Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 22 апр. 2018, 07:32 ч.

Счетоводител в нужда се познава 14

  • 29 234
  • 461
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 127
Да. Ако е по електронен път едва ли някой ще види закъснението, за да го санкционира. Ако е на място в НАП ще има глоба.

Благодаря  bouquet

И последен въпрос пак по темата - Д6 годишна се подава с м. 13, но в програмата на НАП не излиза 13-ти месец или вероятно не виждам къде е? Embarassed

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 988
И последен въпрос пак по темата - Д6 годишна се подава с м. 13, но в програмата на НАП не излиза 13-ти месец или вероятно не виждам къде е? Embarassed
В програмата на НАП има 13 - най-отдолу. В сайта на НАП се подава от месец 01 до месец 12 2017

# 17
  • Мнения: 3 127
И последен въпрос пак по темата - Д6 годишна се подава с м. 13, но в програмата на НАП не излиза 13-ти месец или вероятно не виждам къде е? Embarassed
В програмата на НАП има 13 - най-отдолу. В сайта на НАП се подава от месец 01 до месец 12 2017

Благодаря  bouquet. Пак ще трябва да погледна по-добре. С имената на месеците са, а 13-ти явно е с цифра.

# 18
  • Мнения: 696
Здравейте!
Не съм попълвала до сега трудова книжка. От къде е най-добре да взема данни, които се попълват в нея - от ведомости, от информацията в НАП за сключените договори или договори и допълнителни споразумения, които са му съставяни. На лицето не е водено и досие, но сега му трябва трудова книжка пред институци. Мерси.

# 19
  • София-Младост
  • Мнения: 14 124
Вие сте му първи работодател и до сега лицето няма ТК, така ли?
От ведомостта е добре да с евзземат данни. Иначе ДС аз не регистрирам в НАП.

# 20
  • Мнения: 696
Да, но проблемът е, че работи от няколко години и явно е изпусната да се попълва трудовата книжка. Ще се рови назад по годините.
Аз имам предвид от хартиените ДС и трудов договор дали е удачно да се попълни?

# 21
  • София-Младост
  • Мнения: 14 124
Да, от ТД обикновено виждам датата на започване, след това месец по месец ведомостите, за промяна в заплата, за продължителен неплатен...

# 22
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 16 186
Да, но проблемът е, че работи от няколко години и явно е изпусната да се попълва трудовата книжка. Ще се рови назад по годините.
Аз имам предвид от хартиените ДС и трудов договор дали е удачно да се попълни?

Промените в основно възнаграждение може да се проследят и от ДС, ако надлежно са съставяни такива. Също, ако има промени в длъжност, в работно време и др.

# 23
  • Мнения: 696
А има ли осообеност, че лицето е на 4 часа? През годините е било на МОД за дейността, т.е на половината от сумата се вписва в 4та колона. И при всяка промяна в началото на годината се вписва новата дата и новата сума. А виждам от друга книжка, че за тази промяна е посочен чл.119 от КТ.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 2 526
А има ли осообеност, че лицето е на 4 часа? През годините е било на МОД за дейността, т.е на половината от сумата се вписва в 4та колона. И при всяка промяна в началото на годината се вписва новата дата и новата сума. А виждам от друга книжка, че за тази промяна е посочен чл.119 от КТ.

Особеността е, че за трудов стаж при напускане зачиташ пълен работен ден, но не слагаш печат/текст, че трудовият е равен на осигурителния. По принцип при напускане трябва да му се издаде УП-3. Не винаги съм вписвала точно чл.119 при промяна, понякога "преназначен", и на новия ред новите условия.

# 25
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 16 186
И аз пиша преназначен.

# 26
  • Мнения: 696
Промяна има само в началото на всяка година с увеличаването на МОД, това ли се води преназначаване? 
В трудовата книжка, от която гледам в колона 8 е вписван този чл.119. Мерси.

# 27
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 16 186
Промяна има само в началото на всяка година с увеличаването на МОД, това ли се води преназначаване? 
В трудовата книжка, от която гледам в колона 8 е вписван този чл.119. Мерси.


Промяната на МОД-а не е равносилна на промяна в основното възнаграждение. Сега нямам трудова книжка пред мен, но в предпоследната колона се вписва "преназначение".

# 28
  • Мнения: 336
Чисто практически какви действия трябва да предприеме всеки работодател във връзка с така нашумелия европейски регламент за защита на личните данни, който влиза в сила от 25.05.?

# 29
  • Мнения: 2 403
Ще ни подлудят, този регламент има ли законова тежест вече, едни казват,че трябва да се обнародва , други вече започнаха да разпращат разни писма за потвърждение между клиенти и доствчици във връзка с регламента , и нищо не разбирам, и не знам какво да правя

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт