Математически турнири 1-4 клас. Тема №51

  • 127 169
  • 734
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 361
Здравейте!
Мен ме интересуват задачки точно за ПУК. За тези от последните години на ДАНИС видях, че са недостъпни.
Някой може ли да помогне, ако ги има?
Моля, дайте насоки, линкове или всяка друга полезна информация!
Благодаря предварително!

# 676
  • София
  • Мнения: 7 672
Здравейте!
Мен ме интересуват задачки точно за ПУК. За тези от последните години на ДАНИС видях, че са недостъпни.
Някой може ли да помогне, ако ги има?
Моля, дайте насоки, линкове или всяка друга полезна информация!
Благодаря предварително!
Конкретно за ПУК ви съветвам да погледнете и тези https://drujba.org/yazilar.php?yer=yazi&id=104
Също и Азбука на мисленето на Румен Генков.

# 677
  • Мнения: 61
Здравейте!
Мен ме интересуват задачки точно за ПУК. За тези от последните години на ДАНИС видях, че са недостъпни.
Някой може ли да помогне, ако ги има?
Моля, дайте насоки, линкове или всяка друга полезна информация!
Благодаря предварително!
Насоки незная какви точни да ви дам, започнахме с Мечо и Медунка 1 част https://hermesbooks.com/pomagalo-po-matematika-za-1-klas-i-chast … ata-programa.html дори не мисля че сме я решили цялата, колкото основно да започнете от някъде. Simple Smile След това принтирах съсезания за първи клас това е Simple Smile Хубави задачки ми бяха попадали и от училище Дружба-за ПГ, вижте дали ги има на сайта им Simple Smile За ПГ написах че мога да помогна, сега ще потърся снимките на миналогодишните с-я. Аз ще се радвам някой да се включи за 1ви клас

# 678
  • Мнения: 332
Състезанията на ДАНИС не ги препоръчвам.1-ви клас ходихме на всичките особен смисъл не видях.Задачите с а прекалено трудни, даваха умножение за 1 клас. Във втори клас не отидохме на нито едно тяхно състезание.За ПУК не мисля, че има изобщо смисъл да се ходи.Търсих да видя но за съжаление не ги пазя,наскоро май издадоха сборник може там да ги има.Може да им се обадите да ги питате.

# 679
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 853
кое състезание на ДАНИС имате предвид?
там се повеждат МБГ, Московската олипмиада и някои други, но ДАНИС е само домакин/партньор.
тяхно знам само едно по български език.

# 680
  • Мнения: 21 427
Няколко мнения по-нагоре съм дала линк.
Софийски математически турнир за малки таланти

# 681
  • София
  • Мнения: 361
Благодаря на всички!

# 682
  • София
  • Мнения: 7 672
Няколко мнения по-нагоре съм дала линк.
Софийски математически турнир за малки таланти
Както и аз пкюс Предизвикателство за второкладници.

# 683
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 853
извинявам се.
останала съм с грешното впечатление, че се търсят задачите за МБГ, но обявено като състезание на ДАНИС.

# 684
  • Мнения: 333
Състезанията на ДАНИС не ги препоръчвам.1-ви клас ходихме на всичките особен смисъл не видях.Задачите с а прекалено трудни, даваха умножение за 1 клас.
Според мен поставят трудни задачи, защото искат да отсеят от многото подготвени деца, а материалът за ПГ/1 клас е лесен и повечето деца го покриват. По-голям проблем за мен е, че има и много неясни задачи. С какви ли абсурдни картинки например не се опитваха да заменят знаците "+","-","=" последните години. Дори детето понякога ме е питало, защо не пишат на математически език, а рисуват картинки Simple Smile
Иначе то се представи отлично на последното състезание пролетта и формулата за успеха беше решаване на подобни теми и обръщане внимание на типовете задачи. Аз обаче започнах да се съмнявам в образователната полза в дългосрочен план от тези състезания. Разказвали са ми за деца с успехи на състезанията за малките, които в последствие губят всякакъв интерес или просто не успяват със задачите за по-големите. Дали заради прегряване, дали заради липса на интерес, не знам.
Много ще съм благодарна на някой от родителите, които имат и по-голямо дете, което от малко се е занимавало с математика, да споделят опит. Дали от малки са ги готвили за състезания, дали интересът е нараснал или намалял с времето? Най-важното, по какъв начин провокират интерес в децата? При моето интересът е основно към игри на площадката, но когато седне да решава, се справя и с най-трудните типове задачи - първоначално с подсказки, а после и само. В момента се опитвам да намеря баланса между това упражненията да са хем ефективни, хем не много дълги/чести и отегчителни.

