Трудова борса и обезщетения - 2

  • 73 890
  • 768
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 4 406
Момичета 15.09 като е събота, пари предполагам в понеделник, нали?
Благодаря.

# 241
  • София
  • Мнения: 36
Здравейте! Бих искала да ви помоля за съвет - след регистрация и получавано обезщетение за безработица започнах работа, която не бях сигурна, че искам. Така или иначе периодът на изпитателния срок изтече преди месец, но твърдо съм решила да напусна. Въпросът ми е, имам ли право на полагащото ми се оставащо като време (в моя случай - 12 месеца, от които имам да взимам още няколко) обезщетение за безработица в пълен размер, ако трудовият ми договор бъде прекратен по взаимно съгласие? Доколкото си спомням, имам право в рамките на година след първоначална регистрация в БТ и в НОИ да подновя тази същата регистрация без значение от повода за подновяването й, тоест без значение от начина на прекратяване на трудовия договор. Все още ли е така? Благодаря ви предварително за помощта!

# 242
  • Мнения: 54 397
Да, ако не са минали 9 месеца.

# 243
  • София
  • Мнения: 36
Да, ако не са минали 9 месеца.

Доколкото си спомням, бяха 12 след последните промени от края на 2017? Всъщност не са минали 9 все още, благодаря!

# 244
  • Мнения: 54 397
Не знам, провери си го, че аз се прецаках с моя остатък. Тогава беше 9.

# 245
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 764
Здравейте, тези дни смятам да ходя да се регистрирам на борсата. От списъка с документи, не ми е ясно, кой трябва да ми издаде Документ, удостоверяващ общ и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж

# 246
  • Мнения: 2 109
Трудовата книжка ти удостоверява стажа.

# 247
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 764
А откога точно ми тече срока за обезщетение?
От 1.08, когато напуснах предпоследната работа или 22.08, когато напуснах последната работа? На последната бях от 06.08 до 22.08.
Знам, че съм закъснял малко, но плановете ми бяха други, понеже очаквах, че веднага ще намеря работа като международен шофьор.

# 248
  • София
  • Мнения: 1 219
Обезщетението започва да "тече" от датата на освобождаване, но срока за регистрация в БТ е 7 работни дни. При закъснение се приспада срока на закъснението,  в случая е доста голямо.

# 249
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 764
Тоест от 22.08? Питам, понеже на последната работа бях само 16 дни.

# 250
  • Мнения: 10 597

Документи, които се подават от лицата за отпускане и изплащане н … е за безработица:
Паричните обезщетения за безработица се отпускат въз основа на заявление по образец, приложение 1 към чл. 1, ал. 1 от НОИПОБ, подадено лично от лицето в избрано от него териториално поделение на Националния осигурителен институт или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис или персонален идентификационен код на подателя. Към заявлението се прилагат:
- акт за прекратяване на правоотношението - за справка;
- документи, удостоверяващи осигурителен стаж, зачетен на основание на международен договор в областта на социалното осигуряване, по който Република България е страна.

Ако въпросният акт за прекратяване на правоотношението е на чужд език, трябва ли да бъде преведен за НОИ?
Сертификат U1, ако все още не е готов (не е връчен от чуждестранната институция), трябва ли да се заявява служебно или междувременно да им го занеса, като ми го връчат?
Да речем, изтича 1 месец от регистрацията ми в БТ. Отивам и се подписвам. Не съм започнала работа. В какъв срок мога да заявя да ползвам обезщетение? И кога НОИ започва да го изплаща?

И, само някой със стаж от чужбина, да ми потвърди: за изчисление на обезщетението, заплатата от последния месец ли се гледа?

# 251
  • Мнения: 1 757
Колко дена след като ти е прекратен трудовия договор трябва да се регистрираш в БТ? Днес получих заповедта си с дата 28.09, но не ми дадоха трудовата книжка. За нея трябва да почакам още няколко дена. Проблем ли е?

# 252
  • Мнения: 10 597
Колко дена след като ти е прекратен трудовия договор трябва да се регистрираш в БТ? Днес получих заповедта си с дата 28.09, но не ми дадоха трудовата книжка. За нея трябва да почакам още няколко дена. Проблем ли е?

До 7 работни дни, броени от 28.09.

# 253
  • Мнения: 1 757
Благодаря!

# 254
  • Мнения: 1 005
По кой член трябва да ме освободят след майчинство, за да мога да ползвм обезщетение по общ трудов стаж?

Общи условия

Активация на акаунт