За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 73 510
  • 729
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 11 688
Здравейте, бихте ли споделили някоя тънкост при печене на козунак, така че кората му да остава мека? Меся, правя-струвам, всичко е точно до момента на печенето и после ми се съсипва целия труд и мерак като го извадя и той е твърд отвън.
Печа ги на 160-170 градуса, повече не си разрешавам да вдигам температурата, имам и термометър който ми е от огромна полза, един за самото тесто, друг съм сложила вътре във фурната за да следя точно температурата, нищо че си имам други поставени знаци за температурата на таблото на фурната, не им вярвам нещо. Вероятно нямаш тези термометри, затова не вдигай градусите много, по-дълго ще е печенето, но няма да прегарят. Това с хартията отгоре ти е ясно, сигурна съм, че в един момент я слагаш, но най-вече е до градуси. Един козунак около 5-600 г се пече за около 25 мин по часовник. Пробвай  с дървено дълго шишче, промушваш и си преценяваш докъде е тестото на козунака. Освен това ,за да не прегарят ги намазвай само с белтък, а не с жълтък.

# 46
  • Г. О.
  • Мнения: 1 713
Здравейте, кулинарки. За първи път ще меся козунак. Искам да ви помоля да ме посъветвате какво е важно да НЕ направя, ако има някои тънкости при месенето, втасването(за печенето вече подробно обяснихте). Работата със сладко тесто различава ли се от соленото?

# 47
  • Мнения: 6 688
Поставянето на купичка с вода при печенето помага да остане коричката мека (мисля, че така беше newsm78 ).

Не знам какво НЕ трябва да се прави при месенето на козунак. Знам, че трябва да е топло помещенито, продуктите. Тестото се меси продължително, да стане меко като висулката на ухото. Трябва търпение и време. За повече информация в темата за козунаците.

Успех и на двете!

# 48
  • Мнения: 39 232
В рецептата на Лабрекс пише, че го е поръсила със студена вода и после го е увила с кърпа. Давам тази идея, но е добре преди това да се извади от формата.

# 49
  • София
  • Мнения: 10 835
Здравейте, кулинарки. За първи път ще меся козунак. Искам да ви помоля да ме посъветвате какво е важно да НЕ направя, ако има някои тънкости при месенето, втасването(за печенето вече подробно обяснихте). Работата със сладко тесто различава ли се от соленото?

За втасването е важно температурата в помещението да е поне 25 градуса. Маята задължително трябва да е прясна, брашното - пресято, всички продукти - със стайна температура. Можеш да отделиш част от мазнината за месенето (за намазняване на ръцете). Козуначеното тесто не се реже, не се точи. Работи се само с ръце. Ето в този клип Иван Звездев обяснява подробно и нагледно всичко:



# 50
  • Мнения: 2 121
Марчева, Fortuna, mariat, благодаря ви!
Значи ми е силна фурната, по рецепти пека все на 180* и даже съм си мислила, че е слаба ... Значи следващия път намалявам градусите и слагам купичка с вода, за всеки случай. Simple Smile
Баниците си ръся със студена вода и покривам с кърпа, но за козунака не съм се сетила да го направя. Благодаря за напомнянето! Simple Smile

Весел празник на всички именици тук пожелавам!  bouquet

# 51
  • Мнения: 2 774
Вариант,  ако ти е твърда коричката е да го намажеш с топъл захарен или меден разтвор,  веднага след вадене от фурната.

# 52
  • Мнения: 39 232
Преди 2 седмици купих единствената тиква, която видях на пазара. 8 кг. чудовище (нещо не мога да постна ориентировъчна картинка на сорта)- издължена като цигулката, но с кора в зелени цветове.
Изпекох една част без захар(по моя начин на хранене), но беше ужасно безвкусна и без аромат. Вече бях замразила останалата част. Обаче не ми се хвърля. Има ли шанс да придобие вкус на печен батат, ако я изпека с масло, сол, подправки и да я ползвам за солена гарнитура?

# 53
  • София
  • Мнения: 11 688
Марчева, Fortuna, mariat, благодаря ви!
Значи ми е силна фурната, по рецепти пека все на 180* и даже съм си мислила, че е слаба ... Значи следващия път намалявам градусите и слагам купичка с вода, за всеки случай. Simple Smile
Баниците си ръся със студена вода и покривам с кърпа, но за козунака не съм се сетила да го направя. Благодаря за напомнянето! Simple Smile
..................................
За топлите ни кухни това според мен не е вече от значение, защото на всички са ни топли кухните, температурата никога не я вдигам, тя си е 22 градуса, не е необходимо да е повече. Някои модели козунаци, например Панетонето не обича да втасва във фурна, а точно обратното, да втасва бавно далеч от топъл източник , на стайна температура 20-22 градуса.
Работя козунаци само със суха мая 7 г за 5-600 г брашно и 11 г за около 1 кг. Не е толкова важна каква мая ще бъде, дали прясна или суха. Най-добрата мая е бързодействащата, а тя е един модел на сухата мая.
Не бих напръскала козунак с вода, за мен това не е подходящо.
Купичка с вода се слага на тежки печива, питки примерно, за козунак не е необходимо.
След като се извади козунакът от фурната може да се намаже с разтопено масло, понякога така правя. Става много хубава коричка.
Козуначеното тесто не е капризно и винаги ще стане, ако добре втаса, това е от значение,  независимо дали ще се измеси на ръка или в миксер.
 Peace

# 54
  • Мнения: 7 847
Имам готова изпечен изпечен блат за чийзкейк, или пай. От Лидъл. Моля, дайте идеи как да направя нещо вкусно и ефектно.

Сладкишите не са моята сила. Особено когато трябва да имат и търговски вид, днес за празника.

Честита Цветница! bouquet

# 55
  • София
  • Мнения: 10 835
Имам готова изпечен изпечен блат за чийзкейк, или пай. От Лидъл. Моля, дайте идеи как да направя нещо вкусно и ефектно.

Сладкишите не са моята сила. Особено когато трябва да имат и търговски вид, днес за празника.

Честита Цветница! bouquet

Биляна, може би нещо като това: Кростата с крем от маскарпоне и малини

# 56
  • Мнения: 7 847
Ваня, благодаря. А дали трябва да напоявам блата с нещо/ сироп преди да му сложа сместта с маскарпонето?

# 57
  • София
  • Мнения: 10 835
Ваня, благодаря. А дали трябва да напоявам блата с нещо/ сироп преди да му сложа сместта с маскарпонето?

Не мисля. Според мен трябва да е хрупкав.

# 58
  • Г. О.
  • Мнения: 1 713
Благодаря на всички за съветите. Чудесни сте:)

# 59
  • София
  • Мнения: 4 707
Здравейте, бихте ли споделили някоя тънкост при печене на козунак, така че кората му да остава мека? Меся, правя-струвам, всичко е точно до момента на печенето и после ми се съсипва целия труд и мерак като го извадя и той е твърд отвън.
Печа ги на 160-170 градуса, повече не си разрешавам да вдигам температурата, имам и термометър който ми е от огромна полза, един за самото тесто, друг съм сложила вътре във фурната за да следя точно температурата, нищо че си имам други поставени знаци за температурата на таблото на фурната, не им вярвам нещо. Вероятно нямаш тези термометри, затова не вдигай градусите много, по-дълго ще е печенето, но няма да прегарят. Това с хартията отгоре ти е ясно, сигурна съм, че в един момент я слагаш, но най-вече е до градуси. Един козунак около 5-600 г се пече за около 25 мин по часовник. Пробвай  с дървено дълго шишче, промушваш и си преценяваш докъде е тестото на козунака. Освен това ,за да не прегарят ги намазвай само с белтък, а не с жълтък.
Може ли да дадеш малко инфо за термометъра .....цена ,място откъдето е закупен и едно фото ,моля 😁
Аз като пека кекс на 180 —200 градуса иииии отнема час и половина !!!

Общи условия

Активация на акаунт