Има ли виновни?

  • 24 517
  • 304
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 231
Хм, къде минава границата между "сериозна" и "несериозна" връзка....

Мисля, че е крайност децата да са сред минималните изисквания за "сериозна" връзка. Така излиза, че всички хора без деца са по дефолт в "несериозни" връзки.

За мен общият покрив, общият електромер, общият хляб на масата - тези неща правят една връзка "сериозна".

# 31
  • Мнения: 574
"Вина" е добре да се чете в малко по-широкия смисъл - а именно - отговорността, приноса, нашата част в това една връзка да иде капут. Не "вина" в строго психологическия смисъл.

И, да, наистина, ако темата остане слабо населена, то ще се потвърди един извод - че масата не открива свой принос в провала. Просто другият е виновен Wink И че максималната вина, която масата открива у себе си е, "ами не избрах правилния мъж" Wink
Може би въпросът трябва да се преформулира в "Защо не избрах правилния мъж?" Това е пак вид вина и сега като се замисля, е основната ми вина в сегашната връзка. Не можеш да избереш коренно противоположен на теб човек , с различни възприятия за живота, философии, самосъзнание, среда и какво ли още не, само, защото си ужасно влюбен и да очакваш, че всичко ще е цветя и рози во веки веков. На всичкото отгоре и прикрито болезнено ревнив, като в началото, разбира се, не си знаел това. Е как да не се обвинявам? Кого да обвиня-него,  че е такъв ли? Аз къде съм бляла?

Съвместно съжителство, намерения за брак, брак и деца- мисля, че това са всички опции.

# 32
  • Мнения: 14 654
Предполагам, че за връзка може да се говори, когато участниците в нея започват да се възприемат като двойка и почувстват ангажимент един към друг, а и е задължително да има идея за задълбочаване на отношенията, защото ако няма, то и няма какво да прецакваш. 6 месеца е някакъв минимум, защото за такова време малко от малко поопознаваш другия и добиваш представа що за птица е и можеш да решиш дали да преминете към връзка или да се реете безцелно незнайно докога.

# 33
  • Мнения: 35 951
за мен е по-важно усещането за "сериозност"
ако съм сама с две деца на 35 г. всяка връзка, което съм допуснала дори без да спим под един покрив, бих приела като по-сериозна
а ако съм на 23, живея нейде по копторите на Студенски град и спя всяка вечер последните три години с Пешо на кушетката, но имам намерение да му бия шута щом приключа с магистратурата, това не е точно сериозна връзка

# 34
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 825
И че максималната вина, която масата открива у себе си е, "ами не избрах правилния мъж" Wink
Това малка вина ли е? Някои плащат и с живота си заради кофти избор

# 35
  • Мнения: 46 489
Малко е относително това сериозна-несериозна. Сегашната ми, която вече мина 20 г. я започнах без особени очаквания и намерения.
Предполагам, че за връзка може да се говори, когато участниците в нея започват да се възприемат като двойка и почувстват ангажимент един към друг, а и е задължително да има идея за задълбочаване на отношенията, защото ако няма, то и няма какво да прецакваш. 6 месеца е някакъв минимум, защото за такова време малко от малко поопознаваш другия и добиваш представа що за птица е и можеш да решиш дали да преминете към връзка или да се реете безцелно незнайно докога.
Това е и моята представа. Т.е. без еднократни и разни, които след 1 месец виждаш, че няма да излезе нищо.
2 от тях ми бяха по година и малко, другите по 7-8 месеца. Не знам как по друг начин да ги нарека.

# 36
  • Мнения: X
Нофелет, между другото сега като казваш, че повечето хора не изпитват вина, се сетих за нещо друго.

Понякога човек се вини за едни неща и мисли, че точно те са прецакали връзката му, но....ако седне и говори откровено с бившия си партньор, може доста да се изненада. Аз навремето, тъй като много исках да разбера с кои точно мои недостатъци съм отблъснала човека до себе си, много пъти го молих да говорим и да ми каже съвсем честно кое точно камъче е обърнало каруцата според него. Защото като живееш с един човек, все може за нещо да се сдърпате и като едни несъвършени същества сигурно най-редовно за нещо грешим. Но аз исках да знам кое е това наистина непростимото, което съм направила. Бях си направила мислено списък с мои недостатъци, които биха могли да бъдат изтъкнати и сигурно с пълно право. Това, което ми каза той обаче и което изтъкнал дори пред майка ми като мои пороци беше на космически години далеч от онова, което си представях, че може да бъде. И в интерес на истината, не мога да се съглася, че точно това ми е бил най-големият проблем. За тези неща не изпитвам вина дотолкова, че съм ги причинявала години наред на човек, който е с крайно различно виждане от моето по тези въпроси. Но нито смятам тези недостатъци за изявени в толкова крайна степен, нито бих допуснала, че нормален човек би си намразил партньора заради тях.  Още по-интересното е, че сегашният ми партньор пък точно опитите ми да туширам тези въпросни "недостатъци" ги намира за абсолютно ненужни и смешни.
Така, че изводът, който си правя аз е, че според гледната точка за едно и също нещо за един ще си много виновен, а за друг ще си постъпил по най-правилния начин.


Затова аз предпочетох да пиша за нещата, за които се чувствам виновна пред себе си.

# 37
  • Мнения: 5 424
Аз пък не смятам, че само в "сериозните" връзки може да се сгафи. Аз съм правила грешки още в началото на някакви отношения и съответно не се е стигало изобщо до връзка. А е можело. Още ме е яд за 2 такива изпуснати възможности, а можеше да се получи, ако в единия случай аз не бях допускала грешка, а в другия случай той. Защо да не се брои? Аз и от това съм си правила изводи, които в последствие са ми помагали.

# 38
  • Мнения: 14 654
Да, Бубанка, съгласна съм, че възрастта е от значение, най-малкото на 35 ти е ясно кои отношения да наричаш връзка, докато на 15 можеш да говориш, че си във връзка (те всъщност точно така си и говорят), ама на възрастните им е ясно, че и дума не може да става за подобно нещо.
А и никъде не споменавам съвместното съжителство като изражение на сериозност към отношенията, особено в днешни дни, когато се събират да живеят заедно съвсем безидейно, по-скоро да пестят от наем, режийни и таксита, отколкото да създават общ дом. Та, първо е хубаво да се изясни за целите на темата какво хората разбират под връзка, за да може въобще да има дискусия. 50 връзки ми звучи несериозно и не вярвам, че говорим за връзки. За бройки повече бих повярвала, ама и така пак бих казала "Манго, посмали".

# 39
  • Мнения: 11 505
И че максималната вина, която масата открива у себе си е, "ами не избрах правилния мъж" Wink
Това малка вина ли е? Някои плащат и с живота си заради кофти избор

Това е по-скоро "без вина виновен"... и залитане към ореол на жертва в цялата ситуация по "грешен избор" Wink

# 40
  • Мнения: 3 231
И, да, наистина, ако темата остане слабо населена, то ще се потвърди един извод - че масата не открива свой принос в провала. Просто другият е виновен Wink И че максималната вина, която масата открива у себе си е, "ами не избрах правилния мъж" Wink
Може би въпросът трябва да се преформулира в "Защо не избрах правилния мъж?"
Преформулирането на въпроса по такъв начин означава да приемем, че щастието в една връзка е просто въпрос на късмет правилен избор в онези N месеци и години, преди връзката да стане сериозна.

Оттам нататък нищо не зависи от нас в една връзка. Или сме се намерили, или не сме се намерили. Ако сме, цветя и рози. Ако не сме, капут.

Къде отива свободната ни воля, къде отива нашите лични решения, способности, грижа, старание, активност в това да направим една връзка успешна?

Разсъждавайки така, отново стигаме до онзи извод - другият е виновен. Или ако аз имам някаква вина, то е, че въобще съм се обвързала с този човек.

Това е "несериозно" Wink

# 41
  • Мнения: 19 820
Ще ме извиниш, че ти се меся в темата, нофелет, но е зададена грешно изначално.
Ти ограничаваш пишещите с условие да пишат само хора, които чувстват вина за провала на техните двойки. Тези пишещи, освен, че разбираме, че са обикновено жени и обикновено били твърдяли, че другия е виновен и че са направили "грешен избор", а не те са грешните.
Ти приключваш темата още преди да си я започнал.

# 42
  • На Марс
  • Мнения: 8 713
Та, първо е хубаво да се изясни за целите на темата какво хората разбират под връзка, за да може въобще да има дискусия. 50 връзки ми звучи несериозно и не вярвам, че говорим за връзки. За бройки повече бих повярвала, ама и така пак бих казала "Манго, посмали".

Права си ... ако се вземат предвид "сериозните" мисля са 7. От тях един брак с деца засега стабилен ...

# 43
  • Мнения: 3 231
Ще ме извиниш, че ти се меся в темата, нофелет, но е зададена грешно изначално.
Ти ограничаваш пишещите с условие да пишат само хора, които чувстват вина за провала на техните двойки. Тези пишещи, освен, че разбираме, че са обикновено жени и обикновено били твърдяли, че другия е виновен и че са направили "грешен избор", а не те са грешните.
Ти приключваш темата още преди да си я започнал.
Напротив, с изключение на теб всички участващи тук казаха по един или друг начин "моят принос за провала бе, че...." И съм сигурен, че ще има още много.

# 44
  • Мнения: 19 820
Не, не са казали всички, и аз чета, не само пиша.Wink

Общи условия

Активация на акаунт