Камъни в жлъчката - 4

  • 62 096
  • 842
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 5 234
Аз още се чудя защо не вадят само камъните с операция, а цялата жлъчка.

# 421
  • Мнения: 1 380
И на въпроса на Джули "какво ни правят" - аз се оперирах в Токуда. В деня преди операцията ме приеха. Направиха ми кръвни изследвания, среща с анестезиолог и кардиолог. Тъй като имам алергии, ми поставиха няколко пъти Орбазон.
След 20 часа спрях да ям, след 22 часа спрях да пия вода.
На сутринта ме "облякоха" в прозрачни сини одежди, сложиха ми абокат и отидохме в операционната.
Вкараха ми през абоката нещо, което ме замая. След това ми сложиха маската и отплувах!
Когато анестезиологът ме събуди, се ядосах че ми нарушават съня! Grinning
Ама после се сетих къде съм и какво се случва! Беше ми замаяно и отпаднало. Качиха ме  в стаята.  Нямах катетър и дренаж. След обяда се почувствах що годе добре и поисках да ме раздвижат. Болеше си, но обикалях коридора. Сама успявах да стана и легна след това.
На мен най-неприятно ми беше от газа, който вкарват по време на операцията! Едва дишах! Боляха ме ръце, гърди, ключици...
На следващия ден по обяд ме изписаха. Можех да вървя, но доста болеше.
След още два дни вече нещата бяха 100 пъти по-добре, а след седмица се чувствах доста възстановена!
След 2 седмици вече бях супер.
П.п. Фифи, и аз това се чудя! И съм питала лекарите. Отговорът е, "защото ако един мехур образува камъни веднъж, дори да се махнат, пак ще ги образува"! Дали е така, не знам...

# 422
  • Мнения: 4 708
Но след операцията по отстраняването на жлъчката има шанс да се получат усложнения и да се наложи нови за отстраняването им.Отделно след като вече човека няма жлъчка, може да получи панкреатит,тъй като жлъчният сок от черният дроб вече няма къде да се събира и почва да си тече по червата и ако няма храна,която да разгражда - почва да разгражда вътрешностите.
Отделно, че след време може да се получи диабет, тъй като пак след отстраняването на жлъчката няма достатъчно жлъчен сок в наличност и човек не може да разгради храната правилно.
Имаше две медицински сестри в една от последните болници, в които бях на които на младини им се е било наложило тази операция (мъчили са се по една година всяка с болна жлъчка и кризи - тъй като са имали неограничен достъп до системи и вливания).Може на тях да им се е получило това след бременност, но сега както ги видях как изглеждаха - изглеждаха с поне 10 години по стари и сами те ми го казаха това,че поради тази причина са напълнели толкова и изглеждат така.
От 11 години съм без жлъчка, и мога да оборя всички аргументи. Ако попаднеш на добри специалисти, усложнения няма да има. За пръв път чувам това за изяждането на вътрешностите, но явно не ми ги е изяло, щото гледам що годе редовно да се храня. Не знам дали е заради късната ми бременност, но определено не изглеждам 10г по-стара, тази година ми се появиха първите назални ли се казват бръчици, на хората обикновено се появяват 10г по-рано от моите, а още нямам бял косъм, май имам един, ама не съм убедена, може и да ми се е привидяло преди 2-3 вечери, че беше малко тъмно. А кг, нямат нищо общо със жлъчката, сега съм 4кг повече от операцията, обаче те са ми наследство от бременността.
ПС Сега видях, че имало въпрос към мен "Нека ми обяснят, кое причинява артроза по цялото тяло, вътрешни болести и зачервяване на очите." То само с четене на случайна литература от нета, доктор не се става. А работя с лекари, кажи какво точно да ги питам по въпросът, защото ако им кажа такава глупост, със сигурност ще ми кажат, че зачервяване на очите се получава от прекалено много работа на компютър, артрозата по ставате също, щото работя като информатик и имам проблеми със ставите на ръцете, та са ми казвали, че е от клавиатурата и мишката. И за какви точно вътрешни болести става въпрос? Защото едно е да имаш гастрит, друго е да имаш проблем с белите дробове например, нали?

Последна редакция: чт, 25 окт 2018, 10:06 от Scarlet~

# 423
  • София
  • Мнения: 8 131
Аз съм вече почти три години без жлъчка и мога да кажа, че съм в много по-добра форма от преди.
При правилно хранене, черният дроб освобождава точно толкова жлъчен сок, колкото е нужен.
Разбира се, че за да е там жлъчката, значи е нужна на организма, но се живее и без нея. И то много по-добре, отколкото с болна такава.

Нагоре имаше въпрос защо не вадят камъните, а цялата жлъчка. Има и случаи, в които ги вадят, но зависи колко и какви са. Моята беше затлачена от ситни камъни. В такъв случай няма как да се извадят.

# 424
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Много ми стана смешно с тези сестри. Сетих се за лафа "Не съм дебела, а съм с едър кокал" 😁 Как решиха, че изглеждат зле точно заради операцията? Обикновено човек изглежда зле и по-възрастен първо заради ген, второ заради психическото си и емоционално състояние и трето поради липса на поддръжка.

