Хранене на детската площадка

  • 45 271
  • 1 076
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 106
Здравейте, искам да си сверя часовника и затова повдигам темата. Възможно е аз да съм твърде крайна в разбиранията си и ще се радвам да видя различната гледна точка и  да коригирам моята съответно.

За мен не е ОК децата да се хранят по средата на детската площкадка /напр. майка, седнала в пясъчника, даваща царевични пръчици на детето си; дете, седнало в къщичката под пързалката, ядящо шоколадови солети; две братчета на 4-6 год., разхождащи се със Зайо Байо и Пом Бер из цялата площадка и т.н./. Нямам против майката да дръпне детето си на 20-30 метра от площадката, на най-далечната пейка, и да нахрани детето си с каквото смята за добре. Но на близките площадки тази хипотеза е някакво абсолютно изключение.

Моето дете /1  год. и 5 мес./ е лакомо и любопитно, макар да не е гладно /винаги го извеждам тъкмо нахранено/ и иска да опита от всичко, което види, че другите деца ядат. Ако му разреша да си вземе солета или царевична пръчка от пакета на друго дете и му хареса, ще преследва другото дете, ще му дърпа пакета и т.н. Ако не дам на детето си да опита от чуждото лакомство, следва истерична ревлива криза /това е новост за мен, отскоро се отдава на истеричен рев, ако опитам да пренасоча вниманието от желаната храна/.

Ако детето опита по една-две солетки, една-две бисквитки и няколко царевични пръчки на площадката, то няма да прояви никакъв интерес към смислената здравословна храна, състояща се от месо, зеленчуци и въглехидрати, която съм му приготвила за вечеря. Това изобщо не е ОК за мен - детето ми не е злоядо и ако не се наяде с безмислена храна на площадката, би изяло всичко, което съм му приготвила.

Има ли начин да се справя с храненето на чуждите деца на детската площадка, различен от това да си прибера детето вкъщи, което обикновено правя? Как възпитахте децата си да не налитат на чуждата храна? Понякога ми идва да изригна и да се разкрещя на майките, хранещи децата си с боклучава храна по средата на детската площадка /наистина по средата, а не на пейка в страни от площадката/, но не мисля, че това ще реши проблема. Ще съм благодарна за съвети как да държа детето си далеч от junk food-a на площадките, без то да изпадне в криза, че не може да яде от наличната на площадката храна.

И ако сте от майките, хранещи детето си на площадката, какви са причините да го правите:
- детето ви е злоядо и не яде вкъщи, но на площадката похапва;
- смятате, че може да си храните детето, където пожелаете, щом не е изрично забранено;
- всички други майки си хранят децата и вие следвате примера, за да не се чувства детето зле;
- детето ви е гладно и по средата на площадката е най-доброто място, където детето ще е стимулирано бързо да си изяде храната;
- друго?

Последна редакция: вт, 17 апр 2018, 04:08 от *Lorena*

# 1
  • Мнения: 9 196
Аз съм категорично против тъпкането по площадките, но ... не, не можеш да се справиш с това. Хората са такива. А тук е още по-зле от България, защото освен по площадките с мазни, гнусни, смрадливи храни се хранят, плюят и повръщат в автобуси, метро, магазини и каквито се сетиш места.
Слава Богу, детето ми не е проявявало интерес към чужда храна никога, но това не прави нещата по-малко неприятни.

# 2
  • Мнения: 30 802
Няма спасение. Излизай в часовете, като няма други деца. След 5 е буквално пикник с джънк и бири. Обаче никой не ще да ме черпи бира, само тъпчат децата.

# 3
  • Мнения: 12 644
Кошмар е. Моето не яде глутен, докато се обърна, някой му е натикал нещо в устата.  Ма тобило много здравословно, еко- био-, дръж ми шапката. 

# 4
  • Мнения: 283
Когато спрат майките да пушат по средата на детската площадка,  тогава ще се спре и с даването на храна там. От това спасение няма.

# 5
  • Мнения: 6 490
Аз пък носех храна, каквато искам да хапва - домашни бисквити/ кекс, плодове, зеленчуци. Гледах да ги правя в интересни форми - моркови и краставички като солети с хумус за топкане, плодови парченца, изрязани като звездички, парченца пъпеш с малки шарени вилички и т.н., в симпатични пъстри кутии. Що "злояди" деца проядоха плодове и зеленчуци край нас. Stuck Out Tongue Winking Eye Така моето като поиска, го виках и му обяснявах, че от това в пакетчето може много да го заболи коремчето, но пък то има храна, която ще го направи скокливо като зайче (силно като мече или каквото ми дойде наум), номерът минаваше докъм 3.5 г.

# 6
  • Мнения: X
Никак не се справих. Ама то с хорската простотия оправия няма. Детето ми спря да яде здравословната храна вкъщи откакто "откри" боклуците по площадките. До 2 години ядеше всичко, което сготвя, частна кухня, зеленчуци, месо, риба, но ходехме по - рядко по площадките и бяха по - безлюдни. След това се преместихме в друг квартал, в който има много площадки и са пълни през по - голямата част от времето. И се започна - Зрънчо, солети, кифлички, бисквити и какво ли още не. За съжалението детето ми проявява голям интерес към тези "храни". Тръгвали сме си от площадка, отказвала съм под претекст, че наближава време за обяд или вечеря. Има и разбрани хора, които си скриват почерпката като ги помоля. Вече не правя нищо, примирих се, а и дъщеря ми стана злояда така или иначе...

# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 430
Може да не ти харесва, но истината е, че никой не можеш да задължиш как да се държи или да не се държи на публично място.

Моята дъщеря също е искала. Давала съм понякога. Понякога не съм давала. Зависи колко време има до вечеря/обяд и ако преценя, че това ще й попречи на стабилното хранене у нас не давам. Да, и рев е имало, но аз не се трогвам от фасони. Като поотрасна започна да разбира. Обясних, че чипса и зрънчовците са вредни храни, които мама не позволява да се купуват и ядат никъде, но за сметка на това примерно ще вземем една близалка или един банан и сокче. Все някакъв компромис трябва да има. Пълното лишаване не е начинът. По-добре, според мен, да позволя минимално количество вредна храна, отколкото да я лиша от всичко. И при нас работи. Сега като влезем в магазина сама си знае - това е вредно, казва, няма да го взимаме. И си избира нещо друго. Магазинерките гледат опулено към нас, защото са свикнали на фасони и тръшкане.

# 8
  • У дома
  • Мнения: 4 203
Точно като Спиид продцедирам. На почти 4 е. Не е от най-яшните, не живеем в БГ и при нас на площадката се играе, не се яде. В БГ обаче й прави впечатление, когато децата ядат-основно сладолед...другите боклуци не ги харесва, а и голяма част не е опитвала. На нея обаче никога никой не й е предлагал😂Сама идва и ме е питала за сладолед примерно.
Все пак всеки родител сам решава за детето си и освен да ходите, когато няма много хора, друг вариант аз не виждам.

Мен ме дразни простотията и непукизма на голяма част от родителите, но ест няма как да се промени нищо😉

# 9
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Ако храня детето или себе си навън, се старая да е в страни от площадката. Още от както започна да ходи на площадка. Ако е толкова изкушен от нечия солетка или зайо-байо (това ми е най-отвратителното), му позволявам да си вземе едно, за да опита, но „ако са ти мръсни ръцете, дай ей тук да го оставим и после ще го хапнеш. А виж, искаш ли еди-какво си, което съм ти приготвила? Добре, но трябва да идем да седнем някъде далече от площадката, ей там, виждаш ли? На площадката не е хубаво да се храним, защото на някого може да се дояде, а не носим достатъчно за всички”. Така има и родители, коит, като чуят, се усещат, че не е там мястото за ядене. В ала-бала-ницата, каквото сме заделили за после, изчезва и, ако го търси, следват обяснения, че „някое гълъбче го е отнесло, или сме го изгубили, ама ние нали имаме еди-какво-си, ще хапнеш от него”.
Понякога, когато иска да му купя „такова”, директно казвам, че няма да го купя, или че е на някое друго детенце и не можем да го вземем.
Още отмалък съм го учила, че качи ли се в обществен транспорт, или отидем някъде, където не може да се храни, включително площадка, прибираме храната.

# 10
  • София
  • Мнения: 27 994
Не ми пречи, а и да ми пречеше нямам право да давам наклон на другите как и кога да си хранят децата. Казвам "не, сега не може да ядеш това", но понякога и разрешавам. Не анатемосвам зрънчовци и подобни, а и не искам да ги превръщам в забранения плод. Тепърва другите ще ядат/имат/правят неща, които няма да му ги позволявам, абсурдно е да очаквам всички да се въртят около забраните за моето дете. Добре и той да се учи, че това, което някои родители позволяват, други не разрешават.

# 11
  • Мнения: 8 850
Когато спрат майките да пушат по средата на детската площадка,  тогава ще се спре и с даването на храна там. От това спасение няма.

Да. И когато спрат да си хвърлят фасовете, обелките от семки и всички останали боклуци навсякъде.
Кошмарно е с тия площадки, ядене, пушене и т.н. дейности на тях.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Може да не ти харесва, но истината е, че никой не можеш да задължиш как да се държи или да не се държи на публично място.
Моята дъщеря също е искала. Давала съм понякога. Понякога не съм давала. Зависи колко време има до вечеря/обяд и ако преценя, че това ще й попречи на стабилното хранене у нас не давам. Да, и рев е имало, но аз не се трогвам от фасони.
И аз така. Ядосвах се, защото беше започнал да свързва площадката с "хайде да идем до магазина в съседство". На мен не ми пречи, че ще изяде 2 солети, а че ще ги изяде с мръсни ръце. Също и че ще се научи вместо вода да пие сокчета. Затова отказвах, но в един момент всички деца в компанията държаха пакети и кутии и вместо да обикаля като просяче му купувах и на него. Не е болка за умиране, чак пък простотия... По-просташко е люпенето на семки и пушенето на площадката, там вече на бой скачам. За няколко гризки не си струва нервите.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 530
Не ме дразни самото хранене, а ниската култура на хората, в която включвам храненето с боклуци, пиенето на енергийни и газирани напитки, пушенето на детските площадки, хвърлянето на боклуци извън определените места и какво ли не още.
И понеже няма как да променя другите хора, гледам да стоя настрана и избягвам големите струпвания на едно място.

# 14
  • Мнения: 12 644
Пушенето е забранено. 

Общи условия

Активация на акаунт