Нормално ли е?!

  • 35 057
  • 293
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 262
Здравейте!

Все още нямам деца, но имам достатъчно наблюдения върху семействата на близките ми приятели и роднини, част от които ме карат да се шокирам. Моля ви, кажете си и вие мнението, като родители на деца в такава възраст, защото когато аз си позволя да кажа нещо пред родителите, все ми се мърмори, че нямам деца и не разбирам.

Дете 1: Момиче, на 12 години, училището й се намира точно на 1 км пешеходно разстояние от дома й, и двете сгради са в центъра на София. Всеки ден някой роднина е ангажиран да я заведе до училище (пеша или с кола) и съответно да я вземе и това създава безкрайни неудобства на всички, защото работят. Когато питам защо не я пускат сама да ходи до училище и да се прибира, ми се дават всевъзможни отговори - от това, че не можела сама да пресича улиците (?!?), до това, че някой щял да се закача с нея. Допълвам, че детето е доста едро, изглежда поне 8-ми клас, но се държат с него като с 3-годишно - носят му вода, когато е жадно, топлят му храната, когато е гладно, никъде не излиза само... и т.н. Имало време за всичко, така казват роднините.  Shocked

Дете 2: Момиче, на почти 8 години. То също не върши абсолютно нищо само, носят му се вода и храна като на малко кученце, даже то самото се провиква на майка си от другата стая, когато е жадно. Вода пие от шише тип бебешко. Когато ходи до тоалетната, вика майка си да му избърше дупето. Ако не бях станала свидетел на случката, нямаше да повярвам. Майката смята, че това е нормално, не можела сама да се обслужва още - все още тя я къпе, облича и т.н.

Аз съм в шок. Какви деца се отглеждат, какви са и тези родители, които смятат това за нормално? И аз, и те, сме родени през 80-те, когато децата бяхме оставяни по цял ден сами вкъщи или по улиците да играем. Не мога да го възприема. Моля ви, кажете си мнението и вие. Такива ли са днешните деца?  Confused

# 1
  • Мнения: 7 325
Когато имаш собствени деца ще разбереш доста неща. До тогава не критикувай какво правят/не правят другите. Нямаш нито опит, нито знания. Разликата между 80-те и сега е огромна.

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
Ау, ти си в шок! Какви деца се отглеждат! Защо ли не дойдат да те пита теб как да си отглеждат децата!
Шокирай се колкото си искаш, но не е твоя работа чуждото дете как и с кого ходи на училище. Ти каква работа имаш да ги питаш? Когато си родиш поне едно дете, тогава си отговаряй за него и ще имаш идеалната възможност да приложиш всичко, което мислиш, че знаеш сега, възмущавайки се от чуждите деца и родителите им. Обаче има уловка - тогава ти и твоето дете ще сте в неблагодарната роля да се шокират от вас! Гуд лак!

# 3
  • София
  • Мнения: 22 852
Разбирам авторката, защото преди да имам дете и аз се възмущавах от доста неща, но след като родиш започваш да гледаш нещата от съвсем различна гледна точка.

Част от нещата, които описваш особено бърсането на дупето на тази възраст и на мен не ми звучи нормално, но знам ли какво ме чака след години и мен.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето е грижа на родителите си. Откъде-накъде някаква странична лелка ще пита и разпитва как можело това, как можело онова? Хората не са длъжни да се обясняват, а за да си родител не се дава диплома - достатъчно е да родиш. Аз като родител имам право и да съм тъпа, и проста, и гадна, и каквато ще да е, но това не е работа на трето леца, особено ако по никакъв начин не е свързано с мен.

# 5
  • Мнения: 7 325
ами нормално е. явно майката предпочита тя да поддържа хигиената на детето си пред вероятността да си лепне някоя гадост с неправилно бърсане.
 

# 6
  • Мнения: 4 251
Когато имаш собствени деца ще разбереш доста неща. До тогава не критикувай какво правят/не правят другите. Нямаш нито опит, нито знания. Разликата между 80-те и сега е огромна.

+1

Прибавям съвет да оставиш хорат ада си гледат децата,както смятат за добре.Ти събирай сили за твоите,когато ги имаш.Тогава и ще видиш колко е приятно някой да си вре носа,където не му е работата Laughing

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Сега чакам авторката да напише колко сме гадни, злобни лелки.

