Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Sofia
Заповядайте в новата тема! bouquet

Споделете вашия опит, относно премахването на бенки и други доброкачествени кожни образувания.

1. На какъв метод за премахване се спряхте – стандартно изрязване на бенката със скалпел, (нашумялото последните години) лазерно отстраняване на проблемното образувание или пък някакъв друг / алтернативен метод?

2. На кой специалист се доверихте? Моля, упоменете град и споделете подробности за цялостното преживяване.

3. Взеха ли ви материал за хистологично изследване?

4. Остана ли ви белег? Какви мерки ви бяха препоръчани от вашия дерматолог, с цел да не се стига до образуването на дълготрайни кожни увреди, придаващи неестетичен вид на най-големия по размер орган в човешкото тяло?

Линк към старата тема (#1).

Последна редакция: пн, 19 мар 2018, 14:18 от Blаck Cat

# 1
Предстой ми премахване на бенки и имам час за консултация следващата седмица!Ще следя с интерес!

# 2
Премахнах бенка от лицето преди 4г. Избрах да е със скалпел /Токуда/, като най-безопасен за мен. Белег остана, прилича на изгорено от цигара. Беше ми препоръчано мазило с цена за 6-7мл. около 50/60лв. Отказах и взех контратубекс, ефект не видях, но не бях редовна. С годините единствено се промени цветът, от розов стана малко по-светъл от кожата. Хистологично изследване беше направено след премахването и всичко беше наред. По спомен резултатът излезна 4-5 дни след премахването.

# 3
Премахнах бенка от лицето преди 4г. Избрах да е със скалпел /Токуда/, като най-безопасен за мен. Белег остана, прилича на изгорено от цигара. Беше ми препоръчано мазило с цена за 6-7мл. около 50/60лв. Отказах и взех контратубекс, ефект не видях, но не бях редовна. С годините единствено се промени цветът, от розов стана малко по-светъл от кожата. Хистологично изследване беше направено след премахването и всичко беше наред. По спомен резултатът излезна 4-5 дни след премахването.

Би ли споделила при кой лекар в Токуда беше?

# 4
-slanchevka- , лекарят, който извърши манипулацията беше доц. Д-р Здравка Дерменджиева. По това време беше завеждаща отделението по "Дерматология и венерология", сега нямам представа. Като лично отношение не съм впечатлена, но е добър професионалист.

# 5
Здравейте,може ли някой да ми препоръча хирург в град Шумен? Засега съм се спряла на д-р Таня Пешлеевска,защото преди година мисля че беше шила рана на чичо ми близо до веждата и белега му е наистина незабележим без да е мазал с кремове за белези или нещо друго.. та някой ако може да ми препоръча друг по -добър или има мнение за този хирург нека сподели ще съм благодарна.Kissing Heart

# 6
И другото,което искам да попитам четох някъде,че ако махаш повече бенки в моя случай са 4 с изрязване ще бъда подложена на пълна упойка?Вярно ли е това,че доста се наплаших..Disappointed Relieved

# 7
  • In Elinaland
И другото,което искам да попитам четох някъде,че ако махаш повече бенки в моя случай са 4 с изрязване ще бъда подложена на пълна упойка?Вярно ли е това,че доста се наплаших..Disappointed Relieved
Няма такова нещо. Успех!

# 8
-slanchevka- , лекарят, който извърши манипулацията беше доц. Д-р Здравка Дерменджиева. По това време беше завеждаща отделението по "Дерматология и венерология", сега нямам представа. Като лично отношение не съм впечатлена, но е добър професионалист.

Благодаря!Доколкото знам все още е завеждаща,скоро водих сина си при нея.Иначе-да,напълно съм съгласна-отношение няма,дори според мен гледа по-бързо да прегледа и да излизаш от кабинета.Но ми е помагала за малкия,немога да отрека.Добър професионалист,наистина.

# 9
А някой може ли да качи снимка или да обясни какъв белег му е останал след оперативно премахване на бенка и дали е използвал някакви мазила?Simple Smile

# 10
Знам,че най-доброто предлагащо се на нашия пазар е Дерматикс.
Има и едно доста по-достъпно - Контратубекс,но съм чула,че няма ефект.Не съм ползвала.

# 11
А някой може ли да качи снимка или да обясни какъв белег му е останал след оперативно премахване на бенка и дали е използвал някакви мазила?Simple Smile

зависи колко време след операцията е белегът, колко дълбоко е рязано ... малко е субективно

# 12
  • In Elinaland
Какъв е смисъла да ти качвам снимка, след като операцията ми е от преди месец- месец и нещо? То трябва поне година да мине. Пък и какво е един белег в сравнение с риска от меланома? В пъти предпочитам най- грозния белег пред бенка, която е на ръба на израждане. Къде е бенката, че толкова те тревожи белега? На лицето ли?
bubanka
+1 Да добавя, че зависи и от конците и от вида на шева- обикновен или интрадермален, също така от индивидуалните особености на кожата и склонността към образуване на цикатрикс

# 13
  • Sofia
С цел да не остане никакъв белег, съм обмисляла да се консултирам чак с пластичен хирург. Някой има ли информация по въпроса?

# 14
  • In Elinaland
Моят диспластичен невус, около 1 см в диаметър, на кръста, беше отстранен със скалпел от пластичен хирург, професор, завеждащ отделението по пластична хирургия към Анадолския медицински център в Истанбул. Разрезът е много прецизен, конците бяха резорбиращи се,  шевът- един брой, интрадермален. Ювелирна работа, много прецизна. Цикатрикс няма, белегът не е изпъкнал, на нивото на кожата е, леко розов, като косъмче е дебел. Очаквам да изчезне още. Много съм доволна. Питаха ме дали искам обикновен или пластичен хирург. Казаха така "с пластичен няма белег, с обикновен има". При обикновения хирург шевът е нормален, не итрадермален и конците трябва да се махат след няколко дена. Поне при тях е така. Разликата в цената при двамата хирурзи беше минимална, затова избрах пластичния. Иначе самата цена е с една нула отзад на това, което вземат в БГ, отделно пътя и престоя. Но като цяло отидох там заради хистологията. Важно ми беше кой я гледа и какви методи се използват. Хич не ми пука за белега, важното е, че не откриха ракови клетки в невуса.    
П.С. Не съм мазала с нищо

Последна редакция: пт, 23 мар 2018, 17:54 от **Elina**

# 15

Местна упойка се слага край всяка бенка. Никой няма да те преспи за едни бенки. Те се отстраняват за няма и 5 минути.
Аз съм пускала снимка в предната тема, но ден след като изрязаха със скалпел. Ако и това те интересува погледни. Някъде последните страници би трябвало да ми е поста. От след това не съм правила снимка. Четвърти месец мина вече, но ми се образува цикатрикс още втория. Уж мажа със силиконов гел 3 месеца вече сутрин и вечер, уикендите и на обяд. Втривам с доста стабилен масаж (засичам една минута по чаасовник), но ефект не виждам от тоя гел за сега. Нямам на представа дали въобще ще се разбие някога. Или отнема по-дълго време. И хем е на лицето, а казват там по-добре и по-бързо заздравява белезите.

# 16
Elina ами нека ти обясня за моя проблем и най вече ти благодаря,че отгваряш на всеки мой въпрос,защото наистина имам нужда от човек който да даде мнение и да сподели опита си отново благодаря..😘 Та така за мойте бенки имам 4 които искам да премахна на деколтето имам три не много големи,но все пак си личат едната от които беше определена като меланоцитен невус другата бенка се намира на врата..Младо момиче съм и ме комплексират много, заради бенката на врата не мога да си връзвам косата просто много е грозна стърчаща, за другите не мога да нося отворени блузки и през лятото все обличам блузи със затворени деколтета и със спусната коса съм винаги..не ме питай какво мъчение е просто за мен, и това лято си казах край повече няма да търпя това и реших да ги махам ходих на много прегледи всички ме пращат при хирург и аз последно това реших от страх все пак, а и наще ги е страх много.. проблема ми за белезите е да не станат големи издигнати над повърхността на кожата много забелязващи се и грозни аз отново да ги крия пък и тепърва ще нося отворени рокли, блузки, потници(да нося потник е като мечта за мен) и ще си връзвам косата та ето това е моята история притеснявам се и за самата манипулация за резултата най вече..

Последна редакция: пт, 23 мар 2018, 20:30 от emiliq50

# 17
Трудно е да се каже какъв белег ще ти остане. Както виждаш зависи от кожата ти, от уменията на човека който ще ти ги маха и т.н. Определено червено ще стои доста дълго време (както някой беше казал като изгорено от цигара). Дори не мисля, че до една година и червеното ще се махне. Аз освен тази на лицето, махах и една на гръдния кош. Мисля че, тази на гръдния кош изглежда по-добре. Да не казвам, че там изобщо не ме боля след изтичане на упойката. Все едно нищо ми нямаше, а се виждаше рана. Явно мястото не е толкова чувствително. Докато на лицето една седмица след това много ме боля, кръв тече докато я рязаха, че и упойката докато ми слагаха, надуто, възпалено беше. Казаха ми да я мажа с вазелин денонощно, ако не искам да ми остане още по-дълбок белег. Така и правих, но пък цикатрикс се получи. Но на мен толкова ми бяха грозни тия израстъци, че предпочитам сто пъти да си имам тия червени точки, отколкото щръкнали топчета. Това на лицето лекичко го мацвам с фон дьо тен (имам един с гъбичка) и не се вижда изобщо. Това на тялото не съм го крила още, че е студено и не ходя разголена, но ако чак толкова ме дразни и него така ще клепвам. За мен лично си струва, макар че съм с белези сега. Яд ме е че не съм ги махнала още като млада. Но важното е, че не бяха канцерогенни и се отървах от  тях.

# 18
  • In Elinaland
В такъв случай търси пластичен хирург, искай разобируем, интрадермален шев. Интрадермален ще рече, че се шие подкожно, само има 2 възелчета от конеца в двата края на разреза, а не стандартното- разрез с видими дупчици от двете страни. Пиши в youtube "intradermal suture" и ако не те е страх от такива неща ще видиш как се прави интрадермален шев. Аз не съм мазала с нищо и нямам грам цикатрикс. Цикатриксът е съединителна тъкан, която се образува на места след хирургични интервенции, или травми с открити рани и нарушаване на епителя. Организмът се стреми да компенсира на мястото, да го заздрави допълнително и затова натрупва малко повече цикатрикс, от там стават и белезите. Колко цикатрикс ще се натрупа е строго индивидуално. Но при всички положения пластичния хирург ще се справи по- добре, отколкото обикновения, особено ако направи разобируем, интрадермален шев.
Друго- упойката е местна, нищо не се усеща, иглата е малка, подкожна, цялата процедура е минута- две. Нищо страшно. Тук не се режат нерви или мускули, само сантиметър кожа. Мен дори не ме боля, след като мина упойката. Ако решиш все пак да не махаш невуса, пази го от слънцето, УВ лъчите могат да го провокират и да стане нещо неприятно. Успех!

# 19
Ето, все пак тъкмо ти снимах да видиш за какво говоря. Не знам ако можеш да придобиеш представа. Клепнала съм го с ФДТ, и се вижда как лекичко е нарастнал белега. Иначе като съм в нас, това израстналото е леко розово по-точно. Ту бяло, ту розово. Сутрин е плоско, до края на деня набъбва както го виждаш на снимката. Както казах това е след 4 месеца.
Скрит текст:

Последна редакция: пт, 23 мар 2018, 21:12 от vici75

# 20
До колко може да се вярва на хистологията,която правят тук?И имаш ли право на избор къде да бъде направена?Запознати ли сте?

# 21
Здравейте, имам бенка в косата отзад на тила голяма колкото гумичка на молив изпъкнала. Ходиж на дерматолог и ми каза, че не е опасна и мога да я махна ако искам, но ме е много страх. Sad Искам да попитам боли ли премахването със скалпел, трябва ли да ме обръснат и ще се личи ли щом е в косата, как ще се изкъпя след като нетрябва да се мокри? Най-много ме е страх от болката по време и след махането...

# 22
  • In Elinaland
До колко може да се вярва на хистологията,която правят тук?И имаш ли право на избор къде да бъде направена?Запознати ли сте?
Не й вярвам, затова отидох в Турция.
marrina236, прочети назад в темата, писали сме за болката. Мен ме не боля изобщо.

# 23
Не й вярвам, затова отидох в Турция.
marrina236, прочети назад в темата, писали сме за болката. Мен ме не боля изобщо.

Ох нямам възможност да отида за две бенки,иначе бих!А много ми се иска да ги махна час по-скоро,че от доста дълго ги 'пазя' и вече съм решила,че сега е момента.

# 24
Marrina236 точно преди два поста писах за болката. Според мен зависи на кое място е. И двете съм махала със скалпел. Слага се упойка около бенката. Тази която си махах на гръдния кош не ме боля изобщо. Като казвам изобщо, значи имам в предвид, че все едно нищо не ми бяха правили, а си беше рана. Мазах я както казах с вазелин според инструкциите които ми бяха дали и при допир не ме е боляла въобще, макар и прясна. Тази на лицето обаче доста ме боля. Дори и упойката като ми слагаха, пак ме боля, боля ме и две седмици по-късно. Не беше болка за умиране, но не беше и като това на гръдния кош. За мястото за което ти питаш не мога да кажа. Вероятно ще трябва лекичко да се отстранят космите, за да може да се работи върху бенката. Ако си с по-дълга коса, едва ли ще си личи. Щом си ходила на доктор, е трябвало да питаш него какъв е протокола, след махане на бенка на твоето място. На мен ми казаха, че след 24ч мога да се къпя. Но въпреки това си слагах едно найлонче от домакинско фолио отгоре за всеки случай. За глава както казах трябва да попиташ какви са инструкциите. Така в нета кой какво казал, кой какво разбрал не бих се доверила на никого.

# 25
Ето, все пак тъкмо ти снимах да видиш за какво говоря. Не знам ако можеш да придобиеш представа. Клепнала съм го с ФДТ, и се вижда как лекичко е нарастнал белега. Иначе като съм в нас, това израстналото е леко розово по-точно. Ту бяло, ту розово. Сутрин е плоско, до края на деня набъбва както го виждаш на снимката. Както казах това е след 4 месеца.
Скрит текст:
а шито ли беше мястото?

# 26
не, това с което ми я махаха иглеждаше като бръснарско ножче (от старите като ламаринка които бяха). Не знам на това ли казвате скалпел.

# 27
  • In Elinaland
Но въпреки това си слагах едно найлонче от домакинско фолио отгоре за всеки случай.
Божеее, има специални лепенки за такива случай- следоперативни, не позволяват мокрене на раната. Simple Smile

# 28
не, това с което ми я махаха иглеждаше като бръснарско ножче (от старите като ламаринка които бяха). Не знам на това ли казвате скалпел.
Добре..Благодаря ти питам,защото мойте искат да ги шият и четирите

# 29
Но въпреки това си слагах едно найлонче от домакинско фолио отгоре за всеки случай.
Божеее, има специални лепенки за такива случай- следоперативни, не позволяват мокрене на раната. Simple Smile

Ааа знам знам. Но ми казаха, че нужда от покриване няма. И след 24 часа мога да се мия. Но аз от страх си го покривах Simple Smile

# 30
  • Young and beautiful.
Имах 2 на лицето, махнаха ги с изрязване и зашиване. Мисля че не можех да се къпя първите 24 часа, после 2-3 дни не трябваше много да се мокрят, слагах водоустойчиви лепенки. След около седмица ми махнаха конците. От шевовете останаха много леки белези, единият от които е малко червен, но много леко и с грим отгоре изобщо не личи. Абе, като цяло никой няма да разбере какво е имало там, ако не ме пита и не му кажа. Simple Smile Не ме болеше, местна упойка ми биха, двете общо с упойките ми ги махнаха за около 30 минути със зашиването, после конците се махат за около 5 минути най-много. Докторът беше много внимателен, доволна съм, но не е в София. Като цена ми излезе около 120 лева за двете май.
Щях да се мажа с Контратубекс, ама от несериозност мазането ми е от дъжд на вятър. От операцията минаха точно 4 месеца , но наистина почти не личи. Сигурна съм, че с времето ще избледнеят повече даже.

# 31

Лазер или не?

# 32
Трябва да те види доктор. Аз стигнах до извода, че ние всичко наричаме бенка. А явно от израстък до израстък има голяма разлика.   Лично аз имам няколко големи, стърчащи, кафяви на гърба и им казвам бенки. Доктора каза скин таг (вид брадавица някаква). Тях с ножа пак. Така че, какво точно е това което си показал, трябва доктор да определи и да каже с какво е добре да се махне. Аз не бих се доверила на никой във форума. Виж ако вече имам диагноза и събирам мнение за болка, белег, конци и т.н. мога да зачета на някой мнението тук, но за диагноза - никога.

Последна редакция: сб, 24 мар 2018, 22:45 от vici75

# 33
Проблемът е, че и докторите не са на едно мнение. От две места ми дадоха различни становища. Аз досега имам десетина хирургически премахнати невуса, но белезите са големи. А тези са на лицето и мисля, че с горене ще е по-незабележимо... същевременно рискът от усложнения също ме притеснява.

# 34
Имах 2 на лицето, махнаха ги с изрязване и зашиване. Мисля че не можех да се къпя първите 24 часа, после 2-3 дни не трябваше много да се мокрят, слагах водоустойчиви лепенки. След около седмица ми махнаха конците. От шевовете останаха много леки белези, единият от които е малко червен, но много леко и с грим отгоре изобщо не личи. Абе, като цяло никой няма да разбере какво е имало там, ако не ме пита и не му кажа. Simple Smile Не ме болеше, местна упойка ми биха, двете общо с упойките ми ги махнаха за около 30 минути със зашиването, после конците се махат за около 5 минути най-много. Докторът беше много внимателен, доволна съм, но не е в София. Като цена ми излезе около 120 лева за двете май.
Щях да се мажа с Контратубекс, ама от несериозност мазането ми е от дъжд на вятър. От операцията минаха точно 4 месеца , но наистина почти не личи. Сигурна съм, че с времето ще избледнеят повече даже.
Колко шева имаше на едната?

# 35
  • In Elinaland
emiliq50, на теб ти трябва един шев- интратермален, а не боц от едната страна, боц от другата. Освен това с конец, който се разорбира, а не да ходиш да го свалят после.
Виж как шевът остава скрит, и няма дупчици от двете страни.
Скрит текст:

# 36
Доколкото разбирам от това, което чета, тези образувания са като мини. Някои от тях са заредени, други не. В повечето случаи са фалшива тревога, но веднъж уцелиш ли злокачествена - край. Единственият сигурен начин е да ги изрежеш барабар с всичката тъкан около тях и да остане кратер за спомен. Другият варант е да заличиш само видимата част с лазер и цял живот да живееш в страх, че може да развиеш меланом. Или просто да оставиш въпросната бенка, като постоянно внимаваш да не я одраскаш, ходиш на контролни прегледи и продължаваш да страдаш от комплекси...

# 37
  • In Elinaland
Явно не си чел достатъчно задълбочено, защото преди, май в старата тема, беше казано, че отстраняването, независимо дали е с лазер или със скалпел, не крие рискове. Важни са 2 неща- точната диагноза и прецизното изрязване или изгаряне. Като ти гледам снимката, повечето от това, което имаш, дори не са бенки. Имаш себорейни веруки (брадавици), папиломи, кератоза и соларни петна. Имаш 1-2 бенчици, които са незначителни. Това обаче, трябва да го каже лекар!!! Не се доверявай на 100% на това, което пиша, както ти бяха казали и преди, освен това не съм мед. лице, пък и снимката е неясна.
Дето има един лаф, "махнал си бенката и умрял", това става ако 1.Вече е имало рак, който е "работил отдолу", човекът е имал и други симптоми и не е обърнал внимание, т.е. бенката се е променяла или 2. Потенциално опасна бенка е била махната непрофесионално. Примерно от козметик в салон за красота с лазер. Важно е зад лазера да стои лекар, който е поставил диагноза, може и с дерматоскоп, не само на око, той знае на какво дълбочина на да работи и как да настрои лазера. 
Аз махнах огромно количество образувания по себе с с лазер. Всичко заздравя като по учебник. Само 1 махнах със скалпел.  И там биопсията показа, че всичко е ОК. Бенките се пазят от слънцето и от механично дразнене. Да не я разчешеш, примерно. Опасната бенка е раздразнената такава. Затова горе писах за салоните за красота- най- много да я раздразнят. И все пак не всички разчесани бенки са 100% опасни, има такива, които въпреки, че са били раздразнени, си заздравяват. Прочети за правилото ABCDE. Много е важно бенката да не се променя. Ако се наблюдават изменения в нея, има опасност, но не 100%.

# 38
emiliq50, на теб ти трябва един шев- интратермален, а не боц от едната страна, боц от другата. Освен това с конец, който се разорбира, а не да ходиш да го свалят после.
Виж как шевът остава скрит, и няма дупчици от двете страни.
Скрит текст:

Да гледах го вчера още,но трябва да се направи този шев от пластичен хирург нали?

# 39
Моля пишете, къде има добри специалисти. Утре имам консултация в Инканто. 

# 40
  • In Elinaland
В салон за красота не бих отишла. Ти си знаеш.
emiliq50, най- добре питай. На мен пластичен хирург ми го прави този шев, но секциата ми и двете са с такъв шев, а са ме оперирали гинеколози. Просто там, където ще ходиш да махаш бенки, кажи какво искаш и ще те насочат.

# 41
emiliq50, най- добре питай. На мен пластичен хирург ми го прави този шев, но секциата ми и двете са с такъв шев, а са ме оперирали гинеколози. Просто там, където ще ходиш да махаш бенки, кажи какво искаш и ще те насочат.

Добре.. Благодаря ти, спирам с въпросите и тази седмица отивам на консултация при хирурга и каквото каже вече това.. Дано всичко мине добре ще споделя след това😃

# 42

Понеже в сайта на Инканто пише, че там преглежда лекар. Иначе кой пластичен хирург е добър в тази сфера?

# 43
Аз си махнах 3 бенки при др Денчева -работи в Токуда и има своя клиника в жк Дървеница. От 2те бенки не остана белег, от третата остана малък, но е по-добре, отколкото с бенката. Доволна съм от професионализма й, и я двете клиники разполага с лазери, но в моя случай каза, че е най-добре със скалпел. Друга добра лекарка заза бенки, съгласно отзивите в Интернет, била др Попова от Токуда. Сигурно и във ВМА има добри специалисти.

# 44
  • In Elinaland
Понеже в сайта на Инканто пише, че там преглежда лекар. Иначе кой пластичен хирург е добър в тази сфера?
Проф. д-р Халук Думан, завеждащ Отделението по Пластична хирургия към Анадолския Медицински Център в Истанбул. Аз махнах моя невус там.

Кефи ме как софиянци питате без да казвате за къде става въпрос, така се познава, че сте от София. То е ясно, че София е България, но и в другите градове още мърдаме HugJoyGrinning За София не мога да ти помогна.

# 45
За метода за премахване мнението на лекаря зависи и от това с каква апаратура разполага.
В Токуда доскоро нямаха лазери вече може да са купили както чета по-горните постове- та и затова там наблягат доста на скалпела.
Та си подберете място където разполагат с повечко апаратура и мнението не се изчерпва махам само с това, което имам.
Аз доста места обиколих, докато намерих лекаря на който да се доверя и не съжалявам.
Това Инканто си е козметичен център, ако ще и да преглеждат лекари.
За София поне избор богат от болници и клиники, че да се правят процедури в такъв център

# 46
Проф. д-р Халук Думан, завеждащ Отделението по Пластична хирургия към Анадолския Медицински Център в Истанбул. Аз махнах моя невус там.

Къде чак в Истанбул ме прати. Не става въпрос за ринопластика.

# 47
  • In Elinaland
Хубаво, ама пиши за къде става въпрос, аз от къде да знам къде си. HugBlush Може Истанбул да ти е близо Stuck Out Tongue Winking Eye
Малко извън темата, редовно излизат теми "Препоръчайте лекар", "Гледам деца", "Чистя къщи", "От коя детска градина сте доволни", "Препоръчайте хубав спа център", и все не пишат за къде става въпрос. Тогава веднага разбирам, че са софиянци JoyJoyJoy

# 48
Да уточня, че не ходих в Токуда, а в личната клиника на Др Денчева в кв. Дървеница -Дерма София. Там със сигурност имат лазер.На Токуда лазера не съм виждала, може пък да съм се заблудила, че имат. Но докторката прецени, че бенките са от такъв характер, че трябва да се махнат със скалпел, с „шейв техника”. После ги изследваха хистологически.

@максим:
Сега видях снимката с бенките. Навремето се интересувах от пилинги, и прочетох, че има лазерен пилинг, който е по-дълбок и с който например се заличават белези от шарка. Възможно е лекарят да даде мнение, че понеже са малки и са много, тези бенки могат да се отстранят и с такъв дълбок пилинг.

Последна редакция: пн, 26 мар 2018, 09:17 от bubanka

# 49
За София поне избор богат от болници и клиники, че да се правят процедури в такъв център

И точно в това е проблемът. Човек се чуди къде да иде. Писна ми да обикалям на сто места за всяко едно нещо. Само се губи време и пари... 

# 50
Здравейте записах си час за другата седмица за премахване на две бенки но съвсем забравих че точно тогава е датата на цикълът ми ще пречи ли той на процедурата?

# 51
  • In Elinaland
Здравейте записах си час за другата седмица за премахване на две бенки но съвсем забравих че точно тогава е датата на цикълът ми ще пречи ли той на процедурата?
Не!

# 52
  • Young and beautiful.
Скрит текст:
Колко шева имаше на едната?

На всяка май по 2. Конците бяха обикновени и ми ги махнаха там. Но моите бяха доста големи наистина. Хирургът каза, че няма как с лазер, иначе той работи и по двата начина, но ми обясни че лазерът е за по-малки бенки.
Също, ако са в белезникав цвят, а не кафяви или черни, в повечето случаи не могат да се махат, защото е опасно.
С майка ми имаме еднакви бенки на носа, релефни, но белезникави и тя беше ходила при 2ма, но и двамата и бяха казали, че няма как да стане да се махне..

максим, за тези малките твои според мен няма как да се махнат с лазер или хирургично, но е най-добре да си те види професионалист. Чувала съм добри отзиви за д-р Каляшева, но взима много пари. Аз лично предпочетох да дам 20 лева за път, но да отида до друг град, където съм виждала резултати от работата на конкретния лекар и не съжалявам!

# 53
Ами и аз утре заминавам за изследвания за самата упойка и да ми извърши манипулацията..Доста ме е страх и се притесняваам..Persevere

# 54
  • Young and beautiful.
Ами и аз утре заминавам за изследвания за самата упойка и да ми извърши манипулацията..Доста ме е страх и се притесняваам..Persevere

Не разбрах дали е хирургична интервенцията, която ще претърпиш, но единственото неприятно е звука от рязането, реално нищо не се усеща, наистина. А да не говорим че 4 месеца по-късно почти не си го спомням. Успех Simple Smile

# 55

Не разбрах дали е хирургична интервенцията, която ще претърпиш, но единственото неприятно е звука от рязането, реално нищо не се усеща, наистина. А да не говорим че 4 месеца по-късно почти не си го спомням. Успех Simple Smile
Хирургична интервенция е да.. 😊

# 56
  • In Elinaland
Какъв звук, бе хора, аз нищо не чух, това да не ви е моторна резачка JoyJoy

# 57
  • Young and beautiful.
Ами има едно ясно рязане от ножицата или там какъвто е инструмента. Чува се като рязане на лист хартия с ножица горе-долу Grinning може да ти е било замаяно от упойката

# 58
  • In Elinaland
Ох направо ме развесели JoyJoy, упойката е местна, с игличка 1 см дълга, като косъмче дебела, подкожна, дали има 2 мл. като количество. Кожата изтръпва на 2 кв. см. Дори и изтръпването едвам го усетих. Тази упойка дори не влиза в кръвта, не се слага венозно, няма как да ме замае. Лекарят реже със скалпел, на не повече от 4-5 мм дълбочина. Не се режат нерви и мускули. Кръв почти няма. Вие при какви лекари ходите, какви "изследвания за упойка" FlushedFlushed Тест за алергии ли ще ти правят? Мен само ме питаха дали знам да имам някакви алергии и това беше.  Аз си знам, че турските лекари имат лека ръка,  но чак пък "замайване от упойка", "звук от рязане".... знам ли Anguished Това е амбулаторна операция, минава за 5 минути, няма нищо страшно, не се усеща, болката след отшумяване на упойката е незначителна, възстановяването е бързо. Кожата е най- бързо регенериращият се орган. HugHeart

# 59
  • Young and beautiful.
Аз съм ходила при доктор извън София, хирург, не в Турция. А звукът си го имаше, но не е нищо фрапантно. Като цяло е easy peasy, чак ме е яд че съм го мислила толкова време преди да отида Grinning

# 60
Да ви попитам. Има ли смисъл да ходя при онкодерматолог, след като вече съм изгорил образованията? Колко време след интервенцията може да стане опасно? Какви мерки трябва да се вземат и колко скоро?

# 61
  • In Elinaland
Колега, не си гори образОванията, ще ти трябват, остави някоя диплома, не ги гори всичките. JoyHug
Виж, образУванията, ако си ги изгорил вече, няма нужда да ходиш на онкодерматолог, най- много да те насмете, че си ги горил. Те дерматолозите по принцип са против лазера. И не се шашкай, просто наблюдавай раните, грижи се за тях, както са ти казали, ако заздравеят, а те най- вероятно ще заздравеят, няма от какво да се притесняваш. Писах ти преди, че премахването само по себе си не крие рискове, но трябва да е направено от специалист (прочети назад в темата да не се повтарям). Ти май беше споменал, че си махнал сума меланоцитни невуси, то за това се иска смелост, сега какво се сдухваш? Всичко ще оздравее, живей си живота и не се притеснявай. И по- внимателно с плажовете и излагането на слънце. Simple Smile

# 62
Това е трябвало да попиташ този, който ти ги е махал. Не знам как може да ти се отговори. АКо ти ги е махало компетентно лице (доктор), направил им е биопсия, видяло се е че не са канцерогенни, не би трябвало да се връщат каквито и да е образувания. Нужда от допълнителни прегледи няма. Ако ти ги е махал козметик или някой подобен, не се знае какво е махнато, какво е останало и т.н. Аз лично не знам как да ти отговоря.

# 63
  • In Elinaland
vici75, при лазерът варианти за биопсия почти няма, нали изгаря всичко. Само мноооого стърчащите израстъци могат да се изрежат в основата с лазера и да се пратят на изследване. При лазера се гледа на око или с дерматоскоп и тогава се гори. Затова Максиме, както ти е казала vici75, важно е "задлазерното устройство".

# 64
**Elina** оперирал съм към десет образУванията (извинявам се за грешката), но никога в козметичен салон, а при онкодерматолог. Страхът ми идва от това какво може да се случи след зарастването. Има ли някакъв период, които може да се нарече рисков или няма такива граници? Може ли да се направи повторна операция? За колко време се развиват раковите клетки?

# 65
  • In Elinaland
Лошото на меланомата е, че първоначалното огнище е на едно място, т.е. бенка, която може дори да не изглежда възпалена, а примерно леко зачервена, а в същото време разсейките да са примерно в мозъка. т.е. далечни  и високодиференцирани, т.е. не се поддават на химеотерапия. В повечето случаи се получава така - човекът докато разбере, че си е разчесал бенка на крака и отива лекува нея, реално има тумор с големина на яйце в мозъка. До колкото знам, най- честите разсейки от меланома са в мозъка и в белия дроб, но пак няма гаранция. И докато разберат лекарите какво му има, той вече има разсейки в цялото тяло. На баща ми братовчед си отиде за месец. Но, пак ти казвам, ако преди изгарянето образуванията са били професионално диагностицирани, няма нищо страшно. А за колко време се развиват ракови клетки- никой не може да каже, при всеки е различно, зависи от възрастта, пола, начина на живот, стреса, който понася човека към съответния момент (затова ти казвам да се успокоиш), състоянието на имунитета и т.н. Най- важното при бенката е да не се променя по форма, цвят, размер, да не се възпалява, да не кърви. Ако това, което си изгорил не е мръднало последните години, месеци, дни, най вероятно е доброкачествено. Промяната в една бенка е важен показател за малигнен процес, но пак казвам, не е задължително.   

# 66
Какво се прави за да се улови рано в не толкова напреднала фаза?

# 67
  • Sofia
Моят диспластичен невус, около 1 см в диаметър, на кръста, беше отстранен със скалпел от пластичен хирург, професор, завеждащ отделението по пластична хирургия към Анадолския медицински център в Истанбул. Разрезът е много прецизен, конците бяха резорбиращи се,  шевът- един брой, интрадермален. Ювелирна работа, много прецизна. Цикатрикс няма, белегът не е изпъкнал, на нивото на кожата е, леко розов, като косъмче е дебел. Очаквам да изчезне още. Много съм доволна. Питаха ме дали искам обикновен или пластичен хирург. Казаха така "с пластичен няма белег, с обикновен има". При обикновения хирург шевът е нормален, не итрадермален и конците трябва да се махат след няколко дена. Поне при тях е така. Разликата в цената при двамата хирурзи беше минимална, затова избрах пластичния. Иначе самата цена е с една нула отзад на това, което вземат в БГ, отделно пътя и престоя. Но като цяло отидох там заради хистологията. Важно ми беше кой я гледа и какви методи се използват. Хич не ми пука за белега, важното е, че не откриха ракови клетки в невуса.    
П.С. Не съм мазала с нищо

Много благодаря за споделеното! bouquet

Не тая никакви притеснения относно опасни бенки, слава Богу, просто, както мисля, че бях писала и в предната тема, имам една малка бенчица точно в средната част на носа, която много ме дразни. Наистина малка по размер е, даже по-скоро прилича на луничка / петънце, отколкото на бенка, макар да си е точно второто. Свързвам я с лош спомен и искам да я премахна от много години насам, но все не се решавам – опасявам се да не се образува белег. Confused Кофти ще е, защото, все пак, става въпрос за лицето... Моето конкретно, без да искам да се хваля, е много "чисто", кожата ми е буквално все едно намазана с фон дьо тен, мургава съм по природа... Отделно, че все пак, носът е предимно хрущял – дали при него заздравяването няма да е по-специфично, идея си нямам.

Благодаря ти още веднъж за насоката към интрадермалните шевове – звучи ми обещаващо, ще проуча въпроса, дано попадна на читав специалист.

Преди около половин година ходих на консултация при един виден столичен дерматолог, точно във връзка с бенките. Беше доста любезен и отзивчив, като ми каза някои интересни неща. Например, нееднозначно ми даде да разбера, че белег ще има, при всички положения, което ми се видя доста странно. newsm78 Чак така категорично да посече всякакви надежди у мен, че може да се мине и без белег (поне в дългосрочен план)...
Пропуснах да кажа, че той маха образуванията както със скалпел, така и с лазер, т.е. няма за цел да ми пробута едното за сметка на другото. Не знам, обаче, дали работи с интрадермални шевове; по-вероятно – не.
Отделно – показах му мястото (от вътрешната страна на ръката ми, в горната част), на което преди повече от 10 г. имах малка бенка, която навремето сглупих да премахна с лазер в обикновено козметично студио, без преглед, без нищо. Blush Ама така е безразсъдната младост. За щастие, тогава всичко мина OK. Спомням си, че даже упойка не ми сложиха, стисках зъби. Joy
Та, да се върна в сегашно време – показах аз на доктора белега, който ми остана, и той, като го видя, само поклати глава и каза: "Това не е белег!" – та, се стреснах колко различни са критериите на хората; в случая – критериите на медицинско лице и на пациент. Че белегът ми е почти незабележим – спор няма по въпроса – обаче (!), за мен дори и най-малкото петънце, даже и да трябва да "презиркаш", за да го видиш, си е белег. Щом го има, щом е там, щом не е на 100% неразличимо от останалата кожа, ами, белег си е, sorry! А и да не забравяме факта, че при мен са минали повече от 10 г. от процедурата – нормално е мястото да се е възстановило на макс, но си спомням, че на втората, третата година не беше много добре. Е, това, ако ми е на лицето с години, много ще ме е яд. Sad

**Elina**, ти понеже спомена, че си махала бенки и с лазер, освен оперативно, би ли споделила как заздравяха, останаха ли ти някакви белези?
Знам, че е много трудно да се каже и зависи от редица фактори, но все пак, кой от двата метода – оперативно (чрез интрадермални шевове) или с лазер – би препоръчала като по-нискорисков, по отношение образуването на евентуални белези?

Колега, не си гори образОванията, ще ти трябват, остави някоя диплома, не ги гори всичките. JoyHug
Ох, това много ме разсмя. Добро попадение. hahaha

Извинявам се на всички за въздългия пост. bouquet

# 68
Скрит текст:
Раните са различни. Тя между другото използваше различен уред за някои бенки. От него не излизаше толкова пушек и не болеше. Мнения?

Последна редакция: нд, 01 апр 2018, 08:45 от bubanka

# 69
  • In Elinaland
Black Cat, трудна работа да се сравняват белезите, те са различен тип. Рязаното е като чертичка, а от лазера остава точица, все едно е бенката, но с цвят, по- светъл от кожата. Белегът от невуса ще остане по- дълго, защото беше голям, а иначе имам микроскопични точици, изгорени с лазер, където нямам грам белег. Иначе имах едно като брадавичка, доста голямо, изгорено с лазер, още си има белег там. Според мен какъв белег ще остане от лазера зависи колко е голямо образуванието и колко надълбоко е работил лазера. Аз по принцип съм за лазера, ако става въпрос за белези, но пак е относително. Имай предвид, че зависи и от типа на кожата ти. След лазер, обаче, не се образува цикатрикс. Прави ми впечатление, че имам еднакви по р-р петънца, изгорени с лазер, едните изобщо не се виждат, а от другите има още белези. Изгорени са по едно и също време и се намират на не-изложени на слънце места.
Какво се прави за да се улови рано в не толкова напреднала фаза?

Ох, човек, трудна работа, но щом си решил да дълбаеш в темата- чети.
Пример: Имаш бенка на крака примерно, която кърви, има неправилна форма, по- голяма е от 6мм и има тъмно сини и черни нюанси в нея. Видимо е възпалена. Отиваш на лекар- онкодерматолог. И как се процедира. Реже се бенката плюс няколко мм от прилежащата здрава тъкан. Праща се за биопсия. Ако резултатът е ОК, нещата спират до тук, ако не е е, се изследват стражевите лимфни възли, т.е. тези, които са до бенката, търсят се разсейки в тях. Ако резултатът е ОК, нещата спират до тук, ако не е е, се отстраняват оперативно въпросните л. възли. След това се изследват по- далечните, прави се скенер, ЯМР нацяло тяло или на глава (ако например пациентът има конкретни оплаквания- главоболие, шум в ушите, нарушено зрение и т.н.), ПКК, биохимия, туморни маркери, въобще, по- добре да не се стига до там.
Ей заради това дерматолозите не препоръчват лазера, защото при лазера "окото" замества биопсията, а факторът човешка грешка винаги го има. То може и при биопсията да стане грешка, но това е друг въпрос. Друго, пиши в гугъл "малигнен меланом", пиши го така с кавичките и иди на изображения и ще видиш, че това, което ти имаш е далеч от опасното.

# 70
Скрит текст:
Ден трети. Това изглежда доста странно. Някой виждал ли е нещо подобно?

Последна редакция: нд, 01 апр 2018, 09:13 от bubanka

# 71
  • In Elinaland
Black Cat, забравих да спомена, че Пенев ми каза, че като си махна невуса със скалпел, мога да отида при него да "ти махна белега с лазера". Така че, имай предвид, че ако махнеш нещо със скалпел и след това остане белег, винаги излишния цикатрикс може да се изгори с лазера. Т.е. скалпелът не е последната инстанция щом става въпрос за белези. Имаш варианти.

# 72
Здравейте, в предната тема видях въпросния господин от Бургас,Камен, мажещ си нещо.... може ли повече инфо,колко време след намазването пада,цена?

# 73
Едно не разбирам като махнем бенките ли се отключва нещо лошо или като не ги пипаме изобщо си е най-добре?

# 74
  • In Elinaland
Едно не разбирам като махнем бенките ли се отключва нещо лошо или като не ги пипаме изобщо си е най-добре?

Махането не крие рискове, но трябва да е извършено от професионалист. Ако не се изреже или изгори бенката и остане част от нея, тя се води като раздразнена, а раздразнените бенки са опасни, особено ако са предразположени да стават злокачествени. Както ми каза д-р Пенев, това дето го казват "махнал си бенка и умрял" или не е била махната правилно бенката или човекът вече е имал разсейки. При меланома, обаче разсейките са далече от първоначалното огнище, затова трудно се откриват, бързо се развиват и почти не се поддават на химеотерапия.

# 75
Скрит текст:
Ден трети. Това изглежда доста странно. Някой виждал ли е нещо подобно?

нищо странно няма- това все пак е рана и прави коричка, като паднат коричките си вземи крема на а-дерма за белези или някаква друга подобна козметика за след процедури да не ти останат белези

# 76
абе мажа и аз силиконови гелове и кремове, 4 месеца вече, ама нарастна си белега барабар с тях. Ще мажа до годината. След това ще търся някаква козметична процедура да го изравни.

# 77

Махането не крие рискове, но трябва да е извършено от професионалист. Ако не се изреже или изгори бенката и остане част от нея, тя се води като раздразнена, а раздразнените бенки са опасни, особено ако са предразположени да стават злокачествени. Както ми каза д-р Пенев, това дето го казват "махнал си бенка и умрял" или не е била махната правилно бенката или човекът вече е имал разсейки. При меланома, обаче разсейките са далече от първоначалното огнище, затова трудно се откриват, бързо се развиват и почти не се поддават на химеотерапия.
А защо тогава излизат злокачествени резултати и дори бенката да е премахната добре се налага повторна операция?

# 78
  • In Elinaland
Защото, както обясних и преди, в такива случаи се налага да се проверят за разсейки и стражевите лимфни възли. Опитвам се да обясня, че самата операция не може да отключи рак, ако е направена както трябва. Друг е въпросът ако в образуванието се открият ракови клетки, тогава се следва друг протокол. Но в такъв случай не е ли по- добре,че си махнал там каквото имаш, отколкото да си ходиш с бомбата със закъснител на кожата.

# 79
Бях питала за Камен Каменов от Бургас,но не получих отговор...е отидох,днес е 4ти ден от процедурата. ИСКАМ да питам посетилите го,мазахте ли с нещо,защото ми придърпва кофти коричката...

# 80
  • In Elinaland
Бях питала за Камен Каменов от Бургас,но не получих отговор...
Най- вероятно, защото това е несериозно. Погледни заглавието на темата- лазер или скалпел. С мазила, с неизвестно съдържание не бих рискувала, но ти си знаеш.

# 81
И е факт,че беше коментиран в предната тема. И препоръчан от много хора...Щом е ефикасно и без грам белези,щом ви звучи ”несериозно”... ок,но не е отговор на въпроса ми.

# 82
Няма кой да ти отговори, защото въпроса ти не е адекватен с това което се разисква в темата - за лазер или скалпел си говорим тук. На кремове и мазила никой от тук списващите не смее да се пробва. За това и няма кой да ти отговори. Върви на доктор, кажи му Камен от Бургас каза да се мажа с крем срещу бенка и каквото ти кажат това направи. Друго не се сещам какво да ти отговоря.

# 83
  • In Elinaland
И е факт,че беше коментиран в предната тема. И препоръчан от много хора...Щом е ефикасно и без грам белези,щом ви звучи ”несериозно”... ок,но не е отговор на въпроса ми.
Звучи ми несериозно, защото малигненият меланом е един от най- високодиференцираните видове рак, защото почти не се поддава на химео и лъчетерапия, защото се разпространява изключително бързо, на места далеч от първоначалното огнище и защото е най- смъртоносния и почти нелечим вид рак. За мен е важно лечението да е без грам разсейки, а не без грам белези. И да, науката е открила отдавна вълшебната, тайна съставка на мехлема- панацея на Камен. Нарича се Азотна киселина. И, а, изненада- не се използва при тумори на кожата с тенденция към метастази. Въпросът е до колко Камен може да определи кое образувание е склонно към метастази и кое не. Надявам се, разбирате колко рискувате. А относно мазането, питайте Камен, едва ли някой лекар ще Ви отговори "сериозно".
П.С. Форумът не е лекар, но винаги апелираме да се посещават лекари. Моля, нека внимаваме какво пишем, тук четат и деца. Кожният рак е опасен, всяко образувание по кожата може да крие риск, подхождайте към него отговорно!   

# 84
 Ето го моя белег от операцията след премахване на меланоцитен невус 2 седмици по-късно изглежда така. Хирурга който ме оперира ми изписа контрактубекс,но ми каза да започна мазането след 20 ден според вас ще помогне ли някакво лекарство на този белег(все още не искам да преминавам към лазерно лечение).

# 85
Ее престраши се ти. Браво. За мен от снимката доколкото мога да преценя от снимка, белега ти изглежда чудесно. Аз мисля че ще зарасне хубаво и няма да личи, но време трябва. Няма да се заличи за месец два определено.

Аз пък вчера ходих за друго при дерматоложката ми и ѝ показах белега от моята...и ме разочарова. Понеже белега понарастна и ми каза, че било възможно и бенката да нарастне леко още. Викам ѝ каква бенка, нали я шейввахме. Ами не. При такова махане бенката си стояла в дълбочина. За напълно премахване, трябвало да се изреже в дълбочина и да се шие. Тогава нямало начин да израсте. Та ще видим. Все няма да е като преди, а може и да не израсте пак,  но ми се щеше да няма такава вероятност.

Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 17:20 от vici75

# 86
  • Sofia
Здравейте!
Доста съм притеснена за случващото се с белезите на мъжът ми... Преди 3мес му бяха премахнати 5-6бенки на гърбът.Всичко беше ок,изследваха ги,доброкачествени били...белезите зарастнаха добре,леко розовеене само се виждаше..от миналата седмица чувства лек сърбеж на две от тях,преди 3дни едната беше много зачервена и с бял връх,спука се и изтече гъста тъмна кръв,сложих стерилна лепенка.Вчера отиде до лекаря,казал му да се слага Бентован сутрин и Ихтиол вечер.От вчера и другата е подута и се вижда бял връх....Уж било пъпка,но как пък точно там ще излиза?!Какво може да е,не е изчистено ли добре?

# 87
  • In Elinaland
vici75 за първи път чувам да остава част от бенката!! Да не би нещо друго да е искала да каже докторката? Точно това ли ти каза? HushedHushed
Doli най- вероятно раните са се замърсили. Гнойта (бял връх) е естествена реакция против бактерии. Доколкото знам Бентованът е стероид, т.е. противовъзпалително и противомикробно средство. Щом хистологията е ок, мисля, че няма от какво да се притеснявате.

# 88
Elina, да това ми обесни и ми е едно такова много скапано...Хем се радвам, че тая грозотия не е там повече, хем не искам да я усетя как нараства във времето... Много се изненадах в интерес на истината. Каза ми, че да се махна бенката изцяло, трябвало по-на дълбоко да се изреже един вид, а това води до шиене, няма да стане с обгаряне. А с това шейвване един вид сърцевината ѝ е някъде там в долните пластове на кожата. Питах я опасно ли е това останалото,, сърцевината. Не не било опасно, след като имаме резултати от биопсията, че е доброкачествено. Иначе аз бенка не виждам. Само белег за сега. Но знам ли за напред, току виж избило лека полека пак.

