Градинарство – моето хоби 20

  • 78 490
  • 766
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 813
Върбата расте доста бързо и от личен опит - много приятна сянка, не е студена като от орех например.

# 331
  • Мнения: 14 777
Аз на есен ще пробвам с една червенолистна слива и се прехласнах и по албицията,но ще видя дали ще намеря. В Плевен пред блока на едни приятели има две и са страхотни!

# 332
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
И аз много си обичам върбата, но е голямо дърво и не всеки я иска в градината си. Ето я моята, засадих я преди 7 години , беше в една кофа. Преди две години една буря я разполови, представям си какво дърво щеше да е сега.

# 333
  • Перник
  • Мнения: 4 863
У дома по отношение на дърветата важи правилото "ако не се яде, не се сади" Simple Smile Преди няколко години (десетина, като се замисля) в двора ни поникнаха 2 дървета - едното се оказа черница и си го запазихме. Другото обаче (явор или ясен) беше отстранено веднага щом се разбра, че не дава плодове Simple Smile

# 334
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Вчера за голямо мое учудване си намерих място за паркиране, за да платя телефона, направо три свободни. Ама това, защото бяха под черница .Joy

# 335
  • Мнения: 813
 Има ли някой опит с лимоново дръвче - купих си преди няколко седмици и забелязвам, че е пуснало много нови разклонения, трябва ли да се колтучат по някакъв начин, или да ги оставя всичките да си растат?

# 336
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 730
Трябва,но не веднага. И не е задължително да отстраняваш новите клончета. Огледай ги добре и премахни тези,които са две три на близко разстояние. Иначе няма да може да роди плод. Както и при доматите.

Come fare.
Tagliare i rami che sono più piccoli del diametro di una matita.
Ad occhio di certo riconosceremo i rami più forti.
Un piccolo albero di limone in vaso produce meglio se impalcato aperto, con la scelta dei rami principali tenuti distanti, troppe branche principali vanno rimosse ed è meglio scegliere quali conservare:

Coltivazione limoni
Conservare da un minimo di 3 a un massimo di 5 branche.

Meglio lasciarlo più grande nella parte inferiore che nella parte superiore. Questo permette alla stessa quantità di luce solare di raggiungere tutte le parti dell'albero.

Coltivazione degli agrumi. Трябва да отвориш място в короната,за да не се задушава и да завъжда паразити. Пише,че сега е момента,след пролетният растеж на нови клонки.

Последна редакция: пт, 25 май 2018, 19:10 от danilu

# 337
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Вчера за голямо мое учудване си намерих място за паркиране, за да платя телефона, направо три свободни. Ама това, защото бяха под черница .Joy

Нашата е бяла Simple Smile Аз обичам повече черна, но и на тази съм доволна. Иначе прави много боклук, така е.

# 338
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Ние си взехме плачеща черница. Децата си хапват с кеф. Но е още малка и няма боклук. А върбата ни от тънка вейка стана хубаво дърво за 2г. Имаме и къдрава върба, по-малко сянка прави и е по-ненатрапваща се като присъствие в градината. Взехме и каталога, която прилича на пауловнията, но корените й не били така агресивни. За 2г.обаче не порасна кой знае колко.
От Разсадника тогава ни подариха една роза, която се оказа много хубав цвят. Но не излезе катереща, ами стои като храст

# 339
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
За катала писах, аман от този автоматичен редактор.
А розата не я режа изобщо, цъфти от пролет почти до зимата.

# 340
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Каталпа ли  е тоз каталог Joy https://www.google.bg/search?q=каталпа&num=100&source=ln … KHZESDVYQ_AUICigB
Много е красива, но и тя си е голямо дърво. Все ме е страх като се разхождам, да не ми падне някой шиш на главата Joy
Или сте взели кълбовидната?

# 341
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Тогава не знаех, че има кълбовидна. Наскоро видях, но мислех, че изглежда така заради подрязването.

# 342
  • Мнения: 19 294
Моля ви кажете катерливите рози (рамблери?) режат ли се, докато цъфтят и веднага след първия цъфтеж? Имам една на арката, но не мога да разбера за тази резитба, въпреки че четох. Тя цъфти в момента, но отдолу изкарва нови силни стъбла. Тях да ги махам ли? Или да ги оставя, а като прецъфтят старите, да махна тях?

Пролетта си играх да завивам повечето клони на розите ми надолу или хоризонтално и да ги връзвам. Моят мъж обаче решил всичките да ги изправи миналата седмица и да ми ги подреди прилично нагоре Crazy Добре че всички вече бяха образували пъпките.

# 343
  • Мнения: 6 881
Здравейте.За пръв път се включвам в тема за градината,но се надявам да не е за последно.Купихме си къща и най-после ще имаме двор.Искаме да започнем първо със засаждането на дърво за сянка.Предложете ми какво да е,не искаме да е плодно или пък да е много голямо(като чинар примерно).

Има значение каква сянка целите да постигнете и къде. Ако искате да засенчва къщата, за да е по-хладно лятото, внимавайте да не го сложите прекалено  близко, че след години корените може да направят беля. И трябва да се държи сметка къде ще пада сянката и по кое време на деня.
Пауловнията расте доста бързо у нас, особено ако се полива редовно първите 2 години и прави добра сянка. Цъфти и е медоносна. Но вече е късно  за пролетно засаждане. Трябва да чакате есента.

# 344
  • София
  • Мнения: 1 397
Пауловнията расте доста бързо у нас, особено ако се полива редовно първите 2 години и прави добра сянка. Цъфти и е медоносна. Но вече е късно  за пролетно засаждане. Трябва да чакате есента.

Само трябва да се има предвид и, че пауловнията не се чувсва много добре на северни склонове и на много високо. Над 700 метра надморска височина може да й е студено и да не расте.

Общи условия

Активация на акаунт