# 8
  • Мнения: 978
1. За мен е съвсем нормално някой да се ангажира да оставя и взима детето си, особено ако става дума за голям град. И така нататък.
2. Тепърва детето ще се научи да си бърше дупето, да се купи само. Все пак е на 8, не е на 14 да кажем.

Някакси нещата за всеки са различни. И всеки преценява как да отглежда детето си.

# 9
  • София
  • Мнения: 966
Недей много да се възмущаваш, че един ден като станеш родител, не се знае какво те чака. Отстрани е много лесно да даваш акъл.

# 10
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 309
Не, не е нормално Ако и двете деца са здрави физически и психически, би трябвало да са далеч по-самостоятелни.

# 11
  • Мнения: 3 985
И аз като бездетна за момента понякога се чудя, дали някои родители не са прекалено обсебени от децата си до доста голяма възраст. Попадала съм на случки като момче в 11 клас, което цял живот е с униформа с вратовръзка да се снима за бележник с мама, която да му реше косата и връзва вратовръзката, защото той не може, и тя да казва коя снимка да бъде в бележника, без той да има думата по въпроса. Знам, как майка си маже бебето с лайна по устата, против уроки, пък и бебето нямало да помни като порасне... Как в мол майка на тинейджър вместо да му каже - избърши се, имаш кетчуп от сандвича на бузата, да плюнчи салфетка и да го забърсва пред хората... Майка на абитуриентка да казва, че детето и няма нужда да става студентка в някой голям град, защото ей тук, в село долно нанагорнище има свободно място за продавачка, пък и така ще си стои вкъщи близо до маминка...
Понякога не е задължително  да си родител, за да видиш, че някои хора имат не съвсем адекватен подход към живота... Както примерно не е задължително да можеш да караш кола, за да прецениш, че комшията с опела без книжка, който редовно кара пиян, не е образцов шофьор...

# 12
  • Мнения: 3 157
Конретно за ходенето на училище на 12-годишното момиченце,смятам,че е задължително да има родител с него,без значение как изглежда,колко кг е т.н. глупости.Ние сме в сходно състояние,защото на кръстовищата тук е кошмарно за минаване-супер кратко време,през което трябва да изтичаш с раница на гърба,която е поне 6кг през дупки,локви,гадости.За разкош тогава светва и левия завой на част от автомобилите и буквално трябва да бягаш през тях-кой ти дава предимство-всеки бърза за някъде,изпреварва,бибтка и т.н.Пусни си детето,като се роди,ако ти е толкова акъла!

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Хора има всякакви, включително патологични случаи, но нищо не можем да направим, ако не ни засяга пряко по някакъв начин. Да си го плюнчи младежа, друга да бърше дупето - те си знаят. Виж, не сме решили, не сме намерили кусур на всяка майка - дали защото прави нещо, дали защото не прави нещо, дали защото идеално прави всичко - и това е кусур. За страничния или вътрешния наблюдател майката е виновна по дефинициия, независимо какво прави или не прави, явно това е кръст, който си въви със "званието". Но определено е дразнещо някой отстрани, без да си го питал, започне да коментира и пита "ама, защо му чистиш дупето", "ама, защо не яде самостоятелно", "ама, защо го водиш и прибираш". Направо ти иде на този някой не знам какво да му кажеш и да му направиш. Да си гледа живота, какво е тръгнал да се кахъри, това е нездрав интерес! какво го интересува, нали майката си бере грижата на детето и последствията! Като толква знае страничният наблюдател кое как трябва, да вземе да говземе това дете и той да носи отговорността, ама тогава познай какъв сеир ще става!

# 14
  • Мнения: 4 251
Хахаха,вчера гледахме с хлапето филми от 80те.Едно,че учат сега за това и второ исках да  покажа как е било в Бг по мое време.Мислех,че това как всеки възрастен се чувстваше длъжен да възпитава всяко срещнато чуждо дете,вече е останало в миналото Laughing Ама,ето все още има хора ,които смятат,че знаят повече за всичко.Нищо,че не живеят с това дете и не се грижат за него от три кг мръвка и няма как да знаят всички специфичности по него. Ъкъл да се лее само Laughing

Общи условия

Активация на акаунт