# 89
  • In Elinaland
Интересно, всички лекари, при които съм ходила казват, че бенките са единствените тумори, които се махат изцяло, т.е. не може да се изреже част например, за да се прати на биопсия, както е, да кажем рака на гърдата или на простатата или който и да било друг вид рак. А в биопсията какво точно пише? Може да не е бенка, а брадавица например? Може ли нарастването да е от новопоявил се цикатрикс? Ако да, той ще се разнесе с времето.     

# 90
Меланоцитен невус ми е махнатата бенка. Да нарастването за сега е от цикатрикса, но тя каза, че има вероятност и самата бенка да израсте малко във времето и да надигне още. А дано цикатрикса се разнесе и той, че ме дразни (на вид). Иначе мажа със силиконов гел и масажирам по минута всеки ден сутрин и вечер. По-добре изглежда, но ми се ще по-бързо да се случват нещата. Но явно не може.

# 91
И двете ми рани зарастват с цикатрикс и при докосване усещам и ги виждам.. Дано като почна да се мажа с контрактубекс да има някаква промяна тъй като е пресен белега,но ще видим,а и vici75 щом при теб си стои нещо нямам голяма надежда..А уж хирурга който ме оперира каза,че ми прави такъв шев,че след него раната да не зарастнела с келоид..

# 92
неее твоето е друго. Според мен твоето е изрязано в дълбочина и за това имаш и шев, моето е изравнено с кожата един вид, макар че не се вижда бенка. След това е обгорено. При мен явно сърцевината на невуса е някъде дълбоко под кожата и тя е възможно да нарстне малко. Но при теб нещата са други според мен. А иначе цикатрикс и при мен се образува веднага щом зарастна първия месец. Но твоето е една лека чертичка, моето си е кръгче с диаметър половин см и няма да стане лесно заличаването. Но врмето ще си покаже.

# 93
  • In Elinaland
За съжаление и известните не са застраховани:
Мелани Грифит- http://---/n/rakut-napada-litseto-na-melani-grifit.129548.html
Хю Джакман- https://www.vesti.bg/lyubopitno/shoubiznes/hiu-dzhakman-otnovo-s … za-snimka-6065425
Брук Шийлдс, Юън Макгрегър и Даян Кийтън са имали прекурсори на маленома, за щастие лекувани успешно.
За нещастие меланомата уби Боб Марли (да, с тъмна кожа, уж не е в рисковата група).
Максиме, жив ли си бе човек?

# 94
Взех си вчера контрактубекса другата събота живот и здраве почвам да се мажа и ще ви кажа дали има ефект😊Но докога ще ми седи така белега пигментиран с розов цвят някой има ли представа?

# 95
Ами моя след 6 месеца е още розов, но твоя е като чертичка, може и по-бързо да се пигментира.

# 96
Аха,благодаря ти за отговора vici75!😘И още нещо да питам май месец едни мои роднини имат сватба та обмислям да си купя рокля с малко по отворено деколте ама това там дето се червенее ме дразни,въпреки че много се радвам че онова нещо вече го няма там, все пак въпроса ми е дали ще пречи ако мацна отгоре му фон дьо тен само за сватбата или по-добре да не пипам.. Другата събота става точно месец от операцията,а до сватбата ще бъде месец и половина..Та вие какво ще ме посъветвате vici ти кога почна да му слагаш фон дьо тен на твойто?😤

# 97
  • In Elinaland
Фон дьо тенът не пречи. Слагай смело. Весело изкарване!

# 98
Emiliq точно на месеца като спря да изглежда мокро. Да мацвай ФДТ смело. Няма да си личи твоето изобщо.

# 99
Здравейте!
Интересува ме някой имал ли е такава брадавица или бемка не знам каво точно е. Прилагам снимка.
По голямото е колкото лещено зърно, расте бавно, но расте от години го имам, не помня точно от колко. А другото по малкото го имам от както се помня...
Малко ме е страх да отида да го махна да не би да е нещо лошо... Намира се отстрани до носа...

# 100
Аз махах със скалпел, но явно е важно и къде е мястото. Лазер при мен не беше необходим. Белег почти нямам, процедурата я извърши д-р Люси Попова. Много доволни сме от нея /водих и ММ за няколко процедури/.

Здравейте!
Доста съм притеснена за случващото се с белезите на мъжът ми... Преди 3мес му бяха премахнати 5-6бенки на гърбът.Всичко беше ок,изследваха ги,доброкачествени били...белезите зарастнаха добре,леко розовеене само се виждаше..от миналата седмица чувства лек сърбеж на две от тях,преди 3дни едната беше много зачервена и с бял връх,спука се и изтече гъста тъмна кръв,сложих стерилна лепенка.Вчера отиде до лекаря,казал му да се слага Бентован сутрин и Ихтиол вечер.От вчера и другата е подута и се вижда бял връх....Уж било пъпка,но как пък точно там ще излиза?!Какво може да е,не е изчистено ли добре?

Доли, ако нещо продължава да ви притеснява, може да потърсиш д-р Попова за втора консултация.

# 101
  • Sofia
Засега се поуспокоиха,изтече каквото имаше вътре и е добре.

# 102
Здравейте и от мен. Преди близо две години премахнах няколко бенки, които имах по рождение и ме дразнеха основно защото не изглеждаха добре и до някаква степен изпитвах дискомфорт от тях. Отидох на преглед при д-р Петров в Дерматологична клиника София, каза че няма проблем да бъдат махнати чрез изрязване. Процедурата беше относително бърза и безболезнена, отначало имаше малки белези, които вече не се забелезват.
Сега имам още няколко бенки, които тогава не премахнах, но вече го обмислям,  по всяка вероятност обяче ще изчакам есента и живот и здраве тогава ще отида. Имам и 1-2 фибромчета за махане, та следя темата.

# 103
Ох, кажи ми че след скалпела не са ти израстнали бенките на ново....На мен понеже ми казаха, че има вероятност да израстат до някъде пак и хем ми е тъжно, хем ми е смотано, хем не искам да съм от тези с израстанлите бенки..

# 104
Някой премахвал ли е със изрязване по лицето? И с места упойка ли е?
Понеже на предния пост никой не ми отговори... Според мен моите ще могат да се премахнат само по този начин...
Имах вирусна брадавица в носа и ми я махнаха с ток...  Слагаха ми упойка на няколко места но така и не ме хвана... А и да си кажа честно слагането на упойка беше по гадно от самото махане на брадавицата...

# 105
Да, аз чрез шейвване. Имам и снимки по напред с белега който ми е останал. Аз след упойката нищо не усетих по време на процедурата, както и като размина упойката пак не съм имала болки. Не знам в носа какво слагат. Да не е нещо по-леко?

# 106
Ох, кажи ми че след скалпела не са ти израстнали бенките на ново....На мен понеже ми казаха, че има вероятност да израстат до някъде пак и хем ми е тъжно, хем ми е смотано, хем не искам да съм от тези с израстанлите бенки..
Не, тези си ги имах и преди, но тогава не ми бяха приоритетни за махане.

# 107
  • Sofia
**Elina**, благодаря за отговорите по-назад в темата! bouquet Чак сега се включвам отново, за което се извинявам.

А по отношение на това:

vici75 за първи път чувам да остава част от бенката!! Да не би нещо друго да е искала да каже докторката? Точно това ли ти каза? HushedHushed
... потвърждавам казаното от vici.
И аз, като ходих преди няколко месеца при един препоръчван дерматолог, той ми предложи варианта, ако не искам пълно премахване на бенката със скалпел или лазер, да изреже само горния слой на образуванието (изразявам се малко лаишки), така че да изравни бенката с повърхността на кожата (бенката ми, за която ставаше въпрос, е съвсем леко задигната).

Последна редакция: ср, 02 май 2018, 16:33 от Blаck Cat

# 108
Black Cat, точно същото имах в предвид, но и аз лаишки го описах.

Толкова се зарадвах като го махнах това чудо от себе си, а сега ми е кофти, че може пак да израсте. Дано не е пак до това което беше, все пак.

Да се допълня с описанията:
Значи моята беше на горна устна. И като си прокарах език по горните зъби, точно от долу под устната някъде където ми се падаше бенката, усещах нещ като брадавичка. Сега, когато бенката е махната брадавичката е далеч по-малка. Едва се усеща лека издатинка (то и брадавичка не мога да го нарека). Но си е там. Което ме навежда на мисълта, че именно корена не е махнат.

Последна редакция: ср, 02 май 2018, 16:36 от vici75

# 109
  • Sofia
vici, а ти защо реши така "половинчато" да махнеш бенката? В смисъл, имаше ли конкретна причина да се спреш на този метод?
На мен дерматологът ми го предложи като вариант, но каза, че няма много смисъл от въпросното "остъргване" / "изпилване".

# 110
Blacк cat извинявай, не съм видяла че има отговор в темата. Не ме е известило.

Ами не, нямах конкретна причина. Това ми предложиха, понеже е на лицето, между горна устна и носа. И за друго дори и не бяхме говорили. Доверих се на тяхния опит...Но не съм разбрала, че дефакто бенката си е все там, в дълбочина. Сега пък се чудя дали не може някоя беля да стане. Макар, че мястото си зарастна. Но не се ли води като опит за раздраване...Знам ли.

# 111
  • Sofia
Щом този метод се практикува от лекари, не мисля, че има някакъв риск. Peace

А сега самата бенка (или това, което е останало от нея) вижда ли се или просто е останал лек белег?

# 112
не, не бенката не се вижда. Белег имам само.

http://old.bg-mamma.com/?topic=1025784.msg36476126#msg36476126 виж, мнение №19. Там си бях снимала белега за някой тук, който попита.

# 113
  • Sofia
А, пропуснала съм. Simple Smile Благодаря за препратката.

Супер се е получило, според мен. Белегът (поне на снимката) е почти незабележим. Peace

# 114
Да, верно е така Simple Smile . Иска ми се да е по-плосък, но това ще е май. Единствено ме притеснява, да не почне да расте бенката отдолу и айде пак на ново. Уж не можело колкото предната да израсте, но.....и повече от това не искам. Продължавам да мажа със силиконов гел. ЧУдя се докога, че ми писна. ПОнеже аз и масажирам с него по една минута по часовник. Не само да клепна отгоре и ми омръзна да се помотавам с това вече.

# 115
  • In Elinaland
Добре де, щом толкова те притеснява, отиди при друг лекар, да те прегледа задължително с дерматоскоп. Да се види какво се случва в по- долните пластове на кожата. Второ мнение, пък и дерматоскопът е много добър диагностичен метод.

# 116
дерматоскопът какво е? Боли ли нещо с него? Или само разглежда мястото?

# 117
  • In Elinaland
дерматоскопът какво е? Боли ли нещо с него? Или само разглежда мястото?
Лупа със силно насочена светлина, която прави пластовете на кожата "полупорзрачни", ако мога така да се изразя, и нещата се оглеждат в дълбочина. Мен в Турция с такъв ме прегледаха. Но и тук има. Ето ти произволна статия от нета, но като пишеш в Гугъл "дерматоскоп" или "дерматоскопия" излизат хиляди резултати.
Изобщо не се усеща прегледа.
http://aesthetic-club.com/%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D … 0%BF%D0%B8%D1%8F/

# 118
Здравейте.Имам бенка на кръста още от малка, голяма е около 2 см. в диаметър и около 1 см. висока, над кожата.Не съм ходила специално заради нея на лекар, но понеже имам други кожни заболявания(псориазис) се е случвало дрматолози да ми я видят.Всички до сега са ми казвали,че няма проблем да се махне, не е злокачествена(според тях,не съм я изследвала).По принцип не ми пречи,но когато ходя на море или басейн много се притеснявам,чисто естетически.Но и много се притеснявам ако я махна дали няма да получа рак на кожата или някакъв друг проблем,защото не е никак малка.Бихте ли могли да ми дадете някакъв съвт?

# 119
Имах една съвсем малка бенка (колкото точка) близо до окото, която след изтискване на пъпка излезна отвън и се крепеше почти на косъм. Първоначално не ми пречеше, но като се почеша взе да ме боли и ме посъветваха да отида на кожен лекар.
 Много препоръчват д-р Маджунов в „УСБАЛ по онкология“ (Ракова болница). Бил страшен специалист... и т.н. ......... Пълни глупости...
НИКОГА НЕ отивайте при този човек!!! Може и да е бил добър, но вече е доста възрастен, недовижда и ръцете му треперят. Мойте уважения, но този човек трябва да спре да практикува!
Обясни ми, че: „само ще го парнем набързо“, но ми изгори доста голям участък от здравата кожа в близост, а точката си ми е все още там.
Методът е  Електрокоагулация, който би трябвало да свърши добра работа, но от човек който може да я свърши качествено.
В момента си лекувам изгореното лице, болките, поуките и евентуалните белези си остават за мен, което всъщност ме накара да го споделя, за да няма други буквално изгорени, като мен...

# 120
  • In Elinaland
Не че нещо, ама моля айде уточнявайте за кой град става въпрос. Все се чудя защо в този форум софиянци си мислят, че София е България. Hug

# 121
Здравейте. След като се подложих на лазер и осъзнах какво всъщност съм сторил нещата се объркаха. Глупостта, която извърших е без аналог. Съжалението, страхът и паниката вече са неделима част от деня ми. Момче съм, но почти всеки ден плача, като малко дете. Съдбата ми подсказа, че това е грешка, но аз бях заслепен от суетата си и сега плащам за това. Глупак, това съм аз. Дори незнам защо Ви занимавам с това. Просто споделям.

# 122
  • Sofia
Ле-ле, момче, осъзнай се. Simple Smile Сериозно, ходи поговори с психолог или направо психиатър и се успокой. Не разбирам какъв ти е проблемът.

# 123
  • In Elinaland
Не разбирам какъв ти е проблемът.
И аз така. Да не би да си развил нещо допълнително по кожата или проблема е само в главата ти? На доктор ходи ли?

# 124
  • Sofia
Мисля, че не е, просто го гони параноя. Дано всичко е наред, де. Peace

# 125
  • Sofia
Защо така,Максим?

# 126
Докторите казват, че няма какво да се направи. Вижте, след като писах тук за последно си махнах още няколко бенки и то по много нелеп начин. Сега имам белези, който са по-големи от предишните бенки, но това ми е най-малкото притеснение... Към момента нямам поставена диагноза... Но пораженията вече са направени и няма срок, в който опасността може да отмине.

# 127
  • Sofia
В специализирана клиника ли ги махаха?
Изследваха ли ги?

# 128
  • Sofia
Продължавам да не разбирам. За каква диагноза и опасност иде реч?

# 129
  • София
прегледай се при добър лекар. наистина е важно - но ако са само белезите тогава няма за какво да се притесняваш

# 130
Ами да максим поясни какво стана и аз мислех да си махам три бенки с лазер,защото след оперативното премахване не съм доволна от белезите които ми останаха,но пък ти като си писал такова нещо разбира се,че здравето е много по-важно от естетиката...

# 131
  • Sofia
Вчера попаднах на едно клипче и ми стана интересно как премахнаха бенката на тази девойка: цък – същинското отстраняване започва от 5.40 мин. натам, така че, ако не ви се гледа цялото, може направо да превъртите.

Стана ми любопитно какъв точно метод използваха? Виждам, че е нещо като скалпел (в клипчето си казват, че е "razor", де). Но ми направи впечатление, че няма кръв и последвали шевове. Това ли представлява т.нар. "изпилване", което коментирахме по-назад? newsm78 Макар че не ми се вярва, защото, доколкото чух, лекарката казва, че се опитва да не пропусне част от образуванието – демек, старае се да "изчисти" всичко.

И още нещо – не знам дали ще забележите, но накрая на клипчето дерматоложката инжектира на пациентката кортизон, точно в мястото на отстранената бенка, за да не се образува келоид в последствие. Това дали е ефективно? Изобщо не съм запозната какво точно представлява. И защо, по дяволите, тук, в България, никой не предлага такива "екстри"? Close

# 132
  • Sofia