Дават ли отпуска на бащата при раждане на дете?

  • 463
  • 8
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 23 543
Спомням си, че имаше три дни платена отпуска при сключване на брак. Няма ли нещо подобно при раждане на дете? За протокола - имаме сключен брак, ако това има значение за тъпите бюрократи. Проблемът е, че цялата фирма на мъжа излизат в отпуска края на юли, никой не те пита искаш-не искаш - отпуска и това е. Да, ама аз ще раждам септември и искам мъжът ми да бъде при мен, а неплатената отпуска ни се отразява много зле на бюджета. Дали няма една-две седмици за бащите когато им се ражда дете? И два-три дни да са пак е от полза.

# 1
  • Мнения: 200
За съжаление няма. Чл. 157 от Кодекса на труда изрежда допълнителните дни - т.нар Отпуск за изпълнение на граждански и обществени задължения. Ще ти го цитирам, за да си по-сигурна:

Чл. 157. Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
1. при встъпване в брак - 2 работни дни.
2. при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;
3. при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;
4. когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице;
5. за участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател;
6. когато е отправено предизвеские от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието...

Лоша работа! Но може да си вземе обикновен платен отпуск, ако има право на това, не вярвам някой да му откаже   bouquet

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 351
На моят мъж му се полагат 7 дена но той е военен.

# 3
  • Мнения: 8 917
За съжаление няма. Чл. 157 от Кодекса на труда изрежда допълнителните дни - т.нар Отпуск за изпълнение на граждански и обществени задължения. Ще ти го цитирам, за да си по-сигурна:

Чл. 157. Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
1. при встъпване в брак - 2 работни дни.
2. при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;
3. при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;
4. когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице;
5. за участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател;
6. когато е отправено предизвеские от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието...

Лоша работа! Но може да си вземе обикновен платен отпуск, ако има право на това, не вярвам някой да му откаже   bouquet
Peace

# 4
  • на село
  • Мнения: 3 844

Не, не се полага и никога до сега не се е полагал, доколкото знам.

bobsi_hrist е посочила случаите, в които се ползва допълнителен отпуск.

Но спокойно може да си ползва полагаемата  Simple Smile.

# 5
  • Мнения: 1 059
На моя мъж му дадоха 10 дена, но е той на държавна работа и при тя беше от 3 до 10 дена по усмотрение на началството

# 6
  • Мнения: 8 917
На моя мъж му дадоха 10 дена, но е той на държавна работа и при тя беше от 3 до 10 дена по усмотрение на началството
Най-вероятно е било по КТД Peace

# 7
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
За жалост и аз знам, че няма такава отпуска! В краен случай може и до болнични да прибегне /макар, че не съм привърженик на тези неща/.
Все пак мисля, че няма работодател, на който като му каже човек, че му се е родило дете, да не го пусне отпуска, макар и малка!
Упех!

# 8
  • България
  • Мнения: 224
Аз родих секцио и нашето JP даде на мъжа ми болничен за гледане на съпругата -т. е. мен-и това ни свърши рабата.Мисля,че е добър вариант!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт