Качествени прежди / аксесоари за плетене

  • 14 319
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 833
Здравейте! Доста търсих, но не успях да попадна на тема, систематизираща качествените и полезни материали за плетене -  прежди, куки, обръчи и т.н. , защото сме заринати от куп безполезни боклуци и некачествени материали.
Много ме интересуват прежди, които не стават на фитили след едномесечно носене, а дрехата запазва дълго време добрия си вид.
Намирам за полезно и бих се радвала, ако опитните плетачки споделят  тук.

# 1
  • Мнения: 6 833
За съжаление, аз мога да посоча само некачествени прежди :
1. ализе кънтри и кънтри ню -
http://magazin.hobiyarn.com/product_info.php?cPath=30&products_id=645

Правих няколко шала, изплетени на китката на ръката. Въпреки описанието за висококачествена прежда, моето впечатление е, че различните цветове са с различно качество, някои се отпускат по-силно, други по-слабо, но като цяло се отпускат и замъхват (стават на фитилчета).

2. Няколко вида вълна, плетох чорапи. Всичките са слабо пресукани, изтъняват и се късат лесно, стават на фитили.
Имам опит с Хорце и други на гранчета, без марка.

# 2
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Аз от тази /нея съм поръчвала в различни цветове/ съм много доволна
http://alexanderyarn.com/prejda/prejda-yarn-art/jarn-art-perla.html
изплетох 2 рокли, няколко полички, едната рокля я удължавах, другата я разплетох 2 пъти и три пъти я плетох /защото или не се харесваше модела или отесняваше/ - въобще плетена, разплитана , пак плетена на нещо друго, носено всичко по няколко години, като под носене особено едната рокля е носена целогодишно включително и в къщи всеки път когато пожелае детето да  влезе в ролята на Елза и няма мърдане след първоначалното отпускане както е описано - 10 % .  Тогава цвета беше от особено значение.

Подходяща е за поли, рокли, чанти, несесери, цветя.
Когато се изпере стои твърда, но като изсъхне си става мека и приятна на допир. Не прозира, особено ако е плътно плетивото, ясно е че с намятки няма как да не се вижда какво има отдолу.

# 3
  • Мнения: 9 892
Има значение каква прежда за какво търсите. Повечето памучни тирета са с високо качество, но може би не ви трябва прежда за покривки и карета. За пролет и лято мултифункционални са смеските на ализе(дива, силк ефект) и ярн арт(джинс, туид, но не само). Немските прежди са също качествени, но ако търсите такива с ефекти, дали буклета, дали с косми, топчета или ламе, там качеството е ниско. Ланосо са добри прежди също...абе по-скъпите си носят качеството, макар и не в 100 процента от случаите.

# 4
  • Мнения: 6 833
Тити, основно материали за плетива. Идеята ми беше да направим една отделна тема за качествени материали, в която новаците като мене, лесно да се ориентират когато търсят, защото другите теми са много големи и в тях се губи тази информация.
Добре би било, ако се посочват и качествата, заради които някой е харесал дадена марка.
Мене, например, много ме вълнува преждата да не се замъхва, т.е. да не става на фитилчета, че ми е писнало от такива пуловери и блузи.  Също да не се разтегля след пране, поне не много.

И по темата:
Харесах едни турски обръчи - Гюл, с метална корда. Плетох памук и на първия ми обръч  бримките непрекъснато запъваха на снадката на иглата с кордата. Взех Гюл и се родих - няма такова запъване, иглите са гладки и преждата се плъзга леко по тях, кордата не се гъне на спирала заедно с плетивото, а е равномерен кръг.  Евтини са - около 2 лв.

# 5
  • Мнения: 9 892
Че и аз за плетива говоря.
Следейки българските и международни групи за плетиво, установих, че повечето хора не разбират от прежди. На пазара вече има ужасно много и те избират по цена. А далеч не всички консултанти са наистина такива. Аз също правя компромиси, ако не ми е особено важно, но понякога моделът просто плаче за скъпа прежда. Като казвам скъпа - в 90 процента скъпата прежда е качествена прежда.
Понеже не съм в Бг, ползвам други марки, но винаги имам запас Alize diva, Alize bodrum, Alize cotton gold, Yarn art Jeans, Аlize forever, begonia. Това са едни универсални прежди, от които съм правила различен тип плетиво - от дрехи и чанти до играчки. Много често развлачането на дрехата е в резултат на неточно поддържане или на самата структура на плетивото. Но това пък е друга тема вече.
Бебешки прежди рядко ползвам, точно те не държат на активна употреба, основното им достойнство е че са мекички. Alize baby wool не е зле.
Наскоро ми донесоха много хубав плътен памук 4ply за 3,5мм кука - Elle premier - от Южна африка, но произведен под лиценз в Бг. Освен здрав и в чудесни разцветки, разрешено е пране в машина до 60 гр.

Drops като цяло са чудесни.

С хубави куки нямам опит, ползвам си метални tulip, excel, имам петдесетина и да се счупи някоя, не е беда. за обръчи Addi,  но и евтини бамбуци.
Едно прекрасно място за поръчка е www.g-yarns.com с висококачествени прежди, правилна консултация, възможност за накатяване и коректност. Преждите по състав са най-различни, затова не конкретизирам повече.

# 6
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Още един + за Alize forever. Направих си летен топ от нея - комбинация от една кука и обръч. Основната му част около бюста и под него - ластик - едно лице, едно опъки и в останалата част развихрих фантазията си.
Много си го харесвам и затова и в такова време си го нося под ризите, пък и винаги може да се свали ризата когато слънцето напече.

# 7
  • Мнения: 6 833
Моля ви, като препоръчвате прежда, казвайте и коя точно от целия асортимент на магазина сте ползвали, посочете и качествата, заради които сте я харесали. Така общо, от типа " тук продават качествени прежди", има малко по-различно звучене.
Аз много се надявах тази тема да стане полезна - трябва ти прежда за конкретно нещо, отваряш темата, виждаш препоръки и коментари и преценяваш какво да купиш.
Но изглежда проблемът не е в темата, а в липсата на качествени прежди на нашия пазар.


# 8
  • Мнения: 444
Здравейте! Доста търсих, но не успях да попадна на тема, систематизираща качествените и полезни материали за плетене -  прежди, куки, обръчи и т.н. , защото сме заринати от куп безполезни боклуци и некачествени материали.
Много ме интересуват прежди, които не стават на фитили след едномесечно носене, а дрехата запазва дълго време добрия си вид.
Намирам за полезно и бих се радвала, ако опитните плетачки споделят  тук.
здравейте, много добре, че търсите качественита прежда. Искам да ви питам, дали сте разглеждали въпросния  сайт? И от какви прежди имате  опит в плетене? Първо , тези прежди  са италиански от известни производители, второ, пробвах много прежди от този магазин: кашемир с мохер, мохер с коприна, лен, меринос, памук с коприна, алпака, кашемир с лен, коприна. И всички прежди  ми харесват. Преди  много време плетох от турски и български и затова мога от личен опит да кажа че има голяма разлика. Сега  не искам да качвам много снимки тук, ето моя инстаграм @anzheladede_knit  и ако искате можите да питате за конкретен артикул който ви харесва от състав и в зависимост за какъв проект искате да ползаете преждата.

Последна редакция: чт, 21 юни 2018, 12:44 от anji75

# 9
  • Мнения: 4 148
Майка ми е фен на плетивата и прави чудесни неща. Използва прежда Бебе Антипилинг на Стенли. Тя е по технология, която предотвратява завалването при носене и пране и плетивата са доста трайни: https://www.pleta.bg/bg/bebe-antipiling.hml

Последна редакция: ср, 19 сеп 2018, 13:11 от kiticat

# 10
  • Мнения: 2
Привет на всички! Не съм МАМА, но често ползвам публикуваните в сайта теми и имам нужда от съдействие, за това се регистрирах. Необходима ми е конкретна прежда: NAKO ATLANTIC, 40-вълна/60-акрил, цвят: 1263. Започнах преди време да плета жилетка за подарък, но не ми стигна за ръкавите. В магазина, от където я купувах казаха, че я няма вече Sad Ако по някаква случайност някоя от Вас има точно тази прежда, ще съм изключително благодарна да ми я продаде! Или поне да ме насочите от къде мога да я намеря (разпратила съм запитвания със същия въпрос към сайтовете за прежда). Благодаря предварително! Хубав ден от мен!

# 11
  • Балчик
  • Мнения: 729
Привет на всички! Не съм МАМА, но често ползвам публикуваните в сайта теми и имам нужда от съдействие, за това се регистрирах. Необходима ми е конкретна прежда: NAKO ATLANTIC, 40-вълна/60-акрил, цвят: 1263. Започнах преди време да плета жилетка за подарък, но не ми стигна за ръкавите. В магазина, от където я купувах казаха, че я няма вече Sad Ако по някаква случайност някоя от Вас има точно тази прежда, ще съм изключително благодарна да ми я продаде! Или поне да ме насочите от къде мога да я намеря (разпратила съм запитвания със същия въпрос към сайтовете за прежда). Благодаря предварително! Хубав ден от мен!
http://www.kudel.ru/product/atlantic/
Сайта е руски , не знам дали би ти свършил работа , но същият номер цвят го има.

# 12
  • Мнения: 2
Привет на всички! Не съм МАМА, но често ползвам публикуваните в сайта теми и имам нужда от съдействие, за това се регистрирах. Необходима ми е конкретна прежда: NAKO ATLANTIC, 40-вълна/60-акрил, цвят: 1263. Започнах преди време да плета жилетка за подарък, но не ми стигна за ръкавите. В магазина, от където я купувах казаха, че я няма вече Sad Ако по някаква случайност някоя от Вас има точно тази прежда, ще съм изключително благодарна да ми я продаде! Или поне да ме насочите от къде мога да я намеря (разпратила съм запитвания със същия въпрос към сайтовете за прежда). Благодаря предварително! Хубав ден от мен!
http://www.kudel.ru/product/atlantic/
Сайта е руски , не знам дали би ти свършил работа , но същият номер цвят го има.
В руски сайтове и аз го намирах, но преди да се реша на поръчка ме изненадаха приятно от https://alexanderyarn.com с налични последни бройки и ми свършиха чудесна работа Simple Smile Благодаря и на теб за споделената информация! Хубав ден Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 714
Здравейте,
Искам да изплета потниче на 5 годишната ми дъщеря на една кука.
подобна плетка, като на картиката

което да прикрепя към рунтава поличка и да стане рокля за принцеса. Simple Smile
Но нямам представа, колко грама прежда ще ми бъде необходима и какъв вид трябва да използвам за целта, за да може да се носи на голо, да не дразни и да не се разтяга?
Моля за ценните ви съвети!

# 14
  • Мнения: 6 833
Здравей, за този въпрос е подходяща плетаческата тема - http://www.bg-mamma.com/?topic=1073268.180.
Най-добре го премести, за да получиш отговори.
Според мен памук е най-добре.

Общи условия

Активация на акаунт