Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 17 апр. 2018, 15:09 ч.

Забележителности на България- маршрут

• 356
  • 5
  •   1
Отговори
  • Алпите
Имам нужда от съвети относно планирана обиколка на България. През август смятаме с дъщерите ми и наши приятели– германец и австриец да посетим най-забележителните места в нашата родина. Организацията се пада на мен. Смятам да наемем кола за целта. Ще тръгнем и завършим в София. Ще имаме на разположение около 2 седмици и още една седмица ще останем някъде на море. Задължително ще отидем до:
Рилския манастир
Стария Пловдив
Родопите- трябва да избера между Пампорово или някой язовир- Доспат, Батак, Въча...
Старите градове на Созопол и Несебър
Варна- в някой от курортите на север най-вероятно ще останем седмица
Велико Търново и Арбанаси
Шипка
Боженци и/или Трявна
Деветашката пещера- специално желание на немеца
Не знам какво още интересно можем да видим в сравнително ограниченото време. И въобще как да съставя маршрута. Планирано е отдавна и чужденците чакат с нетърпение, искам да видят най-доброто от страната ни. Съответно да опитат и най–вкусното от българската кухня. Приемам съвети и за ресторанти и хотели. Не са претенциозни, не търсим 5-звездни хотели, но да са прилични. И търсим ресторанти с вегетарианска и веганска кухня.
Приемам всякакви предложения, за първи път организирам пътуване.

# 1
Само да кажа, че Созопол и Несебър си приличат много (логично е), така че да се посещават и двата наведнъж не е много интересно. Ако държите на двете, минете първо Созопол, че е по е по-скромно копие на Несебър. В северна България,  ако не е само лежане на плажа, има доста какво да се види. Ако сте само за морето - може би Мидената ферма е добра идея за едно посещение.

# 2
  • München, Deutschland
Правих точно такава обиколка с приятели немци през ное 2017, имахме една седмица някъде, не сме предвиждали седмица на курорт на морето.

Оставихме ги за ден в София, за да се видим и ние с роднини и да си свършим наши си неща. В Сф е ок за немци, оправят се. Има и тези безплатните турове, които тръгват в 12 май беше от Александър Невски и се разхождат 3 часа по най-интересните места на града, а накрая всеки оставя на екскурзоводите колкото и каквото прецени. Немците ни казаха, че правели и смешки, правели го интерактивно и много го похвалиха тура. Там не съм присъствала лично.

По-нататък вече бяхме навсякъде заедно. На 2я ден започнахме с Рилския манастир и като го разгледахме, продължихме за нощувка към Мелник. По пътя спряхме в Сандански за следобедно кафе / обяд (кой каквото му се ядеше) и се разходихме малко в парка. Облагородено е и е хубаво. Оттам продължихме към Мелник, от Сандански е към 1/2 час с колата. Там имаше разходка до Музея на Виното и типична вечер в български стил и мелнишко вино. Ние не сме седяли по много часове на забележителностите, но ти си прецени на твоите какво ще им е интересно и как да разпределиш времето.

На ден 3 потеглихме от Мелник към Пловдив (през София) - това ни беше най-дългият преход с кола на 1 път. Там разгледахме града и вечерта пак бяхме в типична кръчма. Малко малко време ни остана за Пловдив, предвиди си примерно 2-3 часа за главната улица и паркчето в началото и още към 2 за стария град. Като сложиш и малко време за кафе или почивка за децата (нз колко са големи твоите), си става един ден.

На ден 4 продължихме към Бургас. Пътьом спряхме в Несебър, защото Созопол извън сезона нямаше да им хареса. Там по морето може също да се направи нощувка, но ние продължихме към Варна и нощувахме там 2 вечери.

Ден 5 ни беше Варна. Градът е също обновен, няма вече плочки-сюрприз, има готини малки магазинчета по централната улица, а по брега на морето имаше цяла огромна ивица със заведения по крайбрежната улица (за жалост в този сезон бяха затворени, но съм сигурна, че иначе такива барове германците не са виждали Wink ). Около Варна има много за правене - Аладжа Манастир, Мидената ферма са ти я казали, Калиакра е обновено, Евксиноград, Балчик е хубав дворецът през пролет/лято... Там е и един от най-големите картинги на Балканите май че беше - във Виница. Нахвърлям ти идеи за седмицата, в която ще сте по-стационарни в някой северен курорт. Wink

Нашето пътуване продължи към Търново, държах на него и не съжалих, че отидохме. Там е готино да се види светлинното шоу ("Звук и Светлина"), на което аз имразказвах с по 1 изречение кой период от нашата история разказват светлините, също старата част на града с дюкянчетата от едно време. Може да се пие там и турско кафе с турски сладкиши, моите немци супер много ги впечатли точно това, опитаха повече от половината десерти в дюкянчето Grinning. Наблизо е и Арбанаси, и Боженци, за съжаление смяна на полета в последния момент от компанията не ни позволи да разгледаме и тях, така че впечатленията ми оттам не са пресни, а когато съм ходила доста отдавна, затова и не споделям нищо конкретно.

Оттам според времето може да починете един ден в Троян или Плевен, ние карахме директно обратно към София.

Видяхме страшно много неща, може би най-много им хареса Варна и Търново, както и Мелник. От Пловдив сякаш не бяха така очаровани.

Приятелка ми каза, че и центърът на Русе е обновен, ходила е наскоро, било готино за разходка също, но не ви е много на път.

Горе-долу се надявам да те насочих за дестинациите, за хотели и ресторанти няма да пиша в този пост, че така или иначе стана доста дълго. Simple Smile

# 3
  • Алпите
Значи може и да пропуснем Созопол.

Хриси, благодаря, че разказа. Много ми е от полза. И аз се чудех за Мелник и Сандански, но прецених, че много се отклоняваме. Все пак сигурно ще ги включим, ние ще имаме малко повече време.
Големи са децата ми, германеца е приятел на голямата ми дъщеря. Той отначало мислеше, че в България е страшна дивотия и не искаше да идва. Малко по малко научи повече за станата ни и сега е много ентусиазиран.
Австриеца е мой приятел, той беше през януари в София и много му хареса и иска пак.
Искам да останат очаровани от екскурзията, пък и моите щерки да опознаят повече родината си (живеем в чужбина).

# 4
Имам нужда от съвети относно планирана обиколка на България. През август смятаме с дъщерите ми и наши приятели– германец и австриец да посетим най-забележителните места в нашата родина. Организацията се пада на мен. Смятам да наемем кола за целта. Ще тръгнем и завършим в София. Ще имаме на разположение около 2 седмици и още една седмица ще останем някъде на море. Задължително ще отидем до:
Рилския манастир
Стария Пловдив
Родопите- трябва да избера между Пампорово или някой язовир- Доспат, Батак, Въча...
Старите градове на Созопол и Несебър
Варна- в някой от курортите на север най-вероятно ще останем седмица
Велико Търново и Арбанаси
Шипка
Боженци и/или Трявна
Деветашката пещера- специално желание на немеца
Не знам какво още интересно можем да видим в сравнително ограниченото време. И въобще как да съставя маршрута. Планирано е отдавна и чужденците чакат с нетърпение, искам да видят най-доброто от страната ни. Съответно да опитат и най–вкусното от българската кухня. Приемам съвети и за ресторанти и хотели. Не са претенциозни, не търсим 5-звездни хотели, но да са прилични. И търсим ресторанти с вегетарианска и веганска кухня.
Приемам всякакви предложения, за първи път организирам пътуване.

2 седмици са крайно малко.Като цяло гледам и коментарите,обикаляне по големите градове и това е.Те германци и австриици няма какво да ги впечатли това,напротив ! Отделно в големите градове се губи мноооооого време в пътуване,трафици и накрая едно голямо нищо.София категорично да се пропуска,не мисля че има какво да се види.Бургас е по-красив от Варна.Пловдив задължително Римския стадион,Античния театър и Стария град ,хем са близко и в центъра..Може да се планира пристигане в Пловдив следобяд,обикаляне и нощувка и оттам Родопите.Поне 2 дена.От отва което сте писали, Велико търново също задължително ,Арбанаси ,Стария град.Боженци става ,но се минава по един много тесен път и то дълго време, и не съм сигурен дали е Ок.Трявна е много красива.Като цяло зависи какво искат да видят чужденците,природа или някакви исторически обекти.Вижте обектите от "100-те национални обекта" и си харесайте някой.Като цяло аз съм обикалял доста и 3-4 дневни турове им е  трудна организацията,пък за две седмици нон- стоп не ми се мисли.ГПС задължително и така.Имате впредвид че в планата 50км не са като 50км в равнина,много по-бавно се минават.

Много хубав район е Гоце Делчев,Ковачевица ако може да се качите.Страхотни места ! Също Триград в Родопите

Последна редакция: вт, 17 апр 2018, 18:47 от davidorentol

# 5
има ли тема за резервата Сребърна. Иска ми се да прочета кога се посещава, как протича и какво представлява в същност . Имам хоби наблюдател на птици в къщи. Затова питам. 

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт