със сезали, дано няма градушки, ще си покаже дали работи. Има колена, тройници, муфи (за удължаване), холендрови връзки и четворници в средата. Малко е височко, но така решихме. Днес малко лоши новини - в другата градина с рано садените домати имам картофена мана. Дано се оправи времето. Simple Smile

Последна редакция: чт, 19 юли 2018, 16:14 от Анонимен

# 639
  • Мнения: 6 864
Скрит текст:
Линк към няколко снимки относно конструкцията https://photos.app.goo.gl/CsZqydbAvhJ5peKR9 .
От водопроводни тръби и фитинги половин цол е направена. На две места имаме такава конструкция. Размерите на площта са 5 м на 5,20. Общо 9 вертикални тръби по 2,50 м, от които 50 см влиза в земята и има едно хоризонтално парче тръба, което застопорява тръбата да не потъва надолу. Преместваема е, но е трудоемко. Противоветровите връзки са от шини с дебелина 5 мм, хванати с болтове, гайки и шайби за тръбите и помежду си. Конструкцията покрива 5 реда домати, всеки с капково. Отгоре пуснахме тел 2,2 мм поцинкована, за която връзвам сезалите. Дори да има хоризонтална тръба, за която мога да вържа сезалите на доматите, реших, че ми е по-удобно да има и тел, защото е по-лесно връзването. Мрежата завързах със сезали, дано няма градушки, ще си покаже дали работи. Има колена, тройници, муфи (за удължаване), холендрови връзки и четворници в средата. Малко е височко, но така решихме. Днес малко лоши новини - в другата градина с рано садените домати имам картофена мана. Дано се оправи времето. Simple Smile

Благодаря!
Много е хубава, но догодина къде ще слагаш доматите, щом  е трудно за местене? Нали доматите не трябва да са на същото място следващата година?

Последна редакция: чт, 19 юли 2018, 19:28 от Diorela

# 640
  • Мнения: X
Само някои редове домати ще си сменят местата с краставиците. Според мене, като се прекопава и тори, няма страшно, че доматите са на същото място. Миналата година имахме много домати, нямаше мана, а предната обрах всичко в края на август заради мана. Така че не виждам проблем, поне засега. Е, да, хубаво е да има сеитбооборот, но няколко години, да сме живи и здрави, така ще е.

# 641
  • Русе
  • Мнения: 2 604
Идея за какво се хвърля хидратна вар ? Четох за обезпаразитяване, но какво точно не разбрах..

# 642
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
Идея за какво се хвърля хидратна вар ? Четох за обезпаразитяване, но какво точно не разбрах..

http://www.bgfermer.bg/Article/1666215 не съм го правила. Simple Smile

това също е интересно https://sinor.bg/13398-Zelenchucite-reagirat-razlichno-na-reakci … iyata-na-pochvata

# 643
  • Русе
  • Мнения: 2 604
Втория линк не го отваря, но от първия ми стана ясно за какво иде реч и най- вече, че се прави рано на пролет, а не сега или през есента. Дано до следващата пролет не забравя, и да го направя Simple Smile Аз определено на едни и същи места слагам едни и същи култури.

# 644
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
Втория линк не го отваря, но от първия ми стана ясно за какво иде реч и най- вече, че се прави рано на пролет, а не сега или през есента. Дано до следващата пролет не забравя, и да го направя Simple Smile Аз определено на едни и същи места слагам едни и същи култури.

смяната на местата на зеленчуците (ротационният принцип) е защото почвата "обеднява" откъм минералите, които конкретния зеленчук извлича, не защото този зеленчук я заразява с нещо.
у дома не сме го въвели още Simple Smile доматите трета година са на едно и също място. не съм забелязала да иамт проблем. може евентуално догодина да го мислим.

за статията, която не излиза. опитай с "Зеленчуците реагират различно на реакцията на почвата" в гугъл. на мен ми излиза най-отгоре. Simple Smile
още интересности Simple Smile
http://www.bgfermer.bg/Article/2466289
http://www.bgfermer.bg/Article/302517

Общи условия

Активация на акаунт