# 425
  • Мнения: 5 234
Нагоре имаше въпрос защо не вадят камъните, а цялата жлъчка. Има и случаи, в които ги вадят, но зависи колко и какви са. Моята беше затлачена от ситни камъни. В такъв случай няма как да се извадят.

Къде ги вадят, някъде в чужбина ли? Аз съм с един голям камък 12 мм и ми се ще да ми извадят само него.
П.п. Фифи, и аз това се чудя! И съм питала лекарите. Отговорът е, "защото ако един мехур образува камъни веднъж, дори да се махнат, пак ще ги образува"! Дали е така, не знам...
И аз съм го чувала това, но ако вече я няма причината за появата на камъни - примерно ако е била бременост, хормони, непиене на вода, нездравословно хранене, не би следвало да се образуват пак.

# 426
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
През устата се вкарва нещо като тръба с накрайник който изсмуква камъче,което е запушило канала.С пълна упойка се прави.Може да се сложи по преценка на лекаря и временен стенд разширител и по-малките камъни ще си излезнат постепенно за около 2-3 седмици като се приемат и лекарства,които да подпомогнат процеса.След това се маха стенда пак с тръбата и с пълна упойка.На сестра ми го правиха преди 3год.в Токуда,д-р Карагьозов.

# 427
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
През устата се вкарва нещо като тръба с накрайник който изсмуква камъче,което е запушило канала.С пълна упойка се прави.Може да се сложи по преценка на лекаря и временен стенд разширител и по-малките камъни ще си излезнат постепенно за около 2-3 седмици като се приемат и лекарства,които да подпомогнат процеса.След това се маха стенда пак с тръбата и с пълна упойка.На сестра ми го правиха преди 3год.в Токуда,д-р Карагьозов.
Това за махане на камъни през устата съм го чувала за хора с премахната жлъчка, които са образували пак камъни, но в самите жлъчни пътища. За тези с камъни в мехура май не може.

# 428
  • Мнения: 402
През устата се вкарва нещо като тръба с накрайник който изсмуква камъче,което е запушило канала.С пълна упойка се прави.Може да се сложи по преценка на лекаря и временен стенд разширител и по-малките камъни ще си излезнат постепенно за около 2-3 седмици като се приемат и лекарства,които да подпомогнат процеса.След това се маха стенда пак с тръбата и с пълна упойка.На сестра ми го правиха преди 3год.в Токуда,д-р Карагьозов.
Това за махане на камъни през устата съм го чувала за хора с премахната жлъчка, които са образували пак камъни, но в самите жлъчни пътища. За тези с камъни в мехура май не може.

И аз така съм чувала. А живея в чужбина и ходих на двама лекари, които препоръчват операция, щом има вече болкова форма. А аз имам само един камък около 11 мм.

# 429
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Да,най-често е при заседнал камък в канала.Но както споменах по преценка на хирурга  се поставя стенд разширител за 1мес.

# 430
  • Мнения: 1 288
Навремето като ме оперира проф. ПОжарлиев, го  питах  защо не извадят само камъните и да запазят жлъчката, отговорът беше, че първо- големите камъни няма как да бъдат извадени самостоятелно и второ- жлъчката вече се е разтегнала от камъните  и даже да се извадят по някакъв начин , тя се е деформирала и не може да изпълнява функцията си.
 
На майка ми са вадили камъни от жлъчните канали, след премахване на жлъчката , по този начин:
Копирам:
Eндоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ERCP) е изследване, което комбинира използването на ендоскоп (гъвкава тръба с оптична система) с рентгеново изследване, за да се прегледат каналите които излизат от черния дроб, жлъчния мехур и панкреаса.

С използването на ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография може да се третират определени проблеми, открити по време на изследването. Например ако се открие конкремент (камък) в жлъчните пътища, в някои случаи е възможно той да бъде премахнат с инструмент, който се вкарва през работния канал на ендоскопа. Също така може да се постави стент (тънка пластмасова тръбичка, която отваря и държи отворени определени съдове или канали) при откриване на стриктура (стеснение) на жлъчните пътища.

# 431
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Ох, мен пак ме боли. Не е силно като при криза, но боли. Имам и леко разстройство. Сега пих един Спазмалгон. Във вторник си запазих час за преглед и да се мятам на операционната маса, че ми писна. 

# 432
  • Мнения: 1 380
За съжаление и при мен беше така, Джули!
Почти година бях ок и после криза, след нея постоянни леки болки...
Видно беше, че мога само да отлагам операцията, не и да не мина през нея!
Ако камъните не се "обаждаха", нямаше да махам жлъчката.
Но стигнах до извода, че веднъж "обадили се", пак ще го сторят!
А не ми се живееше в страх кога, къде и как!
Успех,  каквото и да решиш!

# 433
  • Мнения: 15 960
А в какво точно се изразява кризата при вас?

# 434
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
А в какво точно се изразява кризата при вас?
При мен е режеща болка в областта на стомаха, която е опасваща. Първият път беше съпроводена с повръщане

Общи условия

Активация на акаунт