Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 23 март 2018, 18:29 ч.

Трудова борса и обезщетения - 2

  • 35 557
  • 361
  •   2
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 908
Здравейте. Имам следното питане. Защо не се взема впредвид стажа от чужбина при изчисляване на парите ако си съкратен в България?

По наредба е така,взима се само периода

# 31
  • Мнения: 357
Бях питала за една дама, която се прибра в България след 18 мес. работа в Испания.
Накратко уж тамошната ѝ работодателка я съкратила с право на обезщетение, но тук в НОИ се оказа, че може да ползва само минималното за 4 месеца.

Има фирма, която може да я назначи и съкрати в Бг. Примерно за един месец.
По кой чл. ще е най- удачно да бъде съкратена и съответно освободена?

Зависи от начина на назначаване.В масовия случай по чл.71

Да това исках да попитам - как да е назначена. Моя грешка.
Благодаря

Ами това зависи от много неща,но ако има възможност - чл.67 във връзка с чл.70 Simple Smile


Идеята е да се регистрира после спокойно в БТ и НОИ. И да си получава обезщетението докато се ориентира след завръщането в България.
Да е най- лесно и за нея и за фирмата.

Значи ТД по чл.67 във връзка с чл.70 и после освобождаване по чл.71?

# 32
  • Варна
  • Мнения: 908
Бях питала за една дама, която се прибра в България след 18 мес. работа в Испания.
Накратко уж тамошната ѝ работодателка я съкратила с право на обезщетение, но тук в НОИ се оказа, че може да ползва само минималното за 4 месеца.

Има фирма, която може да я назначи и съкрати в Бг. Примерно за един месец.
По кой чл. ще е най- удачно да бъде съкратена и съответно освободена?

Зависи от начина на назначаване.В масовия случай по чл.71
Стига да има такава възможност Simple Smile
Да това исках да попитам - как да е назначена. Моя грешка.
Благодаря

Ами това зависи от много неща,но ако има възможност - чл.67 във връзка с чл.70 Simple Smile


Идеята е да се регистрира после спокойно в БТ и НОИ. И да си получава обезщетението докато се ориентира след завръщането в България.
Да е най- лесно и за нея и за фирмата.

Значи ТД по чл.67 във връзка с чл.70 и после освобождаване по чл.71?


Стига да има такава възможност.Фирмите са различни,обстоятелствата също Simple Smile Никой не може да ви отговори просто така наизуст Simple Smile

# 33
  • Благоевград
  • Мнения: 2 892
Има ли някака вероятност да не ми издадът заповед за напудкане. И какво да правя тогава?

# 34
  • Варна
  • Мнения: 908
Има ли някака вероятност да не ми издадът заповед за напудкане. И какво да правя тогава?

Не би трябвало.Ако има проблем пусни една жалба в ИТ Simple Smile

# 35
  • Благоевград
  • Мнения: 2 892
Мерси, Боряна.
Освободиха ме пак по 71. А защо не ми изплатят парите за тези 10 дни? И за това ще ходя в ИТ

# 36
  • Мнения: X
Ако е в изпитателен срок има ли право на борса? Преди този договор  е бил на друга работа без прекъсване.

# 37
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 3 670
Мерси, Боряна.
Освободиха ме пак по 71. А защо не ми изплатят парите за тези 10 дни? И за това ще ходя в ИТ
Няма смисъл да се разхождаш до ИТ. Фирмите плащат почти винаги известно време назад и това е записано в Правилника им за работната заплата. Поинтересувай се първо как е в тази фирма, в която си била назначена. Много рядко някой изплаща сумите в момента на напускане. Ако до края на април не ти изплатят за март, тогава сезирай ИТ и ще има ефект.
Ако е в изпитателен срок има ли право на борса? Преди този договор  е бил на друга работа без прекъсване.
Има.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 908
Мерси, Боряна.
Освободиха ме пак по 71. А защо не ми изплатят парите за тези 10 дни? И за това ще ходя в ИТ

Виж какво е записано в трудовия ти договор като срок на изплащане.Сигурна съм,че не плащат в момента на прекратяване на договора Simple Smile

# 39
  • Мнения: 5 801
Здравейте.
Някой от вас, на който му е свършило обезщетението от бюрото по труда, плащал ли си е сам здравните осигуровки?
Доколкото четох, трябва да отида до НАП и след това до банката.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 374
alina_si - Ентусиаст аз съм си плащала сама здравните осигуровки,след изтичането ми на борсата за 2 месеца докато започнах нова работа.
Отиваш в НАП,те там си имат банка и на място си ги плащаш.Но сега съвсем на скоро,три години след като съм си ги плащала разбрах,че имам неплатени здравни осигуровки на стойност 0,99лв.за 3 дни,понеже договора ми за работа беше сключен на 4.01,и са останали 3 висящи неплатени дни.
Имай го предвид и си следи нещата в НАП.

# 41
  • Мнения: 5 801
Да и аз преди години така ги плащах в НАП, на гише в банка.
За радост вече това може да се случи онлайн много, много лесно. Проверяваш си ги по месеци, след това има форма за плащане с карта.
След малко ще го направя и ще пиша.

П.П. Платих. Става за секунди.
Доволна съм, че не чаках по опашки, спестих си много време.

Последна редакция: вт, 03 апр 2018, 10:09 от alina_si

# 42
  • Мнения: 4 008
Здравейте.
Някой от вас, на който му е свършило обезщетението от бюрото по труда, плащал ли си е сам здравните осигуровки?
Доколкото четох, трябва да отида до НАП и след това до банката.
Преди да ги платиш трябва да подадеш декларация образец 7.

# 43
  • Мнения: 5 801
За здравните ли?
Говорих със служител на НАП по телефона и нищо такова не ми казаха.

# 44
  • Мнения: 4 008
За здравните ли?
Говорих със служител на НАП по телефона и нищо такова не ми казаха.
Без тази декларация няма как да се обвържат плащанията с твоето ЕГН. Има глоба, ако не се подаде декларацията до 25-то число на месеца следващ месеца на възникването на задължението за осигуряване

Общи условия

Активация на акаунт