Печени тиквички- някой правил ли е?

  • 33 847
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз печените тиквички ги правя с домати и магданоз. То си става повече като манджичка, но пък е много вкусно  Simple Smile

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
В къщи също, не ги любят печените тиквички, но пък на никой не му се пържи. Сега им хванах цаката и една тава, се омита на едно хранене.

Продуктите са на око, според тавичката.
Около 2-3 тиквички (средно големи) се нарязват на големи кубчета, пресни картофки се режат на половина (ако са малки, може и цели), 1 глава стар чесън. Продуктите се особяват и се изсипват в тавата, скилидките чесън - слагам цели, поливам ги обилно с олио, и доливам вода почити до нивото на продуктите. Слагам тавата в фурната на 180` и се пекът докато водата поизври и хванат коричка. Когато са почити готови, правя заливка от 2-3 яйца и натрошено сирене и малко кашкавал. Запича се отново в фурната.

Малко извън темата, но аз в последно време правя зеленчуци на скара. Стават страхотно, особенно тиквичките.
Режа на по-дебели филии тиквичките (че залепват за скарата), моркови, стар лук, гъби, домат ( аз слагам 1 домат, за цвят Wink, че са скъпички), може и патладжан. Продуктите се намазняват с олио и се мятат на скарата. Най-бавно стават тиквичките. 

# 17
  • Мнения: 899
Може би излизам извън темата, но аз тиквичките ги пържа във фритюрника без брашно и яйца, като картофи. Става голямо количество наведнъж. И си ги ядем с кисело мляко, чесън и копър.

И аз така ги правя, в индустриални количества.
А иначе печени - само на мусака с тиквички! Но ще пробвам някои от вашите идеи.

# 18
  • Мнения: 27 524
Ето рецептата, от една еврейска книга е:

Тиквен пудинг

1кг тиквички
1 ч.ч. брашно
3/4/ ч.ч. олио
3 яйца
1 бакпулвер
1 връзка копър
сол, черен пипер, вегета....

Тиквичките се обелват и настъргват. Размесват се с яйцата, браЩното и бакпулвера (може и малко кисело мялко със сода. Брашното обира водата по принцип, нищо не пречи да се позцедят малко след настъргването, аз така правя, става по-малко сочно, но на мен така по ми харесва). Прибавят се олиото и подправките (аз слагам 1/2 чаша зехтин или олио). Пече се в умерена фурна около 30 мин. Може и повече, зависи кой как го предпочита. И после си полива всеки в чинията с кисело мялко и чесън. И вътре може да се сложи чесън, хубаво става.

Последна редакция: пн, 29 май 2006, 13:35 от Блонди

# 19
  • Мнения: 5 713
Тикви4ките ги пека като nelii75, но не ги заливам с нищо докато са във фурната. Стават си хрупкави. После като ги извадя поръсвам с 4есън накълцан и копър. Който иска кис. мляко, си слага.

# 20
  • Мнения: 86
  И аз правя на фурна тиквичките, всичко им слагам и копър, чесън, малко масло, брашно, олио.Вече готови заливам с кис.мляко.
  А когато правя пълнени тиквички и ми остава от вътрешното им,правя едно предястие . В малко олио задушавам лук, настъргани моркови и когато са вече омекнали ,прибавям и тиквичките. Като изври водата слагам чесъна начукан и копър. Сварявам няколко яйца твърдо и ги режа на кубчета или ги настъргвам на едрото ренде, леко изцено кис. мляко, копър и разбърквам.
 Да ви е сладко!

# 21
  • София
  • Мнения: 35 935
Аз ги пека настъргани с яйца и сирене и подправки и става нещо като тиквена голяма палачинка. И пълнени също  Peace Но ако ги печеш в много олио се обезсмисля печенето, нали целта е да не са толкова мазни и тежки.
Непременно ще пробвам рецептата ти.
Като казах повечко олио - за мен е повечко, защото по принцип готвя с много малко мазнина. Много често обирам мазнината от яденето си дори.
Тавата се намазнява така,че като я наклониш да започне да се стича много бавно олиото и да е достатъчно да се намазнят тиквичките от 2-те страни. Не стават изобщо мазни. Запичат се и имат хубава коричка.

# 22
  • Мнения: 27 524
Аз ги пека настъргани с яйца и сирене и подправки и става нещо като тиквена голяма палачинка. И пълнени също  Peace Но ако ги печеш в много олио се обезсмисля печенето, нали целта е да не са толкова мазни и тежки.
Непременно ще пробвам рецептата ти.
Като казах повечко олио - за мен е повечко, защото по принцип готвя с много малко мазнина. Много често обирам мазнината от яденето си дори.
Тавата се намазнява така,че като я наклониш да започне да се стича много бавно олиото и да е достатъчно да се намазнят тиквичките от 2-те страни. Не стават изобщо мазни. Запичат се и имат хубава коричка.

А, така звучи супер. А помислих, че да лежат целите в олио, да са покрити чак. Мъж ми вчера си пече така със зехтин по твоята рецепта и станаха супер, ометох му половината  Joy

# 23
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
...........................................................
Hug

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Моята добавка към рецептата на Блонди:
Настърганите тиквички ги поизцеждам леко и ги смесвам с яйце,подправки (чесън,копър,чер пипер..) и повечко сирене.
Дъното на тавата намазвам с олио на вкус и нареждам картофи на кръгчета. Отгоре смеската.
По желание накрая може да направите заливка за мусака,но аз не правя.
Това е рецепта от мама  Heart Eyes

# 25
  • Мнения: 293
 Hug  bouquetДнес правих пекани тиквички ,а като се опекаха ги залях с кисело мляко ,яйце и малко брашно  и отново запеках.Ужас съпруга ми само ги погледна и....,а дъщерями каза че това няма да яде.Изглежда се ще си ги ям само аз!!!Иначе не са лоши .Незнам откакто започнах да ги  правя на кюфтета  по друг начин не ги харесват.

# 26
  • Мнения: 13 512
Под вияние на темата и аз днес се опитах да изпека тиквички,но...уви-нищо не се получи и ги изхвърлих. Не ми е силата в кулинарията на мен, знаех си аз

# 27
  • Мнения: 3 388
Аз ги пека настъргани с яйца и сирене и подправки и става нещо като тиквена голяма палачинка.
Това звучи вкусно и ще го пробвам. Peace

Наистина  е много вкусно! Аз също ги правя така.
Но сега с удоволствие бих опитала и някоя нова рецепта, споделена от момичетата тук  Grinning

# 28
  • Варна
  • Мнения: 5 529
Под вияние на темата и аз днес се опитах да изпека тиквички,но...уви-нищо не се получи и ги изхвърлих. Не ми е силата в кулинарията на мен, знаех си аз
Не си само ти. Правих ги миналата година тези прословути печени тиквички и поради природна некадърност не можах да ги докарам. Станаха много гадни и върховното командване каза да не се хабя втори път да ги правя, щото ще си ги ям сама. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 29
  • Мнения: 163
И аз претърпях пълен провал с печенето на тиквички, миналата година и повече не ми се рискува. Станаха едни като сварени и гаднички. Пържа ги във фритюрника и после с копър и кисело мляко. А тази година ги пекох на скарата и после в шопската салата или пак с копър и мляко. Така на скарата станаха страхотни....

Общи условия

Активация на акаунт