Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 20 март 2018, 11:58 ч.

Разходите като процент от приходите

• 14 153
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
Аз съм на принципа да не купувам неща, които не ми трябват. От много спестовната ми баба съм се научила като видя нещо супер хубаво и искам да си го купя, да не бъркам желанието за притежание с нужда. То е много хубаво, но аз нямам нужда от него. Радвам му се как изглежда и си подминавам.
Не отделям пари нито в началото, нито в края на месеца, те си стоят в банковата сметка.

# 46
  • Преди на юг, сега на север, но все на изток!
Да повдигна малко хубавата тема.

Аз съм финансово доста дисциплинирана и разумна и освен това обичам да спестявам.
Но мъжът ми е по-ларж. Не че харчи много, но не умее да си прави сметката и се поддава на изкушения. Simple Smile
В края на месеца винаги имаме спестена сума, която варира между 20-40% от прихода ни.
Е сега, ако зависеше само от мен, със сигурност щеше да е по-голяма, но и така съм доволна.

"Методът 52" е интересен.
Сумата не е голяма, но бих могла по този начин да насърча децата към пестене, макар и да са малки още.

# 47
Може ли повече инфо?

# 48
# 49
# 50
# 51
В нашето семейство също сме напълно против взимане на кредити за всякакви неналежащи разходи - почивки, по-скъпи уреди или неща за дома, ако старите вършат работа и т.н. (Освен недвижими имоти, естествено)
Даже мисля, че е важно хората да правят разлика между това да можеш да платиш за нещо, и да можеш да си го позволиш. Например - ако имаш в наличност парите за още по-скъпа екскурзия или автомобил, но трябва да вземеш от бюджета за спешни случаи, или да орежеш парите за нови дрехи или спорт, значи тази покупка не ти е по джоба. Много от финансовите проблеми на семействата произлизат от лоша преценка на собствените финансови възможности и надпреварване с хората от обкръжението.

# 52
  • София
надпреварване с хората от обкръжението.
Това е най-честият проблем, явно си е някаква наша народопсихология да сме повече от всички.

# 53
  • София /Абсурдистан
Вземала съм стоки на изплащане, но става дума за неголеми суми и за кратко време. Сегашното ми жилище е купено без кредит преди много години, но тогава и доходите ми бяха съвсем други. Сега всеки месец харча големи суми за лечение, но няма друг начин. А можеха да бъдат спестени...
С течение на времето се убедих, че теорията е едно, практиката е друго. Както и че животът е като палачинка, лесно се обръщат ситуациите...

# 54
Колата ми е 30% от месечния приход, жилището - 75 % от 5-годишния месечен приход, без да съм си слагала такива ограничения. Смятам бюджета, в който включвам това, с което искам да живея през следващите години да речем, всички задължителни разходи, курсове, почивки и т.н., оттам виждам какво остава и така горе долу. Т.е. преценявам след покупката колко искам да ми остава /това за жилището и ипотеката де/ и съобразно това си определям месечната вноска. Интуитивно съм уцелила. За колата - определям си на колко години искам да е колата горе-долу, не съм купувала нова, не мисля и, че ще ми се случи, предпочитам да имам средства за други неща.

# 55
  • София
Т.е. ако месечният ти доход е 3000лв, колата ти струва 1000лв. Не е ли малко крайно?

# 56
Аз си мислех,че сме скромни, но колата ни е около 2х общия ни семеен доход, нето. Спестяванията за черни дни 20%. Отделени пари за големи покупки/почивки 10%.

# 57
Нашите преподаватели в Стопански Факултет на СУ, преди години, ни съветваха че плащанията по кредитите не бива да са повече от 5-10 % от доходите на месец Grinning
Много яко, ама едва ли така човек може да купи нещо свестно освен с години спестяване  Flushed
Иначе за статистиката, когато купихме последното жилище 2013-2014 ста година цялата ипотека съставляваше към 30 тина наши заплати
Ооо, колежке Wink, много ми е приятно..
Сега сметнах, ипотеката ми, грешка, жилището ми струва 37 заплати.

# 58
  • София
Колата ми е 30% от месечния приход, жилището - 75 % от 5-годишния месечен приход, без да съм си слагала такива ограничения. Смятам бюджета, в който включвам това, с което искам да живея през следващите години да речем, всички задължителни разходи, курсове, почивки и т.н., оттам виждам какво остава и така горе долу. Т.е. преценявам след покупката колко искам да ми остава /това за жилището и ипотеката де/ и съобразно това си определям месечната вноска. Интуитивно съм уцелила. За колата - определям си на колко години искам да е колата горе-долу, не съм купувала нова, не мисля и, че ще ми се случи, предпочитам да имам средства за други неща.
И аз нищо не разбрах. 30% от заплатата си всеки месец даваш по колата/ за колата? Множко е.
Пък тези 75 % също не ги схванах ( от 5-годишния месечен приход?)
При нас е под 30% всичкото, т.е. ако вземем общия доход на мен и мъжа ми ( чистия доход) , под 30 % плащаме за: ипотека, разни други заеми + кр карти, кола, лизинг, каско ( или каквото е там общо, мъжа ми се занимава) , че даже и сметките по апартамента - ток, вода, парно и т.н. Да речем общо около 30% са всичко сумарно ( към момента де) . за протокола - не сме пестеливци, ама никак. Би трябвало при това положение , да спестяваме, но не би С две деца , все има извънредни неща и разходи, ваканции, зъболекари , рождени дни, курсове на децата, ремонти  и т.н. Flushed ето това е, иска ми се да спесятваме ( мъжа ми смята че веднъж се живее и не ще да чуе, не знаел колко ще живее изобщо . все едно аз знам)

# 59
  • София
Нашите преподаватели в Стопански Факултет на СУ, преди години, ни съветваха че плащанията по кредитите не бива да са повече от 5-10 % от доходите на месец Grinning
Много яко, ама едва ли така човек може да купи нещо свестно освен с години спестяване  Flushed
Иначе за статистиката, когато купихме последното жилище 2013-2014 ста година цялата ипотека съставляваше към 30 тина наши заплати
Ооо, колежке Wink, много ми е приятно..
Сега сметнах, ипотеката ми, грешка, жилището ми струва 37 заплати.
Писали сме заедно колежке Grinning така вече става Grinning

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт