За бебета и деца от 0+ месеца: Бързи въпроси и отговори, съвети - 61

  • 37 779
  • 753
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 25 729
Е как без каишка и намордник...само марка и модел не сте дали, да започва пазаруване.

# 46
  • Мнения: 11
Жана, за каишките е голям дебат, между другото. Има майки, които ги ползват, но все пак американките често са по-практични, а българките по-емоционални.

https://www.buzzfeed.com/justinj13/35-ridiculous-pictures-childr … OX9Kyy#.cye0Mz4ll

# 47
  • София
  • Мнения: 3 050
Ще ме прощавате за лаишкия въпрос. Аз само да попитам какво значи схема на захранване? И в захранването ли има философия?

# 48
  • Мнения: 1 872
Някой си е измислил някакъв ред за въвеждане на храните. Няма никакви научни изследвания, които потвърждават, че въпросния ред е по-добър от всеки друг. Не се взима под внимание нуждата от определени нутриенти (желязо и цинк), нито клинични проучвания за въвеждане на алергени (според последните такива за здравите деца е по-добре рано отколкото късно).

# 49
  • Мнения: 2 405
Педиатърката ми иска да започна да давам плодови пюрета в началото на 4м.Като казва, че това не е захранване, а десерт. Аз го мисля. Може би няма да я слушам. Трябва обаче да попрочета. Доколкото знам е по-добре първо зеленчук, после плод.
Преди години не се ли препоръчваше късно захранване поне до 6м.Сега като слушам познати все им се казва да захранват по рано, греша ли?

# 50
  • Мнения: X
Боди, каишките как да е, споменаването на кучето и намордника ме провокираха.

Аз започнах захранването с тиква. Изредих няколко зеленчука, сега въвеждам плодовете. После ще вмъкна кашите и след тях месото и жълтъка.
И вече за нататък не съм сигурна. Grinning

# 51
  • София
  • Мнения: 3 050
Спешълче, май масово съветват за по-ранно захранване. Аз съм решила да захранвам на 6+ и изобщо не ме интересува кой какво ще каже. Да ми е жива и здрава,  цял живот после ще яде твърда храна.
Четох, че за червата и стомахчетата им е по-добре захранването да става на 6-6+

# 52
  • Мнения: 2 405
Eldorado, подкрепям написаното от тебе. Цял живот ще се храни, млякото в важно сега  Simple Smile
Но се чудех защо масово дават съвети да се започва с захранване от по- рано.
Толкова им е несъвършенна още храносмилателната система. Тя е като фуния. Какъв е смисълът от твърда храна?!  И защо да мъча бебе на 4м с лъжичка?! Незнам..

# 53
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Къде съветват масово да се захранва рано? Напротив, тенденцията е да се захранва поне на 5 навършени месеца, най-добре около 6. Когато аз захранвах беше така, сега не съм забелязала нещо да се е променило.
Be_Special,
всяка храна, различна от мляко е захранване. С плодово пюре не бих започнала, защото няма никаква хранителна стойност, просто е безсмислено. Целта на захранването е опознаване на вкусове и консистенции, но все пак предлагане на нещо полезно. А точно  щото е "десерт" в плодовото пюре няма нищо незаменимо и супер полезно.

# 54
  • Мнения: X
Захранват по-рано, за да нямат анемия примерно.

# 55
  • Мнения: 25 729
Захранват по-рано, за да нямат анемия примерно.
Някакви научни доказателства за това? Кои анемии се изключват при ранно захранване...?

# 56
  • Мнения: 1 179
Захранват по-рано, за да нямат анемия примерно.
Някакви научни доказателства за това? Кои анемии се изключват при ранно захранване...?
Вероятно за желязодефицитна анемия. Тъй като запасите на бебето се изчерпват, кърмата няма нужните количества, и е възможно да се развие този вид анемия.
Ако бебето е на АМ, то получава достатъчно количество желязо за възрастта си и няма тази опасност.

# 57
  • Мнения: 1 001
При нас лекарите казват, че са необходими повече калории, от които детето се нуждае, и само кърмата не е достатъчно. При немската схема първите две седмици се въвеждат зеленчуци, на третата се дава месо + една чаена лъжичка портокалов сок за по-добро усвояване на желязото + няколко капки рапично олио. На втория месец е млечна каша с около 200мл пълномаслено краве мляко (може и плод да се сложи), на третия месец безмлечна каша.

# 58
  • Мнения: 18 385
Според мен педиатрите масово си знаят тяхното и си го пробутват. Има и кой да им се връзва.

А за захранването, 6 месеца не е някаква магическа възраст. Има си признаци за готовност и някои бебета са готови преди да чукнат шестте месеца. Моето го захраних на 5м20 дни - задържа се седнала, не плюе и не избутва лъжицата, проявяваше поне от месец интерес към нашата храна, започна да суче на често, нямаше какво повече да чакам. Яде с охота и за 3 дни стигна 100мл. пюре.

Това рапично олио ми е голяма мъгла как се наложи.

# 59
  • Мнения: 25 729
Захранват по-рано, за да нямат анемия примерно.
Някакви научни доказателства за това? Кои анемии се изключват при ранно захранване...?
Вероятно за желязодефицитна анемия. Тъй като запасите на бебето се изчерпват, кърмата няма нужните количества, и е възможно да се развие този вид анемия.
Ако бебето е на АМ, то получава достатъчно количество желязо за възрастта си и няма тази опасност.

Благодаря ти. Аз храня комбинирано, така че тази опасност отпада. Само че съм с бета таласемия минор, която бебе може би ще наследи, независимо кога ще захраня.

Общи условия

Активация на акаунт