Камъни в жлъчката - 4

  • 61 825
  • 842
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 3 317
Здравейте искам да питам нещо. На 12 ще стане 1 месец от операцията ми и досега както съм казвала не съм имала проблеми. Но от тази нощ имам чувството че нещо май е станало вчера. Пробожда ме в областта на дробо. Под пробождаме имам впредвид все едно ме боде игла 2-3 пъти и преминава. След известно време пак моне и след 2-3 часа, не е постоянно. Болката не е силна по скоро неприятна. Не знам какво го предизвиква не е свързано с движение, храна или друго, поне аз не съм забелязала. След като мине пробождането няма болка само моментно е. Някой случвало ли му се е и на какво може да се дължи. Вчера седях доста време седнала на едно място на дивана където се притискам точно в дясно, май след операцията не бях сядала така, а това си ми е любимата поза. Не знам дали обясних точно. Имаче се чувствам добре само това пробождаме ме притеснява и май започвам да се вкарвам в филми.

# 751
  • Мнения: 1 380
Болибон, и на мен това ми се случва често.
В началото го отдавах на малкото време, минало след операцията. Сега вече - не знам!
Лезекил, Урзофалк разтваря холестероловите камъни. Също съм чувала за смола от ливански кедър, сок от черна ряпа, корен от шипка, глухарче и змийско мляко. Дали е вярно и кое как се приема - не мога да споделя, нямам опит!
П.п. Извинете ме за въпроса, но имате ли повече газове след операцията и на какво го отдавате?

# 752
  • Мнения: 3 317
Болибон, и на мен това ми се случва често.
В началото го отдавах на малкото време, минало след операцията. Сега вече - не знам!
Лезекил, Урзофалк разтваря холестероловите камъни. Също съм чувала за смола от ливански кедър, сок от черна ряпа, корен от шипка, глухарче и змийско мляко. Дали е вярно и кое как се приема - не мога да споделя, нямам опит!
П.п. Извинете ме за въпроса, но имате ли повече газове след операцията и на какво го отдавате?
В началото сякаш имах повече газове, но като почнах да ям по начесто и по по малко май изчезнаха. Или са си изчезнали от времето.
Пробождането ме притеснява защото за почти месец не ми се е случвало, а сега изведнъж. Вчера чистих и този път и поразмествах малко ама не е нещо тежко 4-5 колограма най много. И прахосмукачката се наложи да дигна, че мъжа ми го нямаше ама и тя не тежи много. А все пак мина доста време не би трябвало да е проблем. Само че се шашнах да не съм скъсала нещо. Дано премине скоро, че се шашкам и накрая ще се разболея наистина. След секциото малкия си го вдигах а беше 4кг, на месец 5кг и нещо. Значи и сега трябва да не е проблем.

# 753
  • Мнения: 1 380
Не мисля, че проблемът е от вдигане на тежко, и аз им се чудя на тези пробождания...

# 754
  • Мнения: 3 317
И доколкото мога да пеценя не са точно където е била жлъчката. Пробожда ме на около 3 пръста встрани и надолу от слънчавия сплит и дупката дето е там. Не е и от храна защото не съм си нарушавала диетата. Ако не премине ще ида на лекар или ще го питам като ида на 14 за продължението на болничния.
А иначе се чувствам добре. Предпалагам че ако има проблдм няма да се чувствам добре като цяло. И хлапето ме ядосва днес за капак.

# 755
  • Мнения: 173
Пробождания имам рядко в дроба и при мен със сигурност са от храната или позата,но пък не са често.Под слънчевия сплит явно се обажда дванадесетопръстника,при мен там е тъпа болка от време на време и бързам да ям.Но е горе,на самия сплит.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ей,заразихте ме.Днес докато си пиех 4тото 3в1 така ме прободе доба,че спрях да дишам.Утре и без това ме вика хирурга,взимам ново направление и отивам,да видим нещо ще види ли.Ако не размисля де.

Последна редакция: нд, 09 дек 2018, 14:12 от Iezekil

# 756
  • Мнения: 3 317
А аз днес нямам проблеми. Снощи като легнах пак ме запробожда ама хич и не се разместих и спря. Има вероятност при мен да е от заешкото ама едва ли. Сега пак ядох ще видим. Или съм се била преуморила предния ден. Или от времето, че се смени. Каквото и да е премина ще видим пак дали и кога. Аз съм на 14 на лекар, но за продължаване на болничния не мисля, че ще ме преглежда сигурно най-много да ме пита как съм. Ако не забравя ще го питам за пробожданията. Доктора ми също е с извадена жлъчка че може и от собствен опит да каже от какво е.

# 757
  • Мнения: 111
Здравейте и аз имам камъни в жлъчката. Един от 1см и други малки. Казаха ми че жлъчката почти не отделя жлъчен сок и е с удебилени стени.казаха ми че мога да изчакам с операцията 1-2 години но трябва да съм на строга диета. Някой да е чувал че вадят камъните от жлъчката през устата

# 758
  • Sofia
  • Мнения: 26 298
От жлъчката не може,може от жлъчните канали.

# 759
  • Мнения: 3 317
Мисля, че през устата се вадят от жлъчните пътища само. Говори и с друг лекар мисля, че удебелените стени са доста опасни и могат да доведат до спукване, но не съм сигурна в това четох го някъде.
А колкото до диетата е наистина много строга. Почти всичко е забранено. Някой от момичетата са я спазвали и пак са се оперирали накрая. Аз не съм я спазвала само като я прочетох и чух от лекаря реших, че така не мога да живея повече от няколко дни.

# 760
  • Мнения: 15
Процедурата се води ERCP и не се прави туко-така, най-добре според мен би било скенер, ако и скенера ги вижда камъните, да се мисли за операция. Диетата не е нужно да е толкова строга, бил съм при 3-4 професора, двама доцента и двама "обикновени" лекари по гастро и повече са единни в това, че най-вече трябва да се избягват  силните подправки, много студените, топли и рафинирани храни, алкохола и кафето заради дразненето на стомаха, но най-вече трябва се избягват запържените храни и мазнините.
Колегата Iezekil ме е цитирал и е останал с впечатлението, че киселите храни карат жлъчката да се свива, не именно мазните храни, правят този ефект, затова се ограничават преди всичко мазните храни и ядките, защото за разграждането им трябва повече жлъчен сок и за да го отдели жлъчката се свива и точно тогава малките камъчета могат да направят белята.
В моят случай август като го откриха беше уж 1.2см, след това се завъртял станал 1.7см, ЯМР-а го вижда като 2см, така че от 1 преглед не е показателно, много е важна и апаратурата.
Пример от преди месец и нещо, аз споделих, че съм безкрайно разочарован от ВМА, от професор Кацаров и екипа му, в рамките на 5 минути ме гледаха на 3 различни ехографа, на първият ми изкараха акъла, имало голям камък и много седимент, мехура бил пред пръсване, като им показах, снимка от преди 2 дни където това не се наблюдаваше, с известна неухота, назначената ми лекарка ме прегледа на друг ехограф където положението значително по-добро и като се размрънках, че искам да говоря с Кацаров, и как това си е подигравка, все пак съм отишъл с връзки при него и не стига, че ми е отделил само 5 минути, ами ми праща и неадекватна лекарка с некалибрирана апаратура, накрая ме видяха на ехограф в операционната и там от въпросната кал, почти нямаше и следа, на епикризата пише колитис хроника, каквото и да значи това, камъка се виждаше, че е около 15-6 мм, те го писали като първото ми посещение 12мм, въобще никой нито гледа, какво става, няма кой да ти обясни какво е това колитис хроника или защо част от нещата който пишат в епикризите не съвпадат, и това в една от най-добрите гастроентерологии в станата...


Ровахол и узрофалк са хапчетата, част от лекарите ги отписват тотално и знаят само ножа, не били ефикасни, работели на много малки камъни, реално имат ефект, размера трябва да е до към 10мм, но за да се наблюдава трябва да мине доста време, понякога и 3 години, освен това ехографа, не може да види камъчета под 3-4мм. Препоръчват яблъков сок/оцет, сока от лимони и круши също помагал, някой дори казват чай от мента и шипка, че също разграждали.

На мен хирурга дето ми пратиха ми каза, че след 10 дена спокойно съм можел да се върна на работа всичко минавало, до пълното свикване на организма, да е без жлъчка можело да отнеме и няколко месеца, но все пак беше във ВМА и малко трудно ми е да му вярвам. При вас колко време продължи болничният ?

# 761
  • Мнения: 864
На мен ми предложиха 20 дни болничен, но заради застраховката трябваше да са 21 поне. Писаха ми 25. Заедно с дните преди операцията станаха общо 30, но за мен е прекалено дълъг срок за тази операция, освен ако не искате да скатаете малко от работа. Аз реших да съм коректна към фирмата и колегите.

# 762
  • Мнения: 3 317
Чая мента не разтваря камъните. Лично аз пия всеки ден чай от мента поне 1 някога 2-3 и имах доста камъни. 30 дни + 3 дни в болницата значи 33 дни общо ми е болничния. Моя херург каза че ще ми даде продължение от още 30 дни. Можело и още 1 месец след това. До 3 месеца май е максимума за тази операция. Усложнения нямам и съм добре така, че продължениято не е по тази причина. Явно всеки лекар си решава колко да даде. Втория месец ще го взема защото е зима и не ми се ходи по студа, а и колегите ме увикаха като казах, че ще се връщам на работа въпреки, че ми дават още болничен. Но аз за да отида на работа имам няколко километра ходене пеша на отиване и връщане. А и имам работа по студа, а има кой да ме замества. Моя лекар е от Военна болница-Варна. Иначе и той каза, за около 2 седмици след операцията мога да се върна на работа а ако се налагало и по бързо.

Последна редакция: нд, 09 дек 2018, 18:48 от bolibon

# 763
  • Мнения: 173
Казаха ми че жлъчката почти не отделя жлъчен сок и е с удебилени стени.
Удебелени стени значи възпаление.Трябва да пиеш лекарства и антибиотик.
Диетата не е нужно да е толкова строга.....

Колегата Iezekil ме е цитирал и е останал с впечатлението, че киселите храни карат жлъчката да се свива, не  

Препоръчват яблъков сок/оцет, сока от лимони и круши също помагал, някой дори казват чай от мента и шипка, че също разграждали.
Колегата Iezekil не иска да спори,просто му се струва,че нещо не си наясно.
 Диетата е строго индивидуална,но докато се нагодиш към нея,може някой камък да примърда и да стане страшно.Не напразно наблегнах няколко пъти,че аз правек кризи и от айрян,и от телешко,че накрая и пилешко.За това е по-добре да е строга от самото начало.
Киселите храни са абсолютно забранени,без да спорим защо.Това дето го даваш като "препоръчано" е най-сигурния начин да изхвърлиш дребен камък,или да раздвижиш по-голям и да запушиш чернодробния канал например.Рецептата е ябълков оцет натурален и зехтин по една лъжица в чаша вода.Зехтина изпъва гладката мускулатура,а оцета/лимон дразни жлъчката и тя изхвърля камъка . Това е за 1 камък приммерно и то под 0,5см.,понеже тия по 1см. са най опасни.Те са с размера на канала.2малки също е опасно,може да се заклещят на изхода на самата жлъчка.Просто това е народо лечение и всеки медик би го отхвърлил категорично именно заради риска,който е огромен.
 Абсолютно са забранени киселите храни и течности,не си правете експерименти,Didiiiiiii.Не знам как се чака 1-2 години,ако няма секреция,обмисли добре ситуацията и иди за второ мнение при друг.
 

Последна редакция: нд, 09 дек 2018, 20:07 от Iezekil

# 764
  • Мнения: 3 317
Iezekil какво стана днес ходили на лекар?

Общи условия

Активация на акаунт