# 685
  • Мнения: 332
На задачите ПГ и 1клас се справяха зле.После задачите се смениха станаха текстови,по различни и дръпнаха доста напред.Имаше деца които в ПГ бяха първи сега са паднали надолу,има деца които си запазват нивото,и други които си вдигат нивото.Различно е.За мен в ПГ са много малки за състезания особено толкова тежки като тези на Данис .

# 686
  • Мнения: 2 285
Не че ще се вдигна да ходя дотам специално за това, но да попитам, така, чисто информативно.
От Московската олимпиада получихте ли си грамотите най-после?

Последна редакция: пт, 28 сеп 2018, 00:07 от Алисса

# 687
  • Мнения: 61
За мен състезанията в ПГ бяха полезни, дъщеря ми отлично се справи на всичките. Децата от класа ни също. Ходеха с удоволствие и желание всичките, които бяха с интерес към математиката. Друг е въпроса, че покривайки този материал сега в 1ви клас учебната програма започва от по-голямо, по-малко и равно, писане на числата и т.н. всички знаем, честно казано и аз търся баланса, в това да не й е скучно и да запазя интереса. Вечер решаваме по едно състезание отскоро колкото да не я натоварвам, а и в същото време да правим нещо. Толкова на този етап. Дано запази ниво и интерес Simple Smile

# 688
  • Мнения: 333
За мен в ПГ са много малки за състезания особено толкова тежки като тези на Данис .
Подкрепям мнението. Не е съобразена сложността, например миналата пролет за ПГ бяха дали задача за преброяване на вложени триъгълници (май излизаха 16). Същата задача я намерихме в сборник със задачи за пети клас, беше трудна и за родителите.  Аз за това спрях да я готвя по разпечатки от техни състезания. Дори мисля, че е по-подходящо да се решават от сборници за първи клас, по-лесни са задачите и обхващат по-голям материал.

# 689
  • Мнения: 333
Вечер решаваме по едно състезание отскоро колкото да не я натоварвам, а и в същото време да правим нещо.
Едно състезание не я ли натоварва ? Ние едно състезание го решаваме сутрин за час, когато е със свежи сили. Мога да си представя изражението й, ако й го сервирам вечер, когато е изморена и дори разговор трудно водя с нея ...
Пишеш, че много деца от класа й ходят на тези състезания. Вие ПГ към някое частно училище ли сте били? Ние се колебаем в момента между частно и държавно училище за първи клас, но трудно може човек да получи безпристрастна информация, дали в частните училища преподаването по математика е достатъчно добро. Защото в ДАНИС например е пълно с ученици от Света София, а там имат не малко часове по математика. Ако имаш информация ще съм благодарна да я споделиш.
Иначе и моята ходише с желание на състезания. На първото нищо не беше направила, но беше много горда, че е предала първа листа Simple Smile На второто се справи много добре, но това беше след като й обясних отделните задачи и многократно ги упражнявахме. Не мога да си представя, че дете без подготовка за състезание, дори да е добре по математака, ще се справи със всичките там картинки, магически квадрати, редици, симетрии и подобни.

Общи условия

Активация на акаунт