давате ли избор на 1.5-3.5 годишните

  • 1 686
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 367
здр,
откак Ния взе да разбира аз винаги питам-тоя панталон или оня,банан или ябълка и пр.така пише в книгите ми-така правя..чат-пат отнема време и е изнервящо но ми се струва правилното поведение..
свекърва ми дойде за 10 дни и ми каза че в бг не било така,каквото му дадеш=таквоз,иначе се разглезвали и други..
та-давате ли избор,за какво,винаги ли и това + или - е?
бъдете здрави,
Анна

# 1
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Децата ни трябва да могат да избират, а и да носят отговорност за избора си. Аз им давам тази възможност, включително и на грешния избор.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Може да се каже, че й давам право на избор. Смятам даже в бъдеще да съм още по-демократична!

# 3
  • Мнения: 1 425
Напълно съм съгласна с Де Ваня.И аз съм на мнение ,че винаги и за всичко детето трябва да избира,дори и изборът да е грешен трябва сам да го разбере/мама няма винаги да е до него/.В това число дори начина на наказание оставам на него.  bouquet

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Давам, но разумно. Не бих я питала, примерно, на ясла ли иска да ходи или да си стои вкъщи Grinning
Питам за храна, дрехи и пр., но винагии между две налични неща. Не "Искаш ли панталон" (защото може да каже 'не', а времето да не позволява рокля), а "Жълтия или червения искаш?".

# 5
  • на североизток
  • Мнения: 285
Разбира се, че трябва да даваш избор на детето си  PeaceНе мисля, че детето ще се разглези по този начин - нали трябва да стане малко по малко самостоятелно Laughing
Единственото, с което аз се съобразявам е да позволявам на малкия да избира между неща, които са разумни и разбираеми за възрастта му! Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 4 865
също като Бу - предоставям контролирана възможност за избор.
е, понякога се налага категорично да наложа мнението си, но винаги обяснявам защо съм взела точно определено решение.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Съвсем в рамките на допустимото според моите представи да, давам възможност за избор. Сега, не мисля, че когато са били по на 1-2 години са имали възможност да взимат фундаментални решения /те и сега нямат де/, но съм питала. Тема на друг разговор е, че като го попитам моя син "Какво ще ядеш - мусака или тиквички?" той отговаря "пържени картофи", та познайте що за разумен избор прави, но има възможност поне да сподели какво най му е на сърце.  Simple Smile

Силно ще преувелича, ако кажа, че на тази крехка възраст /като споменатата в темата/ съм ги питала често какви са препочитанията им и по правило са имали възможност за избор. По-скоро по изключение.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Да давам възможност за избор. Най-често по отношение на дрехи, ядене и понякога в каква посока да се разхождаме, когато сме излезли да се мотаем.Предлагам алтернативи.
 Само дето, тъй като аз съм везни и много се колебая какво решение да взема тя е попила това от мен и понякога трудно решава какво иска.

# 9
  • Мнения: 7 474
Моята мома не проявява никакви претенции , каквото и облека , но докога  ooooh!

# 10
  • по Пътеката
  • Мнения: 180

   
     Как по-точно се разглезва в Бг,всички знаем ....
 За - насърчаване свободата на избора...и последствията от него Grinning

# 11
  • Мнения: 364
предоставям й възможност за избор между  2-3 неща от един вид, като пазаруваме нещо за нея винаги питам дали й харесва. когато имам повече време тя избира къде да ходим на разходка; тя си избира закуската - общо взето се учим как да избираме  Grinning

# 12
  • Мнения: 3 932
Винаги питам, но избора е между неща, които съм избрала предварително...

# 13
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Зависи от детето. Синът ми е такъв тип, че като му предложа дрехи - той ги харесва, обикновено. Когато не ги хареса се съобразявам с това което си избере, като му обясня какво е подходящо за времето. Но той, както се казва, е над тези неща Mr. Green Обикновено не се вълнува какво му давам да облече. Виж, с дъщеря ми не стоят така нещата. Тя избира, дори да не съм и предоставила избор. Не е капризна, но като си хареса нещо не може да се спори с нея. Вчера, например, реши че ще си облече рокля и панталон едновременно  bowuu - ходеха си цветово между другото, но това ми е "любимата" комбинация- рокля с панталон. Не даде да я съблека. Оставих я да се поразходи в къщи така "накипрена", после и предложих други дрехи, които тя си обича и така се разминахме с екстравагантното ревю Laughing Вчера, тръгнах да и купувам шапка и реших да пробваме няколко на няколко места. На първото място тя се лепна на една бяла с козирка и мечо пух и не пожела да я свали. Шапката е наистина много хубава. Не се противих и я взехме. Но детето явно има вкус и мога да и се доверя, нищо че е само година и десет месеца Mr. Green Мисля, че такива дребни жестове изграждат не само вкус, отговорност, но и доверие между родител и дете. Не мисля, че ще я разглезя, ако се съобразявам с нея поне няколко пъти на ден. Но ми е направило впечатление, ча аз като се съглася за нещо, тя също по- лесно се съгласява да се откаже от нещо. Абе разбираме се с две думи и почти без думи Laughing че тя още не е много словоохтлива. 4470

# 14
откакто заприлича на човече му давам възможност за избор, но понякога съжалявам,защото сега вече водим дискусии по всеки въпрос и е малко изнервящо Crazy

Общи условия

Активация на акаунт