(1 ЮНИ - ПРОТЕСТ) онлайн подписка

  • 2 645
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 978
Момичета, здравейте!

Казвам се Ина и по стечение на обстоятелствата съм свързана с протеста.
Днес говорих с Гризката, за което благодаря на Шаркчицата.
Няма да преразказвам разговора ни, но искам да ви кажа, че напълно влизам в положението ви и ви разбирам. Това, което предложих на Гризката е, някоя от вас или от "Зачатие", в качеството си на човек, а не член на сдружението, да дойде на 01.06. в 8/45 ч, на мястото на протеста, където ще има пряко включване за 15 минути от Нова Телевизия. В рамките на това време въпросите, касаещи рисковата бременност и проблемното забременяване могат да бъдат дискутирани.
Инициативата не свършва на 1-ви юни. Ние я възприемаме, като първа крачка в желанието ни да се създаде диалог между нас и държавата по много наболели теми. Мълчанието и бездействието няма да ги решат.
Утре, в предаването на Милен Цветков и на 01.06. по БТВ ще кажем и за тези проблеми, но няма да влизаме в подробности, защото не разполагаме с никаква информация.
За думи, като "стръв" няма място, уверявам ви. Или аз съм най-големия глупак на света.

# 16
  • Мнения: 1 671
бях се зарекла да не пиша тук, но не мога да се въздържа!

мишленце, недей така!
ти се свърза със сдружение Зачатие и получи от там писмо с обоснован отговор защо няма да подкрепят вашето писмо във вида, в който ни го изпратихте.
недей да спекулираш, че никой не ти е реагирал и явно проблемът не е наболял.
във финансово отношение, проблемът на страдащите от стерилитет е много по-наболял, отколкото този на майките, повервай ми!

но дори и да не си получила интерес от форумите на проблемно забременяващите, пак не разбирам защо това да е основание да махнеш точките за осиновяването и репродуктивните методи, които САМА БЕШЕ НАПИСАЛА предварително? както ти ни сподели, ти самата си минала по пътя на асистираните репродуктивни технологии и е нелепо да твърдиш, че нищо не разбираш от материята. също така, в клуба на майките в дир.бг получи доста предложения по въпроса за държавната подкрепа на борбата с безплодието.

нека да ти кажа каква според мен е истината за махането на тези точки - те бяха сложени там като стръв, за да се накара сдружение Зачатие да подкрепи инициативата. след като сдружението отказа да я подкрепи ТОЧНО В ТОЗИ Й ВИД И СЪДЪРЖАНИЕ, махнахте примамката, защото не ви беше вече нужна. тоест, от самото начало точките за безплодието не бяха сложени искрено там!
а това звучи доста неприятно...

Това не е така, ние два ни в голямата тема се питахме взаимно какво да правим с двете точки, в крайна сметка, момичета, поне една от вас ако беше проявила някакво желание да ни помогне, щяха да останат. Аз дори съм разпечатала моите подписки с вашите точки.

Както Инето преди мен е писала, това е първата от инициативите ни. Та ние дори не се познаваме, работим само чрез този форум, и виждате какъв е успехът ни. Сигурна съм, че екипът, който сформирахме, е много добър, но помагайте и вие

# 17
  • Мнения: 1 029
Мацки нали разбирате какви проблеми са нашите.Не очаквайте голяма инициатива, не защото момичетата не искат, а просто защото е трудно да говориш по тези доста сложни проблеми.
Аз бих дошла, обаче аз не съм наясно със точките, за които говорим, защото аз имам проблемни бременностти и съответно съм информирана само върху моите, които са много рядко срещани и едва ли ще съм полезна.
Незнам защо не сте съгласни да е човек от Сдружението.
Аз все още не съм член, но тази група там е невероятна и много помагат със всичко.Има много успешни бебчета, след тяхна помощ с инфо, наистина.
Иначе Гризка, защо не отидеш ти?Аз бих предложила и други момичета, но все пак това е лично решение.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 356
аз пак ще уточня нещата, за да няма спекулации.

двете точки за стерилитета и осиновяването бяха записани в първоначалния проект на исканията. този проект беше предложен на сдружение Зачатие с молба за подкрепа - натъртвам, подкрепа (тоест, сдружението да си даде името под писмото), а не с молба за разясняване на тези толкова неясни вам проблеми! ако беше да ви ги разясним, щяяхме да го направим. 
след като сдружението отказа да си даде името (факт е, че и сдружението на българските майки отказа да направи същото), точките мистериозно изчезнаха.

аз прочетох двете точки, много добре и с познаване на проблема си бяха написани.

инициативата сама по себе си заслужава адмирации и похвала. аз лично съм много приятно удивена от инициативността и добрата организация, която проявявате - още повече, че наистина досега не сте били организирани.
но се запитайте защо не ви подкрепиха официално, изцяло и без уговорки от сдруженията...

колкото до липса на отклик от страна на проблемните - като човек, който от година и нещо се бъхта в кухнята на сдружение Зачатие, трябва с прискърбие да отбележа, че повечето проблемни предпочитат да си страдат тихичко и самостоятелно в хралупките, много малко са хората, които реално проявяват воля за някаква активна изява и работа на ползу роду...
не е някакво специално отношение към вашата инициатива.


# 19
  • Мнения: 2 022
Аааа мацки, недейте така спрямо мишленце, тя се опита до последно да направи така, че тези 2 точки да останат, дори ми писа бележка да нахвърлям няколко реда по темата ако се наложи да кажат 2 думи и затова. Явно някой друг е настоял да бъдат махнати. Аз я поздравявам за упоритостта и последователността в организацията на събитието, щото се вижда както във всичко тук, че само двама трима вършат работа останалите дават акъл само в темата за протеста. Защо все чакаме някой друг да ни свърши работата, а ние да си кротуваме пред компа? Аз лично съм съгласна да бъде подкрепен протеста от нас, макар, че повечето от точките не ме касаят изобщо, като например тези за майчинството и не ги приемам изцяло. Извинете ама след като съм дала петцифрени суми без никаква подкрепа от тази държава за да имам дете, нямам никаква нужда тя да ме стимулира да раждам по какъвто и да е начин. Така, че подкрепата си заслужаваше заради останалите пунктове и заради самата хубава идея! И заради акцента върху репродуктивните проблеми и липсата на стратегиятот страна на държавата за тяхното решаване.
Ето например сдружението ни в момента организира Ден на Репродуктивното здраве на 10 юни в Плевен - това е ЗЛАТЕН шанс за семействата, които се борят за дете. Всички НАЙ-ДОБРИ репродуктивни специалисти в България и двама професори от Чикаго и един от Гърция, всички цял ден ще са на наше разположение, различни специалности, готови да разговарят с нас, да дават консултации и насоки.  Преспиването е 30 лева ! Ами това е цената на един ултразвуков преглед, мацки, а ползите може да са огромни. А има записани 40-50 човека от които повечето са доктори... Защо е тази пасивност и докога някой друг ще ни е виновен?

Последна редакция: ср, 31 май 2006, 09:52 от Cygnus

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
но се запитайте защо не ви подкрепиха официално, изцяло и без уговорки от сдруженията...
Като един от набърканите в инициативата, не мога да не се съглася с Cygnus  и да изразя несъгласие с jam. Наистина, два дена стояха точките и се питаше какво да се прави с тях, дали няма някой да ги защити. Малко е смешно да се каже, как да не знаете за какво става дума, толкова се писа в медиите... Ето, моите лаишки познания са: има проблем със стерилитета, държавата подпомага 1 опит инвитро. Ама как, ама на кого, ама какво включва...не знам. А съм чела материали във вестниците. Това просто не е моята област, т.к. за щастие не съм се сблъсквала с тези проблеми.

Подкрепа = името в списъка, да.
Ето, в Пловдив Център за бременни жени веднага откликна и даде подкрепата си. Без проблем. ДКЦ-1 също от раз се съгласи. Имената им стоят в Пловдивското писмо. Представители на ДКЦ-то надали ще има, от Център за бременни жени вероятно ще дойдат само бременни бъдещи майки.

А Движението на българските майки отказаха по две причини:
- имат организирана инициатива за същия ден и
- (според мен) защото искат името им основно да се свързва с безвъзмездна помощ за сираци и детски домове. Вероятно колкото и благородна да е друга кауза, пак ще откажат да я подкрепят от името на самото Движение, макар че лично биха подкрепили.

(по същата причина аз отказах на Център за бременни жени, когато ме питаха дали Ла Лече Лига България ще подкрепи протеста. ЛЛЛ е доброволна организация, чиято цел е да дава информация и подкрепа на майки, които искат да кърмят бебетата си. Тя не се обвързва с други каузи, колкото и благородни да са те.)

Така че...дори без участието на Зачатие като сдружение, можехте (а и все още можете) да защитите интересите си на протеста.

# 21
  • Мнения: 1 320
Ще ви кажа от моя гледна как стоят нещата:
Почти всички момичета с проблеми в забременяването ходят на работа. Отсъстваме достатъчно много, за да ходим по прегледи и процедури. Аз лично не мога да си позволя да отсъствам, пък било то и заради протест. По друго време може би щях да се присъединя /ако подкрепях протеста, разбира се/. Но как да кажа на шефа: "Утре няма да дойда на работа, защото отивам да протестирам пред Парламента"?!
Съгласна съм със Сигнус, че има известна пасивност сред нашите редици. Не зная на какво се дължи, не съм мислила за обяснение. Специално за Деня на репродуктивното здраве едва ли е в парите. Може би си мислим, че сме достатъчно информирани или, че лекарят, който посещаваме ще ни разясни каквото не знаем. Виж, друг въпрос е, ако нямаш лекуващ лекар-тогава би било необяснимо да не посетиш такава инициатива.

# 22
  • Мнения: 3 715
Аз също не мога да си позволя да отсъствам от работа, при положение, че през седмицата през 2-3 дни предупреждавам, че ще закъснея, а вече съм ползвала и 2/3 от годишната си отпуска за прегледи и изследвания.

# 23
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 556
Момичета, здравейте!

Казвам се Ина и по стечение на обстоятелствата съм свързана с протеста.
Днес говорих с Гризката, за което благодаря на Шаркчицата.
Няма да преразказвам разговора ни, но искам да ви кажа, че напълно влизам в положението ви и ви разбирам. Това, което предложих на Гризката е, някоя от вас или от "Зачатие", в качеството си на човек, а не член на сдружението, да дойде на 01.06. в 8/45 ч, на мястото на протеста, където ще има пряко включване за 15 минути от Нова Телевизия. В рамките на това време въпросите, касаещи рисковата бременност и проблемното забременяване могат да бъдат дискутирани.
Инициативата не свършва на 1-ви юни. Ние я възприемаме, като първа крачка в желанието ни да се създаде диалог между нас и държавата по много наболели теми. Мълчанието и бездействието няма да ги решат.
Утре, в предаването на Милен Цветков и на 01.06. по БТВ ще кажем и за тези проблеми, но няма да влизаме в подробности, защото не разполагаме с никаква информация.
За думи, като "стръв" няма място, уверявам ви. Или аз съм най-големия глупак на света.

Гледах с интерес предаването на Милен Цветков, но не забелязах да споменете нещо за ролята на държавата при стерилитет и проблемно забременяване. Напротив, говорехте колко струват памперси за 1 месец, как нямало места по яслите и на детска гледачка се плащало по 300 лв на месец и как детските надбавки от 160 лв не стигали за нищо.
Не чух да се застъпите за жените с проблемно забременяване и стерилитет.
 Аз също съм една от тези, които не ви подкрепят и причините за това са описани много добре от другите момичета - по-горе. Може би се мненияна та Момиче най-точно отразяват и моята нагласа. Не подкрепям и отношението ви към жените с нашия проблем. .
Всички в този форум вярвам, че безумно искаме да имаме дете и се борим с всички сили за това и пожелавам на всички тук да си осъществят мечтата. Средствата, които са необходими за това са значителни и за съжаление не всички могат да си го позволят.
Смятам, че след като човек е решил да има дете, трябва да е напълно наясно с факта, че се изискват средства за отглеждане на това дете, както и с факта, че държавата с нищо не помага за това.

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Гледах с интерес предаването на Милен Цветков, но не забелязах да споменете нещо за ролята на държавата при стерилитет и проблемно забременяване.

Не чух да се застъпите за жените с проблемно забременяване и стерилитет.
Веднъж, че не казахме и половината, от това, което искахме, защото времето, което ни отпуснаха, беше малко, а М.Ц. основно се въртеше около циганската тема, и второ, че как може човек да се застъпва и да защитава идея, която не познава?

Изобщо, стига сме преливали от пусто в празно.

На другия протест по същия повод, който вероятно ще има - ако искате, включете се с идеи и застъпници за тези идеи.

# 25
  • Мнения: 1 320
Не, няма да се включим.

Някой от вас да се е включил в услията, които полага сдружение Зачатие и неговите симпатизанти, за да се преодолее нехайството на държавата по отношение на стерилитета?
Случайно да знаете, че тази програма, която съществува в момента, се дължи на тях?
Незнанието не е оправдание. Който иска, научава всичко.
И както каза Сигнус-щом мога да заделя пет цифрени суми, за да имам дете, няма да ме притеснят 1000 лв, за да го отгледам! Може и да ви се стори грубо, но възприятията ни са различни.

И защо винаги в този форум се появяват хора, които никога не са написали едно мнение по същество, но надушат ли скандал пристигат като чакали?

Моля, модераторите да заключат темата. Протестът отмина.

Последна редакция: чт, 01 юни 2006, 23:50 от Момиче

# 26
  • Мнения: 7 718
Когато се боря със стерилитет  две години вече, ИСКАМ БЕБЕ  и хич не ме интересуват колко струват памперсите!
Имам приоритети в живота, преоцених нещата.
Познах мъката, страданието, както и сладостното очакване и надеждата.
ИСКАМ ПАРИТЕ ДА НЕ МИ СТИГАТ ЗА ПАМПЕРСИ, а не за инсеминации и имунологични изследвания.
P.S Между другото имам голямо дете, което вече има доста големи разходи за отглеждането.

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Браво на Зачатие за успехите, но какво общо има това в случая? Имаше покани, Мишленце писа и пита някой, който разбира повече от нас, да се включи и да защити. Никой не прояви интерес. Е, как да стане? Понеже незнанието не е оправдание, да седнем да четем за това, за да можем да защитим двойките, които лекуват стерилитет? При положение, че има хора, които знаят доста повече и просто можеха лично да се изкажат по-компетентно? (и не визирам 'Зачатие', всяка жена, която бори такъв проблем, можеше да защити двете точки и без подкрепата на 'Зачатие') Много съжалявам да го кажа, но не стават така нещата.

Вчера имах мъничка тв изява по местен канал, който се хваща само в Пловдив и надали някой гледа, честно казано. Добавих и двете отпаднали точки, но за инвитрото освен да кажа държавата да поема 2 вместо 1 опит, + лекарствата освен самата процедура (иначе казано, което прочетох тук като предложение), извинявай, но няма как.

Когато човек иска нещо, действа и защитава позиции.
За да бъдат тези две точки защитени, трябва да се защитят от човек, който знае.
Така че, ваш ред е. Протестът и действията по него така или иначе продължават и е ваша работа ако искате да има действие в тази насока, да проявите инициатива.

Всичко написано тук от мен е без умисъл да обижда или наранява, съжалявам, ако някой се чувства различно.

# 28
  • Мнения: 3 376
В интерес на истината, Инето направи всичко възможно да се повдигнат и нашите проблеми пред медиите. За съжаление, предвид ограниченото време, не са имали възможност да стигнат до там. Предвид напрежението на едно живо предаване и нападките от страна на водещи и гости, е било доста трудно да се обясни спокойно всичко от до. Аз лично говорих 2та дни преди протеста няколко пъти с Ина и ви уверявам, че тя наистина имаше голямо желание да получи обща представа за нашите проблеми и да ги представи до колкото може пред медиите. За съжаление, в крайна сметка нашите искания просто потънаха... Все пак си мисля, че бихме могли да спечелим от сътрудничество с настоящите и бъдещи майки, въпреки този гаф.

Бу, точките за стерилитета, описани в първоначалния вариант на исканията, си бяха добре написани. Аз добавих едно предложение, но го направих в тази тема, защото не мислех, че точно във форума на майките е мястото да се обсъждат тези искания. Всъщност, именно в нашия форум трябваше да се развихри дискусията по въпросните точки. Но дори и да не бяха добавени нови неща, точките можеха да си останат и в този вариант, и никой не очакваше, че ще бъдат махнати. А и сред настоящите и бъдещи майки има много такива, които са минали през лечение на стерилитет! Абсолютно не мога да повярвам, че не е имало кой да защити исканията. Не знам, ако никой не беше споменавал изобщо стерилитета в първоначалния вариант, нямаше да ни боли толкова, колкото когато изрично бяха махнати исканията Confused

# 29
  • Мнения: 4 978
Доби, както говорихме, това беше началото и нещата не свършват до тук.
На протеста се запознахме с д-р Станкова - педиатър-неонатолог и депутат от НС, която според мен също може да ни помогне и в насока проблемното забременяване с контакти и информация.
Инициативата продължава. На много журналисти от националните медии, в лични разговори, съм казала за 2-те точки. Те (журналистите) се оказаха преди всичко хора и също ще ни помагат.

Общи условия

Активация на акаунт